Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

flanker.27

Mluvit o nejlepším westernu posledních 10 let není moc smysluplné, vzhledem k tomu, že za toto období se žánrových souputníků lze dopočítat na prstech. Nešlo by tedy o obzvlášť hodnotný titul pro film, který by v dobách pro filmový divoký západ mnohem příznivějších patřil ke slušnému nadprůměru. K plusům patří rozhodně podstatně vyšší syrovost a uvěřitelnost v porovnání s adaptací s Johnem Waynem, dobří herci a schopnost přesvědčit diváka, že starý ožralý sípající U. S. Marshall si to za asistence jižanského hejska a otravné děvčice může rozdat se čtyřmi desperáty na férovku. Plus hudba, kamera a chřestýši. ()

Morien

(1001) Na filmech od Coenů jsem si vždycky nejvíc cenila toho, že je na první pohled rozeznatelné, že to je film od Coenů. A taky to bylo gargantuovsky zábavné. Tento film v mých očích nesplňuje ani jednu z těchto podmínek. Cynickou absurditu pro mě nahradilo konvenční podivno s několika wtf momenty. Není to film pro mě. ()

ORIN

Originál Henryho Hathawaye jsem neviděl a po zhlédnutí Coenovic remaku už ani nepotřebuju. (Politicky) nekorektní film, jehož námětem si představuju nenapsaný román Cormaca McCarthyho (evidentně to nenapadlo jen mě), v čele s brilantním Jeffem Bridgesem a neskutečnou (pro mě oscarovou) Hailee Steinfeld. ()

gudaulin

Coeni jsou známí svou maximální pečlivostí, s jakou přistupují ke každému ze zkoušených žánrů a připravovaných filmů. Na Opravdové kuráži je to poznat v každém ohledu, ať už jde o casting, výběr rekvizit, promakaný scénář a především tradičně kvalitní režii. Tenhle film představuje návrat k tradičnímu westernu, který prožíval své zlaté období před nějakými 60 lety a v posledních dekádách spíš živořil. Právě proto, že jde o návrat ke kořenům příslušného žánru, nekonají se žádná zásadní překvapení a nejde o nějakou moderní žánrovou variaci typu Mrtvého muže nebo Tance s vlky. Tohle je klasický souboj dobra a zla, tvrdých mužů a divočiny, kde právo a spravedlnost mají daleko k tomu, co si představujeme z dnešních soudních síní. Je to nicméně syrovější, méně romantické a poněkud střízlivější než slavné snímky zlaté éry. Navíc přítomnost sveřepé dívky, která si tvrdohlavě jde za svým cílem pomstít otcovu smrt a sekýruje přitom přítomné pistolníky, přináší do filmu důležité odlehčení. Bylo by asi zbytečné v případě Coenů vyzdvihovat ostatní filmové složky, jako je kamera nebo hudba, protože ty jako obvykle fungují na jedničku. Celkový dojem: 80 %. Kdybych byl fanda příslušného žánru, neváhal bych s 5* ani vteřinu. ()

choze

Originál jsem neviděl, takže jsem k tomu přistupoval bez předsudků, jen s tradiční obavou, zda půjde o další Coenovic skvělý nebo nudný kousek. A je to paráda. Postavy, dialogy a Jeff Bridges, který naprosto mimořádně zaválel (i když všichni herci jsou dobří). Jen jsem měl malinko problém s tím višisovaným vizuálem, který na mě působil hrozně uměle. ()

brit84

Nemám rád děcka, který jsou drzý a v každém případě musí mít pravdu. Tady je to o to horší, že v době, ve které je příběh umístěn, by se s ní nikdo nepáral a na prdel by dostala víckrát než jen jednou. Příběh mě docela zaujal, i když u Coenů si nikdy nejsem jistý do čeho jdu. ()

