Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

C0r0ner

Mnohem víc mi seděl Django (jak by taky ne), ale ani western od Coenů rozhodně není špatný, i když míří spíše civilněji. Příběh to byl zajímavý a režie jako obvykle parádní, ale prostě je to tak, že se asi nikdy nedokopu dát těmhle bratrům pátou hvězdičku. Jako vždy je to bezvadné řemeslo bez něčeho nadstavbového. 80% ()

magnolia

coeny prostě můžu. a navzdory tomu, že se v tomto případě nejedná o jejich klasický absurdně surrealistický vývar a že nenávidím westerny, mě to bavilo. koho by to taky nebavilo - s takovým obsazením. bridges, brolin, damon a steinfield by tam klidně mohli dvě hodiny zalívat kaktus a stejně by to nešlo pod tři hvězdičky... ()

kusper

Bratři Coeni opět dokazují jak skvělý tvůrčí tandem jsou. Jeff Bridges prožívá nejlepší léta a druhý Oscar v řadě by mě ani v nejmenším nepřekvapil. Objev Hailee Steinfeld také stojí za zmínku. (K) ()

Dannysek4U

Moc peknej kousek filmariny. Ale popravde, ted bych byl asi vdecnejsi za normlni plnokrevnej western. Me to ty coenovsky antizanrovy potouchlosti/extravagenace/ osobitost proste kazily. Resp. dokazu si predstavit, ze tohle mohla bejt nezapomenutelna kovbojka, kdyby byla aspon jen o zdibicek cistsi. Formalne ale uchvatny. ()

Gaaron

Je to staromilsky pomalu vyprávěné (to my rádi, milášku) a z každého okamžiku je vidět vymazlená snaha o absolutní žánrovou poctivost, u té to ale bohužel (u kohokoli jiného bych řekl bohudík, ne tak u Coenů) končí. Kdybych se nechal opít Bridgesovými skvělými hláškami a záplavou parodických momentů, byl bych příliš nekritickým divákem. Mnohokrát jsem během filmu vzpomenul Bratříčku, kde jsi?, který mi s Opravdovou kuráží přišel jaksi spřízněný, a ve kterém daleko lépe a za použití mnohem, mnohem jemnějších metod (zde jsou občas tak hollywoodské, až se člověku spouští krev z nosu) funguje psychologická drobnokresba postav, která se tu v komentářích vychvaluje. Čtvrtá hvězda s váháním a převážně za Bridgese, který si, věrný povaze své postavy, krade film pro sebe. ()

Andre3000

Rozhodně jeden z nejlepších westernů poslední doby. Však ono jich moc nebylo, teď letí komiksovky a zombie. Film není až tak strhující, není přepěchován napětím a neustálou akcí, přesto má svůj půvab. Herecké výkony taktéž zajímavé a i když mám Matta Damona jako herce v oblibě, tak mi trvalo si na něj v tomto filmu zvyknout. Co bych vytkl je konec. Pro mě už by stačila scéna jak Cogburn zachránil Mattie. ()

pakobylka

Rozjezd je skvělý - stejně jako mírně prostořeká a velice cílevědomá mladá dáma Mattie Rossová ... ale přímo úměrně s tím, jak se protahuje trmácení všech zúčastěných po nedohledných pláních Divokého západu, zvyšuje se i únava ze sledování jejich osudů. K tomu musím připočíst ještě dvě skutečnosti, které mě dost výrazně rozladily: 1) LaBoeuf - nebo lépe řečeno Matt Damon, který se v roli "neohroženého" Texas Rangera zrovna dvakrát nevytáhl (ale co mohl chudák dělat - musel se držet scénáře a představ Ethana a Joela Coenových); 2) ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Úplný závěr, který ukazuje hlavní hrdinku po letech - to si mohli milí bratři na režisérské stoličce odpustit, protože tím víceméně zpochybnili celý příběh. Žena, která ve svých čtrnácti letech prokáže tak OPRAVDOVOU kuráž, by nejspíš navzdory svému handicapu prožila úplně jiný, plný a OPRAVDOVÝ život ... a neprezentovala by se jako mírně zatrpklá stará panna. P.S.: Místopřísežně prohlašuju, že naprosto bezkonkurenčním hrdinou je lovec lidí Rooster Cogburn, který má své lepší časy už dávno a neodvolatelně za sebou, přesto dokáže vzbudit náležitý respekt ... :-) ()

campix

Když už se mi do ruky dostala jedna westernová klasika, tak jsem sfoukl i jednu žhavou novinku tohoto v dnešní době již téměř vymřelého žánru. Originální film jsem neviděl, ale zpracování od bratří Coenů se mi líbilo. Dá se říci, že Opravdová kuráž je jedním z jejich nejlepších filmů. Nemohu říkat, že je kuráž nejlepší western za posledních x let, protože jsem téměř žádné neviděl, a tak zůstanu jen u toho, že se jim povedl velmi dobrý snímek. Charaktery jsou zajímavé, dialogy fungují a stále se něco děje. Bohužel mi zde naprosto nesedl Matt Damon, bral jsem ho jako karikaturu pravého Rangera, prostě výsměch žánru, ale zbytek obsazení výkony a prostřední část se povedla. Nemůžu říci, že si to Damon nezasloužil :D. I přes konec, který vyzněl tak nějak do prázdna, dávám čtyři hvězdičky. ()

