Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

Fr

LIDÉ NEVĚŘILI, ŽE MLADÉ DĚVČE OPUSTÍ DOMOV A VYRAZÍ V ZIMĚ POMSTÍT OTCOVU SMRT. ALE STALO SE TO..... /// Dcera nebožtíka Franka Rosse ji má. (Kuráž samozřejmě). Není to ubohé dítě a nevypadá ani jako uplakaný truchlící potomek. Spíš je to někdo, kdo hledá chlápka, kterej jí má taky. OPRAVDOVOU. (Kuráž, samozřejmě...). A dokáže zblbnout kvůli malý holce..... Super pocit z toho, jak si J.Bridges svoji roli užívá (a vlastně ta holka taky) dlouho převažuje unylé (že by westernové?) tempo. Vlastně tu už o nic jinýho nejde, jen o herce a westernovou atmosféru. Původní film neznám a dlouho jsem žádnej western neviděl, možná i proto dávám (lehce) nadprůměrné hodnocení. A samozřejmě i za to, že ji měli! Všichni! (Kuráž. Opravdovou!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se na území Choctawů a potřebuji cestovní rychlokurz. 2.) Nevím proč po mě můj děda - starej zálesák – furt chce ,,indiánskej pepř“. 3.) Vlakem do Yumy už jsem jel, tak proč (pro změnu) neosedlat koně? /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

Dever

Aj keď žáner western nepatrí k mojim obľúbeným, musím uznať, že to nebolo zlé, no chýbalo mi tam viac akcie, viac konfliktov a viac drámy. Rozmýšľal som nad 4*, ale neoslovilo ma to tak ako som očakával..... 65% ()

novoten

Opravdová dokonalost se nekoná, protože Coeni místo redefinování žánru (viz No Country for Old Men) jedou těžce na jistotu, ale při závěrečných titulcích na mě ta poctivá westernová síla dolehla pořádně. Největší herecké zásluhy si připisuje jednoznačně Bridges, jehož rozšafně rozevlátý i nekompromisně drsný Rooster kraluje, naopak překvapivým zklamáním je občas lehce unylá Hailee Steinfeld. Docela dlouho jsem měl menší problémy i s nevyváženým tempem snímku, ale tady všechno zachraňuje závěrečná půlhodina. Z minuty na minutu přijde nástup hlavního záporáka a o napětí a emoce od té chvíle není nouze ani na vteřinu, nemluvě o bezchybném finiši. S odstupem mi sice dochází, že některé dějové zákruty byly až příliš jasné, ale přesto se na film díky jeho přímočarosti a upřímnosti nedokážu zlobit. 70% ()

tron

Keď som videl dokonalý trailer, hovoril som si, že sa blíži film roka. Nakoniec to bohužiaľ bolo skôr sklamanie. Bez spoilerovanie nedokážem napísať, prečo dávam "len" 3*, ale skúsim to. Druhá polovica je horšia, ako výborná prvá (hoci sa možno nájdu diváci, ktorí budú tvrdiť opak). Herecké výkony sú výborné. Ako fanúšik Jeffa Bridgesa musím napísať, že je skvelý, ale s milým prekvapením rád skonštatujem, že minimálne rovnako dobrý je Matt Damon. Výkon 14-ročnej takmer debutantky Hailee Steinfeld je potom neuveriteľný; taký dobrý „detský“ výkon som naposledy videl pred viac ako 10. rokmi v Šiestom zmysle. Bridges nehrá hrdinu príbehu. Hrdinami sú prekvapivo všetci traja. Iskrí to medzi nimi, každý má svoj vlastný príbeh, povahu, názory, postoj k životu a k riešeniu problémov. Jediné, čo majú všetci spoločné, je to, že sa nepozastavujú nad zabíjaním. Mattie nerieši, či zlosyna treba zabiť. Trápi ju to, že nebude obesený v jej meste. To mi prišlo svieže a svojím čudným spôsobom vtipné. Bohužiaľ, druhá polovica ponúkne podozrivo zlý scenár a dokonca ani „návratový“ koniec nebol taký dojímavý, ako som čakal. Coenovci a producent Spielberg (to je spojenie!) akoby až omdietali dať divákovi to, čo chce vidieť (alebo čo si myslí, že chce vidieť). Takisto akcia. Ak budete čakať smršť akčných scén, rovno vám hovorím zabudnite; najveľkolepejšia akčná scéna tohto filmu trvá približne 48 sekúnd. Ale už kvôli ústrednému trojlístku a vtipným dialógom si SKUTOČNÚ GURÁŽ pozrite. Minimálne prvých 60 minút guráž má. Snímka s rozpočtom 38 miliónov ich na celom svete zarobila nekresťanských 252. ()

