Superman

Superman je nadčlovek, ktorý lieta nad krajinou v neodmysliteľnom úbore a bojuje proti zlu. Film nám vykresľuje jeho príchod z planety Kryptón, mladosť a nakoniec aj dobrodružstvá v Metropolise... (TV Dajto)

MasterD

Film se mi vcelku líbil. Do té chvíle, než došlo na zemětřesení, jsem mu s pár výhradami chtěl nechat i pět hvězdiček, ovšem pak to přišlo. Superman zachraňující celou Kalifornii mě moc nebavil a ztratilo to na tempu. Dobře, čtyři hvězdičky, to je fajn. Proč ne. Pak ale přišla tak naprostá chyba bijící do očí. Když se Superman vrátí v čase, kolegu od Lois přece nikdy nemusí od přehrady zachraňovat, protože přehrada se nikdy nerozpadla. A on mu i přesto za záchranu poděkuje. No jo, maličkost, ale pro mě ne. (Special Edition) ()

Knor

Tomuhle Supermanovi jsem se vyhýbal strašně dlouho a nakonec nebyl důvod. S ohledem na rok výroby jde o velkolepou oddychovou zábavu s parádními efekty. Ještě přesněji jde o fantasy pohádku, u který opravdu musíte vypnout mozkovnu. Dneska už působí hodně úsměvně, ale na zábavě to neubírá. ()

Clark_Kent

Nejlepé zpracované dobrodružství se Supermanem. Ten první a ten nejcharakternější, ten nejúpřímnější hrdina všech dob. Bezkonkurenční a zcela nenahraditelný Christopher Reeve. Gene Hackman skvěle doplňuje. ()

papadoce

Ešte som nebol na svete. Pre mňa druhé najkrajšie časy. No Richard Donner nám ešte pred mojim narodením a pred sériou Lethal Weapon dal SuperMana, toť najznámejšieho zo všetkých superhrdinov. Bol som bezstarostný drobec, keď som ho videl, teraz som si kúpil kompletnú originálnu quadrilógiu v pôvodnom znení s titulkami a hodne sa na ňu teším. Začíname. Parádny príbeh. Áno, pred päťdesiatimi rokmi scenáristi ešte neboli tupí dookola omieľaní blbci bez fantázie. Príbeh držal pokope celých úžasných 145 minút a nemal jedinú chybičku. Navyše ho sprevádzali prvotriedne triky, z ktorých niektoré by ešte aj dnes obstáli v lepšom béčku. Christopher Reeve bol perfektnou voľbou na Kal- Ela a konečne som pochopil prečo bol Marlon Brando považovaný za sexi chlapa, keď este nevážil 140 kíl. Ale úžasné je, aké množstvo hercov tu hralo. Málo vídané dnes a väčšina režisérov by taký ansábel ani nezvládla (nehovorím o komparze, ale o skutočných hercoch s postavami). Úplne som si celú tu parádu užíval. K dokonalosti mi chýbala už len moja druhá polovička. Snáď časom všetko správne pochopí. Film mal potrebnú ľahkosť aj vďaka humorným vložkám, ktoré situačne zapadali do jednotlivých scén ako ozubené kolieska v dokonalých hodinkách. No a nakoniec, moja najobľúbenejšia časť, Bad Guy. Hackman bol parádny Lex Luthor. Do tohto filmu som sa zamiloval a musím len smutne konštatovať, že viem, že všetky ďalšie pokračovania budú o niečo slabšie. Poďme teda na citát. “Klid, slečinko. Držím vás.” “Držíte mě? A kdo drží vás?” Päťka jak oči. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus nominace : Hudba ...... Bafta 1 : Nový objev - Christopher Reeve. Nominace 4 : Kamera, zvuk, Výprava, Herec vedl. role - Gene Hackman. ()

Ernie_13

Na filme sa mi lubila jedna trojosoba - Christopher Reeve/Clark Kant/Superman. A tot asi vse. Zostal som dost sklamany. Nie efektami, ale pribehom, scenarom, sposobom natocenia a rozvijania deju, niektore postavy absulutne nepasovali a hlavne som sa pomalicky nudil. :/ ()

dundy666

Škoda, že se nepovedlo držet vysoko nastavenou laťku aspoň přes další 1-2 díly. K této filmové klasice ale nemyslím, že by bylo třeba cokoli dodávat. Samozřejmě zpracování je, i přesto že trochu klišoidní, dost dobré a svým způsobem originální. Gene Hackman tomu dodal tu správnou šťávu, která film dokáže nakopnout do červených sfér. ()

Barghest

Správní chlapi se nikdy neokoukají. Viděla jsem to poprvé v roce 2012 a stejně se mi to líbilo (narozdíl třeba od vetřelce). To svědčí buď o nadčasovosti snímku nebo o mém pochybném vkusu. Druhé nezavrhuji, leč myslím, že tentokráte platí předchozí bod. Superman sice má z dnešního pohledu pár much, ale je tak neodolatelný, vtipný a krásně nadnesený, že nad nimi mávám rukou. Romantika, dobrodružství a humor jdou tady ruku v ruce a hvízdají si do kroku. Lex Luthor a Perry White se předhánějí v hláškování, Lois taky není jen přívěšek na Supermanově krku, ale veškerou pompézní pozornost na sebe po zásluze strhává Christopher Reeve. Naivní nemotora Clark je roztomilý, Superman je mužný a charismatický a všechno to Reevovi lze uvěřit. Ať si říká kdo chce, co chce, Superman je stále jedním z nejzásadnějších superhrdinů a tohle je důstojné vtělení na velké plátno. ()

