Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

Arbiter

(obsahuje spoilery) Je to dobrý film. A to mi nestačilo. Velká chyba je, že na jednou stranu sice nutí člověka věnovat mu myšlenky i po projekci, ale na tu druhou z takového dumání nevychází vůbec dobře. Chtíc zvládnout zase o drobet víc zvratů a ukočírovat dějový propletenec, přepadl Nolan za tenkou linku, po které balancoval (a balancování ustál) v předchozím díle. Jde příliš po povrchu, příliš na to, kam lákal pozornost diváka. Příliš na to, na čem stavěl myšlenkový background jednání postav. ___ Jak se v tak urputném tempu a úzkém čase, který je věnovaný jednotlivým motivům, nechat pohltit znovuzrozením toho, který padl? Jak přijmout Baneův svět a jednání, bez hlubšího exkurzu do úpadku Gothamu a k degradaci člověka, postaveného po pás v hovnech tváří v tvář světlu tunelu? Motivy a myšlenky jsou zřetelné asi jako klaunova čepička na splašeném kolotoči. Proč se otírá o problémy současné společnosti, když je ohýbá a vyprazdňuje, jako Hans Zimmer etnickou hudbu? Já se rád nechám blockbusterově pobavit, zde se ale nemůžu zbavit pocitu, že Nolan opravdu lehce klopýtl o provaz, po kterém posledně tak umě balancoval. Rozhodně to tak vnímám po stránce výše zmíněného. Prvními minutami sliboval úpadek člověka. Čekal jsem kolaborace a zrady. Čekal jsem šílenství a lámání hrdých duší. Doufal jsem v souboj třídní i ideový. První hodinu takový dojem Nolan poctivě buduje, aby pak rozjel příliš rovin na to, aby fungovali a nebyli sterilně otupeny a ideologizovány. Díky tedy alespoň za celistvost linie okolo postavy samotného Batmana, ta dokončila kruh: Batman dostál podoby 'pouhého' symbolu, jímž může být kdokoliv. Až jsem si trochu vzpomněl na Eso Rimmera. Michael Caine úžasně. ()

Phobia

Temný rytíř se 3/4 filmu utápí v depresích, aby se v závěru vlastními silami odzmrzačil a zapojil do gulášovité akce na záchranu Gothamu před chrochtavým plešounem s velkou bombou. Zasloužil sis monumentálnější konec, Bane! Asi jsem čekala něco víc, neco méně roztříštěného, něco výjimečného... vysoká očekávání jsou holt zákeřné svině. Dostala jsem vysoce kvalitní audiovizuální zpracování, dobré herecké výkony a k tomu scénář, který někdo spolknul, nepříliš pečlivě rozžvýkal a potom vysral... odtamtud to sebral pes, sežral a vysral ještě jednou - výsledek se dostal na plátna kin. Nalejme si čistého čaje: chvílemi jsem se docela nudila a osud Gothamu mi žíly vůbec netrhal, takže 70% ne s odřenýma, ale přímo s ulomenýma ušima, Batmane! ()

darkrobyk

Bože, co se to děje s kinematografií 21.století? Bond už není Bond, Batman není Batman. Ještěže máme alespoň Avengers a spol. Comicsový Temný rytíř pro mne začal a skončil u T.Burtona. Zpočátku vypadal Nolanův Batman jako příjemné překvapení a první dva díly trilogie za to stojí, nakonec se však zvrhnul v profesionálně udělanou průměrnou akci. Ano, skvělá kamera, úderná hudba, báječné triky i akce (když na ni dojde) a dobré herecké výkony (Oldman, Freeman, Caine). Jenže co to citové pitvání, melodrama, výpadek Batmana z více jak poloviny filmu? Nebýt vyjmenovaných kladů, dal bych odpad. Těžké zklamání. Pokud by se ale Temný rytíř z filmu vystřihnul, zůstal by slušný akční film s městskou válkou v New Yorku, jelikož tohle tedy Gotham nebyl ani náhodou. Naštěstí je trilogie ukončena (doufám), a tak nehrozí úplný sešup do kanálu. Zatraceně, Nolan snad nikdy nečetl comicsy? Udělat z Batmana padavku, to snad může jen neznalec... ()

