Odvážna dievčina Mattie Rossová sa vydá do drsného sveta kovbojov, aby sa uistila, že bývalý spoločník jej otca, ktorý ho na ceste za obchodom zastrelil a okradol, bude spravodlivo potrestaný. Klasický western s Johnom Waynom v hlavnej úlohe sa v roku 2010 dočkal aj rovnomenného remaku v réžii bratov Joela a Ethana Coenovcov. (STV)

DaViD´82

Wayne si to nekrade pro sebe, jenom tu prostě není nikdo jiný kdo by zaujal. Campbell jako neherec s tou vlasovou tsunami nezvládá říct jedinou repliku, aby nemlátila do uší svou umělostí (a navíc je ta jeho postava děsně plochá) a Kim Darby je otravná až hrůza, byť Mattie je ohromně silná role. Naprosto chápu proč se po této roli tato "hérečka" již nikdy nevyhrabala z televizní produkce druhé kategorie. Jediný Duvall dokáže zaujmout, ale těch pět minut co má k dispozici nestačí. A tak je tu jen ten Wayne, který sice také neohromí, ale aspoň to drží nad vodou. Především po neskutečně utahaných úvodních padesát minut než se vyjede vstříc vendetě. V druhé polovině se mu dostane podpory ještě i od kamery, která se vyžívá v krásných krajinkářských technicolorových záběrech. Popravdě, kdyby se to celé půlhodiny před koncem neprobudilo z té unuděné letargie nefungujícího škorpení do pořádného westernu, tak jdu s hodnocením ještě níže. ()

dopitak

Nikdy jsem nebyl žádným fanouškem Johna Wayna, spíš mě baví dobré filmy z tohoto žánru, tedy i ty, ve kterých hraje. A viděl jsem s ním už lepší, z hlavy můžu vybalit například Na sever Aljašky. Kim Darby bych do role pomalu odrůstajícího dítěte, bez sexuálních podtextů ve scénáři, asi neobsadil. Možná vlastně ani nebyla špatná Kim, spíš tam chyběly ty podtexty (tedy s jinou, víc šmrncovní herečkou). ()

Anderton

Ja som osobne viac za originál, ako za novú verziu. Asi to ale bude tým, že ku Coenovcom som pristupoval s vysokými očakávaniami a dostal normálny western, k starému filmu s oveľa menšími, kedy som si chcel iba užiť staromódny normálny western. A užil som si ho. Spoločne so všetkými postavami, všetkými prestrelkami a trochu pridlhou dĺžkou. Každá postava tu má svoju chvíľku a povedal by som, že sú všetky dobre napísané a ide sa aj trochu hlbšie do psychológie. Je tu dosť mŕtvol, čo dodáva filmu určitú morálnu ambivalenciu v ceste za cieľom, v každom prípade ale budete pomstiteľom držať nepretržite palce. 70% ()

MrCreosote

True Grit? True Western! Hathawayovi nechybí smysl pro kompozici záběrů a leckdy jsem se při pohledu na americkou krajinu s horami v pozadí neubránil nostalgické náladě. John Wayne mě zde poprvé přesvědčil, že není pouhé dřevo, co umí jezdit na koni a střílet z pistole, ale že také umí hrát. Celkově spokojenost. Mimochodem, rok 1969 se dá bez nadsázky označit za "Poslední rok westernů", kdy vznikly takové perly jako Divoká banda, Butch Cassidy a Sundance Kid nebo právě True Grit. ()

Chrustyn

Pokud by Coeni neudělali remake "Opravdová kuráž" možná bych se na film díval jinak, takhle mě to neustále nutilo srovnávat a posuzovat v čem je jaká verze lepší. Výsledek je takový, že verze bratrů Coenových je prostě lepší ve všech směrech. Ať už to je Jeff Bridges, který překonal samotného Waynea, tak i ostatní herci, méně výrazná ale zajímavější hudba, koukatelnější kamera, lepší režie a působivější závěrečná přestřelka. Vyjímka potvrzující, že i remake může předčit originál. ()

• Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Charlese Portise. (Hans.)
  • Natáčení probíhalo od 5. září 1968 do prosince 1968. (ČSFD)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Herec, režisér a oscarový scenárista Ben Affleck (Město, Argo) se po čtyřech letech vrátí za kameru. Napíše a natočí snímek The Big Goodbye, jenž bude vyprávět o pozadí vzniku snímku Čínská čtvrť… (viac)

Poslední jízda Johna Waynea

Poslední jízda Johna Waynea

11.07.2006

\"Více jak půlstoletí byl John Wayne světem považován za symbol Ameriky jak v morálních standardech, tak ve věcech moudrosti naší společnosti,\" řekl o Johnovi na jeho pohřbu Frank Sinatra a s tím… (viac)