Star Trek: Do temnoty

• Česko Star Trek: Do temnoty (viac)
USA, 2013, 132 min (Alternatívna 127 min)

Réžia:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (viac)

Posádka Enterprise je povolána domů, nalézá zde však zdemolovanou flotilu i hodnoty, které flotila hájí. Náš svět je v krizi a za veškerý teror může nezastavitelná síla, která vzešla z vlastních řad. Kapitána Kirka se události osobně dotknou a nehodlá je nechat bez odezvy. Vydává se do válečné zóny, aby polapil člověka, který má sílu zbraně hromadného ničení. Naši hrdinové jsou vehnáni do epické šachové partie, která se hraje na život a na smrt. Láska projde zkouškou, přátelství budou roztrhána na kusy, a pokud má Kirk zachránit jedinou rodinu, která mu ještě zbývá, neobejde se to bez obětí. Tou rodinou je Kirkova posádka. (oficiálny text distribútora)

Radko

Ochromujúca záhadná sila spôsobila, že z nadšeného sledovania si po mesiaci vybavujem len chabé záblesky deja. Vďaka mentánej absencii automaticky posúvam celok do pásma bežného spotrebného priemeru. Zaradenie do priemernej zóny hodnotenia totiž stačí na jedno pozretie. Maximálne na jedno. Účelovo je to nastavené, aby celok zafungoval raz, pôsobi chvíľu. ()

viperblade

Zhlédnuto v (3D) kině. Prakticky stejný případ, jako u jedničky. Na film jsem se opravdu těšil, trailery slibovaly neskutečnou podívanou a výsledek mě zklamal. Po skončení filmu jsem uvažoval o mírnějším hodnocení, a že bych to na těch 70 % nějak vytáhl, ale když jsem o filmu přemýšlel, tak jsem si uvědomil, jak je vše nevýrazné. Příběh je prakticky totožný s jedničkou (jeden příklad za všechny, pamatujete, jak v jedničce se Kirk náhodou dostane na palubu Enterprise i když tam nemá co dělat? Tak tady se asi na 10 minut musí vyrovnat s tím, že už není kapitánem, ale prakticky okamžitě se jím zase stane. Zkrátka tvoří se zde falešné napětí, které nefunguje i proto, že víme, že on tam prostě musí být) vše je opravdu předvídatelné (co která postava udělá) a jediný zvrat pro mě bylo odhalení identity Benedictovy postavy. Mimochodem Benedict podal skvělý výkon, ale myslím, že mu mohli dát více prostoru, přišlo mi, jako by se nevyužil plný potenciál jeho postavy. Vše ostatní na mě působilo moc genericky, a právě proto se začínám bát, že právě J. J. má na starosti nové Star Wars. Možná jsem jen nebyl v dobré náladě, možná na mě působilo i zklamání z toho, že 3D stálo za nic, každopádně dám tomuto filmu ještě jednu šanci, až vyjde na Blu-rayi, tak si jej seženu a mrknu na něj znovu. Přeci jen i ta jednička se mi líbila více napodruhé… 60 %. ()

castor

Sérii Star Trek dokázal všeuměl J. J. Abrams postavit na nohy, o tom žádná, přesto ty moje čtyři hvězdy před čtyřmi lety byly s docela velkým otazníkem. Režisérova úcta k látce je patrná i u pokračování, smysl pro líbivý vizuál je mu také vlastní, jinak se mi ale ve výsledku vyloupl tak nějak průměrný (hele, ty kameny už neházejte!!) zážitek, který je docela ukecaný a tempo mu poměrně často zaškobrtne. V rámci příběhu je to rutina, v rámci nějakého žánrového tetelení mi zase chyběla dravost. Záporák byl ale opravdu mocným protivníkem. Co ještě potěšilo, byla větší vyzrálost při práci s emocemi. Přesto ani zdaleka necítím chuť pustit si to znovu. Ale na výsledek neplivu. Okysličení série ano, na zadek nicméně nepadám!! ()

