Percy Jackson: Zlodej blesku

• Česko Percy Jackson: Zloděj blesku (viac)
Kanada / USA, 2010, 114 min

Réžia:

Chris Columbus

Predloha:

Rick Riordan (kniha)

Scenár:

Craig Titley

Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson, Pierce Brosnan, Jake Abel, Uma Thurman, Sean Bean, Rosario Dawson, Catherine Keener, Steve Coogan (viac)

Dospievajúci Percy (Logan Lerman) si myslí, že nie je niečím výnimočný, skôr naopak, pre dyslexiu a hyperaktivitu už musel vystriedať viacero škôl pre problémové deti. Netuší, že tieto vlastnosti vôbec nie sú hendikepom, ale dôkazom jeho božského pôvodu. Keď najvyšší z bohov, samotný Zeus (Sean Bean), na bájnom Olympe obviní Poseidona (Kevin McKidd), že jeho pozemský syn Percy mu ukradol magickú palicu ukrývajúcu blesky, o ktorej sa dá povedať, že je to najstaršia zbraň hromadného ničenia, antickí bohovia musia zostúpiť zo svojich trónov, aby na Zemi urobili poriadok. Ak Percy, teda vlastne Perseus, ukradnutý blesk nenájde a Diovi neodovzdá, vládca bohov urobí s ľudstvom krátky proces. Percy, ktorý sa ocitol v hre bohov celkom nevinne, sa musí pripraviť na najnáročnejšie dobrodružstvo v svojom živote, pričom osud mu nerozdal priaznivé karty. Našťastie, Percymu pomôže aj jeho stredoškolský učiteľ Brunner (Pierce Brosnan), ktorý všetko chápe, pretože on sám je bohom Cheirónom, ktorý sa zriekol nesmrteľnosti a žije medzi ľuďmi. (TV JOJ)

Renie42

Moc krásně zpracovaný film o řeckých bozích v moderním hávu. Skvělá Medůza v podání Umy Thurman, ta byla opravdu nadčasová. Pěkný příběh a děj o rozsévání božských semínek mezi lid. Návštěva podsvětí, očištění Percyho jména z nařčení, že ukradl blesk. No když se podívám na hodnocení, možná jsem asi jediná, kdo byl z tohodle filmu nadšená. Nelituju času a určitě se na to ještě někdy podívám. ()

WolfIssen

Pokud přehlédnu znásilnění řeckých mýtů americkou popkulturou a beru tento film jen jako vtip, pak se na to dalo mrknout a v pár scénách se i zasmát. Triky pěkné. ()

vipeerr

Herecké výkony? Nulové. Film zachraňuje chvílkami se objevující Pierce Brosnan a počítačové efekty. Je to tak 40% dávám 2* ... ()

Luciee113

Mám smíšené pocity. Film mě sice bavil, ale na můj vkus moooc přehnané. Dobrý na zopakování řeckých potvor, bohů a bájí..... Aspoň ta pusa na konci mohla být když už nic. ()

FandaHoffman

Chvílema fakt dost zmatený a až blbě přehnaný nebo neznámo proč přehnaný a pak nevysvětlený. To je ale fuk! Baví mě to a je tam dobrej soundtrack (Key$ha, Lady GaGa :D ). 5/10 ()

Lenii

Film se mi líbil, i když mi tedy ale přijde místy docela (hodně) umělý a skoro bych řekla i ujetý. Fakt zajímavý, že řečtí bohové lezou do Ameriky. Zrovna tady jsou asi ti nej lidi, hm. A fakt mi to celé přijde docela naivní, jak si tu děti hrají s mečem a cvičí...uuuuu. No, ale zase dobře. Nový příběh, zajímavé pojetí a celkem jsem se i bavila, ale fakt bacha na to, zpracovávat řeckou mytologii. Na to jsem háklivá. 55% ()

Dragonflyfly odpad!

