Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

Rocky62

Originál z roku 1969 jsem viděl a musel jsem kvůli tomu pár dní poležet na oddělení duševních poruch. Coeni připravili díky bohu mnohem stravitelnější verzi. Prvním pozitivum, které originál podle mě nemá je herecká plejáda. Huhňající Jeff Bridges se mi tu zamlouval mnohem víc, než John Wayne a i když nenávidim děti hrající si na odvážné rádoby tvrďácké dospěláky, tak Hailee Steinfeld je tu rozhodně snesitelnější, než to střevo z Maršála. Z příběhu zaplať pán Bůh nevyvěrá naivita, čehož jsem se u Maršála dočkal nejvíce. Hudba vyléčí zánět uší a závěrečná píseň dokonce zlepší sluch. Jedinečná hudba! Přesto mě to celé zas tak moc neuchvátilo, právě kvůli tématu. Pomsta jako náplň je v současnosti už dosti otřepaná záležitost a ve špatných rukou náročného diváka spíše uráží("seagalovky"). Profesionálové jako bratři Coenové však ví jak na to, ale když diváka nechytne téma, nedá se svítit. Pět ódy tak bohužel nemohu. ()

dopitak

Nezpackaných remaků je jako šafránu, a proto říkám: well done, bros. Žánrová lahůdka, které z originálu chybí snad jen Waynova komičnost (no chybí, prostě Coeni chtěli dostat syrovější produkt). Trošku mě mrzí, že původní Maršál AKA True Grit má dnes (6. 1. 2011) rovných 150 hodnocení, zatímco tohle mé je už 158. (dávno před českou kino premiérou). ()

Chrustyn

Coeni se poprvé vydávají do vod čistokrevného amerického westernu a podle očekávání se jim daří i v tomto zapomenutém a jen zřídka kříseném žánru. Vybrali si jednoduché a pro western účinné a populární téma pomsty tentokrát v podobě 14 leté dívky, chystající pomstít smrt svého otce. Na Coeny je film překvapivě mírný a jen vyjímečně jsem zde našel nějaké jejich typické atributy jiných filmů (ani těch brutálně zabitých lidí zde moc není). Přesto se jedná o jeden z nejvydařenějších westernů za hodně dlouhou dobu, kterému se po technické, zvukové ani herecké stránce nedá nic vytknout. ()

iamek

Nejsme bůh vi jaký fanda westernů, ale už jen kvůli bratrům Coenům jsem to musel vidět. A samozřejmě taky díky hereckému obsazení. Opravdová kuráž není špatný western, ale nebýt parádního výkonu Bridgese, Brolina a hlavně mladé a talentované Hailee Steinfeld tak by to smrdělo průserem. Soundtrack mě taky nedokázal zaujmout a místo aby filmu pomohl tak ho spíše potápí. ()

klerik

Najviac ma prekvapilo, že ide "len" o kvalitný western. Za posledné roky sme si však od kvalitných príbehov z Divokého západu odvykli (snáď až na KRAJINU STRELCOV a PROPOSITION). Guráž nie je o súbojoch, aj keď dôjde aj na obojručné strieľanie. Nie je ale ani o dráme v štýle NEZMIERITEĽNÝCH, aj keď občas má ich atmosféru. Je tu však uveriteľný nepatetický príbeh, ktorý je vďaka účasti dievčaťa dosť originálny... ()

Crocuta

Pro milovníka syrových, nevyumělkovaných westernů a tvorby bratří Coenů je "Opravdová kuráž" opravdovou pochoutkou. Až na "Červenou řeku" a "Stopaře" jsem k Wayneovým snímkům nikdy nechoval zvláštní náklonnost a v tomto případě pro mne remake svérázné bratrské tvůrčí dvojice svůj předobraz jednoznačně předčí. Divoký Západ bez příkras a sentimentu, zato v naprosto nezaměnitelném pojetí, které svojí originalitou a smyslem pro bizarní detail snese srovnání s "Mrtvým mužem" Jima Jarmusche. ()

