Fringe

• Česko Hranice nemožného (viac)
Ukážka z filmu 4
Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, (2008–2013), 74 h 31 min (Minutáž: 43–81 min)

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Seth Gabel, Michael Cerveris, Mark Valley, Leonard Nimoy (viac)

Příběh se točí kolem tří nepravděpodobných spojenců – půvabné a odhodlané agentky FBI, geniálního, ale duševně chorého vědce a jeho jízlivého syna s poněkud bouřlivou minulostí – kteří vyšetřují sérii bizarních úmrtí a katastrof, známých jako "Vzorec". (Warner Bros. CZ)

shyster

Vlna zbláznění do Akt X mě bohužel minula, proto jsem přivítal tento nový seriál. Jenže zpracování mě už tak nepotěšilo. Ale nejdřív ke kladům. J.J.Abrams je nyní v kurzu a využívá toho. Má opravdu originální nápady, které chce podat co nejvíce uvěřitelně. I jeho technické zpracování je na vysoké úrovni, proto se stále i dívám na tento seriál. Teď ale zápory. Co jsem mu žral a stále žeru ve Ztracených, tady už ne. Už od prvního dílu nám házejí tolik záhad, otázek, na které určitě zatím nedokáží ani tvůrci sami odpovědět. A samozřejmě, že za vším musí stát nějaká silná organizace (velký nešvar Prison Breaku a Heroes se rozmohl i sem). Co mě ale nejvíc štve jsou postavy otce vědátora, který všechny nadpřirozené věci již v 70.letech zkoumal a funguje tak tady jako veliká scénáristická berle, a jeho syna, který se snaží házet hlášky a vůbec se mu to nedaři. Fringe je tak jen jakousi další variací na různé kriminálky, který si z Akt X vzal jen to nadpřirozeno a hororovou atmosféru nechal za dveřmi. EDIT: Po 2.serie musím zvednout hodnocení. Seriál se nádherně rozehrál. Teď, aby to nezkazili. ()

Aelita

"Dosáhli jsme stavu, kdy se věda a technologie tak dlouho a tak rychle rozvíjely, že teď již je nelze řídit a kontrolovat." Každé konání má své důsledky, které se můžou stát pověstným mávnutím motýlího křídla. ()

BarryLyndon

Neuvěřitelně promyšlené dílko. Poslední sezona po obrovském twistu nářezová. Žral jsem jim to i navijákem. A Walter bez pochyby jedna z nejgeniálnějších seriálových postav, John Noble exceloval. ()

Damarus

Nezájem. Cokoliv kdo řekne o tomhle seriálu.. Stejně zůstane v mejch oblíbenjch. Scénář, soundtrack, Anna Torv, John Noble, Joshua Jackson.. To jsou aspekty, na kterejch tenhle seriál stojí a můžu ho sledovat furt! ()

Agoran

Hodnocení po pilotním díle: Pěkná kamera, triky i herečka v hlavní roli, ale příběh mě příliš nenadchnul. A ten bohužel je u seriálu hodně důležitý... Co víc z toho proboha ještě chtějí vymačkat? Vždyť ta zápletka by stačila na jeden hodinový díl a ne na dvouhodinový pilot a následný seriál! No, nechám se překvapit jak se to vyvine dále. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Hodnocení po celé první a části druhé série: Novým divákům doporučuji nehodnotit po prvním díle a počkat až tak na pátý, kdy se to opravdu rozjede. Druhá série mi přijde jako lehké sklouznutí k epizodnosti a k opouštění hlavní dějové linky, takže znovu na vývoj čekám. Mimochodem, co asi může znamenat ten kod 051010, nebo jak to bylo... Že by datum series finale? :) ()

TomikZlesa

Seriál je často srovnáván s X-Files, a přesto s nimi tento serial nemá téměř nic společného. Nejedná se zde o žádné duchařiny mimozemštany či nadpřirozené jevy :) . Z prvu spolu jednotlivé případy nijak nesouvisí, ale postupem času si začnete uvědomota ža mají přeci jen něco společného. Skryté znaky, spojitosti.. atd. atd... nebudu prozrazovat a postupem času mají společné jěště něco, něco mnohem hrozivějšího ... S každým novým dílem jde kvalita směrem nahoru. Při pohledu na Annu Torv jde směrem nahoru i něco jiného . Ja tak díly ubíhají, musím přiznat, že se jedná o jeden z nejgeniálnějších seriálů, nejpropletenějších a s největším množstvím otázek a skrytých odkazů, ale až po Lost :). Upřímě je mi líto těch co hodnotí a pak skončí po pár dílech, pár prvních dílů opravdu nic neříká, ale pak se ukáže ja do sebe všechno zapadá a jak geniální J.J. je. Hodnotící po 3. nedejbože po 4. epizodách se děte vysrat. Ještě bych rád zmínil fakt, že Anna Torv je sice hlavní postava, nebo by zřejmě být měla, tak bohužel, nebo spíš díky bohu ji John Noble o několik pater převišuje, at už jako postava v seriálu, tak jako herec, jehož herecký výkon je naprosto famozní a tak nějak je to právě on kdo tenhle seriál táhne. ()

