Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

Hamaradža

Perfektné remeslo, už nie tak zúrivé ako Fincherove staršie práce, vyyspelé, pomalé a intenzívne, so záverom komorným a napiek tomu epickým. Reznorova hudba je kulervouco silná. ()

Colby Sawyer

Natočil to David Fincher, tak to musí být dobré, ne? To že se pustil do filmu o Facebooku, mě překvapilo, ale Fincher jako vždy nezklamal. Výborné životopisné drama o Marku Zuckebergovi a všech jeho přátelích i nepřátelích. Zajímavá plejáda mladých herců od Eisenberga po Hammera si to dává na pohodu a nesmím zapomenout na výborný scénář Aarona Sorkina. ()

Toj

Facebook změnil internet, The Social Network splývá s desítky obdobných konvenčních příběhu podle skutečných událostí - zbytečný film... Fincher mě už dlouho nebaví... ()

Vědma

Vlastně ani pořádně nevím, co mi tento film (soukromě mu říkám Web Side Story) chtěl sdělit a ptáte se jestli jsem měla po jeho zhlédnutí chuť se zaregistrovat na Facebooku a zjistit vo co teda vlastně go? Neptáte, ale já vám to řeknu - ani náhodou. Co se týká herců, tak moc dobrý, Adrew Garfield mě zaujal už v Imaginariu, Justin Timberlake byl super.Celkem to odsejpalo, nenudila jsem se, režisér dokázal nudné udělat napínavým, ale šlo o tahanici o autorství něčeho, co je asi geniální, ale možná jenom vlastně vopruz, a i když během filmu mě to chytlo, po jeho skončení mi to opět začalo být úplně fuk .Takže - já mám radši něco animovaného, o zvířátkách :-) ()

grogodil

Ten na preskačku rozprávaný príbeh a guľometná kadencia, akou sa sypú všetky dialógy dodávajú spád rýchlejší než má akčný film, takže človek nemá čas ani kuknúť na hodinky. Proste úžasné konverzačné prestrelky podporené skvelými hercami a sediacim Reznorovým hudobným podmazom... Škoda len, že po skončení má človek dojem, že s takto parádnym filmom mal Fincher dojsť až tak o 10 rokov. Každopádne, určite sa vmestí do mojej TOP 5 tohoto roku. ()

*Elfík*

A cenu za nejotravnějšího hlavního představitele získává Jesse, jehož příjmení odmítám psát. Na dvě hodiny je jeho přihlouplý, opakující se ksicht trochu moc a já dumám jen nad tím, proč jsem se dívala na něco, kde je hlavní pointa jen to, že Fuckbook nevynalezl Mark, ale někdo úplně jiný a že tato sociální síť změnila život tolika lidem. Stop dokumentům o modré stránce! Což takhle o té červené? ()

Skip

Film o zakadateli Facebooku je založen především na dialozích než na nějaké výraznější herecké akci, ale přitom má divák pocit, jako by sledoval dost akční záležitost, všechno šlape jak na drátkách, má to švih a tempo. Davidu Fincherovi se povedl další parádní kousek, který zdobí jeho filmografii. ()

Aleee89

(viděno v listopadu 2010) Když jsem se dozvěděla, že se točí film o Facebooku, nějak jsem si nebyla schopna představit, jak to asi bude vypadat. Ale Fincher z toho udělal docela slušné vztahové drama! Facebook tady vůbec nehraje hlavní roli, je to spíše taková pomocná berlička pro rozehrání příběhu, kde uvidíme, jak peníze vládnou světu, jak dokáží rozeštvat lidi, kteří by se předtím dali nazývat přáteli. Mně se líbil i předchozí Benjamin Button, proto jsem čekala, že Fincher nepohoří ani u Social Network. A nepohořel. Má to napětí, spád a dramatické momenty a pro mě je z toho hezkých 80. ()

