Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

JohnnyD

Najkomiksovejší diel ságy. S komiksovou estetikou a štýlom rozprávania príbehov tu pracuje tak okato, že si to už musí všimnúť aj ten, ktorý si tieto motívy nevšimol v predošlých dvoch dieloch. Najzaujímavejšie je, koľko si toho berie z dlhoročnej histórie komiksového Batmana (konečne plnohodnotne spracovaný hlavný námet z Dark Knight Returns, či detail ako Bane lámajúci chrbát Batmanovi). Dokonalosť Dark Knighta film síce nedosahuje, no približuje sa jej. Otvorený a zároveň uzavretý koniec originálne pracujúci s klišé posledných dielov potešil. Napriek tomu, že by som sa veľmi rád ešte pozrel do tohto univerza, je dobré, že sa zbytočne nenaťahuje. Škoda len jednej veci; kto teraz bude dávať zrkadlo spoločnosti (Occupy) ak nie Batman? ()

Boogeyman

Není už to ono, ani zdaleka. Tentokrát chyběla šťáva, příběh byl překombinovanej, nutí postavy jednat divně a zbrkle a vše vyčichne bez pořádnýho finále. ()

sheen

Není to úplně čistých 5, ale budiž, potřebujeme víc takových hrdinů. Celá trilogie by byla nic bez kompletní skládačky celého štábu, od uklízečky až po Zimmera. Třetí díl mě přišel už troška patriotický, rutinní Nolanovka až na to epické zakončení, to mě teda zničilo a Anne Hathaway je pro mě hlavní hvězdou tohoto dílu, konečně dostala šanci v nějakém pořádném filmu aby ukázala co v ní je, kam se hrabou ostatní kočky :) Nejvíc sexy latexová hrdinka, zastínila i Trinity a Selene. Takže, sečteno a podtrženo více než důstojné zakončení Nolanova veledílka. Třeba se fandové Batmana konečně dočkají kvalitního týmového zpracování Batman a Robin, kdo ví....Nolan se může snažit zuby, nehty....ale Burtona co se do komixovosti týče nepřekoná....Proč až tak rozpačité hodnocení? lidé čekali po druhém díle ještě větší šupu, je velký " kvalitativní rozdíl" mezi prvním a druhým dílem, kdežto druhý a třetí díl jsou si kvalitativně hodně blízko. " I like that name, Robin" Edit : Po delší době jsem shlédnul celou trilogii, první dva díly v rámci Nolanova festivalu v kině Bio Oko, na třetí jsem bohužel kvůli nemoci nemohl, tak jsem se dodíval doma a musím říci, že časem tento díl ve mne asi hodně vyzrál a líbí se mi snad nejvíce :) ()

Beckett51

Orgasmičtější zakončení nej-erektivnější trilogie všech dob jsem si snad ani nemohl přát. Od prvního písneme do posledního netopýra naprosto harmonizující. Bane je potom kapitola sama o sobě. Neskutečně charismatický záporák, při jehož každém proneseném slově mi stály chlupy až na prdeli a dech mi vibroval jako při tuberkkulóze. První souboj s Batmanem a Banem s absencí jakékoliv hudby je pro mě historicky nejatmosféričtější a nejlepší pěstní bitka všech dob. V kině jsem opravdu měl strach, aby mi nepovolil svěrač blažeností. Naštěstí nepovolil. " You've made a serious mistake. - Not as serious as yours, I fear. " ()

hippyman

bez přehánění epické zakončení skvělé série, kdy nolan opět potvrzuje svou režisérskou formu... ukazuje batmana možná v trochu nezvyklé formě "běžného" smrtelníka, ale o to větší je pak jeho povstání... u velkofilmů podobného typu a velkých očekávání rozhoduje především příběh, který svou popcornovou emerikn stupiditou může poslat sebeefektnější a hvězdami sebenabitější snímek do kopru (viz avengers aj,) - závěr (?) netopýří trilogie naštěstí zůstal tohoto nešvaru prost a nabízí velkolepou podívanou se sugestivní zimmerovou hudbou (opět smekám a klaním se až k zemi), která vtáhne a nepustí, což u filmů s podobnou stopáží také není zrovna pravidlem... bezmála tři hodinky utekly jako lusknutím prstů a i přes pár úsměvných nedostatků (SPOILER: návrat do gothamu odkudsi z pouště přes všechny hlídky nebo výbuch iksmegatunové atomovky nad hladinou, která by tak ve skutečnosti město několikametrovou vlnou minimálně silně propláchla... SPOILER END) mi tenhle latexovej kočičák s neméně latexovou neméně kočkou aničkou nedovolují dát méně než 90%. ()