B!shop

Jednoduse receno uzasnej film, kterym se Coeni vraci na petihvezdickovej vrchol po serii ctyrhvezdickovejch filmu. Samozrejme neni to klasickej western, coz jsem ani necekal. Zaporaci nejsou nijak vyrazny hajzlove a treba Brolina clovek spis polituje. No a kladasove marsal a ranger v podani Bridgese a Damona pro zmenu nejsou nejaky uzasny kladasove, takze neni nouze o chlastani, hadky a samozrejme zabijeni. Celkove ma film ale skvele napsany dialogy, ktery misty spadaj az do cerny komedie, celej film ma skvelou atmosferu, je napinavej a od zacatku do konce perfektne odsejpa a to i presto, ze se vazne neda oznacit za akcni. No a kdyz uz se Coeni rozhodnou pro nejakou tu epictejsi scenu, typu Bridges s dualama versus ctyri parchanti, tak jim to stoprocentne vychazi. Navic objevili skvelou Steinfeld, ktera ma radne prorizlou pusu a ackoliv je ve filmu vicemene ta nejrozumnejsi, v zadnym pripade nepripomina nejaky prechytraly dite z hrdinskejma kecama. Moc jsem neveril v obsazeni Damona, ale nakonec sem skvele padnul. O Bridgesovi jsem ani na moment nepochyboval a ten je samozrejme taky perfektni. Celkove tak skvele obsazenej, napsanej i zrezirovanej film, ke kterymu nemam zadny vyhrady. ()

Slasher

I. projekce [kino]: "Těšil, dočkal, nepobral." za 3*. Nyní II. projekce [domácí postelový HD]: Výborná zábava od začátku do konce, Divoký západ plný retardů, kokotů a hovad vs. jedna cílevědomá čtrnáctka (ach ty charaktery...), spousta potěšujících maličkostí nasázených bratry režiséry, dobrý tón, podruhé mi to sedlo - ale předně jako komedie! ()

movie

Jeff Bridges to dal hodně vysoko, fakt hodně. Coenovi zase TRUE GRIT dodali potřebné koule, které chyběly původnímu filmu a vytáhli to na úroveň, kterou tenhle příběh vyžadoval. Ke konci sem měl na krajíčku. Ty vole. 90% ()

Flipnic

Já ty westerny prostě nemusím ... A tohle jsem teda nějak nepobral. Naprosto nezajímavej, jednoduchej film bez jakýhokoliv napětí, zvratů, pořádnýho vyústění děje. Herecké výkony tří postav ... normálka. Holka byla fajn. Ale prostě nuda. Přímočarý film který si jde od začátku do konce za jednoduchým dějem a cílem. Tohle není pro mě. ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Výtečný temný western kořeněný černým humorem a jasnými hláškami. K tomu nám do historie westernu přibyly dvě inovované výrazné postavy - čtrnáctiletá prostořeká a odvážná Mattie a věčně opilý zkušený lovec lidí Rooster (=Kohout) Cogburn. Podotýkám, že jde o remake ceněného westernu Maršál (True Grit), za který dostal Oscara v roce 1969 John Wayne za roli šerifa Roostera, zatímco zde možná ještě lepší Jeff Bridges získal na tuto zlatou sošku jen nominaci. Trailery: http://www.csfd.cz/film/268611-opravdova-kuraz/videa/ ()

Asia_Power

Nějak mě za rodidla čaply westerny a tak jsem se, po mrknutí na Spásu, rozhodla tomuhle žánru chvíli věnovat jako nový milence.Jelikož Big Lebowskiho žeru a jsem opravdu kurážná (lžu, jsem extrémně zbabělá malá svině) ,Matta Damona miluju od doby, co z něj v Team America udělali totálního kokota a nad Steinfeldovou si už přes dva roky mastím kachnu, tak bylo jasný, že tohle bude snímek přesně pro mě. Malá Hailee má v tomhle snímku větší kví kvé než drtivá většina zbylýho osazenstva dohromady, díky čemuž dělá ze všech drsných hochů blábolící kretény, kteří vše odkejvou, jen aby od ní měli pokoj a já osobně měla pocit, že ty chudáky veřejně šikanuje. Nejlíp to vyřešil Damon, kterýmu došlo, že na ní nemá mozkem, ale silou jo a tak jí dá ukázkově na prdel. Jedinej, kdo není úplně smeten jejím intelektem a dokáže alespoň pokulhávat je starej dobrej Jeff, jehož věčně nalitej Cogburn mi lehce připomínal mě jelikož se, když chlastám, chovám dost podobně, akorát ten zkurvenej chleba koltem netrefím ani na desátej pokus a to mám na rozdíl od něj dvě oči, ale zas obě šikmý...Brolin jako ZZ (zápornej zmrd) nezklamal a já jsem tak 2x po sobě uspokojená. ()

Zeck

Opravdová nuda. Coenovci a jejich styl se mi nikdy nelíbil, ale aby dokázali navodit perfektní atmosféru starého západu, která tady dlouho nebyla, vytvořili skvělé kulisy, připravili kvalitní herce a nakonec ze všeho udělali zdlouhavou pohádku pro děti, to jsem nečekal ani v nejhorších snech. 110 minut vaty, ve které na sebe strhává veškerou pozornost enormně nesympatická a nehezká čtrnáctka aka pistolnice a ochlasta Bridges, který přestane bavit po úvodní scéně. Scénář tak neuvěřitelně prázdný, že i speciál Walkera Texase Rangera ze starého západu nabídne větší promyšlenost. Totálně zabitý potenciál s pěti výstřely, chyběl už jen Limonádový Joe a trocha mléka pro všechny zúčastněné. Ta emancipovaná pizda na konci tomu dává korunu! 45% ()