N3O

Přestože chlapíka se slipama přes kalhoty moc nemusim, tak Richard Donner z toho dokázal vytvořit komiksovou podívanou pro nenáročné publikum a hlavně to není tak debilně přeplácaná slátanina jako Superman se vrací. ()

Kubi21

Prostě tady nejde jinak. Klasika na poli komiksových filmů a praotec všech superhrdinů v kouzelném podání Christophera Reevea. Prostě nenucená nic neřešící, ale skvostně fungující zábava. Už jen za ten hudební supermanův motiv musím dát pět. Není to pták, není to letadlo. Je to SUPERMAN. ()

kubilov

První díl Supermana nastartoval první zlatou éru komiksových filmů (druhá přichází v novém tisíciletí a trvá dodnes), a přestože ve své době už mohli diváci vidět daleko lepší a líbivější efekty, stal se Superman téměř přes noc hrdinou národa, který se v tomto filmu naplno projevil až jakmile si poprvé nasadil své červené kozačky, pláštěnku, slípky přes elasťáky a uvolnil si z patky svůj pověstný kudrnatý pramen vlasů. Christopher Reeve tak i přes svůj pohnutý životní osud zůstane v očích všech Američanů jako hrdina národa, který přiletěl do Metropolis až z dalekého Kryptonu nejen proto, aby suše a trefně hláškoval. Nadsazenost je znát v každé akční scéně, ale bez toho by to tak nějak nebyl Superman. Docela mě bohužel zklamal Gene Hackman, od kterého jsem čekal daleko lepší projev, ale naopak Marlon Brando se zase jednou ukázal, že to byl starej mazák, a že měl celej Hollywood na párku. A ještě za to skásknul neuvěřitelnej balík. ()

MatyTM

Mám rád všechny ty Marveláky, filmy o hrdinech, co zahraňují svět, učně všelijakých čarodějů. Takových filmů je opravdu spousta, mohl bych jmenovat hodně dlouho, důležité je jen jedno, to že se dělí na ty horší, nebo lepší. Každému se líbí něco jiného, někomu více Batman než Spiderman, nebo naopak a někomu se zase líbí Superman. Já osobně bych dal Batmanovi i Spidermanovi vždy přednost před Supermanem, přestože to nejsou žádné filmové exploze, ale Supermana prostě nemám rád. Tričko s jeho logem bych si pořídil jen težko. Patří prostě k těm slabším... ()

darthvader77

Slabší čtyři hvězdy, především za legendární soundtrack Johna Williamsa. Skvělé herecké obsazení, ale je na tomhle vidět, jak je to neskutečně americký film a hrdinský kýč je tady proveden do extrému(především zachraňování kočičky na stromě). Je to, ale legenda a kult, takže u mě má tenhle kousek svoje místo jistý. Každopádně jde o další vyímku potvrzující pravidlo, kdy je remake lepší než originál. ()

horor2

Hej hej hej - na klasiku mi nešahej! Christopher Reeve je superman! Gene Hackman je vynalézavý padouch. Margot Kidder jako Lois Laneová pohledná. Na svou dobu efekty myslím hodně dobré. Konec s přehradou je moc pěkný. ()

PlayEasy

Je nám líto, že jsme tento film zhlédli až teď, protože tomuto filmu hodně ublížil čas hlavně díky dnešním akčňákům, ale vžít jsme se do té doby naštěstí uměli a proto ty 4* dáváme, ale nějaké scény museli být naivní i v té době ovšem Christopher Reeve do role Supermana zapasoval a Gene Hackam jako Lex Luthor a jeho smešný pomocník byli výborní. Ale v té době to musela být fakt pecka a neříkáme, že v dnešní době ne, ale kupodivu měli jsme radši scény kde nebyl Superman a to by ve filmu o něm nemělo být, protože když nastoupil na scénu tak jsme věděli, že bude naivní scénka a, že Superman je nejlepší, ale každý člověk má chyby, tedy asi i mimozemšťané:) Ale hudba Johna Williamse chybu nemá :-) 70% ()

mrclTV

Začnem porovnaním - Filmový začiatok Supermana je asi desaťkrát lepší ako ultramoderný remake od Snydera, tento film je narozdiel od svojho moderného stvárnenia príjemný pozerateľný film. Nedá sa mu samozrejme uprieť značná dávka naivity - Lois Lane nespozná Clarka, ktorý si iba dá dole okuliare a je z neho úplne iný človek, či Superman pomáha mačičke v núdzi, a ten záver bol "trošku" prehnaný, ale to sa pri tomto prívetivom filme možno dalo tolerovať. Christopher Reeve je sympaťák od kosti a aj Gene Hackman a jeho banda poskokov sú veselá partia. No ale na viac ako tri to nevidím. ()

Zemřel Richard Donner

Zemřel Richard Donner

05.07.2021

Legendární režisér Supermana, Smrtonosné zbraně nebo Spiknutí Richard Donner zemřel ve věku 91 let. Smutnou zprávu přinesla jeho manželka, producentka Lauren Shuler Donner. Slavný tvůrce pocházel z… (viac)

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (viac)

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

08.12.2015

Pražské Rudolfinum bude 22. prosince hostit ojedinělý koncertní projekt s názvem STAR WARS: a musical show. Jedná se o koncert orchestrální hudby z šesti dosud uvedených filmů z prostředí slavných… (viac)