Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiálny text distribútora)

Vraccas

Po sci-fi stránce tomuto filmu nemám co vytknout ba naopak je to až moc dobřý příběh není zbytečně napínavý a délka je tak akorát. ()

Gonzi

Příběhově zajímavé, ale na dané stopáži toho mohlo být víc. V podstatě psychologický film, který se oprírá o jedinou myšlenku celou dobu mi přijde poněkud málo. Osobně v tom navíc vidím pár silných nedomyšleností. Jako herecký výkon Sama Rockwella je to určitě zajímavé, ale jako celistvý film to nefunguje tak, jak bych si přál. (hlavně kvůli poměru stopáže a dění) Spíš mi to přijde jako hodně zajímavé téma, se silně nedomyšlenou "mytologií" a s málo rozvinutým příběhem. ()

Doudis19

Když budu brát Moon, jako nezávislák za pul milionu, jedná se o fantastickou podívanou a před tvůrci si upřímně sedám na zadek. Myšlenka i způsob vyprávění báječné, stejně jako Rockwell, stejně jako pečlivě vybudováná atmosféra i zastínění možnosti odhalit, co se vlastně na tom Měsíci děje. Pokud ovšem Moon hodnotím jako divák co se chce bavit, musím být střídmější. Až moc pomalé tempo, mi sice umožňovalo přemítat, jak se zřejmě věci mají, ale k čemu to, když se film ani neobtěžoval s odpověďmi na některé z otázek, které mi přišly v celkovém součtu dost zásadní!? ()

Mr.Ripley

První polovina filmu se spíše plácá v nudě a nechává diváka ledově chladným. Ovšem jakmile se děj přehoupne do druhé poloviny začne nabírat neuvěřitelné grády. Chytí a nepustí, až do závěrečných titulků. Sam Rockwell předvedl jeden z nejlepších výkonů své kariéry a potvrdil si u mne pozici žánrového chameleona. Dojemné, děsivé, plné emocí, inteligentní, promyšlené, strhující. P.S. Výborná hudba! ()

LeoH

Milá stará pilotopirxovská škola s chytře vymyšlenou základní situací, obratně rozvíjenou postupným dávkováním informací i nahazováním matoucích udiček. Stříhá se často moderně, rychle, celkové tempo ale sedí pěkně na zadku. Emoce se rodí jakoby mimochodem. Stanisław Lem by zaplesal. ()

filmmovier

Celkem fajn atosférickej film s dobrým nápadem, pěknou atmosférou, skvělým hereckým výkonem Sama Rockwella a úžasnými záběry. Rozhodně jedna z těch lepších sci-fi posledních let, je to taková umělecká záležitost a je strašně fajn, i když musím říct, že se dostavilo mírné zklamání. Dobrý byl robot Gerty. Je na tom znát malý rozpočet, ale o to je to sci-fi kvalitnější. A ta úvodní fiktivní reklama byla opravdu zajímavá. Za mě 75%. ()

Hafran

Skvělé "sci-fi". Komorní příběh jednoho herce, bez bombastických efektů a zvratů jako v Marťanovi. Nejde ale o intelektuální konverzačku, děje se toho dost, ale vše plyne pomalým tempem ve slabé gravitaci. ()

adams89

Moon je tak skromným sci-fi filmem, že o dva roky starší Sunshine vedle něj vypadá jako hotový blockbuster. I přes nizoučký rozpočet jsou měsíční exteriéry a těžební základna společnosti Selene na dost bohaté úrovni. Nejvíc ale oceňuju děj a jeho rozuzlení na konci. Zápletka se nese v duchu již zmíněného Sunshine, Bayova Ostrova a Kubrickovou Vesmírnou oddyseou. Během filmu možná budete zmateni a nebudete vše chápat, závěrečné minutky ale vše tvrdým tónem zodpoví. Ano, čelist mi skoro spadla, přesto se ještě konec o chvilku natáhnout mohl. V hlavní a vlastně i jediné roli tu září Sam Rockwell. Herec, kterého má většina diváků zafixovaného jako slizkého vraha ze Zelené míle, si úlohu osamélého astronauta pěkně užíval. Potěší i dobře známý hlas Kevina Spaceyho, znějící z robota, coby jediného společníka hlavního hrdiny. Ačkoliv byl tenhle snímek natočen za směšné peníze, muziky z něj hraje až až. V rámci žánru tak může Moon směle konkurovat i svým mnohem profláklejším příbuzným.80% ()

arbitr

Na první zhlédnutí musím dát jen za tři. Vadila mně zdlouhavost a nelogičnosti ve scénáři. Vizuálně a zvukově povedené, minimalsmus v obsazení také nevadí. Možná na druhý pokus v jiném rozpoleožení nějakou tu hvězdu přidám. ()

st.jim

Asi jsem čekal malinko víc, než příběh jednoho člověka na základně. Atmosféra celého filmu na mě nijak zvlášť nezapůsobila. A spíše mi to připomínalo drama, než thriller. Byla to asi moje vina, že jsem čekal úplně něco jiného a proto mi tento snímek nic moc neřekl. ()