Disk

Oba předchozí Nolanovy filmy o netopýřím muži nastavily laťku velmi vysoko. Bál jsem se, že závěr trilogie bude pokažený. Nic takového se naštěstí nekoná. Rozhodně není dobré mít vysoká očekávání. Pak se velmi snadno může stát, že zažijete zklamání. The Dark Knight Rises nenavazuje přímo na The Dark Knight, ale hlavně na Batman Begins. Jinými slovy - Batman Begins měl komiksový vzhled, The Dark Knight se odklonil od komiksu a The Dark Knight Rises oba náhledy spojuje, přesněji řečeno - je zde snaha o co největší realističnost s komiksovými zvraty. Filmařsky samozřejmě brilantní, atmosféra by se opět dala krájet (včetně hudby - absence Jamese Newtona Howarda kupodivu nevadí). Herci dobří, zejména trojlístek z Inception Cotilard, Hardy a Gordon-Levitt předvádí famózní výkony. Nejvíce prostoru dostal Hardyho Bane a já musím přiznat, že každé jeho gesto, každou jeho větu a práci s hlasem jsem hltal s nadšením. I když Bane vypadá na první pohled jenom jako hromada svalstva, není to prázdná figurka, je to člověk z masa a kostí. Chválím bratry Nolanovy, že z Batmana udělali vedlejší postavu, tento úkrok od komiksového universa by do filmové podoby v devadesátých letech neprošel. Vlastně celá nolanovská trilogie by v předminulé dekádě dostala stopku. ()

Pilda17

Christopher Nolan mi znova dokázal, že je jinde a žádný režisér se mu nehrabe ani po paty. Hans Zimmer opět dokázal, že jeho hudba je bez konkurence a i bez něj by nemohl Dark Knight Rises fungovat. Další člověk, který má zásluhu na dokonalosti je Christian Bale a svou roli, která je naprostá fantazie. Jeho hlas v kostýmu Batmana je fascinující a při každém jeho slovu mi lezl mráz po zádech. Jako poslední a největší překvapení je psychopatický Tom Hardy, který měl svou roli famózní a hlas ještě daleko brutálnější než Batman. Dark Knight byl skvělý film, který se nedá srovnávat s tímto, ale ve mě daleko lepší pocity zanechal právě Dark Knight Rises. Pomalejší rozjezd nebyl žádný zápor, protože příběh měl od začátku hlavu a patu. O závěru bych se nerad rozepisoval, protože nevím, kdy nastal. Při ovládnutí Gothemu se vše rozjelo do takových obrátek, že jsem nevěřícně "civěl" do plátna a nemohl věřit svým očím. Teď malinký SPOILER: Byly tři scény, které ve mě nechaly zážitek, který jsem ještě od žádného snímku nedostalo. První scéna je výbuch a ovládnutí Gothemu. Druhá scéna je útěk Bruce z vězení a řev vězňů, který byl neuvěřitelný. Další scéna policajti proti zločincům a jejich souboj. Scén je daleko víc, ale tyto jsou bezkonkurenční a je na ně radost pohledět. Závěr je jen lahůdka pro oči a divák dostane takové rozuzlení, které nečekal a snad čekat ani nemohl. Nějaké souvislosti byli už v průběhu, ale člověk si je nespojí, protože si dílo užívá na plné pecky. Mohl bych se rozepsat daleko víc a daleko detailněji, ale popsal bych zbytečně moc prostoru a dlouhé komentáře lidi nebaví číst. Za mě jedině doporučuji a snad si tento snímek užilo jako já daleko víc lidí... 10/10 = 100% ()

Rosomak

naprosto ubohá dramatická výstavba (oproti vypilovanému Temnému rytíři) - nelogické a patetické scény - významový přesah je zcela přehlušen banalitou situací - nefungující klišé - příliš mnoho neukotvených postav - o postavách buď nevíme nic, nebo naopak vše - všudypřítomná doslovnost (zejména ty flashbacky!!!) - a stále neumíme scény přehledně rozzáběrovat - velké zklamání ()

Deimos

KINO/// Obsazení 10/10 Děj 8/10 Hudba 9/10 Efekty 8/10/// PLUS: atmosféra, kterou umí jenom Chris Nolan, hlavní hudební téma je strhující, herecké obsazení je skvělé, příběh má o čem vyprávět, líbila se mi "nová" Catwoman a úplně nejvíc mě zaujala postav kterou hrál Joseph Gordon-Levitt MÍNUS: je to dost dlouhé a vyžaduje to velkou dávku soustředěnosti, směry, kterými se některé postavy ubírají se mi moc nelíbí***(Celkem 85%)*** Temný rytíř povstal je jak všichni víme završením jedné trilogie a nutno připomenout že hodně kvalitou vyrovnané. Tento počin bych sice zařadil až na třetí místo, přesto se jedná o zručné natočený, herecký pestře obsazený a technicky dokonalý film./// PS: Když jsem se před čtyřmi lety těšil na Temného rytíře a před zhlédnutím slyšel jen tu největší chválu a tvrzení že se jedná o nejlepší film za posledních deset let...pěkně jsem si tím naběhl, sice to byl pětihvězdičkový film, ale já čekal něco nečekaného, takže jsem odcházel z kina zklamán a rozčarován. Proto jsem se na toto pokračování těšil opatrně. A udělal jsem dobře. ()

