Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

LihO

Priveľa dialógov, príliš dlhé, príliš nudné... Matt Damon sa mi tam nehodil a Hailee Steinfeld mi poriadne liezla na nervy. Na druhej strane tam boli dobré krajinkové zábery a celkom fajn hudba... kto má rád westerny a filmy bez atmosféry, kde sa celý čas len rozpráva a nikdy nič nedeje, tak prosím. Mňa to teda neoslovilo. ()

zelvopyr

Hm, takové odidealizování, jenže přetažené za vlasy do další idealizace. Jo, výborné řemeslo, ale citovka to moc není... Jo a vtipný, ale trapný moment pro mě -- Damona jsem nepoznal :) takže mu to připisuji hodně k dobru... ()

3DD!3

Silné v detailech. Coenovci nabízí něco víc než jen příběh o rázné holce, která chce pomstít svého tátu. Umí to podat tak jak jsme to ještě neviděli. A Jeff Bridges měl dostat zlatého plešouna až letos za ikonickou roli maršála Cogburna. Jinak výborně zahrané (opravdu skvělá Hailee Steinfeld) a prohláškované dobrodružné drama, které překvapí tam, kde to nečekáte. Tvých padesát dolarů je pryč a whiskey zadržená jako důkaz je taky pryč. ()

JitkaCardova

Příliš chytlavě, klišovitě rozehraný příběh v příliš hladkém a bezbolestném provedení. Myslela bych, že Coenovic kluci jsou už dost staří i ještě dost rozjívení, aby si tradiční westernové zadání vtipně a chytře ztížili. Napadalo mě, jestli by dokázali zařídit, aby jim stejný příběh tak spolehlivě šlapal, kdyby řekněme hlavní hrdinka byla třeba tlustá a ošklivá a nebo mnohem lépe: dětská, dětská se vším všudy, co to obnáší a čím se může situace komplikovat. Realisticky dětská. Myslím, že by to při své bravuře a talentu zvládli a film by žánru cizorodým a přitom ve vyrávění ústrojným prvkem získal nějaké skutečné dramatické napětí, důvod vteřinu za vteřinou napjatě sledovat každé zachvění v ději, takhle je to jen odtažitá a neosobní, byť řemeslně precizní žánrovka, stylistické cvičení. ()

Kaka

Coeni jsou dobří vypravěči a mají opravdu rádi film jakožto řemeslo. Je to cítit z každičkého filmového políčka. Western je věc zapeklitá, protože je jiná doba a už dávno to není co bývalo. Dnešní publikum chce vidět spíše bouchající Transformers, než legendy divokého západu. Nicméně režiséři to pojali poměrně moderním způsobem, se značnou dávkou surovosti, okořenenou množstvím rajčatového protlaku. Huhňající Bridges výtečný, Hailee Steinfeld v hlavní dětské roli naprosto okouzlující, stejně jako zkažené zuby Barryho Peppera. Film bez kompromisů a klasické westernovské špíny. "Na úrovni" - to je to správné slovo, které mi tento kousek evokuje. ()

Spiker01

V rámci přípravy na seriál Godless více než vhodný zákusek. Od Coenů mám tedy mnohem raději jejich černé komedie, hlavně tedy ty, které nejsou moc kriticky úspěšné, než když se snaží o drama. Tady to ale bezpochyby všechno klaplo na výbornou, sice se z mnoha oscarových nominací nepodařilo proměnit ani jednu, ale i tak to byl velký úspěch. A konečně jsem to dohnal i já, k westernům se už zkrátka dostávám pomaleji. Ale přitom se stále vracejí. ()

