Príbeh zasadený do Los Angeles začína tragickým okamihom, keď za horúcej letnej noci vyskočí z okna svojho bytu Mandy Hunsakerová. Vyšetrovaním je poverený Roger Murtaugh (Danny Glover), skúsený čierny detektív pred penziou, ktorý lipne na svojom rodinnom zázemí a vždy sa snaží o nenásilné riešenie. Ako parťák je mu proti vôli pridelený Martin Riggs (Mel Gibson), špecialista z protidrogového oddelenia, nervovo labilný chlapík so samovražednými sklonmi. Martin je skľúčený smrťou svojej manželky a nikto s ním nechce spolupracovať, pretože je to nebezpečné. Silná averzia medzi oboma musí na čas ustúpiť udalostiam, ktoré nadobudnú dramatické tempo. Rogera navštívi otec zavraždenej, jeho bývalý kolega z Vietnamu, a chce od neho, aby vrahov jeho dcéry nezatýkal, ale zabil. Keď policajti navštívia jedného z Mandyiných priateľov, dostanú sa do divokej prestrelky a Martin zachráni kolegovi svojou nezvyčajnou odvahou život. Roger ho pozve k sebe domov na večeru, kde je Martin zaskočený rodinnou pohodou. Muži k sebe začínajú byť zmierlivejší. Ďalší deň  chcú navštíviť Mandyinu kamarátku Dixie, tá však zahynie pri explózii svojho domu. Martin zistí, že bola použitá vietnamská nálož a Hunsaker prizná, že za všetkým je bývalý generál McAllister (Mitch Ryan), ktorý za vojny vo Vietname organizoval obchod s heroínom. Keď bol vyhodený z armády, opäť obchod rozbehol, tentoraz samozrejme nie pre vládu, ale na vlastné triko. Tiež prizná, že Mandy bola zabitá ako výstraha, aby Hunsaker neprezradil chystanú zásielku veľkej ceny. Skôr ako stačí povedať všetko, zastrelí ho McAllisterov zabijak Joshua. Skutočne do tuhého ide v  okamihu, keď je unesená Rogerova dcéra Rianne a obaja muži sa ocitnú v zajatí bezcitného generála... (TV Markíza)

mrclTV

Film, kde ako dej je dôležitejšia hlavná dvojica a ich vzájomna chémia. Gibson vynikajúco hraje poloblázna - scéna, kde zachraňoval samovraha na streche nemá chybu. Bohužiaľ zápletka a jej podanie už chyby má a hlavne je veľmi neoriginálna a pomáha si veľmi klišovitými barličkami, ako sú dcéra policajta, náhodné ale predsa správne riešenie prípadu, či smiešna akčná scéna v strede filmu. Taktiež záver bol iba na to, aby sa to trochu umelo natiahlo. Načo záporáka sucho zatknúť, keď sa s ním dá ešte zo päť minút naťahovať vo vode pod svetlom policajnej helikoptéry............ Chcel som dať vyššie hodnotenie, ale nedá mi to. PS: Pôvodne som si myslel, že ide o komediálnu sériu, ale minimálne tento diel ukazuje, že je to vlastne normálne vážna krimi, s dvomi-tromi vtipnými momentami. ()

Brano

Stará klasika o dvoch policajtoch, ktorá je vysielaná každý rok v našich TV. Nie som zrovná jej fanúšik, ale film to nie je najhorší. Spojenie hercov Gibson a Glover sa mi páčilo. Dejovo síce nič extra, ale pozerať sa na to dá. Trochu ma ale sklamala záverečná časť, ktorá už trochu nudila. Ale ako taká jednorazovka ujde. Vyzdvihnem na záver slovenský dabing, ktorý sa veľmi vydaril! /60%/ ()

Xpojntman

Pěkný akční duo, který se plete díky českýmu nazvu se Smrtonosnou zbraní, teda pasti s Brucem W. Rusové už jako zloduši v tý době in, tak je nahradili Jihoafričani s apartheidem. Radši než Rusko ala SSSR mám radši apartheid. ()