kinej

Některé diskuse mě vysloveně baví, třeba nevím kdo přišel s názorem, že třetí film je oproti tomu druhému spíše politicky vlevo. Proč? Protože se kousek odehrává na burze? Někteří fandové to zkrátka trošku přehnánějí se zkoumáním filmu ze všech možných úhlů a pak se může stát, že ve filmu vidí něco co tam fakt není. TKDR sice není tak moc hodně dobrý jako předešlý film, ale pořád je to skvělý komiksový film, lepší než většina souputníků a celá trilogie patří k těm nejlepším v dějinách filmu. Konečně taky nějaký dlouho očekávaný film, který nezklamal. ()

LiVentura

Když už za nic jiného, tak dávám pět hvězd za naprosto mistrně zvládnutou filmařinu.!!! Je to opravdu akční pecka roku... Završuje sérii, která by však dále mohla zdárně pokračovat, ale v nejlepším se má přestat, doufám tedy, že se toho pan Nolan bude držet.. Inu, Batman v opravdu nejtěžší zfilmované zkoušce zachraňuje sám sebe-své alterego a Gotham doslova před propastí temnoty. Bane, coby opozice, skvostně krutý tupý zločinec, který, jak se ukáže, plní, co má nařízeno a ten jeho hlas, v originále je to něco úžasně zlého! Hudba bez komentáře, Zimmerova "batman soundtrack trilogy" se může směle zapsat mezi nejvytříbenější filmové melodie... Herci zde ze sebe dávají skutečně mnoho, trochu zlobí kontrast k lehce "suché" Catwoman a konec si podle typicky amerického scénáře také mohli odpustit tak heroický. Je to komiks a jako takový má právo na vlastní pravidla. PS: Pointa není špatná, ale přes všechny ty dějové zvraty mohla být přecejenom přímější a filmu by to jistě nic neubralo. A jediným soupeřem Batmana, který prochází všemi třemi díly, je nemožný Scarecrow as. Mr.Crane. ()

cheyene

Inu, jsem na vážkách. Je TDKR film hoden 5* nebo 4*? Předešlé dva díly mám dost v živé paměti a tak mohu porovnávat. De facto se mi líbily všechny části zhruba stejně. Každá měla něco do sebe. Jednička perfektně uvedla celý Batmanův příběh a končila naprosto úžasně, na což ihned navázala dvojka, která se honosila perfektní atmosférou zmaru a ponurosti. Navíc měla geniálního záporňáka, kultovního Jokera v nezapomenutelném podání Heath Ledgera. A trojka? Záporňák byl sice též skvělý, ale neměl osobní kouzlo jako Joker. Atmosféra se rovnala spíše prvnímu dílu, nebyla tak hutná, jako u dvojky, hudba dostává přívlastek famózní, herci byli opět skvostní a děj velmi poutavý. Pravděpodobně jsem se u TDKR bavil nejvíce a také jsem s hodnocením nejvíc na vážkách. To, co ve dvojce držel Joker a atmosféra, to ve trojce nahrazovala precizní akce a poutavé dění. Suma sumárum však pro mě žádný díl z trilogie výrazně nepřevyšuje jiný, tudíž udělím stejné hodnocení. [v kině; 24. 8. 12; 16:00] ()

Hrabka

Vypadá to hezky, je to skvěle natočené a některé scény jsou famózní a napínavé, ale jestli byl v předchozím díle chabý scénář, tak co je potom toto? Souhlasím například s woodym a s názorem, že je to mizerně odvyprávěné, plné patetických scén s odpudivým světonázorem. Navíc to místy působí až komicky a naivně, to si příště radši pustím Smrtonosnou past 4, která je vlastně skoro to samý, ale nepůsobí to tak divně, protože tam nejsou superhrdinové a superpadouchové. Při sledování TDKR vám naskočí vzpomínka, jak jste v deseti letech koukali na Želvy ninja, tehdy vás to megabavilo, ale teď je to přece jenom trochu něco jinýho. Od filmu pro dospělé by člověk přeci jenom čekal něco víc. V hodnocení se potom opět projevují myšlenky typy "No, to teda nebylo nic moc, ale je to Temný rytíř, hůůů, to na pět hvězd stačí." 70% ()

