Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

leila22

Keď máte v podstate od prvej minúty problém s hlavnou hrdinkou, tak je to dosť zlý nášľap na dosiahnutie veľkého pôžitku z filmu. Jeff Bridges výborný, westernovské prostredie mi začína byť stále bližsie a sympatickejšie, ale na Tarantinovky to nemá. A hlavne ma tá malá, akokoľvek sa snažila zapôsobiť, poriadne iritovala. Jednoducho si v reále neviem predstaviť, že by 14-ročné dievčatko dalo do laty takých mužov ako šerifa a Texas Rangera, ktorý by s rešpektom plnili všetky jej príkazy. Ale no taak. ()

Kothy

Tak jsem se dostal i k tomuto westernu od Coenů. Obsazení jen docela slušné. Malé Hailee Steinfeld odhodlání opravdu nechybí a svou roli hraje skvěle. To samé se dá říct i o Jeffu Bridgesovi, který tu hraje opilého maršála. Matt Damon vystupuje jako nepříliš sympatický texaský ranger, ale nakonec se spraví. Josh Brolin tu jako záporák bohužel nemá moc prostoru. Malé Hailee si najme maršála Jeffa, aby dostal vraha jejího otce. Ten ji zpočátku nebere vážně, ale nakonec si plácnou. Do cesty se jim připlete ranger Matt, který jde po tom samém člověku. Jejich práce přinese svá ovoce, ale bohužel se to neobejde bez oběti... Na můj vkus je to trochu netradiční western. "To byla trefa!" ()

teutates

Po dlhej dobe som videl ozaj dobrý western... znalec daného žánru rozhodne nie som, no to čo som mal možnosť vidieť tuna si ma získalo. Nenudil som sa ani na moment, skvelé herecké predstavenie, hudba, výprava... u mňa o triedu lepšie ako "No Country for Old Men"... Zhltol som Coenovcom tu prériu s nekompromisnými pištoľníkmi aj s navijakom... 8/10 ()

swamp

Westerny fakt nemusím a John Wayne pro mě není žádnou ikonou - prakticky jediným důvodem mé zvědavosti byli bratři Coenové. A musím přiznat, že jejich dokonale zmáknutý remake (přestože tedy všude tvrdí, že inspiraci brali především z knihy) mě asi donutí zkouknout i předchozí True grit, za který dostal Duke svého jediného Oscara. Bridges a Steinfeld tvoří dokonalou antidvojici, Damon je ucházející, Brolin zajímavý a ostatní (především panoptikální) postavy typicky coenovské. Nejvíc jsem zvědav, co z té mladé slečny (které to na předávání Oscarů opravdu slušelo) vyroste. :) ()

dex2man

Coeni natočili něco, co už tady dlouho nebylo - čistokrevný western jako ze staré školy. V pomalém tempu vyprávějí zdánlivě obyčejný příběh 14leté holky, která má dost kuráže na to, aby podnikla nebezpečnou výpravu s cílem dosáhnout spravedlnosti a pomsty za zavraždění jejího otce. Není tu zrovna moc akce, kromě pár slušných přestřelek a film se nežene ani k žádnému velkolepému vyústění, což chápu může být pro spoustu lidí na škodu. Mě to bylo celkem brzo jasné, takže jsem si mohl v klidu užívat krásnou krajinu, špinavé bandity a parádní herecké výkony. Sice bych uvítal víc prostoru pro Damona a Brolina, protože takhle to byla Bridgesova exhibice, ale nutno říct, že hodně zábavná. Předvedl parádní jižanský přízvuk, v roli marshala co si rád přihne (to už jsem mu vážně nerozuměl ani slovo:)), občas si jen tak zastřílí pro zábavu a vede plno tlachů, aby vzápětí ukázal, že když dojde na lámání chleba, umí se blýsknout i nějakým tím hrdinským činem.Hailee Steinfeld si svým oduševnělým a suverénním vystupováním okamžitě získala mé sympatie a zároveň vystřihla jednu z těch mála dětských rolí, které nastartovaly kariéru nejedné z předních hollywoodských hereček. Budu jí držet palce. ()

oje

Ve své podstatě drsný western, ve střípkách pod drobnohledem přitom taky povedená zábava. Všemu vévodí chrchlající Cogburn s neskutečně pohodlným opileckým nadhledem a trefnou hláškou na každou situaci. Zajímavých postav je ale víc a každá z nich má něco do sebe. Podobně je to s dialogy, ze kterých by byla škoda přeslechnout byť jeden jediný. Vedle dobrého příběhu tak film baví i bezchybnou formou s perfektními herci, takže není divu, že má dveře otevřené u kritiky a nejběžnějších diváků, westernových přívrženců i odpůrců. ()