0verseer

Nemám rád takéto obsahovo rozpoltené filmy, ktoré sa snažia hrať na dve strany a servírovať druh humoru vlastný komediálnemu žánru (smajlík na strelnici) spolu s naoko vyumelkovanou vážnosťou (únos dcéry). Jedno totiž zhadzuje druhé, ako kriminálka vyznie Lethal Weapon zbytočne blbo (policajné auto vo vlastnom dome, záverečná bitka) a na komédiu je to málo vtipné (chcel by som vidieť aké pochúťky v sebe mali tí, čo sa tu dušujú, že sa smiali od začiatku do konca). Dvojica Gibson & Glover je síce dobrá, ale u mňa v smrtonosnej kategórii jednoznačne triumfuje Bruceova pasca. ()

horor2

Riggs není podvodník, jen má hlad. Murtaugh by nejradši sedl do křesla a natáhl si nohy. Společný případ je ale navrátí do formy a naservírují nám mix akční krimi komedie, kterou po právu řadím mezi to nejlepší, co mohlo vzniknout. Jen si tak říkám, proč nebyl film oceněn plešatým panákem, když jej co chvíli hrají v televizi? Ale to by se asi akademikům nelíbilo :-) ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,6/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 80%, Audience Score - 86% | FDb.cz - 85,4% | Často slýcháváme, zda je lepší Smrtonosná zbraň nebo Smrtonosná past. No, tohle úplně nemůžeme srovnat, jelikož tohle je odlehčený ačkní nářez, kdežto "past" naopak adrenalinový nervák! Každopádně jisté je, že Richard Donner stvořil nejpovedenější policejní duo parťáků - machr Riggs a na "svou práci vopravdu starej" Roger prostě zkultovněli....no a tatínci si u této nesmrtelné pecky můžou v sobotní večír dát pořádný voraz a zavzpomínat na doby, kdy se točili takový akčňáky a kdy ještě Nicholas Cage hrál dramata ;) 100% ()

Everwin

Zajímavost: Smrtonosá zbraň má velice zajímavě komponovaný soundtrack, jehož povahy se málokdo všimne. Kytara hraje pokaždé, když se na scéně objeví Riggs, nebo když je scéna nějakým způsobem zaměřena na jeho charakter. Murtaugh je vždycky hudebně provázen saxofonem. Než se tito dva protagonisté potkají, každému hraje sólově pouze jeho nástroj, ale ve chvíli, kdy začnou spolupracovat, hudební motiv se promění v duet. Strunné nástroje pak zarámují nejdůležitější scény a přidají víc napětí. Proto je soundtrack mistrovským dílem, a to díky Michaelovi Kamenovi a Ericu Claptonovi. Zdroj: youtube, Lethal Weapon 1 - Mister Sniper Sir !!, HarpoTheVillain ()

walkingdead

Nemají prakticky nic společného a právě proto k sobě tak dokonale pasují. Zodpovědný otec rodiny a poctivý policajt Roger Murtaugh a s depresemi bojující ovdovělý veterán zvláštní jednotky Martin Riggs, který je pořád jednou nohou v hrobě (a s ním i jeho nejbližší okolí). Dohromady vytvořili možná nejlepší akční filmovou dvojici vůbec. Už si to sice nepouštím 4x týdně jako před 25-30 lety, ale pořád to znám zpaměti a není tam jediná scéna, kterou bych neměl rád. Hodnocení: 100 %. ()

OJan

Skvělý akční film, který je zábavný, svižný, bez jakéhokoliv slabšího místa, ale občas je kamera trochu špatná. |95%| ()

ostravak30

Rádoby zábavných dvojic/protikladů v žánru akčně-kriminálním bylo v historii mnoho. Nutno říct, že seržant Roger Murtaugh a Martin Rigs patří k těm nejslavnějším. Film je plný akčních momentů a hustých hlášek. Mel Gibson ztvárňuje opravdu částečně šíleného detektiva, který se jen tak něčeho nezalekne. Na druhé straně Dany Glover má rodinu a chtěl by mít svůj klid. Ti dva k sobě docela pasují i typologicky jako zajímavé protiklady. Už první díl nasadil laťku tohoto žánru vysoko, ale tuším, že další díly ještě povýšily to, co zde jednička jen rozehrává. ()