Segrestor

Skvělý vizuál bratří Coenů převádí na filmové plátno román Charlese Portise a zároveň předělává legendu s Johnem Waynem film Maršál (1969). Jako milovník westernů jsem měl málem z tohoto filmu bláto na hřišti. Konečně někdo zkusil natočit to tak, jak se to vždycky dělávalo nebo jak by se to přinejmenším mělo. Tak nějak musel Divoký západ vypadat. Žádné načančané westernové kulisy a vyfintění indiáni jak z malůvek Buffalo Billa. Žádný západ slunce a džentlmeni v kloboucích. Pěkně na tvrdo a bez milosti. Jeff Bridges (mimochodem vesměs kladná postava) kope do indiánských dětí jako do prašivých psů. Neříkám, že je to nejlepší moment z filmu, ale kde jinde to vidíte, že? Tyto a mnohé další detaily dělají z filmu Opravdová kuráž opravdovou podívanou. Když se navíc přeneseme přes skvělé výkony zúčastněných aktérů, zabředneme do celkem napínavého vyprávění o jedné nemalé pomstě a necháme se unášet uvěřitelným dobrodružstvím. Navíc nás pohltí i zmiňovaná autenticita, která prostě nejde přehlédnout. Z tohoto filmu mám daleko dokonalejší povědomí o tzv. Divokém západě, než z kteréhokoliv jiného dílka. Nezbývá než dodat, že se to bratrům Coenovým opět povedlo. ()

Gilmour93

Chytlavý pradědeček texaského Rangera Walkera, co ještě nekope nohou rychlostí světla jako jeho ryšavý pravnuk, nýbrž karabinou Sharp, ústnaté děvčátko vyhrožující soudními procesy a stále lehce napuštěný Dude bez bowlingové koule a županu. Jářku, nesourodá trojice…, ale řeknu vám, až se objeví banda zpustlého Barryho Peppera, po všech čertech cílevědomá… Mohlo by jít o klasický model westernového žánru, kdyby však v kolonce autorů nebyla uvedena jména, co tam jsou uvedena. Černý humor, na žánr nezvykle užvaněné postavy a explicitní násilí - to vše upečeno v lehce rozpoznatelné značkové formě minnesotské fabriky na absurdno s názvem Coen Bros. Je zvláštní, že i přes některé vydařené jednotlivosti nefunguje True Grit bezchybně jako celek (podobně jako Burn After Reading), nicméně to už se autorům v kariéře stalo několikrát a vždy pak přišli ve vydobyté tvůrčí svobodě s něčím novým, co vyrazilo všem dech. A tomu se teprve říká opravdová kuráž.. ()

Psema

Na Coeny divácky vděčné, ale na druhou stranu i dějově ploché putování vyprahlou (resp. promrzlou) krajinou, jež se zavděčí především milovníkům westernů a těm, kteří se rádi přemlouvají, že viděli něco unikátního. Ehm... neviděli. Na to True Grit nabízí až příliš velký počet šablonovitých postaviček, dějových zvratů a k uzívání vyprázdněných dialogů, které nevedou nikam jinam než k natahování stopáže. Btw. co se v tom filmu vlastně stalo? Hodinu se hledal vrah, aby ho omylem našli u řeky. Párkrát se vystřelilo z bambitky... a byl konec. Nutno dodat, že vzhledem k celé imbecilitě závěru s pádem mezi hady notně mimózní konec. 7/10 ()

robbiee

[imdb: 8.4/10] | me: Westernov je už málo ako Šafránu, ale ak už ma nejaký prísť, tak radšej nech stojí za to - no a tento film (aj keď jedná o remake) je dobrým príkladom. Obsahuje správnu kombináciu toho, čo dobrý western má mať a hoci to nie je western kde sa kolty tasia ako na bežiacom páse, je to film, ktorý ma čo ponúknuť - cez dobrú výpravu, tvrdých chlapov, ostrých dialógov a whiskey až po špinavých banditov. Spestrením a svojským korením filmu je hlavná predstaviteľka, ktorá dáva celému nádychu špecifický ráz. ...Dobrý film. "Ground's too hard. Them men wanted a decent burial, they should have got themselves killed in summer." ()