Ant

Zatímco No Country for Old Men pro mě bylo tak trochu utrpením, s True Grit si mě Coenovci naprosto získali. Úžasný příběh, kamera i scénář. Samotnou kapitolou jsou herci, ti si své role skutečně vychutnali a to především Hailee Steinfeld, která za žádným ze známějších jmen nezaostává, právě naopak. Pocta westernovému žánru. ()

pm

Western žije. K mé nefalšované radosti. Po dlouhé době remake, který se mi hodně líbí: netěží z původního filmu, ale dává mu nový význam. Řemeslně vypilované, herecky nadstandardní. To je to, co jsem na Coenových vždycky cenila: pocta klasickému žánrovému filmu. ()

Mariin

Poměrně dobrý remake klasického westernu, který je na rozdíl od toho s Johnem Waynem realističtější a vážnější. Některé pasáže byly v tomto podle mého názoru dokonce lepší, např. když Texasan míří ze 400 yardů na banditu. Též závěr s čtyřicetiletou Mattie byl tak nějak realističtější a pravděpodobnější na rozdíl od jednoznačného happyendu 60. let... ()

predators

Nijak zvlášť výrazný western, s až moc výrazným Bridgesem. Jeho hlas se mi zdál dost nepřirozený, a když se k němu přidali i další kumpání s nakřoupnutými hlasivkami, říkal jsem si, že to tak asi má být. Hodně se mluví, akce je minimum a celé je to i díky nezvyklé krajině nevýrazné. 40% ()

nascendi

Bol som primerane zvedavý na ďalší film bratov Coenovcov, aj keď bol z hľadiska môjho výberu "podlimitný". Nesklamal ma. Dýchla na mňa z neho atmosféra starých westernov s ich jednoduchou schémou boja dobra so zlom. Starostlivo vybrané prostredie, príbeh v ktorom dominujú výborne napísané dialógy a racionálne správanie sa postáv, vynikajúci herci (Matta Damona som identifikoval až po pomerne dlhej dobe) a najmä neprehliadnuteľná Hailee Steinfeld, hudba podporujúca dej, to všetko sú dôvody, pre ktoré nemám problém pokladať film za mimoriadny, a ako takému dať štyri hviezdičky. ()

nash.

Remake, který zmačkal líbivý obrázek původní verze a ukázal posledním snílkům, že realita Západu nebyla idylickou projížďkou krásnou krajinou s romantickým tábořením a šik hrdiny v nažehlených kostýmech, ale špinavý drsný a bezohledný svět plný útrap, smrti a otravných cynických drbanů. O to je však přesvědčivější, když rafinovaně mísí westernovou poetiku s iluzí skutečné dobové reality. Hailee Steinfeld měla sice razantní nástup a scéna jednání s obchodníkem s koňmi byla možná nejlepší pasáží filmu, jenže poté, co odvážně přeplavala řeku, už žádnou další podobně silnou neměla a film si pro sebe zabral Jeff Bridges, který vzal Cogburna, během pěti minut z něj dokonale vymazal Johna Waynea, pak z něj vymazal i sám sebe a stal se Cogburnem. Odseknout zbytečný doslov, neměl bych k filmu žádnou větší výtku. ()

cukorek

Neviem si predstaviť, aby muž oblečený v medvedej koži, putujúci s mŕtvolou mi mal ponúknuť stomatologické služby. Aj to bol jeden faktor vykresľujúci ťažký život a náročnosť vtedajšej doby. Ozaj dobre režisérsky spracovaný western bratov Ethana Coena a Joela Coena, ktorý sa tiež podpísali pod kultový film Táto krajina nie je pre starých. Tento raz to bolo o osude mladého dievčaťa s vrodeným obchodným duchom a silnou túžbou po spravodlivosti. Ostré dialógy striedali odvážne činy, na čele s výborným Jeffom Bridgesom. Každý výstrel akoby preletel priamo okolo mňa a tak som si vychutnával každú akčnú scénu, zahanbiť sa nedala ani výprava, ktorá tiež slušne sprevádzala celú dejovú líniu. 100 % ()

Slarque

Western o jedné holce, která měla opravdovou kuráž. A o tom, že za všechno se platí. Někdy to sice trochu trvá, ale jindy vám osud vystaví účet dřív, než byste čekali. Plýtvat superlativy na adresu bratrů Coenových už by bylo snad i ohrané, z jejich tradičních spolupracovníků si (opět) zaslouží vypíchnout nejneoceňovanější hollywoodský kameraman Roger Deakins. A aniž bych chtěl snižovat herecké výkony pánů Bridgese, Damona, Brolina a Peppera, kdybych byl členem americké filmové Akademie, rozhodně bych hlasoval pro Hailee Steinfeld, která jim víc než stačila. ()