Falko

BAFTA Awards - 1: Kamera + 7 nominacii: Najlepsi film / Adaptovany scenar / Herec v hl. ulohe Jeff Bridges / Herecka v hl. ulohe Hailee Steinfeld / Vyprava / Kostymy / Zvuk ________ Suhlasim s Tosimom, aj na mna tam bolo toho obkecavania az prilis. Proste na western a este k tomu od reziserov Coenovcov tam bolo prilis malo akcie. Ved westerny su kvalitne vtedy, ak maju kvalitneho zaporaka a ked sa zaporak objavi az v druhej polovici filmu, tak zial u mna klesa hodnotenie, ale na scenu s hadmi urcite nezabudnem, ta bola fakt dobra. Na druhej strane uznavam herecke obsadenie a nominacie za najlepsich hercov, tam musim snahu pochvalit. Avsak ani Jeff Bridges a ani Hailee Steinfeld nedokazali premenit svoje nominacie na Oscarov. V pripade Jeffa Bridgesa za hlavnu ulohu ho dostal Colin Firth za KRALOVU REC (2010) a v pripade Hailee Steinfeld za vedlajsiu ulohu ho ziskala Melissa Leo za dramu FIGHTER (2010). Opravdova kuraz bola nominovana i za najlepsi film roka, avsak vitazom roka 2010 sa stala anglicka KRALOVA REC (2010). _________ Jeff Bridges - (Rooster Cogburn) +++ Hailee Steinfeld - (Mattie Ross) +++ Matt Damon - ( LaBoeuf) +++ Josh Brolin - (Tom Chaney) +++ Barry Pepper - (Lucky Ned Pepper) +++ Dakin Matthews - (Plukovník Stonehill) +++ Elizabeth Marvel - (40 ročná Mattie Ross) +++ Produkcia: Ethan Coen, Joel Coen, Steven Spielberg +++ (Videl v kine 01.03.2011) ()

viperblade

Originál jsem neviděl, ale zřejmě si ho seženu. Protože tenhle western se mi vcelku líbil. A hlavní zásluhu na tom mají herci. Nejlepší výkon (podle mě) podala Hailee Steinfield, která, jak doufám, před sebou má bohatou hereckou kariéru. Své standardně dobré výkony podali Jeff Bridges a Matt Damon, kteří mi do rolí kovbojů seděli. Josh Brolin na prostoru 15 minut taky potěšil. Jinak je to určitě jeden z nejlepších filmů bratří Coenových, ale pořád nemůžu dát plný počet. A proč? Protože jiné westerny na mě zapůsobily více (a teď nemluvím o klasikách typu Tenkrát na Západě či Hodný, zlý a ošklivý, ale např. o 3:10 Vlak do Yumy). Nicméně musím objektivně uznat, že to bylo mnohem lepší, než jsem očekával. 80 %. ()

castor

True Grit je a navždy bude ve filmografii bratří Coenů hodně vysoko. Skoro tak vysoko, kam až musela vyšplhat čtrnáctiletá Mattie. I když i pod ní se větev tu a tam lehce zachvěla, tak také tvůrčí sourozenecké duo párkrát klopýtne. Milovníci žánru si toho ale nevšimnou.. mají jiné starosti!! Užívat si tenhle už hodně zaprášený žánr.. ()

D.Moore

Tak, a teď snad abych se Coenům omluvil či co. Opravdovou kuráž jsem před časem viděl v kině, příliš mě nenadchla, dal jsem jí tři hvězdy, pochválil jsem herce, Deakinse a Burwella, zanadával jsem si na neoriginalitu, necoenovost a divný epilog... A bylo to. Dnes jsem se ovšem podíval na DVD a světe div se - výtky jsou skoro pryč. Nevím, čím to. Možná, že už jsem předem věděl, do čeho jdu, a nečekal jsem to, co před kinoprojekcí, a tak jsem si užíval. Opravdová kuráž měla najednou parádní spád, najednou jsem kromě scén "poprava", "oběšenec", "indiánské děti" nebo "zubař" (ten hlavně), a oceňoval i to všechno mezi nimi. Najednou jsem se přistihl, že se celé dvě hodiny usmívám a na konci jsem dojatý jako malý kluk. Jen ten epilog... ()

troufalka

Když se někde objeví duo Coen, vždycky zpozorním. Ne vždy jsem nadšená, ale pokaždé jsem zvědavá, jak to ti kluci tentokrát uchopí a co z toho vyrobí. Tahle neodbytná holka a ten chlápek s páskou přes oko mě bavili, takže jsem i oko přihnouřila. Pro mě nejlepší z toho, co jsem od nich viděla. ()

