Gravitácia

• Česko Gravitace (viac)

Sandra Bullock vo filme hrá doktorku Ryan Stoneovú, skvelú lekárku - inžinierku na jej prvej vesmírnej misii. George Clooney stvárnil vesmírneho veterána Matta Kowalskeho, ktorý velí svojmu poslednému letu pred odchodom do dôchodku. Lenže počas zdanlivo rutinnej výpravy do kozmu dôjde ku katastrofe. Loď je zničená a Stoneová a Kowalsky zostanú vo vesmíre sami, odkázaní jeden na druhého. Hlboké ticho dáva obom jasne najavo, že stratili akékoľvek spojenie so Zemou... a tým aj akúkoľvek šancu na záchranu. Strach sa pomaly mení v paniku, najmä keď si obaja uvedomia, ako málo kyslíka im zostáva. Pritom paradoxne jediný možný spôsob návratu je pokračovanie v ceste do hlbokého vesmíru. (TV Markíza)

Shireen

Na to, jak tento film všichni oslavovali teda nic moc. Efekty pěkný, ale jinak nicneříkající nic. Škoda. Na Oscara to podle mého názoru nebylo. ()

Djflash

Filmový Vesmír z tak trochu jiné perspektivy, takto stručně by se dal l charakterizovat nový počin Alfonse Chuarona, jenž nese název Gravitace. Umožnit divákovi co možná nejreálnější a nejautentičtější pohled na tento nekonečný prostor, byl asi jeden z hlavních důvodů, proč tento snímek může děkovat svému vzniku. Tento záměr se povedl na výbornou. Gravitace doslova uhranula valnou část filmové veřejnosti, a to především díky svému technickému zpracovaní. V tomhle ohledu bych se nebál označit tento snímek jako přelomový či novátorský. Autoři zde udělali opravdu velký kus kvalitní práce, za což jim vlastně poděkovala i sama filmová akademie v podobě mnohačetného ocenění (střih, kamera, zvuk atd.) Je jasné, že v tomto případě, kdy je film výhradně založen na technickém podkladu, tak nemůže být řeč o nějakém duchaplném příběhu. Jde tu jen o holé přežití a v něm se v hlavní roli ocitá Sandra Bullock. I když je po většinu času na plátně sama, nemá tu moc možností, naplno ukázat své herecké umění (tedy až na světlé výjimky). Na druhou stranu věřím, že i bez toho to musela být pořádná fuška, takže za odvahu určitě palec nahoru. Celkově na mě Gravitace působí, jako technologicky nadčasový filmový skvost, ke kterému bude mnoho filmových tvůrců ve Sci-fi žánru vzhlížet a s pokorou se od něj učit. Jedno je už teď jasné, a to že tohle dílo posunulo hranice filmařského umění o pořádný kus dopředu, a tohle pomyslné prvenství snímku už nikdo nevezme. ()

Himbajz

Dávám čtyři hvězdy za ty panorámata. O příběhu to fakt není. Mohla tam hrát Jana Nováková a Franta Kudlák. Bylo by to nastejno. Sandra Bullock má v 70% skafandr a nebo minimálně čapku :-). Ale řeknu vám, opravdu bych to chtěl vidět na pořádném plátně, nejlépe v IMAXu. Za pohled na techniku a záběry Země to stálo. A řeknu vám, trochu jsem doufal, že Clooney tak nějak bude u Čínské stanice a všechno to dobře dopadne. No, nestalo se. Namísto toho se všechno rozsekalo na maděru a Sandra létala s hasičákem v ruce - dobrej nápad :-). Sedm Oskarů bych tomu ale nedal, ale film roku to je! ()

Martin_L

Říkám si, jestli nejsou tři hvězdičky pro oscarový snímek trochu málo. Možná můj zážitek deformuje sledování v obývacím pokoji a po návštěvě kina se širokoúhlým plátnem a prostorovým zvukem bych dal o hvězdu více. Třeba i o dvě. Ale i to patří k subjektivnosti hodnocení a já zůstanu u svých třech hvězd. Jedna bude určitě za vizuální stránku filmu, něco takového jsem doposud neviděl. Další za zvuk, který jsem také nikde jinde neslyšel. A třetí za herectví Sandry Bullockové. Zejména poslední scéna, kdy se sápe z vody dokazuje její herecké umění (ale možná je to dáno tím, že je většinu filmu ve skafandru unášena kosmem a tam toho není moc co hrát). I přes některé fyzikální nelogičnosti jde o pozoruhodný a nevšedně pojatý film. Na více než tři hvězdy to ale opravdu nevidím. ()