Hal_Moore

Za sebe musím říci, že Opravdovou kuráž řadím z filmů roku 2010 hned za Počátek na druhé místo. Jestli jde o nejlepší western co jsem kdy viděl, ukáže až čas (nebo až se mi to rozleží v hlavě), určitě však patří mezi nejlepší. Coeni opět šlápli tou správnou nohou na to správné místo a odměnou jim jsou tentokrát i pohádkové výnosy ze zámořských kin. Určitě od nich byl odvážný tah, nechat film odtáhnout neznámou čtrnáctiletou tvářičkou, avšak ta se po boku es v podobě Jeffa Bridgese, Matta Damona a Joshe Brolina neztratila a dokonce se svým kolegům vyrovnala. Byla to od nich určitě opravdová kuráž, která se následně bohatě odvděčila. Díky bohu. ()

Kryšpín

Nesnáším filmy, kde se vám zprotiví hlavní postava hned na začátku. A já musel v sobě najít Opravdovou kuráž, abych film dokoukal do konce. Mladá holka v podání Hailee Steinfeld si jde sice za svým, ale pěkně ostrým způsobem. A stejně jako Jeff Bridges se ji chcete zpočátku zbavit. Ale v polovině si vás stejně získá (tím, že už moc nekecá a dává prostor ostatním) a vy si užíváte pravou kovbojku, jak má být. I když jde sice jen o remake, ale dobře po Coenovsku zpracovaný. ()

TheDarKnig

možné malé spoilery Po trailerech sem si myslel, že 5 hvězd bude jasných, no žel Opravdová kuráž nesplnila všechny moje očekávání a trailer podbarvený Johnem Casem byl až příliš dobrý. Zas na druhou stranu, abyste si nemysleli, že to zklamání bylo nějak velké. Stále tu máme opravdu výborný western s pravou, špinavou atmosférou západu, kde nebylo vůbec lehké žít a už vůbec ne lehké dokonce přežít. No tempo je na můj vkus opravdu pomalé, a hlavně úvod filmu se opravdu táhne a nebýt Hailee, nudil bych se. Ta je naštěstí jeden z mladých objevů roku a její tvrdohlavá, cílevědomá a nevzdávající se Mattie Ross je zahrána bravurně, i když skoro sem ty chlapy (všechny! :)) někdy litoval. Kvůli tomu, jak s nim mávala, a i kvůli tomu, že i když se nemohla rovnat jejich badass vzhledu, často je překonávala sympatičností. Ne že by Jeff Cogburn Bridges na tom byl až tak špatně. Jeho charisma a hlasový projev, který ho podporuje, + jeho ne zrovna romanticky působící postava (bojím se, že Shatterhandovi by nepomohla ani železná pěst, ani henryovka či medvědobijka, kdyby se dostal na tento západ) je prostě vynikájící a máme tady po Crazy Heart další výkon, který by zasloužil oscara. Damon je pak texaský ranger jak má být. a hraje tu svoji podivnou postavu perfektně, ale to je u něho klasika. Dialogy jsou precizní, napěchované humorem tvrdým jak olovo, které Cogburn sype do nepřátel, soundtrack většinou zkrášlující scény, ale na můj vkus až příliš opakuje stále stejný motiv, a na PG-13 mně docela překvapily krvavé scény (hlavně tedy v tom srubu to bylo opravdu na R). No a až po scénu, kdy se poprvé objeví hlavní záporák bych stále možná uvažoval o 5ti, ale pak se to náhle rozjede jako rychlík a máme tu předčasný konec a úplně nevýrazné finále (podtržené ještě tím dovětkem...). Tohle mně opravdu zklamalo, jakoby náhle film ztratil všechnu svoji promyšlenost a náladu, a zbylo jen podivné něco. Kvůli tomu bych byl schopný dát i 3 (těch 5 totiž rozhodně nebylo nejjistějších), ale uvědomuji si, že sem dal 3 i mnohem zbytečnějším a "hnusnějším" filmům a tohle, i když musím říct, že ti, co píšou, že 3:10 to Yuma je sračka s divným koncem, se mýlí hodně a ten film se tomuhle vyrovnal (i když byl dost jiný) a závěrem ho totálně převálcoval. škoda, mohl to být western ještě mnohem lepší (možná i jeden z nejlepších filmů roku), neviděl sem originál a ani ho raději vidět nechci, aby mi to nezkazilo chut a atmosféru úplně, takhle to je "jen" dobrý film" s krutým vyobrazením západu, perfektními hereckými výkony a coenovskou režií. PS: ty záběry na horizont a samotné cestování napříč krajinou jsou nejlepší záběry filmu. ()