balone

Hodně zbytečných scén, dialogů a štáb se mi zdál hodně amaterský (zejména při střetu policajtů s teroristy). Pak z Gothamu jsem byl zklamán, v prvním díle vypadal úžasně, jak opravdu z komiksu, tady (po několika letech, více než 8) vypadá, jako každé jiné americké velkoměsto z dnešní doby. Moc dlouhé. Jinak samozřejmě Anne úplně nádherná, Caine pořád jen brečel, to mi přišlo hrozný, Bale to zahrál dobře, tak jak se na něj sluší a patří. Záporák výbornej. Takže 65% v kině. Btw. za pár minut má vybouchnout bomba a on má čas si načmárat netopýra na most, no úžasný!!!! ..... ()

paascha

Tak trochu podle hesla Po mně potopa si Nolan ořízl možnost ještě někdy vlétnout do Gotham City a trochu mě tím naštval. Trojka je dost slabá a pokud by Nolan pokračoval, dočkali bychom se v pátém dílu kdoví čeho. Spi sladce, Batmane, doufám že další zpracování bude ještě skvělejší, než tohle. ()

juta

Tak poslední půlhodinka byl velký masakr. Kdo mě zná ví, že nemám v oblibě moc dlouhé filmy, takže jsem měl co dělat, abych zůstal při smyslech. :D Pěstní souboje bych ještě poladil, na takovýto velkolepý film by si zasloužily víc propracovat a pohrát si s nimi, aby vypadaly věrohodněji. Třeba při té velké rvačce bylo v pozadí v některých případech hodně znát, že tam jen máchají rukama před ksichtíkem. Některé skutečnosti se tajily až do poslední chvíle, některé jsem prokoukl, některé zase ne. Hlavní bručoun byl fajnový, ale Joker je prostě jiná třída, i tak se třetí Batman Nolanovi povedl. ()

Ernia

Řadit tenhe film mezi další komiksovky jako Iron Man nebo Spiderman prostě nemůžeme, A to nejen kvli tomu, že Batman patří DC comics a ne Marvelu. Už po pár minutách sledování si uvědomíte, že tohle není klasický akční film. Ne. Tohle je film Christophera Nolana. Pomalejší tempo, promyšlený scénář, uvážená režie a výborná herecká sebranka (Nolanův fanclub - Bale, Murphy, Cotillard, Gordon-Levitt). Chvílemi mi to tempo přišlo až moc pomalé, nedostatek akce a tragédie způsobená Banem ne tak fatální. Ale ten pocit nemá dlouhé trvání. Po chvilce si totiž uvědomíte, že to, co se odehrává na plátně je mnohem děsivější než všechny výbuchy v Transformers dohromady. Protože šílenství v Gothamu je mnohem více reálné. A všechny ostatní pochybnosti (včetně té, jestli skoro 170 minut není přehnaná stopáž) zmizí při samotném finále (při kterém by před pár lety mé pubertální já znechuceně protáčelo panenky). PS: Bane byl skvělý, to se vědělo dopředu. Kdo mě ale mile překvapil, byla Anne Hathaway. Smoking hot. ()

Fiftis

Ide o klasický súboj dobra proti zlu. Tento duel je vo filme prevedený do niekoľkých rovín. Spoločenskej, individuálnej, komiksovej a zvrátene idealistickej. Tématicky reaguje na jednej strane na ekonomickú krízu, na strane druhej šikovne narába so strachom z anarchie. Konštrukcia príbehu je opäť premyslená do podrobností, bratom Nolanovcom sa darí udržiavať napätie až do posledných pätnástich minút, keď je zrejmé, kam nitky vedú. The Dark Knight Rises je vynikajúcim záverom trilógie, ktorý svojím mladším bračekom nerobí, ani v najmenšom, hanbu a je adekvátnym dovŕšením osudov Brucea Waynea a Batmana. Je možné, že s časovým odstupom mi nedorobky v scenári začnú vadiť viac, ale momentálne prevláda pocit dokonalého emocionálneho a audiovizuálneho naplnenia. Vrelo odporúčam všetkým. ()