*CARNIFEX*

Ďalšia vizuálna sci fi rozprávka, ktorá bohužiaľ kvalitu prvej časti nedosahuje. Ani vizuálne, ani dejom, ani zápletkou, ani príbehom. Snáď akurát chrli väčším humorom, ako v jednotke. Nebyť záverečného zobrazenia "car accident", nebolo by z vizuálnej stránky čo pochváliť, na čo spomínať. P.S.: A hovorte si čo chcete, Star Wars sú aj tak lepšie :) ()

D.Moore

"Spocku, řekněte, že to dobře dopadne!" - "K tomu nemám dostatek informací ani přesvědčení." No, naštěstí to ale dobře dopadlo. Vlastně více než dobře. Scénář si v rámci zahrávání s paralelním stratrekovským vesmírem dovoluje ještě více než minule, na technické stránce jsem nenašel jedinou skvrnku, J. J. Abrams režíruje stejně jako všichni herci hrají - bez chyby. Chvíli je to vtipné, chvíli dramatické, chvíli komorně jímavé... A změna tempa nikdy nepůsobí jako pěst na oko, což je obdivuhodné. Z herců je naprosto oprávněně vyzdvihován Benedict Cumberbatch, jehož padouch by v současné kinematografii opravdu jen těžko hledal konkurenci (zdravím trapného Lokiho z Avengers a mnohé další). Nejlepší část filmu je asi ta, která začíná setkáním dvou lodí, pokračuje vtipnou Scottyho misí, přestupem z jedné lodi do druhé a končí tím "odhalením", moc se mi ale líbila i úvodní naháněčka jako vystřižená z úvodní části Dobyvatelů ztracené archy. Michael Giacchino dokázal udržet výbornou úroveň hudby minulého dílu, pěkně pokračovala linka spřátelení se Kirka a Spocka. Mimochodem Spock, to je asi jediná slabina filmu. Ale nemyslím toho "nového" v podání Zacharyho Quinta, ale starého dobrého Leonarda Nimoye, který tu je zase, ovšem tentokrát to působí dost nuceně a zbytečně "deusexmachinovsky". Ale jak říkám, to je snad jediný kaz. ()

Dan9K

Nemůžu se ubránit dojmu, že mladší verze kdysi charismatických hrdinů jsou vytvořeny podobně jako v parodickém 200. díle Hvězdné brány, kde to však tvůrci mysleli s humorem. I zde jsou takoví dynamičtí, svěží a cool, ale chybí jim kapka onoho charismatu a důvěryhodnosti. Jsou to zkrátka jen takové ploché postavičky. Navíc některé, které byly k popukání v minulosti, jako například McCoy, dostávají směšně prostoru a vlastně zcela odpadá přítomnost základní trojice Kirk, Spock a McCoy. Je tu jen Kirk a Spock a pak ti další. Dost mi vadí fakt, že přežití hrdinů nezávisí až tak na jejich umu a tom, že jsou prostě dobří, jako spíš na neuvěřitelném a neustálém štěstí. Nemám to rád. Vím, že se hrdinům určitě nic vážného nestane, ale díky tomu, že se jim ze všech na 99% smrtelných akcí podaří, díky neskutečné klice, vyváznout, nemám ani iluzi obavy, že zemřou, spíš jen čekám, jakým zázrakem se z toho zase vyvlíknou. Podobně jako předchozí film, i tento nemá se stylem vyprávění klasického Star Treku nic společného. Je to prostě akční jízda moderního střihu. Dnes se už bohužel "vyklidněné" sci-fi moc nenosí. Začátek filmu jsem úplně nezkousl, neboť jsem už unaven z těchto akčních introdukcí, které jsou tam jenom proto, aby to prostě mělo akční introdukci. Jinak akce samotná v celém filmu není nijak zvlášť invenční a je poslepovaná ze starých osvědčených a omletých scén (průlet úzkou průrvou, držení za ruku nad propastí či bitka na malém vznášedle). Z akce mě zaujal především průlet vesmírem mezi dvěma loděmi, což je sice scéna omletá zrovna tak jako ty předchozí, měla však vcelku podařenou dynamiku. Pochválit musím hlavního hrdinu Khana, který byl velmi působivý a jeho zdánlivá rozkolísanost mezi dobrem a zlem byla nejsilnějším tématem celého filmu. Uvedení této postavy však bylo poněkud nešťastné díky ostentativním zlým pohledům do kamery, které podpořila zcela náhlá změna hudby. To působilo strašně béčkově, jakoby film říkal: "pozor diváku! Tohle je záporňák!". Jinak hudba samotná se vcelku povedla. Nebojí se vybočit ze zajetí filmu a rozehrát něco výrazného. Navíc Giacchino nezanevřel v závěru na hlavní témata ze seriálu od Alexandera Courage a v závěrečných titulkách je krásně spojil s hlavním tématem svým. Narozdíl od předchozího filmu mě příliš nepotěšilo zjevení legendárního Leonarda Nimoye, které mi přišlo značně naroubované a působilo na mě scenáristickou křečí, jakoby nevěděli, jak jinak ho do filmu dostat. Celkově je to solidní film, bohužel však bez sebemenšího přesahu a bez poutavější sci-fi linky. Jde tu hlavně o akci. Jednohubka ke snězení a velmi rychlému vyměšení. ()

