Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

Sawy

Nejlepší western nového tisíciletí.Dokonale atypická žánrovka,která dokonale využívá prostředí,ve kterém se odehrává.A v neposlední řadě jeden z nejlepších filmů bratrů Coenových.Už od Tahle země není pro starý mi bylo jasné,že pokud někdy Coeni natočí western,bude to bomba.Došlo k tomu nečekaně brzy a já,jakožto obří fanoušek tohoto specifického a poslední dobou bohužel trochu skomírajícího žánru,musím skákat radosí.Jestli totiž nepřijdou drsní pistolníci na koních a v kloboucích,indiáni a ostruhy do módy teď,po tomhle brilantním příspěvku,tak už asi nikdy.Režiséři natočili naprosto nekompromisní film,politicky nekorektní,brutální a špinavý.Film,kde se kope do indiánů,černoši jsou nanejvýš sluhové,před čtrnáctiletou dívenkou se sekají prsty a prostřelují hlavy,většinou nic nejde podle plánu a hlavní hrdina je dokonalý ožrala,který střílí lidí spíš pro zábavu a čest pro něj není zrovna prioritou.Jak je možné,že Opravdová kuráž získala přístupnost PG-13,to je mi záhadou,protože drsnější film jsem v kinech hodně dlouho neviděl.Příběh se zdá být typický a jednoduchý,ale bratři ho podávají neokoukanou,naprosto realistickou formou,kde se dějí věci,které nejsou ve filmech zrovna často k vidění.Já osobně si nepamatuju film,kde by si jeden z hrdinů při přestřelce překousl jazyk a po zbytek filmu šišlal.Všechna čest Mattu Damonovi,protože jeho postava texaského rangera mohla lehce sklouznout ke karikatuře,nicméně nestalo se,hraje výtečně.Stejně jako k nepoznání proměněný Barry Pepper nebo dokonale nablblý (bohužel málo využitý) Josh Brolin.Ovšem hlavní je samozřejmě Jeff Bridges,který ze svého Cogburna dokázal vymáčknout maximum a kdyby nedostal Oscara loni,jasně bych mu ho přihrál teď.Díky němu je jeho postava životná,nepředvídatelná a ve všech směrech uvěřitelná.A Hailee Steinfeld si člověk zamiluje už při její první scéně a do konce filmu jí bude na její cestě za pomstou fandit.Úžasný objev.Coeni moc dobře věděli,co točí,s filmem si neskutečně pohráli a díky tomu se na něj skvěle kouká.Celky krajiny podbarvené parádní hudbou jsou prostě úžasné,technická stránka včele s kamerou nemá chybu.Film je navíc dokonale ukotvený v čase a prostoru,čemuž napomáhá výtečný epilog.Opravdová kuráž je prostě po všech stránkách dokonale vyvedený film,kterému nechybí napětí,humor,skvělé postavy a navíc má skvělý závěr.A i kdyby tento film nenapomohl k nějaké výraznější resuscitaci mého milovaného žánru,pořád to bude nezapomenutelný kousek,na který se bude zanedlouho pohlížet jako na velký kult.Právem.A vůbec bych nebyl proti,aby to na Oscarech letos dopadlo podobně,jako téměř před dvaceti lety,kdy ceremoniálu kraloval Clint Eastwood se svými Nesmiřitelnými. 90 % ()

Morholt

Western v tradičním i netradičním hávu, skvělá coenovská režie a elitní herecké obsazení plus Hailee Steinfeld v roli holčičky, která fakt dokáže lézt na nervy. To všechno děla z True Grit film, jemuž přijdou na chuť nejen fandové westernů. 85% ()

Kimon

Současná tvorba režisérská dvojice Ethan Coen a Joel Coen zaručuje pro diváka spolehlivý nezapomenutelný divácký zážitek. O samozřejmém, vysoce profesionálním zpracování zde nemá smysl psát. To už je v souvislosti s těmito bratry neodmyslitelné. Zaměřil bych se spíše na dojem z dějového obsahu a způsobu vyjádření vztahů jednotlivých postav. Tady opravdu nejde o žádnou westernovou romantiku, "ala sladký John Wayne". Film je zpracován značně hrubým způsobem, tak typickým pro oba režiséry a pokud bych to měl k něčemu přirovnat, vybral bych snad procesy, kterými procházel povrch Země při alpinském vrásnění, kdy uhlazený povrch Země se bortil a postupně vznikaly hrubé a drsné skály, tyčící se do ohromných výšek. Ty skály jsou drsné, studené, nebezpečné, ale překrásné. Taková je i Opravdová kuráž. Myslím, že přijde vhod i divákům, kterým westerny zrovna moc nemilují. ()

