Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

Aky

A pak prý je western mrtvý žánr. Není, když se ho ovšem ujmou bratři Coenové. Jeff Bridges je zde naprosto skvělý. ()

Cappuccino

Coenovci to s dialógmi prosto vedia! Hláškujúci Bridges, čestný ranger Damon a (na prekvapenie) znesiteľne ukecaná Hailee Steinfield. Za ňu posielam dvojici režisérov veľkú pusu, pretože nájsť štrnásťročnú herečku, ktorej dlhé preslovy nebude divák považovať za otravné a hlúpučky detské.. to si zasluhuje fakt obrovský potlesk! Jediná väčšia výtka smeruje k akčným sekvenciám, ktorých bolo na pomery westernu bohužiaľ trochu pomenej (a nie, strielanie na sušienky nepovažujem za akciu.). Ale ked už sa k onej "prestrelke" dostalo, tak stála naozaj za to.. [MFF Cinematik 2011, PN] ()

Chlupis

Prostředí je mccarthyovsky drsné a charaktery coenovsky sarkastické, přičemž je to jako celek hnáno kupředu skvěle vystavěným McGuffinem v podobě Joshe Brolina. ()

Ruut

Na tohle není třeba psát dlouhé hodnocení - Coeni jsou i po třiceti letech režírování nekompromisní, nápadití, tvrdí, sví ... Spíš napíšu co by mohlo někoho odradit - hlavní dětská představitelka je míň výrazná než v první adaptaci z roku 1969. Nebude se konat žádná akční nonstop střílečka. Brutalnosti tu trošku jsou, ale jsou jen na lehké podkreslení. A konec je o dost jiný, než jak to u podobných filmů bývává. Konec konců nejen pro to se True Grit 2010 označuje za ukázkový antiwestern a je dokonalým protipólem svého staršího brášky s Johnem Waynem. ()

S.Quentin QUALE

Kvalitativně nadprůměrně natočený škaredě průměrný příběh s plytkými postavami. Coeni jako režiséři OK, herci OK, ale Coeni jako scénáristé podprůměrní, což způsobilo několikeré chvíle nudy, jež bohužel nebyly vykoupeny ničím jiným než výtvarným pozlátkem. Slabota. 65% ()

HAL

Coeni ty své, tak trochu bizarní a tak trochu drsné, postavičky uměli oživovat vždycky s hodně velkou grácií, a True Grit není žádná vyjímka, ale že by v něm dokázali pořádně chytnout za srdce a rvát hlavy? To ani náhodou. Zábavný příběh bez hlouběji se zařezávající dochuti, který je nejlepším westernem posledních let jen proto, že nemá žádnou konkurenci. 8/10 ()

Aidan

Byl by to jen pěkný western nebýt úžasně napsané i zahrané postavy čtrnáctileté Mattie, v níž se snoubí mužné (ano!) odhodlání s dětskou nevinností, starost o druhé s naprostou lhostejností vůči sobě, a která přitom nepůsobí jako karikatura. Kochal jsem se její výřečnou postavou celých 110 minut a jen za vlasy přitažený a nečekaně rychlý závěr mi dojem trochu zkazil. Naštěstí jsou tu další klady: například pozoruhodná krajina zimního Arkansasu, která má daleko k běžné westernové vyprahlosti a která dodává filmu zlověstnější, mírně zasněnou, atmosféru, nebo většina postav a slov v jejich ústech. Je to celé spíš kvalitní řemeslo než velké umění, ale v záplavě slátanin je třeba i nad takovýmto kusem jásat. ()

Javert

Příběhově po naprostou většinu stopáže prakticky totožné s již tak velmi vydařeným originálem. Coenovic verze ovšem postrádá dva největší kameny úrazu původní waynovky - vcelku otravný rozjezd a nesympatické herce (Wayne a Duvall budiž výjimkou potvrzující pravidlo) - a přesouvá větší díl pozornosti na osobu samotné Mattie. Stále je tu navíc cítit klasicky coenovský šmrnc (vydatně podpořen IMHO jedním z nejpovedenějších Burwellových OST) a i díky tomu Opravdová kuráž zůstává svému jménu věrná až na dřeň. A ač bez opakovačky v Cogburnově ruce, nechybí ani legendární přestřelka "Fill your hands you son-of-a-bitch!" ()