filmfanouch

Sedět 26. 7. 2012 v kině bylo pro mnohé zásadním znovushledáním a především dojemným loučením. Navazovat na Temného rytíře přitom nebyla lehká povinnost. Na Temného rytíře se v roce 2008 valila jedná nadšená chvála za druhou, Samotného režiséra a scenáristu Christophera Nolana od vášně k dokončení své Batman trilogie částečně vzala už smrt Heatha Ledgera, který už jen svým geniálním ztvárněním Jokera nastavil laťku do astronomických výšin. Nešlo ovšem jen o odchod Ledgera a tím pádem i škrtání plánů pro Jokerova v Nolanově třetím Batmanovi. Nolan byl obeznámen s faktem, že se málokterá trojka nějaké zajeté série dokáže vyrovnat kvalitám předchozích dílů, obával se ztráty vášně i emocionální investice a především vyčerpání materiálů. Jenže Nolan nakonec skutečně svou trilogii dokončil. A v červenci 2012 dohnal nejednoho diváka k slzám a dodal ten nejlepší odchod Batmana v podání Christiana Balea. I přes fakt, že by s ním drtivá většina nesouhlasila a spoustu lidí po Temném rytíři čekalo po zhlédnutí Temného rytíře povstal nemilé zklamání. Přesto Nolan nechal svého Batmana odejít na vrcholu.   Bruce Wayne v podání Batmana se na počátku své cesty v Batman začíná musel vypořádat se strachem, v Temném rytíři poté s chaosem, na konci jeho pouti ho poté už jen čekala konfrontace s bolestí. Temný rytíř povstal ovšem rázem funguje jako to správné vyvrcholení trilogie, protože v něm nejde jen o bolest, ale Nolan se vrací právě i k motivům strachu a chaosu, hněvu i spravedlnosti, korupce i symbolu, který Batman pro Gotham představuje. I díky Nolanově schopností zacyklit všechny motivy, vrátit se částečně ke kořenům a přitom i třetí díl vypustit svou vlastní cestou, Temný rytíř povstal nepůsobí jako zbytečnost a ideální podívaná k nastavované kaši. Sám Christopher Nolan před premiérou řekl, že byl Temný rytíř povstal doposud největší filmem, který kdy natočil a nebyl tehdy daleko od pravdy. Koncem července 2012 skutečně do kin dorazila epická a velkolepá podívaná, Nolan ovšem scénář nepodcenil a pod vrstvou megalomanské akce a války o osud jednoho města se především skrývá skutečně ideální osobní zakončení jednoho symbolu.   Při aktuálním pohledu na to, jak například takový Netflix utrácí nesmyslné částky za svoje největší projekty a na výsledných produktech je to málokdy skutečně poznat, si divák ještě více musí cenit lidí jako Christopher Nolan. Studio Warner Bros. mu po miliardovém úspěchu Temného rytíře s radostí svěřili 250 milionů dolarů a Nolan dokázal rozpočet naplno vytěžit způsobem, který je na výsledném produktu vidět. Tvůrce, který upřednostňuje praktické digitální efekty a především případy, kdy jsou akční sekvence adekvátně opulentní a přitom jdou ruku v ruce s příběhem. Temný rytíř povstal je i díky tomu módní přehlídkou fenomenálních výjevů, které diváka nedokázali nasadit na prdel poprvé, kdy nastoupí větší letadlo. Dokáže diváka posadit na prdel i po dvacáté. Nolan rázem působil jako člověk, který každým filmem zraje v točení akčních sekvencí, kdy především fyzická akce byla rázem o poznání lepší. Což bylo klíčové i díky volbě hlavního záporáka.   Heath Ledger umřel a Christopher Nolan se chytře rozhodl agenta chaosu nepřeobsadit (i když oznámení Josepha Gordona-Levitta a jeho výrazná podoba Ledgerovi tehdy byla klíčem k fanouškovským teoriím). Nolan mohl klidně Jokera nahradit Tučňákem či splnit přání studiu Warner Bros. a dodat Hádankáře. V Nolanových očích ovšem spadali do prakticky stejné škatulky záporáků a rozhodl se, že by nový záporák měl být tak trochu jiný. Bane byl ideální volba, protože na rozdíl od Ra´s al Ghula a Jokera více působil jako fyzická hrozba a hodil se především k faktu, že je Bruce Wayne na počátku svého třetího dobrodružství zlomený. Nolan poté tehdy zvolil Toma Hardyho, kterému ani fakt, že měl obličej zakrytý maskou, nezabránil v tom, aby si své momenty kradl pro sebe.   Z Beanea šel už při jeho nástupu respekt, který byl podpořen jeho hlasem, prezentací své hrubé síly a především ukázkou toho, že jde o člověka, který si jde tvrdě za svým. Banea jde přitom částečně vnímat jako zlou variaci Batmana, i díky pojítkům k Batmanově původu dokáže Bane rázem působit jako člověk, kterým se mohl Bruce stát, kdyby se v jeden klíčový moment svého života rozhodl tak trochu jinak. Bane tak nepůsobil jako fyzická hrozba, ale i klíč k tomu, aby se mohl Bruce Wayne konečně pokusit vyrovnat s minulostí i srovnat staré účty a předvést, že se právě v onen osudový moment rozhodl pro tu správnou cestu.   