EXpenza

Čekal jsem něco jako Krajina střelců s Costnerem,ale tohle je paráda veliká taktéž. Jak tam hraje Bridges je pro mě neuvěřitelné - hlášky a grimasy co právdáděl :) a samozřejmě objev filmového plátna Hailler Steinfeld,která nakonec pomstila svého otce. A konec? Grandiozní!! Vřele doporučuji. ()

ScarPoul

Príbeh na ktorý je radosť pozerať. Je plný rôznorodých postáv, trefných hlášok a sympatických hrdinov. Od prvej minúty nám predstavuje svet, ktorý je špinavý, plný nespravodlivosti, v ktorom je naozaj ťažké nájsť si tú správnu stranu, nenechať sa oklamať a pritom si zachovať aspoň nejaký zmysel pre etiku a morálku. Sledovať skvelý výkon Hailee Steinfeldovej ako Mattie Rossovej, ktorá sa vo svete nespravodlivosti a dospelých snaží pomstiť smrť svojho otca za pomoci starého opilca a egom podguráženého Rangera je zábavná. Coenovci majú ale cit pre postavy a vykreslenie príbehu a preto sú postavy charakterovo dokonalé, rovnako aj emócie z ktorými pracujú. A hlavne sa mi páči, že nie sú čiernobiele. Rovnako ako Mattie aj my nedokážeme úplne zhodnotiť mieru zla v postavách, hlavne preto lebo ich správanie v rôznych situáciach sa mení. Samozrejme tu potom nastupuje Zákon a jeho výklad takže vieme že lupiči a banditi sú vlastne zlý aj keď si nie som týmto tvrdením celkom istý. Trocha my tam chýbal epickejší koniec, ale keď si rozpomeniem na iné coenovské filmy, nemôžem nespomenúť, že som si všetky filmy obľúbil svojou originalitou až po čase. Nikdy nie na prvé zhliadnutie. Obhliadnúc od toho sa jedná o jeden z najpozoruhodnejších westernov za poslednú dobu. ()

RelaxMan

Tenhle western je pro mne velkým zklamáním. Celý film to vypadá, že se konečně začne něco dít a ono se toho moc neděje. Většinou je to velká nuda. J. Bridges hraje skvěle, ale na to, už jsem si poslední dobou zvykl. M. Damon, už je horší, westerny asi nebudou jeho žánr. B. Pepper a J. Brolin hráli dobře, ale byli tam jen opravdu malou chvíli, což je docela škoda. Pak, už zbývá jen dětská herečka H. Steinfeld, která má určitě talent a snad i hvězdnou budoucnost, ale na mě působí hrozně nesympaticky. V tomto filmu bych radči viděl o pár let starší herečku, která touží po pomstě, než dítě, co si hraje na hrdinku, připadá si jako správňačka a je u toho hrozně důležitá, podle toho taky vypadají její dialogy, které jsou místy hodně stupidní. Kamera je tam dobrá. Soundtrack také není špatný, i když na E. Morriconeho to zdaleka nemá. Co říci na závěr ? Co je to opravdu dobrý western ? To jsou filmy jako " Sedm statečných, Hombre, Butch Cassidy a Sundance Kid, Hodný, zlý a ošklivý ... ", kdežto " True Grit " je prostě jenom horší průměr, který ani nemůžu nikomu doporučit. ()

Lacike

Objektivne tomu filmu nemam co vytknut, ale vzhladom na skvele recenzie a fenomenalne trzby som cakal viac. Proste ani na chvilu ma ten film nechytil za srdce (mozno je to hlavnou postavou, ktoru sice Hailee Steinfeld zahrala fenomenalne, ale žeby som si ju nejako oblubil nemozem povedat) a ani ziadna scena na mna tak vyrazne nezaposobila ako napriklad prvy stret medzi Bardemom a Brolinom vo filme No Country for Old Men. Pritom jak Bridges v hlavnej ulohe, tak aj herci aj v tych nejmensich stekoch predvadzaju kvalitne vykony. PG-13 rating je tiez vyuzity do poslednej kvapky krvi. Myslim, ze ked si tento film po case pustim druhykrat, tak ma bude bavit viac. Najviac ma potesil Barry Pepper, ktory znova dokazuje, ze je skvely herec a zasluzil by si hlavnu ulohu v nejakom kvalitnom filme. Takze zatial tomu davam bezchybnych, ale bohuzial nie vynimocnych 8/10. ()