Goldbeater

Tak jsem se konečně dostal ke zhlédnutí tohoto westernu a musím říct, že to dopadlo tak, jak jsem čekal. Film je to samozřejmě i přes kdejaké nedokonalosti a možná až zbytečnosti dobrý. Kdyby bylo po mém, zkrátil bych trochu roztahaný rozjezd, ve kterém se prakticky jen řeší peníze a zas jen peníze. No ale aspoň to člověka nabudí na tu pravou jízdu, která následuje. Dále bych úplně vypustil závěrečný epilog. Takováto zakončení nemám v lásce a ani tady mi tento doslov nesedl. Ovšem nemá cenu si kvůli tomu kazit dojem z tak skvěle zahraného filmu. Mluvím teď o výborném Jeffu Bridgesovi a zdatně doprovázejícímu Mattu Damonovi. Velmi na mě zapůsobil i Barry Pepper, ač na scéně pobyl jen pár minut, vystřihl si padoucha z divokého západu víc než skvěle. Děj sám o sobě ubíhá velmi rychle a v celé skoro dvouhodinové délce nedá ani jednu příležitost k nudě. Na dnešní dobu velmi dobrý western a určitě bych se nebránil další takovéto tvorbě. Úprava: Po zhlédnutí původní verze s Johnem Waynem jsem zjistil, že tento nový film není nijak objevný ani originální, a proto snižuji stav na tři. ()

sochoking

Popri muzikáloch je western žánrom, ktorý ja vôbec nemusím a aj preto som nevidel originál ( a ani ho nebudem ťahať) zo 69teho . Toto som dal ťahať len preto, že je to od Coenovcov a hrá tam Jeff Bridges. A kurva , vyplatilo sa! ()

Payushka

Navíc kdo by si nechtěl užít podívanou na prohnilou mrtvolu oběšence nebo realistické zmijí doupě? Coeni zase potvrdili svůj talent v zobrazování skutečnosti tak, jak je, a možná ještě s přídavkem nechutna navíc, aby vám pořádně přeběhl mráz po zádech. ()

Šakal

Alespoň, že nějaké ty jistoty na světě jsou. The sky is blue, water is wet, women have secrets and.....Coeni TI nikdy nezklamou. Thank’s guys. Myslím, že nebudu daleko od pravdy když napíšu, že snad nikdy nedostal „ agent Bourne „ tak na prdel jako při „ seznamovacím rozhovoru“ s 14-ti letou Hailee Steinfeld. Bratři Coeni v plné síle, kolty proklatě nízko, vždy připraveni tasit svoje zbraně, tj. Sarkasmus, ironie, nadsázka + čichám, čichám McCarthyho. Největší předností snímku ( vyjma dokonalé ATMOSFÉRY ) je skutečnost, že postavy rozhodně nejsou „ ploché“, mají svou hloubku a charakter. Přesto musím ( při plném vědomí ) jednoznačně prohlásit, že number one zde (pro mě osobně) není Matt Damon, Josh Brolin, Barry Pepper, dokonce ani chrchlající Jeff Bridges coby šerif Rooster Cogburn, ale jednoznačně 14-ti letá H. Steinfeld coby Mattie. Tomu říkám štěstí resp. dobrý čich při castingu. K úplné spokojenosti ten pověstný krůček schází – chtělo by to ještě více černého humoru ( možná více nakopnutých indiánských dětí :o) a ironie, přesto se již teď těším na druhou polovinu února až na True grit půjdu do kina. „ WESTERN NENÍ MRTEV“ – zresuscitován a „ upgradeován „ pro 21.st. ()

InJo

Nesedělo mi přerývané tempo, dramaturgie a i spád má IMHO OPRAVDOVÁ KURÁŽ docela slabý. K mé vlastní lítosti často přechází z královské zábavy (tu obstárává hlavně Bridges svým chováním, hláškami a průpovídkami) do zdlouhavých a trochu utahaných pasáží, které děj posouvají kupředu buď málo a nebo nepříliš záživně (především rozjezdu by neškodilo zkrácení). Film je postavený obzvláště na dialozích (ty jsou někdy na hranici geniality a jindy zase jen úmorně dlouhé a bez pořádné jiskry) a hereckých výkonech (bez výjimky skvělé!). Nechybí mu ani velká dávka převážně absurdního černého humoru, který je pro Coeny poměrně typický (např. perfektně vymyšlená a vypointovaná scéna popravy tří zločinců v úvodu). Naopak zde není moc prostoru pro akci a nečekané zvraty. Neřadím se k těm, co považují tento snímek za čistokrevného zástupce westernového žánru, ale ani ho nepovažuji za další z děl, které daný žánr (a s ním i samotný Divoký Západ) demýtizují (jako to dělají třeba NESMIŘITELNÍ). Podle mě se totiž nachází někde mezi těmito přístupy. BTW Kamera Rogera Deakinse je jako vždy parádní (má velkou zásluhu na krásně stylové atmosféře), ale subtilní hudba Cartera Burwella mě bohužel napoprvé moc neoslovila (napodruhé už ano). 80 % ()