Jara.Cimrman.jr

„Na devadesát yardů trefím komára do oka!“ Podobnej střeleckej výkon nezvládnu ani po nitrožilní aplikaci ohnivý vody a patrně proto by padesátidolarovka nedonutila mou ctihodnou lenost vstát z gauče a vyrazit na indiánský území na zatýkací výpravu. Ale z bezpečí obývacího pokoje mohu konstatovat, že jsem si užil výkon cílevědomý školačky i lihovinou prolitýho hláškujícího lovce a kdyby byl texasský ranger o něco méně seriózní, tak bych s připnutím pátý hvězdy na hruď tohoto snímku rozhodně neváhal. ()

EdaS

Skutečně "coenovské" je to jen místy, zbytek je poctivý western dokazující, že tenhle žánr dokáže pořád okouzlit, když se ho chopí schopní tvůrci. ()

xxmartinxx

Opravdové zklamání. Zatuchlé oldschool retro, které nenabízí nic nového. Nic, co by nenabídl libovolný půlstoletí starý western. A ať to záměr je či není, za padesát let se kinematografie změnila. Nebyl by špatný nápad na to reagovat. Je to dobře natočené. Jinak ale: Zív. ()

H34D

Coeni ani tak nevzdávají hold jedné předloze, jako celému žánru - největší předností filmu je tedy nefalšovaná atmosféra westernových filmů jako celé skupiny. Vyprávění jak vystřižené ze staré školy, pomalejší, ale stabilní tempo, ústřední charaktery dost charismatické a účelně vykreslné - je příjemné sledovat jen tak putující pistolníky nezkrocenou krajinou, stejně jako vnořit se do intenzivnějších, či temnějších momentů (těch je však méně). True Grit také vyčnívá dobovou autentičností lidského projevu - způsob mluvy, přízvuky i obsah samotných dialogů je nemálo propracovaný, speciálně Jeff Bridges odvádí prvotřídní výkon... Zamrzí snad jen menší měra Coenovic poznávacích znamení, obzvlášť v takto přímočarém snímku by nějaká ironická skulinka bodla. 7/10 ()

Skejpr

Opravdová kuráž je výtečný western a skvělý film, bratři Coeni už ale natočili lepší snímky. Spíše než za nejlepší film bych tak dával ceny v hereckých a technických kategoriích, především za hudbu a kameru. Matt Damon je nejlepší od Bourneovské trilogie... ()

BadoXXII

WESTERN konečne žije a zarába aj v kinách!!! Po priemerných kúskoch so slabým scenárom ako 3:10 to Yuma, Appaloosa atď. je tu konečne prírastok do žánru, ktorý za to stojí. Scenár je napísaný dobre a funguje tu všetko tak ako má. Škoda len miernej uťahanosti a akcie mohlo byť tiež viac. Som však spokojný. P.S.: veľmi pekných posledných 20 minút. 8/10 ()

Shit

Původní film s Waynem jsem neviděl, každopádně bratři Coenovi udělali docela pěknej, poctivej western, ale to je asi tak všechno, nevim proč zrovna oni maj zapotřebí něco remakovat, ale budiž, špatný to neni a Jeff Bridges je správněj drsňák a ztroskotanec a docela bych si ho dokázal představit v Jonah Hex místo Brolina, na druhou stranu to tu krapet kazí Damon, kterej se fakt do westernu nehodí, ale celkově to má dobrou atmosféru a Bridges, Hailee Steinfeld a banda nechutnejch banditů jsou skvělí. ()

Traffic

Na první pohled přímočará a velmi vtipná (!) žánrovka. V jádru pokus o jakousi re-dekonstrukci westernových mýtů, kdy se v příběhu orámovaném nespolehlivým vypravěčem jednotlivé postavy jen stěží vyrovnávají pověsti, kterou se o sobě snaží šířit (z toho vychází i většina humorných situací). Vyhlášený šerif je stárnoucí ožrala, namistrovaný texas ranger je roztomile nejistý floutek, hlavní kriminálníci a záporáci jsou buď nešťastní chudáci nebo překvapivě nejčestnější postavy ve filmu a čtrnáctiletá holka má sice opravdovou kuráž, ale musí pochopit, že za všechno v životě se pyká, jakkoli (ne)spravedlivé se to může zdát. A čekáte snad, že ji to v jejím zatvrzelém přesvědčení zlomí...? ________ Nehodnotím zatím plným počtem, protože, ač je i tady mistrovské řemeslo Coenů nepopiratelné, přece jen v kontextu jejich tvorby osobně nemůžu zařadit mezi to nejlepší. Vše se ale velmi lehce může časem změnit. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)