Star Trek: Vesmírna stanica DS9

• Česko Star Trek: Hluboký vesmír devět (viac)
USA, (1993–1999)

Avery Brooks, René Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Shimerman, Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Michael Dorn, Nicole de Boer (viac)

Star Trek: Hluboký vesmír devět, čtvrtý seriál z legendárního startrekovského univerza Gena Roddenberryho, je zasazen do poloviny 24. století, odkud přináší dobrodružství týmu důstojníků Spojené federace planet, jimž byla svěřena hvězdná stanice, vytvářející obranný val v blízkosti první stabilní červí díry vedoucí do tajemného kvadrantu Gama. Úkolem posádky Hlubokého vesmíru devět není nic menšího než chránit a zkoumat vesmír a vydávat se na místa, která ještě nikdo z Federace nikdy nenavštívil... (oficiálny text distribútora)

Radiq

V mnoha věcech je tohle fakt lepší, než Nová generace, hlavně v tricích a maskách. Měňavec Odo mi nahrazuje Data (svým ksichtem a tím, že je jedinej své rasy), bílej parchant Wesley byl nahrazenej černým synkem kapitána, ale chová se uplně stejně blbě, za tu barmanku Sestru v akci je tady mnohem lepší Quark, O'Brien sem zdrhnul aby zastoupil roli Geordiho. A hodně zajímavá je taky ta Dax, která asi šuká obě pohlaví, když je prostřídala svým tělem. Z doktora udělali mladýho pakoša, Kira je docela zajímavá svým politickým a společenským myšlením, ale někdy to hrotí a kapitán je zase ten zásadovej klaďas, kterýho známe od Picarda... a vubec neni špatnej, ale na něho nemá. V pár věcech to na Novou generaci nemá, ale v mnohem víc věcech jo. Po první sérii ale stejně dávám průměr. Ani v druhé sérce žádná změna. Opět některý díly pěkně trapné v nějaké vesnici na cizí planetě (ty mě většinou nebavily). Mimozemšťani všichni vesměs ve tvaru člověka, jenom s hnusnou hlavou. Quark je moje nejoblíbenější postava. Třetí sérka ničím novým nepřekvapí, jede si to ve svejch kolejích a udržuje si to stejnou hladinku, jak když jste po akci a dokrmujete lahváčema... Čtvrtá nabídne novyho člena posádky, a to Worfa z Nové generace. Nevim, co tam dělá, ale docela to oživil... Taky kapitán si gangstersky vyholil hlavu a hned vypadá jako větší drsňák. Jinak se není čemu divit, protože to jede po kolejích, ktery končej dycky tim dobrym zpusobem, takže to nemá čím překvapit. Ale s tim člověk tak nějak počital. Prostě je to takový na relax a mě to stačí sledovat na půl oka, ucha a mysli... Pátá série pořád to samý, akorát mi to připadá, že čím dál tím víc členů posádky má mezi sebou milostné vztahy, což hlavně u Oda nedává smysl (protože je to starej hnusnej emzák, kterej vypadá jak z centra popálenin, ale zas na druhou stranu si asi umí zvětšit penis do různorodejch velikostí a tvarů). Ale zas je docela zajimavy, že se tvůrci nebojej téhle mezirasové lásky. Docela jsem si oblíbil Gula Dukata jako permanentního záporáka nebo postavu Elima Garaka, špionskýho krejčího. Ale koukám na to už jenom ze setrvačnosti. Šestá série jede jede jak mašinka, ale je to prostě blbost, která ničím neuchvacuje. Je to jenom taková nouzovka, když nic jinyho neni, nebo je to dobry jako kulisa k práci, nebo je to taková doplňková strava, ale nažrat se toho pořádně nedá. Jo teď sem si vzpomněl, že všechny ty díly s tim zlym paralelnim vesmirem se mi taky nelibijou. Poslední série pokračuje stejnou nudou, jak všechny předchozí, takže se neni čemu divit, že hodnocení zustane na 2 hvězdách... Nejlepši jak měli a maji pořád nějaky problémy s holoprogramama - že to prostě nevypnou, aby už se nikdy nic nestalo. Holt to maj asi špatně naprogramovany... ()

Gemini

Bráno v porovnání s tím na co jsme si zvykli v TNG, je DS9 zklamání (a proto se Voyager šmahem vrátil k osvědčené šabloně;)). Ale jde jen o to, že jde jinou cestou - jaksi víc do diplomacie a kulturních zvláštností jednotlivých ras Federace a jejích sousedů. Studie je to velice zajímavá, ale většina epizod je docela, jak to jen říct...asi nudná. Až ve smrtelné křeči se déesdevítka zmohla na něco kvalitativně hodného legendy Star Treku. Nicméně Goldsmithovo hudební téma je geniální (samozřejmě už od úvodního filmu;))...jeho tempo přesně vystihuje dikci seriálu, ale především je neskutečně nádherné, tak jak to uměl jen on. A proto - alespoň pro ty co u DS-9 vytrvali do konce, což jim tedy naše televizní stanice neusnadnily:P, určitě pochopitelných 80%. ()