LaciLC

O tomto filme som nevedel prakticky nič. O čo ide, kto tam hrá, kto režíruje... a pozrel som si ho takpovediac náhodou. Môžem povedať, že je to jeden z najlepších filmov, čo som tento rok zatiaľ videl. Možno mám len tak rád westerny alebo som toho za posledný rok videl strašne málo, ale veľmi sa mi to páčilo. Dokonca ešte viac ako VLAK DO YUMY pred 2-3 rokmi. No, herci sú kapitola sama o sebe - potešil ma Bridges vo výbornej roli, maskovaný Damon a ešte viac maskovaný Barry Pepper (na nepoznanie) a hlavne mladučká Hailee Steinfeldová. Fakt má guráž... A film proste stojí zato. Vďaka zaň! ()

korbitch22

V poslední době, kdy westernový žánr skoro umírá je Opravdová Kuráž takovým nostalgickým mezníkem. Oceňuju hlavně scénář, ne jeho myšlenku,která je jedna velká vata a typické klišé o pomstě a o kořalovi, ale jednotlivé dialogy hlavně Mattie Rossové, které měli sílu a já po dlouhé době viděl nějaké dítě opravdu dobře hrát a jen vybledle lítat po stromech. Bridges je jistota a jeho maršál, když zrovna nestřílí kukuřici je i sympaťák. Hrozně se mi líbil ten šedivěj filtr a hlavně zima, která vykouzlila filmu perfektní atmosféru. Škoda že jsem odjaktěživa vysazenej na Meta Dejmiho a konec je teda úplně divnej a film docela schodí :/ Jako taková vzpomínka je film báječný a hlavně uvěřitelný, hrdinové dostávají pěkně na frak a nic není růžové a nezničitelné , ale jako regulerní western je to hrozně Coenovsky pomalé. Film na jedno podívání ;) 70%. ()

Marze

"Čistý" žánr Coenovi nenatočili nikdy, v každém jejich filmu by se našel zcizovací prvek. Očekávat v jejich variaci na westerny vyfešákovaného kovboje by bylo stejně scestné, jako hledat Ramba v romantické komedii. Nejvýrazněji jde proti pravidlům westernového žánru postava čtrnáctileté Mattie. Zatímco za normálních okolností hrají děti totožného věku maximálně roztomilý komparz v pozadí,  Mattie je v tomto filmu nejen vypravěčkou, ale i hybatelkou děje a hlavní hrdinkou. Tam, kde by jejím vrstevníkům zděšené maminky zakrývaly oči, Mattie nepohne brvou. To, na co se jejím protřelým průvodcům nedostává odvahy či síly, zvládne ona se samozřejmostí Lary Croft. ()

Scalpelexis

Já to nazvu jako poctivou filmařinou, kde mě nic nezklamalo, ale ani jsem nijak nevyskočil ze sedačky. Nechalo mě to vícemeně chladným. Jsem nejspíše uvnitř trošku megaloman a to mi na tomto snímku scházelo. Příběh ubíhal tak na půl plynu a postava La Beoufa byla pro mě neskutečně otravná, ale tak to asi má být. Co zvedá True Grit z obyčejného průmeru je mazácký výkon Jeffa Bridgese, příjemně ostrá Hailee Steinfeld a velmi povedená westernovská mluva (které bez titulku nejde téměř rozumět). Čekal jsem aspoň trošku přehnané přestřelkové finále, ale spokojím se i s tímhle realističtějším pojetím. ()

Jirka_Šč

Poslední dobou mám štěstí na netypické westerny. Možná i proto, že jedním z nich byl Život a doba soudce Roy Beana, který bych ohodnotil několika procenty lépe, nejsem z Opravdové kuraže tak nadšený, jak bych mohl být. Ano, výborný film (doopravdy VELMI se mi líbila místy až nenápadná hudba), nestandardní, nenudil jsem se ani chvíli. Snad až moc realistický (nebo až moc snahy o realizmus). Nejsem vyloženě nadšený, ale líbilo se mi a rád se podívám znova. ■ Už vím, co mi nesedí a co bych vylepšil. Konec, ve kterém se dospělá Mattie vrací, by mohl být prostě jen stručně převyprávěn. Když tak nad tím přemýšlím, ani ve Vzpomínkách na Afriku nebo v Milenci není zobrazena starší hlavní postava, která příběh vypráví - režisér si vystačí s náznakem (detailní pohled na šedé vlasy) nebo s obrysem postavy. Přesně toto by se mi víc líbilo i tady - silueta odcházející do dáli. Rozumím přitom, že bratrům Coenovým šlo o to ukázat, že je Mattie stále "stejná" jako kdysi, chápu, že chtěli mít Déjà vu tváře za oknem vlaku, ale obešel bych se bez toho. Scéna, ve které hovoří s dvěma starými muži, mi navíc připadne být nadbytečná. ()

heyda

Pěkný western s nebojácnou Hailee Steinfeld. Avšak do dokonalosti mu kousek schází. A tenhle problém mám snad se všemi Coenovskými filmy. Vždy jsou mírně nebo více nadprůměrné (mé hodnocení jejich filmů se pohybuje v rozmezí 50 - 85%), ale nikdy mě nedokážou nadchnout natolik, abych vytasil 5 hvězdiček a suverénně řekl, že jsem viděl filmovou bombu. Vždycky je to jen malinká bombička. Takže čekání na pětihvězdičkové Coenovce se mi zas o nějakou dobu protáhne. Chjo...ale jinak dobrá, vlastně velmi dobrá filmařina a 80% zasloužených. ()