Temný rytíř povstal se ostatně mohl opřít o skvělé nové spoluhráče, krom zmíněného Josepha Gordona-Levitta v nesmírně sympatické úloze Johna Blakea se jde bavit například o Anne Hathaway a jejím skvělém podání Catwoman, kdy by člověk okamžitě mohl žadonit po spin-ofu (a žádala po něm i Hathaway, její podmínkou byl ovšem nesplnitelný návrat Nolana). Temný rytíř povstal ovšem především dodává stěžejní úlohy klíčovým postavám celé trilogie, kdy každá z nich dostává svůj výrazný prostor a smysl. A i když to jde říci i o Luciusi Foxovi v podání Morgana Freemana či Jamesi Gordonovi v podání Garyho Oldmana, především jde o Alfreda Pennywortha v podání Michaela Caina a Bruce Waynea v podání Christiana Balea.   Vztah Bruce a Alfreda je jedním ze stěžejních motorů celé trilogie. A zde dochází k tomu nejlepší možnému vyvrcholení, které ovšem nutně nemusí uspokojit každého. Stačí ovšem jeden stěžejní moment, vyzrazení klíčových informací, nádech zrady i zklamání v oblasti svého poslání a rázem se o poznání silněji vzpomíná i na vztah Bruce a Alfreda v předchozích filmech. Právě vzpomínání na to, jak byl jejich vztah v rámci celé trilogie prezentován přidává neskutečnou sílu vyvrcholení jejich vztahu, které funguje především díky hereckému podání Michaela Cainea, který klíčovému momentu dodává ty správné emoce a člověk mu rázem odpustí i ty Čelisti IV.   Nolan v roce 2012 dokázal dosáhnout vrcholu svého osobitého a v rámci tehdejší superhdinské konkurence neobvyklého pojetí, které by klidně mohlo fungovat jako film, kde by se žádný superhrdina v kostýmu s pláštěnkou neobjevoval. Na pozadí atomové hrozby a diktátorského režimu se pořád totiž řeší osobní lidská traumata, konfrontace chudé a bohaté třídy, korupce a víceméně i lidské existence.   Temný rytíř povstal nevyhnutelně směřuje k tomu, aby se ukázalo známé ,,lež má krátké nohy´´ a že známé ,,za každou cenu´´ by se nemělo brát na lehkou váhu. Co se stane když se lidé dozví, že několik let žijí ve lži? Že dlouhou dobu bezdůvodně močili na status svého hrdiny a několikanásobného záchrance? Proč vlastně padáme? Kdyby se Nolan na režii svého třetího Batmana a studio Warner Bros. tehdy svěřilo závěr trilogie nějakému zcela jinému tvůrci, kdekdo by vsadil jen na dvojitou dávku téhož, záporáka, který by se svou šíleností a nevypočitatelností vyrovnal Jokerovi a nejspíš by se moc dvakrát nezajímal o hlubší myšlenky a pocity. Jenže Nolan nakonec navzdory svým postavám během realizace nepřišel o vášeň a emocionální investici a na samotném filmu je to vidět především v dodržení sofistikovanosti a potřebné hloubky. Temný rytíř povstal díky tomu nepůsobí jako znouzectnostná činnost, kterou někdo vytvořil pouze proto, aby sis svůj vlastní odkaz mohl pomočit osobně. Svůj odkaz naopak dokázal vyšperkovat do čistě krystalové podoby, která nepolevila ani po dekádě.   Nolan totiž za 160 minut servíruje nádherně napsané repliky, sekvence, které dokazují, že by jeho bondovka mohla patřit mezi ty nejlepší, další dávku mistrovského soundtracku Hanse Zimmera (Baneův ústřední hudební motiv je fenomenální), brilantní vizuál pramenící z kamery Wallyho Pfistera a především právě onu kombinaci nejlepšího možného blockbusteru, který ovšem ve svém jádru člověku dodává i něco navíc. Christopher Nolan je i proto v očích mnoha už téměř 20 let zařazen mezi ty nejlepší blockbusterové režiséry současnosti. Především je obdivuhodné, že je i Temný rytíř povstal výrazně jiný film než dva předchozí části, přesto celá trilogie dohromady skvěle funguje a proto je právem označovaná za jednu z nejlepších trilogií všech dob.   Háček pro mnohé je pochopitelně ten, že pro ně Nolanův Batman není ten nejlepší Batman vycházející z komiksového Batmana. I proto je v očích komiksových fandů více vyzdvihovaný Batman v podání Michaela Keatona, Bena Afflecka či Roberta Pattinsona. Nolan osobně si ovšem na samotném počátku Batmana zvolil právě proto, že ho lákalo přízemnější a do reality zapadlejší pojetí. Spíše než o ryzí komiksovou adaptaci jde tedy spíše celou trilogii vnímat jako trojici filmů, která sice vychází ze základů, vydala se ovšem velmi volným směrem, zhruba podobným způsobem jako následně Joker Todda Phillipse. A i když Baleův Batman možná není tím komiksově nejvěrnějším Batmanem, dohnat kvalitou trojici Nolanových filmů bude minimálně pro celý DC Extended Universe ještě hodně obtížná disciplína.   26. 7. 2012 byl velký den. Den, kdy mistrovský tvůrce uzavřel společně s Pánem prstenů dosavadní nejlepší trilogii 21. století, uzavřel cestu hrdiny, který se stal symbolem a postaral se o svou nesmrtelnost. Nejen v rámci svého fiktivního světa, ale především v rámci filmového média. Christopher Nolan nejspíš natočí ještě několik mistrovských děl, na konci jeho osobního symbolu se na něj ovšem nejspíš pravděpodobně bude vzpomínat především jako na tvůrce Trilogie o Temném rytíři. Až ovšem ty nemilé dny nastanou, pro jeho památku to bude ta nejlepší možná reklama. A spousty lidí mu ani po letech nepřestanou děkovat za to, že to v roce 2012 dokázal. Dokázal svého Batmana odejít na vrcholu..... () (menej) (viac)