kulyk

Bohužel, zase takový stařec či cizozemec, abych býval v šedesátých rudolící pubescent, který si někde v Jersey, narvaný ve šprckovitém tričku, mamčiných lodičkách a paruce z mopu hrál na Spocka, nejsem. A přesto, že příznivec vědeckého fiktivování, celý stár drek (s výjimkou sedmé z devíti) nezaútočil na mé libido ani v nejmenším. Snad proto oba moderní - až modernistické - filmy nadhodnocuji, neboť se jedná o solidní a výborně zpracovanou skyfárnu s dějem natolik jednoduchým, že si v průběhu sledovačky zvládnete dotáhnout rodinné účetnictví, vytřídit červy z mouky dvounulky či depilovat jazyk, a stále budete v obraze. Citově plochý Vulkánec vypadá očekávatelně jako postižený kretenismem, Kambrbitch potěšil, Pajn děsí - což se vykrátí a tak si obsazení nemusím nijak sáhodlouze všímat. ()

Janchor

K čemu paralelní vesmír, když se v něm jen bez ladu a skladu variuje minulost, nota bene taková, která svůj děj vyprávěla, nikoli koktavě předříkávala? ()

PinokKio

Sám nevím, kam se mi ta jedna ubraná hvězdička z hodnocení ztratila. Nejspíš se schovává za tím jednodušším dějem nebo je někde v kostymérně pohozená u odfláknuté masky Klingona. Ale ty čtyři další hvězdy už jsou zasloužené .. jedna za svižnou akci, druhá za dokonalé triky, třetí za rozměr s písmenkem D (a obdobnou číslovkou) a poslední za Spocka .. ()

Hild

Miluju, když filmař dokáže v obrazech vyjádřit svou lásku a úctu k látce, kterou točí a tady jsem to cítila hned z několika záběrů, takový první záběr na Enterprise mě dostal úplně do kolen a hlavně Abrams konečně pochopil, že pokračování neznamená, že to musí být větší, akčnější, překombinovanější a tím většinou i přeplácanější, nový Star Trek se nese ve stejném duchu jako jeho předchůdce, má stejné tempo, opět před sebou máme tu sympatickou hláškující posádku, rozdíl je pouze v tom, že se zde prohlubují vztahy a to znamená i silnější emoce, z takového vztahu Kirk - Spock dokázal Abrams dostat maximum. Pro mě je Star Trek: Do temnoty dokonalým blockbusterovým filmem, kterému nic nechybí, dává dokonalý smysl, každá postava má jasně dané motivy a prochází vývojem, nechybí ani přiměřená dávka lehkého patosu a pak je fascinující, jak se vám během závěrečných titulků v hlavně ozve takovéto cvak a vy jasně pochopíte, jak moc dobře to celé Abrams měl promyšlené. Jednou ročně přesně takový film a mé filmové srdce bude zcela uspokojeno. No nic, jdu se podívat do kalendáře, kdy si toto dobrodružství posádky Enterprise v kině zopakuji. ()