mcb

Krásy upadlého žánru opět v prvotřídní formě. A možná už naposledy. Coenům se podařilo natočit mainstreamový western pro každého, který si bere to nejlepší z minulé i současné doby. Více než poctivý kousek se však dá tenhle jednoduchý příběh o pomstě vyložit jako melancholické ohlédnutí za časy, kdy se kolty nosily proklatě nízko a hrdinou byl každý, kdo měl trošku kuráže a rozjel se bezhlavě vstříc smrti. Jeff Bridges jako stárnoucí ožrala a Hailee Steinfield jako mladá odhodlaná dívka jakoby ukončují jednu etapu žánru, který kdysi víceméně formoval filmový průmysl. Coeni se za ním krásně nostalgicky ohlížejí a říkají, že "doba se již změnila a je nenávratně pryč". Nádherný, ale v nitru trošku pesimistický film. ()

Stanislaus

Starý a jednokoký šerif, jehož nejlepší kamarádkou je láhev plná whiskey. Pak cílevědomý ranger, oblečený ve směšném obleku. A nakonec čtrnáctiletá dívka s jazykem ostřejším než břitva, která přišla o otce a chce se pomstít. Tahle naprosto nesourodá trojka se dá dohromady na honbě za zločinci. Co z toho vylezlo?! Dost solidně natočená podívaná z Divokého Západu, kde se mísí akce, humor a starý dobrý western. Herecký ánsámbl byl úžasný (neokoukaná Hailee Steinfeld vs. veterán Jeff Bridges), audiovizuální zpracování poutavé a scénář byl prošpikovaný různými peprnostmi. ()

Flego

S pokusmi o oživenie westernu sme svedkami v nepravideľných periódach v podstate neustále. Tento rýdzo americký žáner, ktorý si dlhé roky budoval svoju tradíciu za veľkou mlákou a bol na výslní, má svoje pravidlá a danosti. Posledné roky sa romantika Západu zmenila na prijateľnejšiu formu realizmu a pre mňa posledným takýmto skvostom boli Eastwoodovi Nezmieriteľní. True Grit ide v týchto šľapajách, bratia Coenovci klasickú story o pomste obalili do dnešných šiat, ale ponechali tvrdú realitu Západu. Ide o remake starej klasiky s Johnom Wayneom. Drzé a odvahou zaslepené dievča ( vynikajúca Hailee Steinfeld ) chce pomstiť smrť svojho otca a najme si opilca Roostera Gogburna ( oscarový výkon Jeffa Bridgesa ) a v podstate retrospektívne rozpráva svoj príbeh. Veľký príbeh o pomste, spolupatričnosti, priateľstve a skutočnej odvahe. ()

Flakotaso

No dobře, kvalitní film, to rozhodně. Ale kecy o znovuzrození westernu? Pche. Oproti drsnému Proposition působí True Grit jako slabý čajíček a na druhé straně barikády stojí dokonale hladce zrežírovaný, lyrický a fatalistický Jesse James od Dominika. True Griet je úplně jiný než jsem čekal, překvapilo mě že je to vlastně téměř film pro děti, když vynechám těch pár výstřelů. Oproti jmenovaným výtečným westernům nenabízí nic, co by mě nějak více zaujalo. Režie podle mě občas trochu skřípala a nedořečenost některých scén mě docela iritovala. Rozhodně jsem od spojení Coeni+western čekal mnohem víc. Očekával jsem, že si s tím nějak parádně vyhrají a budou filmem oznamovat do světa "jsme na vrcholu sil a tohle je western jak jste ho ještě neviděli". Nic takového jsem po celý film nezaregistroval. Taky mi vadilo že jsem z toho , bůhvíproč, vůbec necítil tu pravou syrovost Divokého Západu...například ve scéně kdy Chaney "unese" Mattie-sedí si tam s údajnou partou hrdlořezů u ohně jakoby nic, klábosí o ničem ("dáš si kafe?" "ne, kafe nepiju, je mi 14." = WTF) a to je ono-žádné napětí, brnkání na nervy, psychologie. To když si vzpomenu na Zbytečnou krutost nebo Eastwoodovy westerny, to je jiná káva. Možná ta celková plytkost byla záměrem, ale v tom případě se to moc nepovedlo. Na druhou stranu se mi moc líbil závěr, který korespondoval s celkově mainstreamovějším zaměřením filmu a kde jsem konečně pocítil alespon trochu toho pravého feelingu. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)