Legas

Ha, dostal jsem úplně jiný film, než jsem čekal. Trailer mě dokonale oklamal, ale tahle Karkulka meets Sedm statečných (redukovaných na 2) se mi líbila. ()

Sonnery

Zatím co tenkrát čtrnáctileté holčičky na divokém západě lovili Joshe Broliny, tak dnešní čtrnáctiletí chlapečci loví cosi ve svých kalhotách a na Broliny už nemají čas. Na tom je vidět pokrok moderní doby (a taky na tom, že tenkrát byl texaským rangerem Matt Damon, kdyžto dnes jím je "vy víte kdo") ()

Jordan

ďalšia pecka z coenovskej stajne. s westernom koketujú už dlho. úžasný objav - steinfeldova si ma hneď získala. starý herecký bard bridges je božský, damon správny smiešno-starosvetský správňak v trochu netradičnejšej role tiež dobrý a veľmi ma potešili banditi brolin, no najmä pepper - ten si to podľa mňa náležite užil. aj keď v rade coenovských filmov po peckách ako no country a simple man neohúrilo, no zapasovalo na svoje miesto a príjemne zahrialo. ()

HoneyBunny

Já jaksi peču na smysluplné remaky a pocty něčemu jinému. Coenům dvakrát nefandím, ale jejich filmy mi nevadí. Jejich True Grit mě nebavil, protože jak se mám bát o postavy, ke kterým mi tvůrci neotevřou cestu? Část filmu, než se hlavní trojice hrdinů vydá na cestu do indiánských teritorií, je ještě poměrně zajímavá a kupředu jí táhne zvláštní charisma mladé Mattie (jedna z hlavních deviz filmu). Ale když se ocitneme na cestě, křivka zábavnosti jde dost dolů a děj se vlastně skládá z několika krátkých epizodek s několika divnými postavami s legračními přízvuky. Do toho se Bridges s Damonem obrazně hádají, kdo ho má většího (čti: kdo z nich lépe střílí) - ale není to tak zábavné, jak to zní. A na konci už mi bylo celkem jedno, jak to celé dopadne. Jen jsem se trochu těšila na padoucha Joshe Brolina. Ten je tu ale hrozně málo a je nevýrazný. Takže Coeni mě už poněkolikaté na konci filmu tákhle zklamali (opravdu nerada vzpomínám na ten dementní konec jinak skvělé pecky Tahle země není pro stary). A aby nevznikla mýlka: westerny mám moc ráda. Tenhle do své topky rozhodně neřadím. ()

Anderton

Navnadený lahôdkovým obsadením lahôdkovými režisérmi a vysokým postavením v koncoročnom bilancovaní roka na dôležitom internetovom portáli som sa zrejme prenavnadil. Všetko plynie tak adekvátne kľudne po vyjazdených kolajách ako v ľubovolnom westerne z ľubovolnej doby. Nasadzujú sa kamenné ksichty, všetci sú drsní, najviac samozrejme Steinfeld, že. V poslednej dobe som videl zopár westernov z 50tych rokov a každý sa mi zdal originálnejší a napínavejší, takže nad 3 hviezdy nepôjdem. ()

Frajer42

Moderní pojetí westernu. Působivá hudba, vtipný nádech. Co si ale zaslouží vyzdvihnutí jsou charaktery postav, které mi přišly zvolené skvěle. Sešla se nám tu směsice různorodých typů lidí. Takových, jakých je ve westernu třeba. K hereckým výkonům nemám námitky. Do rolí byly obsazeny známé tváře a obstály na jedničku. Jediné co tu pokulhává je snad už jen ten absurdní děj, který ovšem k westernu patří. Ve svém žánru jednička. Globálně hodnotím * * * *. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)