Spooner

V podstatě stejný nářez jako jednička. Ano, najde se zde pár dílčích scénáristických nedostatků, které při následném ohlédnutí malinko nedávají smysl. Ale až po následném, protože během filmu vám nějaké nedostatky budou šuma fuk. Abrams totiž opět jede na maximum, ve filmu se pořád něco děje, hláška střídá hlášku a napínavá scéna ještě napínavější. Herci už jsou ve svých postavách, jako ryba ve vodě a zvláště Chris Pine je ještě o několik levelů lepší, než posledně. Benedict Cumberbatch si svého záporáka skvěle užívá a při scénách s ex-Robocopem Peterem Wellerem jsem měl spokojený úsměv na tváři. Zkrátka popcornová jízda po všech stránkách, u které se divák ani na milisekundu nenudí a jen si užívá skvěle vystavěný příběh plný emocí a kulervoucícch triků. 90% ()

Wacoslav1

Tak uvodem musim rict ze nejsem Star Trek fanda ani extremni sci-fi fanda ale na dobry akcni scifko se kouknu rad kdyz mi sedne a tohle mi sedlo temer dokonale pravda ti co v tom budou hledat nejakou vetsi myslenku nebo genialni pribeh budou asi zklamani protoze se jedna o typicky blockbuster a popcornovou zabavu nicmene pan Abrams ma proste kurevskej smysl pro detail a dokaze podobnej film vybrousit az k dokonalosti a ocenuju ze tenhle film si nehraje na nejaky vyssi poselstvi proste krom toho ze to skvele vypada a pekne se na to kouka nam snimek serviruje predevsim nabitou akcni sci-fi zabavu z pribehem kterej neni nijak extra propracovanej zato je funkcni ma hlavu a patu a tak nejak vsechno tu do sebe zapadlo takze jsem zcela spokojen jenom to rozmazany 3D tomu moc nepomohlo kdysi to bylo mozna vnimano jako pokrok dneska uz je to spis k prdu a zazitek z filmu to spis misty kazi nez vylepsuje ale za to film samozrejmne nemuze takze zaverem bavil jsem se dobre jak to ohodnoti nejaky skalni Star Trek fanatik nedokazu posoudit protoze z myslenkou puvodniho Star Treku bych rekl ze to ma pramalo spolecneho ale mozna ze to nakonec neni na skodu aspon teda pro mne osobne to problem nebyl ()

Davies182

Yep, znovu pravidelné mrazení po celém těle, zase šílenej napínák a nervózní (ne)stíhání všeho, co se ty dvě hodiny děje na plátně. Má to tolik svěžích, zapamatováníhodných scén, že by bylo nošením hvězd do vesmíru je tu všechny vyjmenovávat. Jak to ten chlápek pořád dělá? Jinak jsem rád, že jsem se nedávno obšírněji seznamoval se starší ST historií: Into Darkness obyčejné smrtelníky zabaví, fandy potěší. ()

gogo76

J.J. Abrams dokázal udržať vysoko nastavenú latku prvého dielu a ponúka solídne vesmírne dobrodružstvo. Technická úroveň je na najvyššej úrovni, ale to dnes samo o sebe nestačí. Príbeh posádky Enterprise je rovnako dobrý a dokáže zaujať. Jediné mínus je pre mňa pomerne veľký časový odstup medzi 1 a 2. dielom . Postavy ostali, vrátane môjho obľúbeného Čechova s vtipným ruským prízvukom. Znalosť prvého dielu nie je nutná, film sa dá pozrieť i samostatne bez toho, aby ste sa v ňom nejak stratili. Remeselne je to kvalitné sci-fi, ktoré poteší každého fanúšika žánru a špeciálne priaznivcov seriálu, ktorý som ja nikdy nesledoval. 80%. ()