kajas

Facebook mě už před pár lety pohltil a i přes jeho zápory ho považuji za skvělou inovaci v dnešní počítačové době. Jméno režiséra a samotné téma mě k filmu dost táhlo, přesto jsem více než rok odolávala. Asi jsem věděla, proč. Nenašla jsem jedinou sympatickou postavu (nejspíš záměr tvůrců, ale mně to docela vadilo) a až na u mnohých uživatelů zmíněný veslařský závod mě naprosto žádná scéna nezaujala ani nepřikovala k židli. Doufám, že nepůjdu do pekla, ale Fincher mě začíná nudit. ()

Dont

No tak nevím, ale moje hodnocení filmu bude spíš průměrné než jako u naprosté většiny uživatelů. Buď jsem neměl tu správnou náladu, nebo to prostě nebylo tak dobré, na kolik se to tady cení. Ano, režijně a vůbec po technické stránce to bylo dobře zvládnuté, Jesse Eisenberg to zahrál dobře, ale co dál? Fenomén facebooku mě nijak zvlášť nebere, akademické prostředí Harvardu mi nebylo sympatické ani trochu, s členstvím v některým z těch jejich klubů bych je poslal někam, Mark Zuckerberg je podle filmu geniální drzej hacker, který nemá žádné kámoše a holky se mu vyhýbají obloukem. Nechytlo mě to, občas jsem se i nudil, znova to už asi nedám a myslím, že tohle je film, na který se časem zapomene. ()

corona

Aj keď určite nie všetko v tomto filme je 100 % pravda, aspoň viem komu a čomu vďačím, za ten zbytočný čas, ktorý som strávila a žiaľ, ešte aj strávim, na tejto sociálnej sieti. ()

radektejkal

"Baby, you're richman too...". Nejsem mladý miliardář, avšak ani starý chudák... Navíc se rád podívám do strhujícího světa budoucích yuppies, dnešních již úspěšně podnikajících studentů. V rámci tohoto filmu bych však chtěl pojednat jen jednu otázku (z mnoha podnícených - to je největší deviza tohoto filmu): co je to sociální síť? Dosud jsou v podstatě dva modely, první "vesnický, analogový" a "městský, digitální". Ne, ne, to by vedlo příliš daleko. Na to si musí odpovědět každý sám! Jen dvě poznámky: Vypustit z The Facebook člen určitý, bych taky poradil. Není Facebook přece jen pouhá seznamka? ()

L_O_U_S

Tradičně svižný a přesto srozumitelný a promakaný Fincher, oceňuju zejména zvukové hrátky. O sociálních sítích toho bylo napsáno dost, neškodí ale podívat se do zákulisí, byť upraveného pro dramatické účely. (1 105.) ()

Petroff

Ten film miluju. Je radost na to koukat a poslouchat to (Trent Reznor). David Fincher! zbytek je koment z roku 2010: Řemeslně téměř dokonalý, výborně zahráno, skvělá hudba - o tomhle tu píše většina lidí. Celkem silný zážitek, ale podivnost vnímání filmu je tu umocněna tím, že pokud nežijete v pastevecký salaši, od začátku víte o čem to bude, jakej asi bude průběh a jak to dopadne. Chybí tu tak nějakej moment překvapení, šokování diváka... Nějakej TEN zásadní moment, nad kterým jsem v duchu možná x-krát přemýšlel při sledování traileru. Mimochodem, trailer je výbornej, a já z něj měl emocionálnější dojem, než z celýho filmu. Chybí mi tam prostě nějaká ta euforie nad "ovládnutím světa"... -- Byl jsem na předpremiéře 26.10. na Andělu, a byla to má první návštěva kina po dlouhých, dlouhých letech, vlastně ani nevím, jakej film byl ten poslední a kdy... Poznatky - ucházející zvuk, ne až tak úžasnej obraz, pohodlný sedačky... ale doma v křesle před monitorem si film pořád užiju a vychutnám víc. ()