Praxis

Spousta lidí tenhle seriál dost neprávem odsuzuje. Ono se taky není proč divit, když první dvě řady jsou prakticky o ničem. Tady se projevil ještě vliv žijícího Gene Roddenberryho, který navnadil tvůrce, na film ve stylu Babylon 5. Jenže tohle se asi nedá udržet věčně a tak filmaři přišli s něčím mnohem lepším... Prostě v Alfa kvadrantu uděláme válku a hotovo. A to válku tisíců lodí proti sobě. Od třetí sezony se pomalu ukazuje DS9 ve své temnější podobě a poprvé ve světě ST máme možnost vidět důstojníka Flotily v akci, která by se zrovna nedala popsat jako nejčistčí. Od páté sezony se to rozjede a neuvěřitelným tempem pokračuje až do samého závěru. (Kde jinde máte možnost ve světě ST vidět tak monstrozní vesmírné bitvy, proti nimž byla potyčka s Borgy u Wolf 359 jen pšouknutí do lucerny, jako v tomto seriálu).Nebýt rozvláčných prvních dvou sezon, mohlo to být 100procent ()

Lokutus

Asi nejtěžší hodnotit tenhle seriál jako celek ze všech ST seriálů (novodobý srágory nepočítaje). Na jednu stranu pár postav je povětšinou bravurně napsaných (až na poslední 2 série) a ztvárněných i velmi schopnými herci (Quark, Dukat, Garak, Damar, Weyoun), zatímco u jiných vyvstává otázka, jestli je větší dřevo Sisko Sr. nebo Sisko Jr., popř. jestli je víc nesnesitelná Yoko nebo její ještě debilnější mongoloidní potomstvo. Celkový dojem kazí i v posledních 2-3 sériích stupňující se tokání VŠECH postav nevyjímaje a i Worf se tak chová jak vymaštěná puberťačka posedlá hnízděním, u který by nevěřícně kroutil hlavou i libovolnej Vulkánec v posledním stádiu pon-farr. Dokonce i scenárista formátu Ronalda D. Moorea, který v podstatě sám vytvořil celou klingonskou mytologii v TNG, plodí nesmyslný sračky typu You Are Cordially Invited a Take Me out to the Holosuite. Na druhou stranu výše vybrané postavy celý seriál zachraňují a pár jejich momentek je skutečně nezapomenutelných - např. prakticky dokonalý TOS/DS9 crossover; Worf vs Weyoun (S07E22); v TNG pouze okrajově naťuknutí Ferengové a jejich pravidla zisku; a celé představení Dominionu a jeho zakladatelů je téměř geniální, byť s přibývajícíma epizodama se celá nápaditost pozvolna vytrácí a jednorozměrní Breen už poslední sérii postáváním kolem nemají šanci vytáhnout na úroveň kterou by jinak její druhá polovina zasluhovala. Zatímco několik epizod (Duet, The Jem'Hadar, The Search Pt. 1-2, House of Quark, Little Green Men, Return to Grace, Trials and Tribble-ations, Children of Time, Call to Arms, In Purgatory's Shadow + By Inferno's Light, The Magnificent Ferengi a In the Pale Moonlight) tak může směle konkurovat i tomu nejlepšímu ze všech ostatních seriálů, podobně kvalitních epizod se v celým průběhu najde pouhá hrstka a kontrast mezi kvalitou a odpadem (Meridian, Fascination, Explorers, Facets, Nor the Battle to the Strong, The Assignment, You Are Cordially Invited, Take Me out to the Holosuite, Time's Orphan) je zde ještě markatnější než u Enterprise a Voyageru. *** 1/2 ()

matolas

Je nemožné hodnotiť DS9 a neporovnávať ho s B5, aj vzhľadom na skutočnosť, že v podstate išlo o jasnú krádež motívu. Žiaľ, v tomto porovnaní DS9 prehráva prakticky vo všetkých ohľadoch, no najmarkantnejšie v postavách. Až na Bashira a O'Neilla som si neobľúbil nikoho z hlavných protagonistov, hoci u Siska chvíľu svitla nádej. Navyše keď sa seriál po piatich (!) sériach konečne rozbehne a ide sa do megalomanskej vojny so Stvoriteľmi, ani sa to nedá veľmi brať vážne, keďže sa Federácia rozhodne do jednej zo svojich elitných lodí nasadiť ako navigátora decko. Našťastie ma seriál veľmi veľa dobrých momentov, keď naozaj žiari, aj za cenu nejakých tých nelogičností. A hlavne má naozaj dobré vedľajšie postavy, ktoré scenáristi znásilnia až v 7. sérii (Garak, Gul Dukat, Martok). Škoda aj nevyužitého potenciálu Sekcie 31 a z celého hľadiska seriálu prakticky nezmyselnej náboženskej linky na Bajore a až na posledných päť epizód naozaj otrasnú poslednú sériu. ()

• Na začátku epizody spolu Dr. Bashir a Chief O'Brien hrají šipky. Dr. Bashir pochvalně zmíní, že Chief hodil tripl 20, avšak když je záběr na to, jak Chief vytahuje šipky z terče, tak je vidět, že nehodil žádný tripl (natož 20), nýbrž 14, 16 a 6. (KM Phoenix)
  • Když se O'Brien domnívá, že poručík Freeman je kapitán Kirk, jedná se o narážku na to, že představitel poručíka Freemana – Paul Baxley – dělal Williamu Shatnerovi stuntmana při natáčení nebezpečných scén. [Zdroj: trekkies.cz] (padina)
  • Agenti Časové vyšetřovací komise Dulmur a Lucsly jsou (téměř) anagramy Muldera a Scullyové ze seriálu Akta X (od r. 1993). [Zdroj: trekkies.cz] (padina)

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

31.07.2010

CzechTREK convention - největší samostatná Star Trek akce v České republice – přichází už popáté. Tentokrát v nových prostorách Kulturního centra Novodvorská se koná v sobotu 4. 9. 2010. Akce už… (viac)