salahadin

Strááášně ukecaný film, scénář napěchovaný k prasknutí nevšedními bláboly, až se všechna ta omáčka začala připalovat. Čím více dílů, tím menší kontakt režiséra s realitou. Tady po filmařské stránce prostě nic nefunguje. Ten hlavní magor, co si nemůže ani vyčistit zuby, byl opravdu nebývale nezajímavý. Vlastně mi přišlo, že film nebaví nejen mě, ale i Balea. Měl jsem velmi nutkavý pocit Gothaj, teda Gotham, sám vyhodit do povětří i se všemi jeho obyvateli, aby už byl pokoj od dalších takových filmů! Zatímco jednička byla poměrně příjemná vzpruha, další díly už jen opakují, plkají, opakují a plkají. Ono by to možná nebylo tak zlé, kdyby všechny řeči nebyly nereálné jako repliky herců-neherců v Ordinaci v růžové zahrádce. Méně uvědomělých xichtíků, méně ubrečenců, více opravdových emocí. Čas se v tomto filmu úplně ztrácel, návaznost pokulhávala, akce splývala v jednu nikdy nekončící vlnu a Batman byl v jednom okamžiku snad na dvou místech zároveň, aby vždy zachránil jednu ze známých postav. Dávám palec dolů a ten jeden bat-puntík dávám za fakt, že rod kublajchánů, teda pras-al-chúlů vymřel po přeslici - a jen pevně doufám, že se ten ukrákoraný rod už nikdy nevrátí na plátna. PS: plně podepisuji hate-koment uživatelky Morien, lépe bych to nevyjádřil. ()

Rosaviva

Když jsem viděla, že má ten film 2 hodiny 44 minut, tak jsem si rozhodně nemyslela, že to zhlédnu v jednom kuse, ale nakonec jsem do dokázala, i když zkrátit to aspoň o dvacet minut, by tomu rozhodně neuškodilo. Nejsem fanoušek Batmana, moje hlavní lákadlo na to, abych se podívala na další Batmanovský film byla rozhodně Anne Hathaway jako Cat Woman. Co se týče filmu, tak to bylo vlastně moc dobře udělané, i když pokud se na scéně zrovna nebojovalo, tak jsem měla tendenci se začít nudit. Co se týče hlavního záporáka tak ten byl naprosto příšernej, naskakovala mi husí kůže jen co jsem ho viděla a to ani nemusel promluvit a ani jsem nemusela vědět, že ho hrál Tom Hardy, kterého teda nemá dvakrát v lásce. Váhám mezi 3* a 4*, ale za ty dechberoucí bitky dávám snad 4* pro mě bylo z celého filmu nejlepších těch pár vteřin, kdy se tam překvapivě objevil Desmond Harrington. ()

Aky

Profesionálně opět zcela dokonalý film, příběh, který neodvratně směřuje k závěru, ke kterému nezvratně dojít musí, je vedený vynalézavě, chvílemi opravdu překvapivě. Chyběla mi tam sice postava stejně silná jak byl Joker ve dvojce, ale zase na druhé straně Anne Hathaway je nejhezčí a nejzajímavější partnerka, kterou Batmana autoři ve všech třech dílech vybavili. Takže opět za 5*. ()

-OverLord-

Šel jsem na to s tím, že to bude parádní podívaná, ale na Temnýho rytíře to mít nebude, a přesně to jsem taky dostal. Víc asi netřeba dodávat a psaní sáhodlouhejch slohů jakbysmet. Kdo tomu dal míň jak 3* je blázen. Já hltal každou vteřinu. Epic end. ()

Foox

Opravdu epické zakončení NEJLEPŠÍ comicsové trilogie. Dalo by se napsat hodně o tom, jak je tenhle film dokonalý, skvělý, nadčasový, dalo by se superlativy plýtvat, ale i přes to všechno zůstává "Povstání" ve stínu Temného rytíře. 90% ()

S.Quentin QUALE

K tomuhle jen pár postřehů. Rozuzlení je velmi překvapivé, úplný konec předvídatelný. Robin zůstává a nadále zůstane buzíkem. Bane je dost dobrej, ale od Hardyho jsem čekal trochu víc. Kvalita tam zůstává obrovská. 90% ()