Kass

"A hero can be anyone. Even a man doing something as simple and reassuring as putting a coat around a young boy's shoulders to let him know that the world hadn't ended." ()

Shakers

Po perfektnom Batman Begins a kriminálnom The Dark Knightovi sa séria o temnom rytierovi vracia späť na začiatok do akčnejších vôd. Vlastne tých najakčnejších. Christopher Nolan, ale opäť nezabúda na príbeh a je v ňom opäť kopec zvratov rovnako ako v The Dark Knight. K tomu nám Nolan tento krát naservíroval aj perfektnú zmes nových postáv (Bane, Selina Kyle, John Blake) a akcie. Čo sa týka porovnania filmov, tak to moc nemá vyznám, pretože každý film funguje inak, ale v každý film ma spoločné prvky. Film do polovice s časti pripomína Batman Begins no tento krát v bolestivejšom prevedení. A práve táto polka sa mi na tom filme páči najviac. Keď sa Batman dostane zhruba v polke filme mimo hru, film ako keby trochu stratil na tempe. Nasledujú dlhé scény rozmýšľania čo ďalej, ktoré tam ale s logické hľadiska byť musia, ale práve táto pasáž uberá filmu tempo. Taký Batman Begins alebo The Dark Knight sa celý film tempo stupňovalo no tu sa to v polke filmu zasekne. Čo sa týka záveru filmu kedy sa film opäť rozbehne, tak ten je o niečo zaujímavejší aj po príbehovej a aj po akčnej stránke. Finále nemá vôbec taký šmrnc ako predošlé filmy, no s iného uhla pohľadu funguje inak u predošlých filmov. Záverečná časť o temnom rytierovi je s časti skvelá, no problém mám len v jednom a to je stopáž filmu, ktorá je miestami zdĺhavá a uberá na tempe. Soundtrack je fajn, no Howardové piano tam chýba. Rozhodne inak perfektné zavŕšenie Batmanovskej trologie! Obľúbený soundtrack: On Thin Ice, Why Do We Fall!, Imagine The Fire, Rise. 90% - 5* ()