Gwaihir

Western je žánrem, který jsem měl vždycky moc rád, už coby klučina školou povinný. Rozhodně se nedá bratřím Coenům upřít, že mají opravdovou kuráž, když se pokusili tak trochu vzkřísit tento žánr, jehož největší sláva se asi už nikdy nevrátí. Nicméně, přes všechnu tu preciznost filmového řemesla, netradiční hudební motiv a vynikající herectví, zejména v podání Hailee Steinfeld, nedokázalo jejich dílo přenést zcela mou mysl do mysli té čtrnáctileté drňačky prahnoucí po pomstě, a to je rozhodně škoda, i když ne zásadní. 80% ()

rawen

Je obrovská škoda, že film neudržel laťku své první poloviny, kdy se jen hemží nápady a skvělými scénami, druhá půle je bohužel totiž obyčejná a nudná a člověku trochu zkazí náladu. Dokonalá je Hailee Steinfeld, snad nezapadne nebo nezparchantí, už jen kvůli ní stojí za to zajít na tenhle kousek do kina. 8/10 ()

BoPo

Nachádzajú sa tu westernové klasiky typu veľmi časté čučanie na koňskú prdel (človek si musí hovoriť, koľko krát asi museli prerušiť záber, keď sa koňom práve zachcelo vyložiť "náklad"), ale v tomto filme mi nijako zásadne nevadili, nenudili. Celý zážitok stojí na presvedčivej vizuálnej stránke, a potom hlavne na dvojici Hailee Steinfeld a Jeff Bridges. V ich vzájomných dialógoch naplno vyniká jízlivosť mladej pomstiteľky. Príbeh samotný žiadne terno. Cesta z bodu A do bodu X, počas ktorej sa neudejú žiadne úžasnoti, ale celkový dojem určite prekonal očakávania. ()

Hwaelos

True Grit je někde na půli cesty mezi tradičním westernem a žánrovou dekonstrukcí typu Eastwoodových Nesmiřitelných. Na rozdíl od Unforgiven nedělá ze všech padouchy, jen nechává vyplouvat na povrch slabosti svých postav stejnou měrou, jako to dobré z nich. Neheroizuje, ale nedemytizuje. Budí zdání realističnosti, která ale nese stopy romantizující archetypálnosti. Musí se nachat, že právě tohle je ten osvěžující element, který z hrdel kritiků vytahuje taková slova jako renesance westernu. Nedá se než souhlasit. Ale právě proto bude Opravdová kuráž výborným žánrovým filmem, ale nikoli milníkem. ()

Terva

Darebák prchá, ač nepronásledován - Verš 28:1. CITÁT - Hajzl je obsazený a ještě nějakou dobu bude...... Hned na začátku nám Mattie Ross ( Hailee Stainfeld ) ukáže svou opravdovou kuráž. Její návštěva u prodejce bavlny a následná slovní přestřelka je toho důkazem. Její otec byl zabit a ona chce spravedlivou pomstu. Její tvrdohlavé chování, smysl pro ironii a ostré odpovědi, vás určitě donutí, si jí zamilovat. CITÁT - Pamatuju si na tvou nabídku, ale ne na to, že bych ji přijal...... Ta něžnost se kterou balí Marshalovi Reubenovi Cogburnovi ( Jeff Bridges ) cigarety je dojemná. Film je protkán tvrdým západním humorem, ironií a poznatky z tamního života. CITÁT - Jestli chtěli slušný pohřeb, měli se nechat zastřelit v létě....... Setkává se zde svět čtrnáctileté dívky, svět Marshalů i Texas Rangerů ( La Boeuf ala Matt Damon ). Svět činů a přečinů , zvyků a zlozvyků , zločinů a zločinců, návyků a povinností a v neposlední řadě i svět přátelství a možná i lásky. To vše v drsném světě divokého západu. Bratři Coenové natočili impozantní příběh o kuráži, pomstě a stáří. Na pomoc si dokonce přibrali i Stevena Spielberga. CITÁT - Čas nám ubíhá všem....... ()

Johny_fork

Coeni se už nějakou dobu vysmívají ostatním tvůrcům i kritikům, protože dokáží s lehkostí a nadsázkou natočit žánrově dokonalý snímek, kde využijí vše, co k němu patří, drsné charaktery i hlášky, skvělá hudba, kamera a scenérie, tomu se dá těžko něco vytknout, člověk se hned těší, s čím přijdou příště. ()

MrCreosote

U westernového fanouška a obdivovatele Coenů, jako jsem já, byla Opravdová kuráž předem odsouzena k úspěchu. Nejvíc si cením toho, že i přes prakticky stejnou dějovou linku, jakou měl Maršál z roku '69, je tahle verze úplně jiná, mnohem lépe zahraná a hlavně upřímně dojemná. Carter Burwell složil od Farga nejlepší soundtrack ke coenovskému filmu a Roger Deakins za kamerou doslova čaruje a obrazy cválajících jezdců bych si nejradši pověsil doma na zeď. Poslední dvacetiminutovka s monumentální přestřelkou "one against four" a jízdou temnou krajinou na uhánějícím koni kolem těl padlých má neskutečnou sílu. A na epilog mi nesahejte, bez něj by Opravdové kuráži cosi chybělo. Takhle je to nejlepší western od... ano, uhodli jste, Nesmiřitelných. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)