Allien.9

Už jsem ani nedoufala, že by mě mohl některý z Nolanových "Batmanů" zaujmout natolik, abych mu udělila více než tři hvězdy, ale stalo se. "Temný rytíř povstal" je prvním dílem nové trilogie, u kterého jsem se nenudila. Zároveň je prvním dílem, ve kterém mi přestal vadit Bruce Wayne (stačilo nemachrovat), ve kterém se objevil pořádný záporák (Joker nestál za nic), ze kterého jsem konečně cítila chaos, ve kterém mi nepřipadaly nedotažené akční scény, ve kterém jsem neumírala následkem tupo-scén (bomby na lodích) a tak dále a tak dále. Kromě parádní akce dominuje filmu - jako již tradičně - Zimmerova hudba, která je tentokrát ještě o stupeň lepší (mrazivější, honosnější) než v předchozích dílech. Nejpříjemnějším hereckým elementem je (opět) Nolanův miláček Joseph Gordon-Levitt, potěšili i Tom Hardy a Cillian Murphy (opět) a dále Desmond "Quinn" Harrington a Christopher "Teal'c" Judge. Tím nejotravnějším individuem zůstává i nadále přeslušnělý Gary Oldman... A co se závěru trilogie týče, jsem naprosto spokojená. Happy-endy sice nemusím, ale kvůli Alfrédovi ho zkousnu.;-) P.S.: Další "Batman" už údajně nebude, nicméně "Robin" by být mohl. Nebo ne?:-) ()

HAL

S Dark Knight Rises se Nolanovská Batmaní série definitivně cementuje v pozici nejpřeceňovanější ságy filmové historie. Nolan místo, aby se pokusil navázat na směr naznačený v docela povedeném Dark Knight, řadí zpátečku a oklikou se vrací zpět na začátek, k jen průměrnému a hloupému Batman Begins. Křečovitě oživuje už ukončené dějové linie a spolu s nimi znovu a znovu zabředá do pokusů o zkoumání Batmanovy psýchy... leč to naráží na problém že Batman sám o sobě je postava silně nezajímavá, nevyvíjí se vůbec nikam (krom obligátního "Až se naseru tak budu trochu zlejší - ale nebojte se, ne o moc, jsem pořád ten starej známej dobrák.") a jak naplno dokázal už Dark Knight - Batman funguje jen ve spojitosti se silným a výraznějším záporákem, který teprve mu může dát nějaký smysl. Joker byl v tomto vynikající, film Dark Knight skončil na půl cesty před metou geniálního filmu jen kvůli hloupé umírněnosti a "hollywoodskosti" scénáře - a i tady má zpočátku Bane velice solidní potenciál. Jeho nástup, ukázka bezmezné loajality jeho uctívačů, i jeho počáteční stylizovaní do role démonického a falešného marxistického vůdce, vedoucího prostý proletariát ke svobodě a rovnosti z jha zkostnatělého kapitalismu, působí ve filmu opravdu velice dobrým dojmem. Jenže to vše se záhy ukáže být jen prázdným nastřelením zajímavých témat jež nikdo nemá chuť ani odvahu dotáhnout do nějaké smysluplné podoby, z Banea se stává vlastní karikatura která neví co a proč činí (samotný závěr filmu toto ještě znásobí, a jako zajímavou postavu ho úplně zničí a odsune na tu nejposlednější kolej v celém filmu), z anarcho-levicové tematiky zbyde jen pahýl v podobě bizarní parodie na Velkou francouzskou revoluci, a film pod tíhou pitomých dějových twistů a čím dál většího důrazu na Batmanovy traumíčka definitivně ztrácí naději na to stát se něčím výjimečným... nebo alespoň opravdu dobrým. Vážně nevím jestli mě letos víc naštval scénář k Prometheovi a nebo k tomuto. Snad Prometheovi, ale to jen proto že mě Vetřelčí sága zajímá nepoměrně víc. Když se oprostím od přemýšlení nad dějem a vyprávěním tak film není špatný, Nolan je, když nic jiného, řemeslnně vynikající režisér a ač je co se akčních scén týče pořád dost nezajímavý, tak tady alespoň čaruje s realistickým vizuálem a masivním rozpočtem, takže nenudí. Jen se musím i u nich pořád chytat za hlavu nad tím, proč se ten hlavní blboun pořád i v krizi nejvyšší pokouší celému městu dát ručně přes držku a neudělá se svým supermanským technickým vybavením něco inteligentnějšího. Ve velkém měřítku zkrátka Batman nefunguje, a Nolan už tuplem velké měřítko a epickou rozmáchlost nezvládá, měli by tedy oba raději zůstat u nahánění pouličních zlodějíčků a bankovních lupičů. 7/10 ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)