Amarcord_1

85% - Díky Abramsovi se ze mě stal Trekkie a jeho druhý Star Trek to jen potvrdil. Obsazení Cumberbatche do role Khana slibovalo dilema, budu-li s to ho přijmout jako záporáka, nebo se připojím na stranu bojující proti klukům v přiléhavých tričkách s dlouhým rukávem. Nejistota, mám-li fandit Pineovi, nebo Cumberbatchovi se s návratem Leonarda Nimoye v roli Spocka z minulosti (teda budoucnosti) proměnila v jistotu, že vyhrát musí Khan, jinak se z toho fakt už zblázním. Jak to všechno dopadlo už je fuk, ale moc bych si přál, aby Abrams ve Star Treku pokračoval, protože mu to i přes některé drobné přehmaty fakt žeru. Plně se ztotožňuju s komentářem Tsunami_X. ()

Tom_Lachtan

o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o--o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o- "Každý, kdo hodnotí z kinoripu, je prase a zaslouží zbičovat. Dvakrát." - ze zápisků neznámého mnicha nalezených v Čínské provincii Fujitan, pravděpodobně z období dynastie liú sòng (420-479 n. l.) o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o--o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o- Hle, uzřel jsem, jak JJ Abrams nemíří do temnoty, ale naopak, na vrchol, to co mu k dokonalosti chybí, je jen pár světelných mečů a víc hvězdných lodí. Zatím. Je s podivem, jak dokázal namíchat všechny možné ingredience do tak funkčního celku, bavilo mě všechno, od vtipů posádky a narážek (červené uniformy) po padoucha, který tvoří kvalitativní rozdíl mezi prvním a druhým dílem, tady je dokonce místy sympatický jako naštvaná (a maniakální) veverka. Možná bych ale ocenil trošku komornosti, ve které by některé věci vynikli mnohem lépe. Pro příště bych byl pro, aby JJ přepustil režisérskou sesli (zdalipak vypadá jako ta kapitánská a zda se při jeho příchodu ozve "Captain on the bridge"?) někomu jinému, nejen proto, že tenhle díl kráčel kamkoli jinam, jen ne do temnoty. ()

Xmilden

Stejně jako minulý díl je i tohle jednoznačně záležitost pro velké plátno. První díl ve mě sice svého času zanechal větší stopu, ale to neznamená že tenhle je špatný. Rozdíl bych spatřil hlavně v úvodech. Zatímco film z roku 2009 měl úvod grandiózní, u novinky jsem měl pocit jestli nekoukám na nějaké Piráty z Karibiku. Naštěstí šok trvá jen několik minut a poté již nastupuje blížící se hrozba. Kdo tady píše o tom, že druhý díl není tolik akční, měl by si asi zajít k očnímu. Rovněž bych to neviděl tak že první díl byl o Kirkovi a druhý o Spockovi. Obě postavy jsou vyvážené a divák má možnost sledovat vývoj jejich přátelství. Zoe Saldana je hodně v pozadí. Podobně jako Yelchin a Cho. Potěší menší cameo Leonarda Nimoye, které předpokládám musí být součástí i třetího dílu. Film dělá záporák, tady to platí bezezbytku. Cumberbatch svěřenou roli plní na jedničku. Nejedná se samozřejmě o dalšího Jokera, ale postava Khana je fantastická. Moc rád bych se dozvěděl o jeho předchozích osudech více. Jestli bych první díl hodnotil v kině 95%, tady musím jít trošku níž 80%. ()

