Star Trek: Lower Decks

USA, (2020–2023), 17 h (Minutáž: 23–30 min)

Tvorcovia:

Mike McMahan

Tawny Newsome, Jack Quaid, Noël Wells, Eugene Cordero, Dawnn Lewis, Jerry O'Connell, Fred Tatasciore, Gillian Vigman, Paul Scheer, Jessica McKenna (viac)

sirien

TNG styl s tunou referencí a fanservisu + ne moc chytrá Futurama + nijak edgy Rick&Morty s hit&miss humorem stojícim na sitcom gazích, křiklavejch hláškách a ztrapňování postav - a skrze hlavní postavu tak nějak i fanoušků Star treku a nerdů obecně (což nechává dost pachuť). Řešit díly  nemá moc smysl, jede to dost na stejné vlně, postavy jsou dost plochý... přitom to tak nějak funguje a je i docela zábava sledovat. Celkově z toho mám takové rozpačitě-poztivní dojmy. ()

BMAJTZ

Moc jsem tomu nevěřil, ale Lower Decs je překvapivě dobrý a jede si to dost podobnou vlnu jako Next Generations. Asi bych si nalhával, kdybych řekl, že se mi vše líbí. Některé známé věci si to dost výrazně upravuje, ale povětšinou to vcelku jde. Jasné je potřeba brát trochu v potaz to, že se jedná o komediálně laděný seriál s některými scénami přitaženými za vlasy (které mě sem tam štvou taky), ale jinak bez problémů. ()

HAL

Druhá série není o moc lepší než ta první, pořád je to jen parodie která si ze ST dělá srandu, ale ani omylem se nesnaží naplňovat principy na kterých stojí. Poslední díl druhé série se tomu vymyká, ten je velice dobrý a být to tak celé tak si není na co stěžovat... ale když jsou předtím i sračky jako díl o tom jak v pohádkovém království se královna snaží lstí přimět hlavního inženýra k tomu aby si zašukal... Ale aspoň už se snažili v této sérii o náznak nějakého kontinuálního děje, i když to bylo jen o občasných půtkách s rasou galaktických megadebilů. /// A po čtvrté sérii... s každou sérií je to lepší, spolu s tím jak přestávají postavy brát jako nezodpovědné idioty, diváky jako děti, a Star Trekovský vesmír a styl jako punching bag. Tohle už není jen primitivní parodie na Star Trek, tohle je prostě celkem povedený Star Trek. Propojení se Strange New Worlds tomu zjevně dost prospělo. 7/10 ()

Adasin

Přesně tenhle typ humoru, kdy je všechno přehnaný až na půdu a furt se řve, nemám ráda. Celé to působí jako hrací pole pro animátory, kteří tu můžou dělat věci, co by u hraného seriálu neprošly. Animace prostředí apod. je celkem pěkná, ale nelíbí se mi tenhle styl kresby postav – a nelíbil se mi ani nikde jinde – zvlášť v kontrastu s tím, jakou práci si evidentně dali s pozadím – to by si zasloužilo určitě hezčí postavy. Zaměření na Lower Decks je určitě fajn, ale vážnější pojetí, jež se objevilo v TNG je mi bližší. Plus Cerritos je upřímně celkem hnusná loď a i mi přijde, že ten design moc nedává smysl (i pro člověka, co jinak ve sci-fi podivnosti toleruje). Postavy by byly i víc fajn, kdyby nebyly hnané do extrémů ve stereotypech a do věcí, které by si v hraném pojetí třeba vůči nadřízeným nedovolily nebo by takoví lidé z Flotily prostě odešli/byli by propuštěni. -------------------------------------------------------------------------------------------------- Ve druhé sérii došlo k jistému zlepšení - pořád místy značně přepálené, ale už se objevují i rozumnější ne tolik uber-nerdovské dialogy a občas se naťukne ta vážnější nota – víc asi už chtít nemůžu. Takže nejvíc záleží na námětech jednotlivých epizod. V druhé půlce druhé série se i postavy stávají snesitelnějšími a vůbec celkově sympatičtější a propracovanější. ------------------------------------------------------------- Třetí série jede na podobné vlně jako druhá, ale stává se, že se objeví epizoda zpočátku o ničem, ale pak se to vyvine mnohem zajímavěji. ------------------------------------------------------------------------------------ Čtvrtá série je už poněkud slabší, takové „klasické“ již mnohokrát viděné náměty jak v ST tak obecně, jak kdyby scénáristi stávkovali už tehdy, protože z většiny je to recyklát a vytahování více či méně zapomenutých druhů hlavně z Nové generace, klesla nám i vtipnost ale i otravnost – sklouzlo to do takové fádnosti, kdy se to hodí tak akorát na pozadí třeba k úklidu atd. Až v závěru se zase kvalita zvedá, ale k čemu to, když lidi předtím odežene fádnost předchozích epizod? ----------------------------------------- Celkově asi seriál, který není nutné vidět, asi možná jenom kvůli jedné epizodě ze Strange New Worlds. Jinak je to pro znalé, co pochopí všechny narážky na předchozí ST seriály. Kdo nemá rád tenhle typ humoru, tomu bych to spíš nedoporučovala. 6/10 ()

filmmovier

Já nějak nevím... Je to TNG (font, titulky, zasazení, atmosféra), je to Star Trek, ale... první díl mně ještě docela dost bavilo a jak jich přibývalo, bylo mi to vlastně čím dál víc jedno. Humor je stupidní, tenhle typ humoru prostě rád nemám a do Star Treku mi to absolutně nesedí. Navíc mi teda přijde, že to vzniklo jenom proto, aby tvůrci měli do čeho dát tu strašlivou hromadu easter eggů, odkazů a narážek. Postavy jsou jenom kopie jiných postav z jiných Star Trek seriálů a ani jedna není v podstatě ničím zajímavá. První série je tak pro mně těžkým zklamáním. Lower Decks je vlastně ještě horší, než Discovery, a to je co říct, přitom to mohl být takový sympatický projekt. Ale abych jenom nekritizoval: První, pátá (!), sedmá (!!) a desátá (!!!) epizoda super. Finále naprosto luxusní a všechna camea starých známých postav byla naprosto boží. A stejně tak všechny ty odkazy (závěrečné titulky devátého dílu) a je sympatické, že to aspoň zapadá do kánonu minimálně 24. století. Ale jinak je to teda těžký průměr, který mně kolikrát ani moc nebavil. 60% za všechna ta pozitiva, co jsem vyjmenoval výše. ()

• Teprve druhý animovaný Star Trek seriál po Star Trek (od r. 1973). (JORDY)
  • Zdá sa, že v močiari, cez ktorý prechádzajú Mariner, Boimler a Tendi, zostala kostra jedného duplikátu emisára Dooplerov z epizódy An Embarrassment of Dooplers (2021). (koba)