Honzíno

Ještě že jsem si před zhlédnutím Moonu prošel v podstatě dvojitým předprojekčním procesem. Nejdříve jsem byl totálně natěšen a nedočkav, až konečně film uvidím, poté ale přišlo mírné uvadnutí nadějí po někdy až průměrných hodnoceních a Injova 'nudného' ohlasu písemného i slovního. Proto mě čekalo velmi příjemné překvapení. Snímek se popravdě rozjíždí pomaleji, rozumím, že kdekoho otráví. S vývojem děje však svou specifickou filmařskou intenzitu zhušťuje, jednak díky perfektnímu obrazu, díky perfektnímu zvuku a skvělému herectví Sama Rockwella, druhak pro mě snad důležitějším prvkem a to naléhavostí tématu! Klasické lidské touhy po domově, témata blízká spoustě snímků nabízí Moon v neotřelém hávu, ve velice zajímavém zpracování přímo netradičním (pro mě). Zprvu jsem skutečně nabýval obav o určité nudě, postupem času mě film začal více zajímat, mnohem, mnohem více, abych ke konci už od něj nemohl odtrhnout oči i uši. Silné čtyři hvězdičky a palec nahoru s přáním více takových. ()

capák

Strhující one (two) man show Sama Rockwella v komorním, ale přesto velmi dobrém sci-fi thrilleru s podmanivou hudbou Clinta Mansella. Je pravda, že na scénáři by se dalo ještě trochu zapracovat, ale o příběh tady vlastně ani tak nejde. Důležité je, že se tvůrcům podařilo skvěle vybudovat depresivní atmosféru a vystihnout osamělost hlavní postavy, kterou Rockwell svým výkonem jen podtrhuje. Já být na jeho místě, tak ten tupě se tvářící obličej na displeji už dávno praštim. Opravdu nevšední filmový zážitek. ()

markuc

Pro me vyborne - ukazka toho, jak se da hodne vytezit z mala penez. Dobre zpracovane, netradicni tema, skvele zahrane - pozitivni roli hralo i to, ze jsem od filmu moc necekal, tudiz jsem byl velmi mile prekvapen (i pres pomalejsi zacatek, ale dulezity, pro "vtahnuti" do deje). ()

Mrkvič

Takové "staré" příjemné scifi. Možná paradoxně díky přeplácané době vynikne v současnosti víc, než kdyby mělo soupeřit s filmy v dobách, kdy na nic nebyly peníze, a musel zaujmout nápad a výkon režiséra. Ten je na Moonu tou jedinou slabinou. Nevytěžený potenciál - asi nechuť ždímat dobrou myšlenku. Ale zamrzí taková nešikovnost špatného načasování důležitých odhalení. Všechno tušíte v předstihu a film se k odhalení tak vleče, že to nikdy už vůbec nepřekvapí. Co je ale nezapomenutelné, je nejlidštější robot/počítač se suprovým hlasem Kevina Spaceyho. ()

LordSnape

Film, jehož hlavní pointa, na které všechno stojí přijde příliš brzy a nakonec nezbývá, než jen druhou polovinu fandit Samu Rockwellovi, aby mu vydržel jeho bravurní herecký výkon. Moon je jako Bayův Ostrov, nicméně bez všech těch výbuchů a šílených úprků. Nápad fakt dobrý, nicméně konec a vlastně i ta páteřní pointa mu usekla obě nohy! ()

Qitek

Tohle není ani tak sci-fi, ani tak mysteriózní jako především hrozně smutnej film. A je podbarven neuvěřitelně božskou hudbou. ()

Mute už je za rohem

Mute už je za rohem

22.01.2018

Duncan Jones se po Zdrojovém kódu vrhnul na Warcraft, teď se ale konečně vrací ke kořenům. Už 23. února se totiž na Netflixu objeví sci-fi noir Mute, duchovní nástupce jeho debutu Moon, který chce… (viac)

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

23.09.2016

Duncan Jones měl letos zachránit videoherní adaptace, moc se to ale nepovedlo. Jeho Warcraft sice vydělal krásných 433 milionů dolarů, 90% tržeb se ale sesbíralo mimo Ameriku a o pokračování se zatím… (viac)

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

04.05.2014

Drake Doremus je jeden z mála filmařů, kteří dosáhli uznání již před svými třicátými narozeninami. Režisér, který sklidil velký úspěch na Sundance festivalu s filmem Zamilovaní se i svým následujícím… (viac)

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (viac)