-bad-mad-wolf-

Příběhy o chrabrosti, cti a morálce kladných hrdinů, kteří tak trochu zlobí (copyright Kirk), jsou sice klišé, nicméně klišé v tomhle žánru stále použitelná. Co na tom, že motivace a jednání hlavních postav dvakrát moc smyslu nedávají. Slabinou je možná až příliš strojová dynamika filmu, kdy se všechno stane přesně v tu chvíli, kdy se to v zájmu efektnosti stát má; příliš šťastnou volbou nebyly ani přepálené patetické momentky („nevěřím, že dokážeš zabít tolik nevinných lidí a pokud ano, zemřu s nimi"), každopádně ta jedna klíčová je ve své podstatě dojemná i vtipná. Nový Star Trek se pohybuje v odlehčených končinách kosmu, což je pro jeho slabosti určitým alibi, soustřeďme se tedy na přednosti: Spocko-Kirkovská chemie opět skvěle funguje a záporák v podání Benedicta Cumberbatche je výborným extraktem neurčitého nebezpečí. Film nejednou cituje a parafrázuje stařičký Khanův hněv, dovolí si vůči němu i jednu drzou kličku (fandové poznají), jinak je ovšem novinka po všech stránkách dostatečně svébytným dílem. Triková, potažmo celá audiovizuální stránka je našlapaná a 3D projekce za svou cenu rozhodně stojí. Nutno zmínit, že velice zábavné je po premiéře druhého filmu opětovné sledování toho prvního – čistě jen proto, aby si divák připomenul, jak se tahle fantasticky fungující sestava efektních postaviček dávala dohromady. O herectví tu nejde; Kirkova posádka je prostě jedním velkým a radostným souborem rekvizit, neuvěřitelně vděčným z tvůrčího i diváckého hlediska. Už jen kvůli nim se na další pokračování vyloženě těším. ()

darkrobyk

,,Pif, paf!" ,,Sejmul si náš dopravní prostředek!" Ano, Star Trek mě provází celý život, nedám na něj dopustit a bla bla, což je zdůvodnění mého nekritického hodnocení. Skvělé triky, výborně vybraní herci (snad jen původní Uhura byla větší kočka, ale s tím už se nic nenadělá) a jako třešnička na dortu kus starého inventáře - Leonard Nimoy. Špičkování mezi Dr.McCoyem a Spockem z původního Star Treku nahradila nevraživost mezi Spockem a Kirkem - je však občas nahrazena přílivem přátelské lásky (ze strany jinak prostopášného Kirka, který si bere do postele najednou nejméně dvě společnice), chybí jí ovšem břitký humor tehdejšího Dr.McCoye. I když vzájemné zachraňování Kirka Spockem a naopak je taky veselé. StarWars představovaly vždy především akci a velké dobrodružství, StarTrek naopak filosofické úvahy o vesmíru, Bohu a dalších zapeklitostech. A samozřejmě souboj logiky a intuice v podání dvou hlavních postav. Dojde-li tentokrát na akci, je pěkně destruktivní s patřičným napětím. Nechybí vtipná citace z Dobyvatelů ztracené archy - úprk před domorodci s božským artefaktem se šípy v patách...ani z LOTRa případně posledních (3) StarWars - trosečník na skalisku uprostřed lávového pole. Okamžik hrůzy: umírající Kirk, okamžik nostalgie: původní stará znělka v závěru filmu. Abramsi, díky! Škoda jen, že film nebyl dle titulku temnější, tak snad příště. ()

kinej

Star Terk 2 má své mouchy. Některé akční scény bych klidně vynechal, někde je ta alternativní realita alternativní snad až moc (Kirk se dvěma mimozemšťankami v posteli) . Ale považuji jej minimálně za stejně dobrý film, jako ten předchozí se všemi pro i proti. Vyčítat filmu povrchnost mi nepřijde úplně na místě. Za prvé je to pořád jenom block buster do kterého se tvůrci snažili napcat všechno možné, k tomu věnovat nějaký ten prostor každé z postav posádky (a že jich je) a vše pitom drží slušně pohromadě. A za druhé oni ani ty staré filmy nebyly kdovíjak oduševnělá díla, ne více než teď. No a Benedict Cumberbatch na kterého jsem se těšil asi nejvíc, tak ten nezklamal a předvedl se v nejlěpším možném světle. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

11.04.2018

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle

10.04.2017

Dwayne Johnson se nefláká. Letos ho uvidíme v Rychle a zběsile 8, Pobřežní hlídce a Jumanji, tedy ve třech docela velkých filmech, a do budoucna to s ním bude podobné. V roce 2018 nám naservíruje… (viac)

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel

20.12.2016

V minulých letech platilo, že si zhruba polovinu filmových a seriálových géniů zahrál Benedict Cumberbatch. Britská hvězda se objevila v Hawkingovi, Sherlockovi, Kódu Enigmy, Doctoru Strangeovi nebo… (viac)