4daPeace

Verdikt: Po pěti dílech musím hvězdičku ubrat. Začalo to pěkně - prostředí Bostonu a Massachusetts (miluju Boston), originálně vytvořené názvy lokací v ději, zajímavý scénář. Už po 4 dílech se vše začalo ohrávat stále dokola a díl 5. tomu nasadil 'korunu'. V prvních deseti minutách se v Bostonu nastane podivná událost (rozleptání cestujících v letadle; narození a zestárnutí právě počatého dítěte během 5 minut; plešoun, který se vyskytuje u všech podivných událostí za posledních X let...), na svědomí to má vždy jeden člověk, kterého musí naše skupina hrdinů najít. Zajdeme tedy za doktorem Walterem Bishopem, ten nám řekne, že kdysi (než ho na 17 let zavřeli do psychiatrické léčebny) na něčem takovém pracoval a ví, co to způsobuje, jeho syn Peter mu nevěří, agentka Olivia se chytne stopy a zjistí, že doktor měl pravdu, čemuž se synáček pokaždé podivuje. Nakonec v posledí minutě se objeví něco šokujícího, většinou nesouvicejícího s dějem minulým ani budoucím. Vše se řeší pod slupkou jakéhosi Vzorce. Jak jsem to teď napsal, tak je to pomalu na dvě hvězdy, počkám na 6. díl a jestli se děj nijak neposune kupředu a budeme svědky stále stejného provařeného schématu, tak s dalším sledováním končím. ()

humanbeing

Po prvních čtyřech dílech ještě zatím nejsem úplně přesvědčený o tom, jestli je Fringe kvalitní seriál. Nějaký potenciál to má - zatím ale využitý není. Napětí i humor vycházejí docela na prázdno a tak jediné, co je víceméně dobré, jsou netradiční zápletky, které ale mají blíž k fantasy než ke sci-fi. ()

Dannysek4U

Po 3 dilech: Tusim, ze tu nekdo psal cosi o crossoveru Akt-X a Outher Limits. Mozna to mel Abrams na svejch strankach, nevim. Kazdopadne jde o docela presny vystizeni situace, a ja navic pridavam, ze Fringe nechybi ani speticka z Terminatora. Kazdopadne ani kocka, ani pes - v porovnani s Aktama je tenhlke serial prilis nerealistickej, v porovnani s Mezema zase prilis vztazenej k opravdovymu svetu, byt pravdepodobne k svetu v nedaleky budoucnosti. I tak to ale Abramsovi docela slape. Jeho imaginace a fantazie pri vymejsleni drobnustek ozvlastnujicich jednotlivy dily (od kravy az po zatim neodhalenej, presto nutnej leitmotiv spiknuti nadnarodnich korporaci) zdatne prekrejva scenaristicky kiksy, a navic jasne deklaruje, ze pohybovani se na hranici mezi realnem a cistou fikci je umyslny a ne nasledek zbabrani. A i hlavni hrdinove, a predevsim sileny doktor Walkter Bishop, se docela vydarili. I kdyz tedka na IMDb ctu, ze Denethor bude jen ve ctyrech dilech, coz neni zrovna dobra zprava... ale uvidime. Zatim to ma proste docela stavu, tak snad se to prilis nepomrsi. A ta hrozba tu bohuzel je, protoze uz ted je Fringe preplneje nezodpovezenejma otazkama a vetvicima se zapletkama az po strechu. Ja ale rozhodne drzim Fringe palce. Po 3. sezone: Furt to bastim jako svin:o) ()