PinokKio

Opravdová kuráž mi v lecčems připomněla mého oblíbeného Mrtvého muže, jen v opačném sledu (tady není důvod utíkat, naopak). Možná to bude tím putováním v pustině (tentokrát ovšem za nějakým cílem), snad těmi barvitými figurkami. Jen škoda posledních dvaceti minut, kde to jde s kvalitou dolů a my se díváme na standartní western, ale třeba je to dáno původní verzí, kterou jsem neviděl. ... Další výborná role Jeffa Bridgese a hlavně mladičké Hailee Steinfeld (právem nominované na Oscara). I další drobné role byli skvěle zahrané (hlavně postava zubaře od indiánů se mi z hlavy jen tak nevymaže). ... Muzika v průběhu filmu zazní jen občas, ale přišla mi nevtíravá a skvěle doplňující příběh. ... Není to na čistých pět hvězdiček, přesto nemám důvod je nedat. Ale třeba změním názor poté, co se podívám na verzi z roku 69 s Johnem Waynem. ()

Hild

Nevím, jestli je to tím, že western není zrovna dvakrát můj oblíbený žánr, nebo tím, že Coeni si mě zkrátka nikdy nezískali, ale tohle mě teda rozhodně nedostalo. Věřím, že v rámci žánru se jedná o kvalitní snímek, skvělé natočený a zahraný. Film však pro mě postrádal něco hlubšího, nedostavily se absolutně žádné emoce. Celá zápletka mi taky nepřišla moc zajímavá, nebo tedy na začátku ano, ale nemůžu se zbavit pocitu, že se z toho dalo nakonec vytřískat daleko více. Celé je to o tom, jak dva lidé jedou, jedou a jedou, čekala jsem emoce alespoň u toho setkání Mattie s vrahem svého otce a ono nic. Některé scény sice výborné, ale celkově se jedná (pro mě) o velice chladný snímek. Z charakterů mě velice zaujala postava zahraná Hailee Steinfeldovou (velice nadějná mladá herečka). ()

Spooner

Přesně takový western, jaký jsem doufal a jaký tady dlouhou dobu chyběl. Drsný a ze kterého ta poctivá westernovská atmosféra přímo křící. Celé je to navíc výborně napsané, většinu to času to skvěle odsejpá a herecké složení je prostě bezchybné od Jeffa Bridgese, kterýmu není skoro rozumět a furt jenom nasává, až po Joshe Brolina, který se tam ale bohužel moc neohřeje. Škoda trochu pomalejšího začátku a místy docela dlouhých dialogů, ale to už tak nějak ke Coenům patří. Poctivá pocta westernu. ()

tahit

Dlouhá ruka zákona Cogburn (Jeff Bridges), který už na dálku čpí koňským potem, není klasický westernový hrdina, kterému padaly ženy k nohám, ale bez debat svým charisma by dokázal vyrazit adrenalinovou jízdu i z Rumcajse. Po vizuální stránce je to skvělá práce, nicméně musím říct, že se nemohu ubránit dojmu, že zápletka působí jako opakování dějových schémat nebo přesněji dožívajících westernových stereotypů, která je vypulírovaná svébytným stylem osobností bratří Coenů. Ostatně nízko zavěšené kolty a typický okázalý styl Leoneho westernů a Morriconeho hudba mi lahodí víc. Podtrženo a sečteno, prostě tento film na první filmovou ligu u mě nemá. ()

Davies182

Upřímně nevycházím z údivu. U No Country For Old Men jsem se kdysi dost podivoval, když si snímek odnesl zlatou sošku - měl jsem holt v roce 2007 plno jiných kandidátů. Ale teď... po dnešní návštěvě kina bych vůbec nehudroval, kdyby si True Grit za rok 2010 odnesl Oscara také; klidně to Coenům přeju! Ruku na srdce: čekal jsem perlu (anebo jinak - nároky určitě nebyly malé), ale výsledek přesto dalece předčil má očekávání. Režisérské duo očividně nepotřebuje recepty, prostě splácá několik žánrů dohromady, vše opepří svým osobitým kouzlem, a nechá na cílové skupině, ať se s produktem popere po svém. Takže kde jsem čekal nudný western, překvapilo mne poutavě "odvyprávěné" drama/kde jsem se bál plytkosti a jemného kýče, dostala mě dravá akce a uvěřitelné zvraty. Hudba je dávkována velmi střídmě a o to více pasuje na filmová okénka a je nezapomenutelná; komediální prvky jsou senzačně svěží a neotřelé...True Grit v mé hlavě zakořenilo jako dokonalé dobrodružství z konce devatenáctého století, a jestliže se oficiálně pyšní přívlastkem "western", tak potom je to tedy zdaleka nejlepší western, jaký jsem kdy viděl. Měl jsem nutkání napsat to již včera při psaní komentáře k Black Swan, ale použiju to až dnes: THIS was perfect! ()