To snad ne ne toto. Já se nasmála... neuvěřitelný. To se člověku nechce, ani nemůže věřit, že to bylo míněno vážně. To je ještě horší než nový Souboj titánů ( a to už je co říct). Snad jako parodie na řecké báje...to by se možná dalo... NE NEDALO. Je to odpad odpadů.....ale ve vylepšené náladě něčím ostřejším by to mohlo být skoro až nebezpečnou chechtací kombinací - nebo prostředek k rychlému usnutí. ()

Ingie

No ale pozor, ono to je dobrýýý! Nevěřil jsem tomu, ale ač je to docela slátanina, není to ani zdaleka tak hrozný jako nový Souboje a Hněvy Titánů a mladej Logan alias Percy Jackson je nejsympatičtější a podle mě i nejtalentovanější ze záplavy mladých teenagerských fantasy hrdinů posledních let. Jeho parťák Grover je taky super, a Athénina dcera Annabeth má něco do sebe a ne že ne, i když do Emmy má pořád daleko. Potěšili Brosnan i Sean Bean, a Uma Thurman jako fakt creepy Medusa. Od dob Říma mám rád i McKidda, takže všecko super! Navíc dvojka Hádés a Persefoné funguje skvěle. Já jsem se náramně dobře bavil a po dost dlouhé době se s hodnocením filmu na Čsfd dost radikálně neshodnu :) ()

ManOfPhoenix

Herci jsou sympatičtí, bojové scény ušli, a efekty také. Přítomnost Pierce Brosmana a Umy Thurman byla výborná, hudba se mi také líbilo, ale myslím, že to potřebovalo lepší konec. Ale jinak, je to docela povedený snímek. Ze všeho nejvíc mě zaujala "Poker Face scéna" ("Casino scéna", či "Lotus Casino scéna"). http://www.youtube.com/watch?v=UJ26JYrnYXw ()

jprmusic

Pamatujete si někdy Toma Cruise v Legendě ? To byla charismatická budoucí superstar - už tenkrát. Ale sbírka zoufalců v režii Columbuse ? to se fakt nedá. ()

A_san

Zlé, zlé a ještě jednou zlé. Hlavní postavy byly opravdu krajně nesympatické, Lerman se do role Percyho absolutně nehodí a scénář opravdu dokázal absolutně zničit, dokopat do kostky a podpálit námět z knihy Ricka Riordana, která je úžasná. Kdybych se měla odprostit od toho, že jsem četla knihu, stále se nemůžu zbavit toho pocitu, že američané neumí absolutně zpracovat řeckou mytologii způsobem, aby brala dech tak, jako když si o ní člověk čte. Naposledy se to možná tak povedlo z velké části filmu Souboj titánů ze 70. let, ale od té doby by jeden spíše jen plakal, a to ne radostí. Když něco neumím, nemám se do toho pouštět a tento film je to zářným příkladem. Umu mám jako herečku ráda, ale zpracování Medúzy tu bylo opravdu strašlivé. A že z Háda udělali ulepenou gay hnusnou postavu, která trvá na účesu ondulované mokré vlasy, to bylo odporné! Prošla jsem utrpením a přeskakováním těch scén v celém filmu jen jednou, a toto mučení bych asi už nikdy znovu neprošla, a pokud ano, tak abych si připomněla, že to je asi ještě horší, než se původně zdálo. Ta hvězdička je tu jen za Seana Beana, i když jeho postava byla taky tak trochu mimo. Mno dobře, teď to srovnávám s knihou, ale kdo jí četl, tak bude nad tímhle paskvilem brečet stejně jako já. Ale dar zmršit skvělé předlohy je přeci jen dar, který nemá každý, že... ()

Kubi21

Já bych to šmahem neodsuzoval. Ano, je to vykrádání řecké mytologie, ale dle mého to dělá s citem, humorem a určitým nadhledem, který je přítomen díky tomu, že se to odehrává v současnosti. Když odhlédnu tady od toho, tak zůstává víceméně kvalitní fantasy pro trošku odrostlejší děti s parádními efekty, slušným a nijak složitým příběhem a ucházejícími herci. Musím přiznat, že jsem se nad tímto filmem dlouho ofrňoval (miluji původní Souboj titánů a Staré řecké báje a pověsti od Petišky), ale během sledování mne zalil příjemný pocit a dost dobře jsem se bavil. Na pět to není, ale jsem rád, že po chlapci s jizvou přišla opět zábavná a ne tupá fantasy (že upíři bez tesáků), která má určitý potenciál se dál rozvíjet. Uvažuji o přečtení. ()

worlik

Další důkaz toho, že spojení Amíků a řecký mytologie většinou za nic nestojí. Ale když za to někdo zaplatí, tak proč ne, že jo? ()