Chrysopras

Aneb za vším hledej ženu!? :-) V první řadě bych řekl, že to všeobecný hodnocení je trochu bublina, nesená asi fenoménem Facebooku. Vůbec jsem se nenudil, narozdíl od některých zde uvedených reakcí, na druhou stranu mi po shlédnutí chybělo "něco navíc" - čili je to na nějakých 3,5 nebo jinak: lehký nadprůměr. Zaokrouhlil jsem ale nahoru vzhledem k výbornému trojúhelníku Eisenberg - Garfield - Timberlake a promakané režii ( třeba veslařský závod byl nádherně pojatej ). Od Reznora jsem čekal asi trochu víc. Scénář na průměru a dost ukecaný to bylo... Btw: moje první csfd projekce, čímž to děkuji! ()

Huntelaar

Musím to vidět ještě jednou, protože když si to tady pročítám tak zjišťuju, že mi toho strašně moc uteklo. To pak určitě přejdu na 5 hvězd. PS: Přešel jsem. ()

Eldrick

Takže, Facebook "vymyslel" a založil pomalu největší šprt a asociál na Harvardu, pro něhož bylo studium taková nuda, že po nocíh vymejšlel, jak zkombinovat a vylepšit nápady MySpace a Friendster. Člověk jenom žasne, jak se na takovym triviálnim nápadu dá vydělat tolik nekřesťanských prachů. Ve filmu se mluví rychlostí sbíječky, ani jedna postava neni sympatická, film je odtažitej, chladnej a do jistý míry vlastně obsahově prázdnej (to je ale překvápko, když je to o Shitbooku!), ale Trentova hudba a hlavně Fincherova perfektcionistická režie dělá hodně na vyslednym pozitivním dojmu. Od Finchera jsem ale čekal mnohem víc. Zajímalo by mě, do jaký míry to od něj byl komerční a oscarovej kalkul. Žádná výpověď internetový generace 21. stolení ala FIGHT CLUB, nebo novej CITIZEN KANE se opravdu nekoná (jak nějací chytráci píšou), jelikož THE SOCIAL NETWORK nic kromě soudních sporů neřeší, Fincher jen řemeslně režíruje, nesnaží se o žádnou reflexi igenerace, nešokuje, nekritizuje společnost... což je dost škoda a mrhání jeho filmařským talentem na takový látce. ()

rastlinka

Super. Mám nutkanie dať 5*, ale chýba tam niečo, čo by mnou úplne otriaslo. Myslím, že keď dám tomuto filmu druhú šancu, pôjde hodnotenie vyššie. A možno je to aj priamo spojené s mojim vzťahom k tejto sociálnej sieti, ktorá mi nespravila dieru do života, takže ohromenie a úžas asi ani nemožno očakávať. ()

Sheldra

Moje rekace na existenci The Social Network prodělaly zajímavý vývoj. Úplně nejdřív to bylo: "Ježiš, to už jim docházejí osobnosti?" Pak přišlo první "A kurňa!" - to když jsem zjistila, že režisérem je Fincher. Druhý kurňa vzbudilo solidní hodnocení a třetí - no, sám film. Sice Facebook nepoužívám a ani po shlédnutí s tím nehodlám začínat, i tak mi ale jeden z nejukecanějších výtvorů stříbrného plátna zajímavě přiblížil jeho vývoj a průsery, co se s tím svezly. Postrádá to naléhavost Fincherových starších dílek, z druhý strany je zajímavý sledovat, jak pan režisér vyzrává a hraje si s detaily. Na Jesse Eisenberga si v Hollywoodu rozhodně budou muset dávat bacha. ()

kinderman

Pod ironickým názvem servíruje D.Fincher po všech stránkách vytříbený film o mladíkovi, který virtuálně spojil lidi na celém světě, ale sám své opravdové sociální vazby zpřetrhal. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)