Wormboy

True Grit ma celkom zaujimavy pribeh, avsak jeho spracovanie je krivajuce ako chodza na mol ozrateho Roostera Cogburna. Niekolko obstojnych pasazi je utopenych v mori priemeru. Atmosfera sa zacina rozvijat a mna ako divaka film vtahovat prilis neskoro,snimok tak konci skor akoby sa mi dostal pod kozu a to, co nasleduje po vytiahnuti Mattie z jaskyne, je obludnou zbytocnostou. Cele je to take nijake...vlastne ani neviem, aky pribeh to chceli Coenovci vyrozpravat. ()

Flynn

Pro mě takové 3-4 hvězdy. Ty čtyři by byly každopádně za Jeffa. Ten to zahrál famózně. Příběhově docela klasika, v tomto docela (oldschoolovém) konverzačním duchu. Díky tomu se člověk tak nějak teší na tu střílečku :o). Prostě kvalitní western, ale zase nic, z čeho bych sedl na pidel. ()

Martrix

Bratři Coenovi jsou vynikající filmaři a pro mě představují jedny z mála režisérů, kteří dělají tu "poctivou americkou filmařinu". Tím neříkám, že se mi všechny jejich filmy líbí. Nicméně v jejich filmografii nenajdete žádný, který by snesl označení tuctový. Ono by to snad ani nešlo. Coenovské postavy oplývají jistou bizarností, ale hlavně se dostávají do situací, které jsou často na hranici absurdity. Přičemž se ovšem tyto figurky chovají velmi uvěřitelně a dávají prostor pro skvělé herecké výkony. Pokud někdo dokáže využít herecký potenciál, tak jsou to právě CC bratři. Ať už to byl Clooney, Pitt, Malchovich, Bardem, nebo nyní Bridges s Damonem, všichni dostali příležitost ukázat jak dobří jsou herci. A když se navíc zadaří a ocitnou se v zajímavém příběhu...co víc by si mohl filmový fajnšmekr přát? Výborná filmařina, dobrý příběh, skvělí herci. Opravdová kuráž toto všechno má. Pokud vám sedne do nálady, je to pětihvězdičková záležitost. Jinak jde "jen" o nadprůměrný film, který vám spraví chuť po nějaké té americké srágoře, tak jako to udělal mě po Thorovi. Jinak co se žánru týče, tak western je to pouze díky době a lokalitě, ve které se příběh odehrává. Krajina "tenkrát západu" má velké kouzlo a působí uklidňujícím dojmem. Sice film trošku "zpomaluje", ale já nepatřím k těm, kterým by to vadilo; rád si odpočinu od filmů plných automobilových honiček a hromady špatné akce. Opravdovou kuráž zdobí charaktery postav, dialogy...to uvnitř. Takže za mě velká spokojenost. ()

zette

Rukopis bratru Coenu je velmi citelny, to ale temer u vsech spickovych reziseru. Pokud budu radit film do zanru westernu, tak je temer bez atmosfery, tu zachranuji jen hlasky a caste monology Cogburna (film stoji na hereckem vykonu Jeffa Bridgese). Od zacatku je jasne, jak film dopadne a tak jsem jen cekal na pointu, ktera me celkem zklamala a nevydala ze me zadne emoce. Trochu se stydim, ale Damona v roli LaBoeufa jsem nepoznal. Namet, kdy 14-ti leta holka se rozhodne vzit spravedlnost do svych rukou mi take prijde trochu neverohodna. Film, ktery 80 minut postrada tempo, atmosferu me nemuze plne uspokojit, prumer a celkem zklamani. ()

Juto

Coensovci vytvorili za posledné roky jeden z najlepších westernov, moderné prepracovanie klasiky, ktorá sa nikdy necíti nadbytočná. 8/10 ()

Maty85

Více než důstojný remake původní verze s J. Waynem. Především bych vyzdvihl herecké výkony J. Bridgese a mladičké H. Steinfeld. ()

blitzer

There is nothing free except the Grace of God. Jakkoliv Bridges nepatří mezi mé top herce, tak tady skutečně ruloval. Jeho "old fatman" byl velkej sympaťák a ta jeho brumlavo-šišlavá mluva v kombinaci s jeho ukecaností a občasnými hláškami mě vážně dostala. Navíc se skvěle doplňoval s charismatickou drsňačkou Mattie, o jejíž představitelce, Hailee Steinfeld, patrně ještě uslyšíme. Coeni natočili poctivej, těžkotonážní, zemitej western, jakých se před 40 lety točily desítky. Dneska by za filmy jako True Grit mnozí platili kalifornským zlatem. ()

frings

Westernem mě nikdo neuctí, připadá mi, jako že si ty postavy na "něco" hrají a mají divný způsob komunikace. Tady to držely velmi silné herecké výkony a kopaní do indiánských smradů bylo k popukání legrační:-))) v rámci tohoto žánru jistě nadstandartní, pro mě však jen vyplnění nudy sobotního odpoledne. ()

Ice123

Hodnocení je hodně ovlivněno tím, že westerny zrovna nemusím. Ale dalo by se říct, že i přes tento můj velice subjektivní pohled na snímek to nebylo špatné. Hlavně zde zazářila (dle mého) budoucí herecká hvězda Hailee Steinfeld, která dokázala, že i přes svůj velice nízký věk si nominaci na oscara za vedlejší roli rozhodně zaslouží. 50%. ()

papaJA21

Nevím jestli nejlepší, ale rozhodně nejkrásnější film Coenů. Sledovat na plátně Bridgese a Steinfeld je neuvěřitelná zábava. Pro mě herecké výkony roku. Oběma přeju Oskara. Nemluvě o kameře a režii. Řekl bych že mě čeká co nevidět opětovná návštěva kina. To se musí vidět minimálně ještě jednou. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)