TeeAge

| Scenár: Joel & Ethan Coen / Charles Portis | Hudba: Carter Burwell | Produkcia: Joel Coen, Ethan Coen, Scott Rudin, Steven Spielberg | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: Scott Rudin-Skydance-Mike Zoss Productions | Rozpočet: 38 miliónov $ | Tržba: 249,250,624 $ | To, že z True Grit sa nikdy nestane nadčasový western, (aj napriek tomu, že je z remeselnej stránky dokonalý) má jediný dôvod. A to predlohu - ktorá stavia na detskú, a to ešte k tomu dievčenskú postavu, ktorá jednoducho nemá šancu utiahnuť dvojhodinový epos medzi velikánmi, ako je Bridges alebo Damon. Preto sa na konci nedostaví ten očakávaný pocit naplnenosti z pomsty a skutočnej guráže vlastne počas celého filmu... ()

genetique

Nepočítajuc Jarmushovu artovú chuťovku a šialene dobrý kórejský remake westernovej klasiky, tak som od Eastwoodovho čistokvnému westernu dal plné hodnotenie jeho žánrovému kolegovi až takmer po dvoch desaťročiach. Coenovské filmy a ich alokácia dokonalosti v podobe hereckých výkonov budú vždy priťahovať uspokojenie mojich filmových potrieb. Dokonalé obsadenie vždy potvrdia ostrieľaní kovboji divokého hollywoodu, ktorí hrajú ako o život až do posledného výstrelu. Hlavou bandy sa tentokrát stal Jeff Bridges a jeho nezabudnuteľný výkon sa určite zapíše do filmových análov. Hailee Steinfeld len potvrdila skvelý úsudok tvorcov pri výbere hercov. Príbeh je krásny. Aj napriek množstvu komédií coenovské príbehy nikdy neboli o tom, aby na úkor kvality filmu vydrankali z diváka city. A tak som možno čakal, že po všetkých tých, na city nekompromisných filmoch by už konečne mohli prelomiť ľady. Základ bol dobrý, svoju povesť si však až na jednu scénu ustrážili. Už len dodávam, že Coeni ma naplnili tou pravou nostalgiou starých dobrých westernových klasík. 100%. ()

mysicka

opravdová kuráž je opravdu dobrej a poctivej film a já mám dobré a poctivé filmy ráda.. jen mi pořád nejde pod fousy ten matt damon.. né že by se nehodil na roli texas rangera.. já si spíš myslim, že ten kluk se na herectví nehodí vůbec.. ()

Madison

S týmto filmom trochu bojujem a veľmi málo chýbalo, aby som dala len 3*. Keďže som ale pri Jessi Jamesovi dokázala akceptovať experimentálny segment, ktorý tam pomerne zapasoval, tak do istej miery som schopná oceniť konverzačný, charakterovo zaujímavý western od Coenovcov. Navyše, mám rada, keď tvorcovia dokážu odvracať zaužívané filmové postupy a tento film je dôkazom toho, že western nemusí byť vždy nabitý len leonovskou akciou a eastwoodovskou nesmrteľnosťou, aby dokázal zaujať. Veľmi dobrý scenár, plný tarantinovských nepodstatných kecov, vynikajúca Hailee Steinfeld, no najviac mi učaroval Jeff Bridges ako ľahostajná opilecká kreatúra. Chvíľami príliš uťahaný film, čo narúša jeho kompaktnosť a určite by si zaslúžil viac akcie, no na druhej strane mi imponuje, že Coenovci sa nehrajú na veľké umenie, True Grit je nenápadný a pomalý, no tiež komorný a osobný film s peknými postavami a nádherným prostredím. ()

StarsFan

Původní film neznám, tudíž nemůžu soudit, zda ony (mé zvrhlé duši velmi sympatické) černohumorné scény pocházejí z pera bratří Coenů, vyzdvihnu tedy namísto nich hlavně krásnou kameru (scény z dálky jsou úchvatné), soundtrack, který již teď sháním, a výborné herecké výkony, ze kterých mi na dlouhou dobu utkví v hlavě minimálně netradiční změna mluvy u Jeffa Bridgese. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)