Brano

Tínedžerský fantasy, ktorý mi pripadal, ako keby parodoval "Clash of the Titans ", pretože ináč sa toto brať ani nedá. Olymp sa nachádza v Empire State Bulding? Možné len v USA. Dejovo som to ako tak zvládol dopozerať, i keď to bolo samá klíše z vyššie spomenutého filmu. Dialógy zlé a detské obsadenie ešte horšie na čele s Loganom Lermanom. /55%/ ()

AgnesDee

Kde bych měla začít? Knihy jsem četla, a myslím, že jsou velmi dobré. To se ale o filmu říct nedá. Když jsem si počítala chyby a nesrovnalosti s porovnáním knižní předlohy, našla jsem 62 chyb. A to už je na dvouhodinovej film opravdu moc. Tak od začátku. Hned první scéna nedává smysl. Jak v knížce, tak v řecké mytologii se říká, že nemůžete vidět boha v jeho božské podobě, protože jinak zemřete. Dál, Mínotaurus má půl těla lidskou, půl těla kraví. Není tedy možné, aby měl na rukách drápy a na nohách kopyta. A asi ta největší chyba, která mi zde opravdu vadí, je dialog mezi Percym a Poseidonem. Scénárista totiž nemusel změnit úplně všechno. A rozhodně ne věci, které jsou pro děj knihy velmi důležité. Poseidon totiž říká, že kvůli němu Zeus zakázal ostatním bohům stýkat se se svými dětmi. V knize ale Zeus zakazuje, aby hlavní trojice bohů neměla vůbec žádné děti. A zakazuje to už během 2. světové. Bohové ignorují své děti už jen proto, že jsou to idioti. Tohle je taky hodně důležité pro děj v ostatních pokračováních, takže to scénárista pěkně podělal. Kdybych měla pokračovat v chybách, tak jich je vážně hodně, a hlavně to jsou věci pro srovnání knihy a filmu. Chápu, že se nemůže vše z knížky vejít do filmu, to není ani možné. Ale mohl se alespoň snažit dát logiku do toho, co tam ponechal. P. S. : Ani Cheirón, ani polobohové sami nevědí, kdo jsou jejich božští rodiče, protože se bohové o své děti nezajímají. Bohové to dají najevo až během jejich výcviku v táboře. Ale proč by se měla zbytečně prodlužovat stopáž takovýma věcma, když se může prodloužit jinýma, že? ()

Seriálový Percy Jackson našel představitele

Seriálový Percy Jackson našel představitele

12.04.2022

Streamovací služba Disney+ našla svého Percyho Jacksona. V chystané seriálové adaptace populární knižní young adult série tak hlavní roli ztvární herec Walker Scobell, jenž má za sebou čerstvě… (viac)

Percy Jackson míří na Disney+

Percy Jackson míří na Disney+

16.05.2020

Knižní fantasy sága Percy Jackson se dočká nové adaptace na streamovací službě Disney+. Zprávu potvrdil autor předlohy Rick Riordan. Příběh vypráví mix řecké mytologie, historie a kouzel, v jehož… (viac)

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

08.11.2012

Poslední bondovka ještě ani nedorazila do amerických kin a už má na kontě 300 milionů dolarů – především v Británii jde o jeden z nejúspěšnějších filmů historie. Scenárista John Logan a režisér Sam… (viac)

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

03.03.2011

Všechno je otázka peněz. A vkusu, samozřejmě. Možná patříte k těm, kterým se A-Team nelíbil a naopak u Percyho Jacksona: Zloděje blesku jste vrněli blahem. V tom případě jsou tohle pro vás dobré… (viac)