Pajky3

seriál který jsem začal sledoval hlavně proto, že tam hraje Joshua Jackson. Ale i tak je to skvělej seriál, kterej mě prostě baví, díky svému tajemnu a nadpřirozenu. Velice jsem si oblíbil agentku Olivii Dunham, její představitelka Anna Torv, je po dlouhé době skvělou ženskou agentkou. Z první řady na mě vykouklo nadšení, které bych ohodnotil 90 %, druhá série podle mě nabrala na obrátkách, propojí s jinou dimenzí bylo skvělý a zajímavý. Rozhodně si udrželo svůj standard - 90 %. Třetí řada byla perfektní, bavila celou dobu. Škoda jen toho jak skončila. Trošku jsem z toho zklamanej. Doufám, že se to ještě nějak zvrátí protože SPOILER nechci přijít o Petera. 90% Tak zvrat přišel, ono celá série se nesla ve znamení popírání předešlého. Nicméně propojení světů a spolupráce se mi líbila. Seděl mi i Lincoln, škoda jen, že některý díly byly slabší. Naopak některý byly super. Například s tím vyhlazováním města nebo ten z budoucnosti a taky finále. To bylo skvělý a poměrně překvapivý. A taky trošku překombinovaný. I tak si to udrželo svůj vysokej nadstandard a jsem rád, že se dočkám závěrečné páté série. Koncem seriálu skončila i jedna etapa mého seriálového sledování. Posun do budoucnosti byl nejen logickým krokem, ale i dobrým krokem. A i přesto, že mohlo být z poslední série vyždímáno o něco víc, tak jsem spokojen. Důstojným zakončením a emotivním koncem. Potěšilo především to, jak se tým nebál používat věci, proti kterým dříve sám bojoval. Škoda, že už je konec, teď budu hledat důstojného náhradníka... ()

agathon

Update koncem roku 2010: kvalitativně Fringe stoupá doslova exponenciálně a v současné chvíli už ho budu pomalu mít mezi svým top 10 TV seriálů. Sice to pořád bere tu z Akt X, tu ze Ztracených, tu z Krajních mezí - ale tím, jak rozpracovává koncept multi-realit mně to baví čím dál víc. Sice pořád nechápu, čím je podle mnohých fanoušků Anna Torv tak dechberoucí, ale jako celek ten seriál neuvěřitelně jede kupředu. Nedoporučuju nicméně jet přes pět sérií, aby to nedopadlo právě jako výše zmínění "předchůdci". ()

carly

neuveriteľne úžasné herecké výkony. trochu im trvalo, kým sa rozbehli a mne chvíľu trvalo, kým som sa naladila na ich frekvenciu, ale čím ďalej, tým viac sa mi to páči. tie šialenosti a hlavne vzťahy. naozaj zaujímavý počin ()

sulimo

Záhady zajímavé, vymyšlené to je parádně a relativně originálně (což je v dnešní době tak trochu zázrak), ale naprosto a totálně nesnášim představitelku Olivie. Nemůžu se ze zkrátka ubránit dojmu, že přehrává, je příliš uvědomělá, morální a důvěřivá (až blbá, co si budem povídat)....no prostě příliš nelidská. Je jako dobře naprogramovanej robot, který koná dobro, jen a jen to, nikdy ani na chvíli nešlápne vedle. Tohle mi seriál kazí mimořádně. Horší než Olivie je ale překombinovanost děje a množství postav, které s každou sérií stoupá a čert, aby se v tom pak vyznal. Za sebe můžu říct, že postupně ztrácím důvody, proč se na to dál dívat, jelikož už to začíná být zbytečně zamotaná nuda a telenovela ve dvou světech, která nudí a co hůř, už i intenzivně otravuje v momentech, které mají být zlomové a seriózní. Asi se na to ze svého světa za notebookem z blízka vykašlu. ()

Wormboy

1. seria predstavuje vstup do sveta Fringu, tento este pripomina ten z Aktov X, ale postupne sa zacinaju vynarat veci, ktore jednotlive diely spajaju - 3,5/5*. 2. seria pokracuje v nastolenom trende a jednotlive diely skladacky do seba zacinaju zapadavat a napovedaju vzniku velkolepej mozaiky - 4/5* 3. seria podobne ako v pripadne uplne odlisnych Mad Menov zne, co tie prve dve zasiali a predstavuje skvelu zabavu, od ktorej sa mi ako divakovi len velmi tazko odtrhalo 4,5/5* 4. seria ma genialnu prvu polovciu, ktorej jednoducho niet co vytknut, toto vsak nie je mozne povedat o tej druhej polke, ktora akoby sa kazdym dalsim dielom zbytocne len natahovala 4*. 5. seria je tou poslednou a treba povedat, ze nici vsetko, co tie predchadzajuce budovali. Zaver serialu je klasickym americkym hlupym blabolom, ktory okrem postav nema nic spolocne s tym, co Fringe predstavoval. Obrovske sklamanie. 2* Po skompletizovani nechavam hodnotenie na 4*, pretoze 2, 3 a 4 sezona vo mne zanechali dojem, ktory sa tak skoro nezmaze a hlavna postava dala nieco, co nik nevezme. ()