Raziel811

V kině to možná byl zážitek, ale na velké TV už to takový odvar není. A to hlavně co se týče vizuálu. Jsou tam hezké scény (asi 2), ale na mnoha místech je vidět, že jde o počítačový render, což u tak vyhypovaného projektu je škoda. Navíc si říkám, že vizuál je zde značně přeceňován. To je ale věc vkusu. ()

Planck

Som sklamaný. Z takéhoto projektu sa dalo vytrieskať oveľa viac. Myslel som si, že západná produkcia už nechala rusov na pokoji, ale zasa boli za všetku tú deštrukciu - mimochodom úplne nepotrebnú - zodpovední práve oni. Nehovoriac o tom, že k tej nehode došlo úplne, ale úplne nerealistickým spôsobom. Ale nechám nerealistické aspekty bokom, pretože by to bol veľmi dlhý list a predsa len tam svieti to Sci-Fi (už viem, prečo ho tam dali). Pravdaže, veľa vecí - ako výbava, osvetlenie, tethering, to im vyšlo slušne, ale je to polovičatá robota. Prekrásna scenéria - áno, ale to všetko si pozriem aj na youtube ISS flight-over videach. Priznávam, že ak by som videl tento snímok v 3D kine a nebol fanatikom do astronómie a kozmológie, dojem by bol asi iný.Tak čo by som mohol dofrasa vyzdvihnúť, príbeh? Nebol žiadny. Poletujúcu Sandru v shortkách? Možno. Dobrý film, ktorý zahodí svoj potenciál nie je o nič lepši ako shitný film. Sandra v shortkách si ale zaslúži tri hviezdičky. ()

teseth odpad!

Naprostá patlanina, která dojíždí na množství logických lapsů, které musíte naprosto vypustit z hlavy, protože potom by jste přemýšleli nad tím proč astronautka lítá ještě dalších 5 minut kolem vesmírné stanice s nulovým obsahem kyslíku. Proč není mrtvá, když s ní poklop několikrát bouchne jako s kusem hovna a proč nemá na sobě jedinou spáleninu, když jí ožehne požár. Krom toho oheň potřebuje k hoření kyslík, kterého je fakt na vesmírné stanici málo!! Jediné proč stojí film vidět je prvních 5-10 minut záběru, kdy se astronauti vznáší nad planetou! Ale těchto snímků nebo záběrů běží na různých kanálech v tv plno a nemusím kvůli tomu do kina. Prostě další super über sračka, která nemá cenu vidět a její hodnocení je naprosto mimo!!! ()

robbez

Říká se, že ve filmu je možné všechno a tady to stoprocentně platí. Každému je asi jasné, že kdyby podobná situace skutečně nastala, tak už by doktorka Ryan Stone byla nejméně stokrát mrtvá jako všichni ostatní členové posádky. Sandra Bullock je ale superwoman, která osamocená putuje vesmírem a moduly několika států. To, že se členka amerického týmu nakonec vrací na zem v čínském plavidle, je v dnešní době celkem symbolické. Sandra nakonec přežije všechno a všechny: úlomky satelitů, nedostatek kyslíku, požár kosmického lodi, tření v atmosféře i dopad na zem. Po pádu ještě vyplave z vodní hlubiny a dokonce se postaví na vlastní nohy, přestože se právě vrátila z beztížného stavu. Silná to žena. Patriarchát už skončil a nadcházející "doba žen" si už nežádá hlavního hrdinu ale hrdinku. K přežití navíc Sandru povzbuzuje i ve skafandru šarmantní George Clooney. Nejprve ve své tělesné podobě a později jako duch či snová vize. Gravitace je ve své podstatě akční, napínavou a výpravnou pohádkou. Nehodnotnější složkou celého filmu je každopádně jeho vizuální stránka, která občas bere dech. Nějaké ty plusové body taky dodává zajímavá a zvláštní atmosféra některých klidnějších scén, pokud je tedy vzápětí nepřeruší další příval vesmírného smetí. ()

paax

Musím souhlasit, že příběh 0, ale podívaná úchvatná. Mrzí mě jen to, že tam bylo pár technických detailů, které nebyly reálné. Těším se na 3D repete! ()