gogo76

Presne takéto filmy mi chýbajú. Westerny mám rád a bol som nadšený, že práve také hviezdne duo akým bratia Coenovci sú, skúsi oživiť takmer mŕtvy žáner. No na skutočné oživenie bude musieť asi naplno zabodovať aj Q.Tarantino a jeho chystaný projekt. Nie je to typický western tak ako typickým westernom neboli ani Nezmieriteľný C. Eastwooda. Príbehy o pomste sú stále aktuálne, zvlášť ak sú podané netradične z pohľadu 14 ročného dievčaťa. Hlavná hrdinka je dosť ostrieľaná i ukecaná a ako vraví M. Damon, miesto bozku by jej trebalo naplácať po riti, k čomu mimochodom neskôr aj dôjde. Filmu jednoznačne dominuje J. Bridges a strháva na seba maximum pozornosti. Hlášky, ktoré trúsi počas celého filmu sú srandovné a jeho postavu som si obľúbil. M. Damon ako nablískaný a ulízaný "texas ranger" je tiež zaujímavý a mladučký objav H. Steinfeld svoj debut na veľkom filme zvládla na výbornú. Tvorcovia sa vyhrali s každým detailom, dokonca aj štvorlístkom na rukoväti pištole "klikaře" v podaní B. Peppera. Najviac mi film pripomenul western R. Howarda Nezvestné. Posledné minúty sú výborné a posúvajú tento žáner trošku inam, pretože spomienky starej dámy, ktorá sa nikdy nevydala, predsa len nie sú bežné. Celkovo Coenovci natočili netypický western, kde nie je núdza o drsné a vtipné hlášky, krvavé prestrelky, kde streľba do chrbta je možnosť ako eliminovať presilu a dvojitý kopanec do indiánskych detí pobaví tiež. Videné na kúpenom blue-ray disku, na ktorom sú dobré bonusy, len škoda, že bez vynechaných scén. No možno žiadne neboli, veď bratia Coenovci sú perfekcionisti. Ak by len raz do roka vznikol podobný film bol by som šťastný. 100%. ()

Ony

Pro pořádek musím předeslat, že mé hodnocení nevyplývá ze srovnání s Hathawayovou verzí. Její dodatečné zhlédnutí mi však pomohlo alespoň částečně formulovat, čím mě Coeni neuspokojili. Velká část mého zklamání ale pořád zůstává nevysvětlena a možná dám Kuráži ještě někdy šanci. Třeba mi připadá škoda, že padouši zůstali stejně nevýrazní jako v Maršálovi a dialogů zůstalo stejně příliš. Obličej Jeffa Bridgese zdaleka nenese stejný význam jako ksicht Johna Wayna, čímž přicházíme o vtipný sebeironický charakter postavy Roostera. Zahrát starého ožralu není samo o sobě takový kumšt. A vůbec, ač je ústřední trio moc dobré, ve vzájemné interakci mi cosi scházelo. Konec je moc natahovaný (Někdo někoho flákne po hlavě, on pět minut leží a jde fláknout někoho jiného...) a závěrečné dovysvětlení pro ty, kdo si nevšimli, že to nemají brát jako "vážný" western, jsem vážně nepotřebovala. ()

pepo

Kultové autorské bratské duo po dlhej dobe natočilo niečo, čo by sa dalo nazvať komerčným filmom. Vznikol tradičný western, ktorý sa až na pár výnimiek nesnaží o demytizáciu divokého západu a má bližšie ku klasickým dielam tohto žánru. Štýlová jazda s úžasným castingom, ktorému dominujú Jeff Bridges, Matt Damon, Josh Brolin a debutujúca Hailee Stanfeld (Enderova hra) sa prekvapivo dostala aj do povedomia mainstreamového diváka. Remake klasiky s Johnom Waynom sa stal prekvapivo hitom a pozbieral 10 nominácií na Oscara - medzi nimi aj tie za najlepší film, réžiu, hercov aj scenár. Sošku však nevyhral žiadnu. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)