ladynka

Není to velký film, jen je to velkolepě natočené, dějovými linkami přebobtnalé a srážené frázovitými proslovy. Nejsilnější je tak snímek ve chvílích konkrétního ohrožení a skutků. Tradičně silné poropojení a práce akčních (dějových) scén s hudbou. ()

Pepinec

Batman sice povstal, ale mě to po předchozím majstrštyku posadilo zase zpátky do křesla. Okay, vytýkat cokoli režijní práci Nolana je totéž jako pochybovat o kráse Anne Hathaway, ale nemůžu se ubránit rozpakům, které ve mně vzbuzuje příběh. Vy mi asi namítnete, že na příběh o návratu legendy z řádu letounů sere pes, všechny přece daleko víc zajímá all-star sestava hrdinů i padouchů a bum bum akce. Vlastně asi máte pravdu, i když... ()

Jhershaw

DKR vnímám asi jinak než většina. Opěvovaná scéna s letadlem mě zas až tak nedostala. Neakční první hodina mě nenudila. Naopak mě nebral epický akční závěr boje o Gotham, kde jsem se neorientoval v tom kdo, kde, proč. Pěstní bitku nemá cenu komentovat. Twist mi nepřišel tak moc jako twist, protože se o tom dlouho před filmem mluvilo. Jinak se mi líbilo propojení s prvním dílem a hlavně uzavření příběhu, imho nabitější emocemi, než dvě a půl hodiny předtím. ()

Big Bear

Tak se ze mně postupně stává Batmanofil. Slíbil jsem kdysi jednomu z potomků, že kouknem na všechny díly Bonda a až bude starší i Majora Zemana :-). A než jsem se nadál splnil jsem dalšímu z potomků, že kouknem na všechny Batmany. Jo letí to letí. Co upřednostňuji je asi jasné, přesto to byl Batman kdo předehnal Agenta 007. Uvědomuji si čím dál víc , že mají cosi společného. Oboje vzniklo možná trochu jako hříčka či snad pohádka pro dospělé. Začátky jsou takové infantilní jak u Batmana tak u Bonda. Místy to vypadá, že se hrdinové neberou moc vážně, dominují u nich až nadpřirozené schopnosti a všechny ty jejich nhračičky jsou si také dost podobné... Avšak s posledními díly se stávají lidštějšími. Už to nejsou gerojové co se všemi zametou. Bale i Craig hrající ony hrdiny dostávají od zlounů pořádně na prdel. Trpí, krvácí a chvilkami to vypadá, že už dohráli (čemuž samozřejmě již z principu nelze věřit). Myslím si, že to spolu s téměř dokonalými digitálními efekty z těchto posledních ,,dílů'' slavných sérií dělá to čím jsou a proto mají tak vysoké hodnocení. A nebo je na světě ještě pořád velká část lidí, kterým se líbí příběhy o kladných hrdinech co zachraňují svět, u Batmana pak jen jedno nešťastné město jménem Gotham, které dostává nakládačku v každém z dílů. Mně v tomhle díle bavila i ta super herecká sešlost a Hardy kterému moc nebylo vidět do obličeje díky chladiči z Buicku roku 1950 byl super záporák. Podtrženo zaokrouhleno, dávám za 4 minuty do odpočtu výbuchu reaktoru. * * * * ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)