matrosh

začne to jako varianta na akta-x a je to pohoda: zábavné, napínavé a vždy se správným cliffhangerem na konci. a pak vás to kopne do obličeje. paralelní vesmír, alternativní dejiny a boj o budoucnost lidstva z budoucnosti samotnou. První příběh, který mě svou vlastní mytologii nadchnul, místo aby mě znechutil. Na závěrečnou pátou řadu se těším jako malej kluk a doporučuju tento seriál každému fandovy sci-fi. Z počátku je to spíš detektivka, ale pak.... mazec. Jo a taky je to nejdelší reklama na LSD jakou jsem kdy viděl :P ()

Yorkcz

Takže nám seriál definitivně skončil :-( Co série to zasloužená hvězdička a jelikož se mi líbily 4 první série z 5 tak dávám 4* z 5* ()

Martrix

Oblíbené seriály mají pauzu, takže nezbylo než se prohrabat archivem a pokusit se najít něco, co by zpříjemnilo čekání na další epizody Penny Dredful, Stringe, či Sherlocka. Po shlédnutí místního žebříčku nej sci-fi seriálů, se Fringe nabízelo jako jasná volba, ale srovnání s Akty X ...moc se mi do toho nechtělo. Jenže nebylo z čeho vybírat... . První díly nebyly tak špatné, abych to odpískal a dokonce se začal rýsovat jistý potenciál, který mou zvědavost, jestli a jak ho tvůrci využijí, nakonec přetavil v třítýdenní maraton, ve kterém jsem schroupal všech pět řad. Zcela zodpovědně můžu konstatovat, že čekat týden na další díl, by pro mě bylo v případě první řady opruz, druhé řady frustrující, ale v případě zbývajících tří, už by to bylo nesnesitelné. Jestliže se totiž první řada dala přirovnat ke kříženci Krajních mezí s prvními díly Aktů X, kde se řešili různé anomálie, tak druhá řada nabídla rámec velmi solidního příběhu s větším přesahem do sci-fi, který se pak překlopil do dalších řad, kde předchozí vyprávění jednotlivých příběhů, které občas působily jako chatrná výplň pro hlavní linii příběhu, konečně ustoupilo souvislému ději. To všechno by ale nikdy nemohlo fungovat, pokud by jste si nenašli vztah k hlavním hrdinům. A to je v případě Fringe nesmírně jednoduché. Volba všech herců byla geniální a jsem si jistý tím, že John Noble má lví podíl na tom, že i ostatní zahráli své postavy výjímečně dobře. Neokoukané tváře, vynikajícně napsané dialogy, navíc výborně zahrané...to je to, co plně vyvažuje občas mizerný scénář a logické chybky. Tak skvěle vybudované vztahy mezi postavami, kterým vévodí dr. Bishop(J. Noble), může být sám o sobě důvod pro vysoké hodnocení. A když se k tomu přidá i vcelku slušná zápletka s paralelními světy, cestováním v čase a invazí...to vše pěkně smotané dohromady, je nadšení na místě. Nesouhlasím s těmi, kdo skuhrají, že jim nějaký zlý producent zrušil bezva seriál. Ano, mohlo to být natahované nějakými nedůležitými epizodkami, ale základní příběh dospěl kam měl, kruh se uzavřel a všechny postavy si toho prožily tolik, že víc už bych jim toho snad ani neuvěřil. Český název Hranice nemožného, vám připadne po posledním díle nesmírně výstižný. Dal bych 4* objektivní, ale za toho Johna Noble a soudnost tvůrců, kteří se nenechali donutit k protahovacím dílům...jednu přidám. ()

c.tucker

Takový druh sci-fi mám velmi rád. Vše do sebe dobře zapadá a Anna Torv se na postavu agentky dobře hodí. Rozjed byl velmi slušný, ale postupem času se vše ještě zlepšilo a zapadlo do sebe jak bych si představoval, ale nikdy by mě to nenapadlo. Velmi se těším na dlaší sezónu. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (viac)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (viac)