Pink_Doll

Tento film ve mně zanechal opravdu silný zážitek, hned bych se sama vypravila do Vesmíru. Vše bylo pro mě tak reálné a přesvědčivé, na druhou stranu kouzelné a tak nedosažitelné. Shrnula bych to prostě tím, že se mi moc líbila atmosféra celého filmu, která mě vtáhla do děje a přišla jsem si jako v hlavní roli :) ()

PanSoudce

Věřím tomu, že ve 3D to byl zajímavý zážitek, ale ve 2D je to jen nekonečná hodina a půl točící se Sandry porušujících zákony gravitace- resp. antigravitace, kdy po počátečním nárazu úlomku by se ve skutečnosti odrazila a točila do nekonečna dlouhým nekonečným vesmírem navždy. Ale alespoň to byl originální námět. ()

NusratFAK

Jééjkote šmankote, na co mě to máma zas zatáhla do kina?! Dechberoucí drama o vyrovnaném kosmonautovi a hysterické vědkyni s úchylkou na chlupaté pány, které nás uvrhne do aspoň tři roky trvající deprese? Neodpustitelné! (Ale ten vesmír udělali hezky, to zase jo.) ()

divi7

I když jsem velkým fandou spíše "filozofických" sci-fi, u kterých je potřeba více přemýšlet, mě Gravitace odzbrojila. Bohužel mě odzbrojila pouze však po audiovizuální stránce. Nikoliv však po stránce příběhové. Vzhledem k nepoměru vynikajících audiovizuálních efektů a jednoduchého příběhu se může zdát, že Gravitace záměrně přitahuje pozornost ke vzhledu filmu a na příběh, jako takový, snadno zapomenete. I přes vcelku slušný herecký výkon Sandry Bullock je Gravitace spíše popcornovou podívanou. Za to ale zatraceně dobrou popcornovou podívanou. ()

Funky.F

Vesmír je můj koníček. Vesmír mě fascinuje a představa, že bych se někdy do vesmíru dostal, je pro mě úžasná. Příběh a herecké výkony herců opravdu nejsou na špici, ale tento film mě do vesmíru dostal. Děkuji za to. ()

schindler

Asi takhle. Místo opakovaného chválení na dokonalé triky bych chtěl apelovat na borce kteří tento film ohodnotily méně než 4 hvězdama. Uvědomte si, že filmů po kterých člověk uzná, že něco podobného v životě neviděl není moc a originalita by se měla cenit. Vemte si např. marvelácké filmy i když jsou téměř všechny vydařené, herecky i trikově zvládnuté, nemohu se ubránit pocitu, že je to celé pořád dokola stejné. Takže važme si filmů které přinášejí něco nového a jsem si jist, že Gravitace mezi ně určitě patří. ()

T3NK

Gravitace mě jako fanouška sci-fi dle všeobecného ohlasu měla nad míru dobře pobavit, leč nestalo se tak a poměrně krátká stopáž film zachránila od podprůměrného hodnocení. Další z filmů s velkým potenciálem, který byl totálně nevyužit. O hereckých výkonech se tady vlastně ani nedá mluvit, protože skafandr by dokázal zahrát i Lojza od vedle. Vlastně mám pocit, že kdyby byl ten snímek kompletně animovaný tak se vůbec nic nestalo. A právě výprava je to jediné co pousouvá mé hodnocení směrem vzhůru a s odřenýma ušima to nakonec bude za lidovku. ()

Bohulib

Koukal jsem na to a v duchu si říkal: "Jak se tohle, proboha, točí?" Caurón je fakt génius. Ale jednu výhradu bych přece měl. Myslím, že aby ty úlomky z družice nadělaly takovou paseku, musely by letět tak rychle, že by je nebylo vidět. ()

ardeas

K filmu som sa dostala po dlhšej dobe, keď už bol vychválený do nebies, no očakávania sa nenaplnili. Neviem či je vôbec možné hodnotiť film s jednou (či dvoma) postavou, pričom príbeh tam žiadny nie je. Odznelo to tu viackrát, nie je priestor na zosobnenie či vytvorenie puta a preto - počula som, pozrela som, no znova sa k tomu nevrátim. Negatívom v mojom prípade je asi aj to, že dokumenty venujúce sa vesmíru mám v malíčku, preto pre mňa osobne tento film nie je ničím novým, narozdiel od iných. Okrem vizuálnych efektov a produkcie, ktoré majú mnohé trhliny pri nulovej gravitácii, tam na pozretie veľa nie je. ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (viac)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (viac)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (viac)