RafaKrakal

Nestárnoucí klasika, která "nerezaví" ani po 35 letech. Chemie mezi Melem Gibsonem a Danny Gloverem táhne celý film a k tomu špetka brilantního "nekorektního" humoru, který už dneska není tolik běžný dělá ze Smrtonosné zbraně jeden z nejlepších filmů své kategorie a rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Bilky

Nepatrím k fanúšikom akčákov (ibaže by to malo prvky SCI-FI) a obyčajne ich nedokážem zhliadnuť viac ako 1x. Ale sú filmy ako tento a WILLISove, ktoré kvôli tej jemnej nadsázke môžem aj viackrát. Tisíckrát obohratá šablona (dejová línia, nesúrodé duo, zápletka) a predsa je to super! Proste je fšetko tak ako má byť ftomto type filmov. O tejto sérií bohužiaľ platí nepriama úmera: čím "vyšší" diel tým nižšia kvalita. ()

(fjw)

To je klasika. Sledovat tuhle dvojici v podání Mela Gibsona a Danny Glovera v akci je k popukání, hlavně když se jim vydaří nějaká scénka:) a to nejde přímo o komedii, jde o akční filmeček s výbornými nápady. ()

Plague.

Richard Donner je prostě nejlepší tvůrce akčních komedií. Přihoďte k němu skvélého Mela GIbsona a výborně sekundujícího Dannyho Glovera a film se musí podařit (LW 1,2,3, Maverick, atd. ) ()

honzic

Dobrá sranda střídaná s akcí, typická kriminálka 80. let s dávkou humoru, hned je tu porovnání s Policajtem z Beverly Hills a musím říct, že obojí je dobrý, i když chybky se i zde najdou. ()

ali-n

Krásna spomienka na osemdesiate roky. Strhujúca akcia, skvelé herecké výkony a scenár obsahujúci dokonca aj malú lodnú príručku: tamto je predok, tam zadok a všade okolo je voda. MOJE NAJ - Mel Gibson!!! Od vteleného šialenstva a beznádeje na začiatku - váhanie so zbraňou v ruke a geniálny koordinovaný zoskok - až po znovunájdený vnútorný pokoj a najosobnejšie vyriaďovanie účtov v závere. Spolu s Dannym Gloverom tvoria nesmierne nadupané duo. ()

Akční komedie s Momoou a Bautistou má režiséra

Akční komedie s Momoou a Bautistou má režiséra

23.08.2023

Tak se dvojici herců Jason Momoa (Aquaman) a Dave Bautista (Strážci Galaxie) přece jen poštěstilo. V roce 2021 totiž navrhli, že by si spolu mohli zahrát v akční buddy komedii ve stylu Smrtonosné… (viac)

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Těsně před tím, než nás nadobro opustil legendární režisér Richard Donner (Superman, Maverick), chystal on, jeho žena producentka Lauren Shuler Donner a scenárista Richard Wenk (16 bloků, The… (viac)

Bautista s Momou v akční komedii

Bautista s Momou v akční komedii

13.11.2021

Vzniklo to původně jako vtip, jenže pak se hercům Daveovi Bautistovi a Jasonu Momoovi nápad zahrát si společně v akční policajtské komedii ve stylu Smrtonosná zbraň zalíbil natolik, že ukecali… (viac)

Zemřel Richard Donner

Zemřel Richard Donner

05.07.2021

Legendární režisér Supermana, Smrtonosné zbraně nebo Spiknutí Richard Donner zemřel ve věku 91 let. Smutnou zprávu přinesla jeho manželka, producentka Lauren Shuler Donner. Slavný tvůrce pocházel z… (viac)