Claw

Já ty westerny prostě nemusím... A tohle jsem teda nějak nepobral. Naprosto nezajímavý, jednoduchý film bez jakéhokoliv napětí, zvratů, pořádného vyústění děje. Herecké výkony tří postav... normálka. Holka byla fajn. Ale prostě nuda. Přímočarý film který si jde od začátku do konce za jednoduchým dějem a cílem. Tohle není pro mě. /50%/ ()

Vitason

Dobrá zpráva hned na úvod: Dude Lebowski je pořád stejný vágus, jen přišel o svůj pacifismus... True Grit je poctivý western, kterých se dnes žel bohu už tolik netočí, se vším všudy. Nechybí prohnaný padouch, drsný zástupce zákona i pomalu plynoucí tempo filmu. Bratři Coenové se mohou již tradičně opřít o výbornou kameru, chytlavou hudbu, solidní výpravu a především o výborného Jeffa Bridgese, jehož Kohout Cogburn dělá z toho Waynova jen roztomilého ňoumu. Velikou pochvalu zaslouží i malá Hailee, společně s Mattem Damonem. Jediný problém Opravdové kuráže je, že na záporné postavy si musíte počkat až na konec filmu, kdy Josh Brolin nedostane moc prostoru a Barry Pepper je zase král všech sympaťáků. To připravuje film v mých očích o plné hodnocení. Ale jinak je tento western, který stojí na vyostřených vztazích ústřední trojice, skvělá záležitost. P.S. Opravdová kuráž se dá označit za opravdu poctivý remake, protože Coenovi si toho do původního (výborného) scénáře moc nepřidali/neupravili, jen ho okořenili o jejich typický černý humor. ()

Happens

To bude asi nejvíc čtyřhvězdičkový film; bratři Ceonovi mě trochu zklamali, vzhledem k předchozí tvorbě jsem očekával něco víc. Přímý film, bez podrazů a vedlejších zápletek, každý má svou roli, kterou odehraje na výbornou, obzvlášť se povedla postava Roostera Cogburna. Ale přese všechno se jedná jen o další moderní western. ()

Bachy

Víte, jak je to s tím, že se na něco hrozně dlouho těšíte a pak...a pak je to pecka přesně, jak jste doufali. Bridges dostal oskara pozdě a brzy. Neboli Lebowski a Rooster jsou nezapomenutelné role. A na všechny ostatní se tak krásně dívá. Damonův švihák byla poměrně zajímavá volba a u mě vyšla, dojem udělal. A i ten lehký podfuk s Brolinem se mi moc zamlouval. Lehký spoiler - prohlédněte si všechny plakáty, král filmu tam není. Půda pro něj je připravená velmi rafinovaně. Ticho, ticho, ticho a pak Barry Pepper a vytřeštěné oči. To je zmetek k pohledání. Z trailerů se možná čekalo více akční podívané, ale kdo má Coeny nakoukané, ví, že se bude kecat až opuchnou pysky. Kdybych chtěl, vzpomněl bych si na malinko lepší díla bratrské dvojice, či na malinko lepší westerny, ale nechci. Nechci, protože Opravdová kuráž udělala ohromný dojem a hlavně, když něco opravdu žerete, tak neděláte žebříčky. Prostě jsou všechny skvělé a já jsem rád, že ke skvělým filmům přibyl další přírůstek. Zase, abych byl trošku kritický (ač se mi to vůbec nelíbí), tak epilog jsem nepotřeboval. Těším se na další zhlédnutí. Už aby byla origoška v krámech. Dodatek po dvou dnech: Chci znovu do kina a cukám se! Potřebuju zase vidět Bridgesse. Sakra. Mám problém. ()

Rocky62

Originál z roku 1969 jsem viděl a musel jsem kvůli tomu pár dní poležet na oddělení duševních poruch. Coeni připravili díky bohu mnohem stravitelnější verzi. Prvním pozitivum, které originál podle mě nemá je herecká plejáda. Huhňající Jeff Bridges se mi tu zamlouval mnohem víc, než John Wayne a i když nenávidim děti hrající si na odvážné rádoby tvrďácké dospěláky, tak Hailee Steinfeld je tu rozhodně snesitelnější, než to střevo z Maršála. Z příběhu zaplať pán Bůh nevyvěrá naivita, čehož jsem se u Maršála dočkal nejvíce. Hudba vyléčí zánět uší a závěrečná píseň dokonce zlepší sluch. Jedinečná hudba! Přesto mě to celé zas tak moc neuchvátilo, právě kvůli tématu. Pomsta jako náplň je v současnosti už dosti otřepaná záležitost a ve špatných rukou náročného diváka spíše uráží("seagalovky"). Profesionálové jako bratři Coenové však ví jak na to, ale když diváka nechytne téma, nedá se svítit. Pět ódy tak bohužel nemohu. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)