Duna

• Česko Duna (viac)

Kurikmoon

Jednotka sa mi páčila. Podmanivý soundtrack, rovnako herci mi sedeli.... Či si zaslúži vyššie hodnotenie... rozhodne druhá časť... Tarbíkomyška bola úžasná. ()

Kalidor_

Space opera, to mi přijde asi nejvýstižnější přirovnání. Věřím, že pozvolné, především snové, atmosférické pojetí nesedne některým lidem, ovšem já tento film miluji. A ta hudba, mimochodem dá se poslouchat i samostatně! ()

vyfuk

Já vím, že budu za debila, ale já s tím mám prostě problém. Duna tady rozehrává zcela nové karty i  s novou  hrou, která dosti zaujme. A je s podivem, že jde o zcela expoziční film, že se stejně neukáže ani polovina věcí nějak jasně. Film není uspěchaný, jen si dává na čas a někdy vás trochu nechá plavat v tom obřím a novém světě, kde to je trochu Hra o trůny, trochu nějaké úchylné anime, trochu intelektuální Star Wars a artový film. Po hodně dlouhé době koukám na film,  který je objektivně dobrý, ale mám silný problém v tom vidět cokoliv spojeného s filmařinou scénářem. Body obratu se hledají těžko jako jehla na zadku Haliny Pawlowské a osobně jsem čekal konec třeba o půl  hodinu dříve. Pocitově určitě. Těžko pro čtení. Těžko na chápání všeho okolo. Poctivost záměrů filmu se ale asi  nedá zpochybňovat. Hodně jsem balancoval někde mezi tím, zda se těším na další díl nebo ne. A asi to ve mě ještě zůstane. Minimálně cením Zimmera, který se posunul trochu dál a jsem za to rád, jelikož v poslední době jeho hudba ve vnímání za mě byla někdy ctrl+c a ctrl+v. ()

V.Silver

Můj Bože to byla nádhera! Tím myslím především pastva pro oči a uši. Velmi dobře zahrané, ale především skvěle napsané a zrežírované - jen s tím dovětkem, že rozdělení Duny na části sice prospěje tomu celkovému domu z celé série, ale po dokoukání první části nemáte podobný pocit jako třeba na konci Star Wars IV - A New Hope nebo LOTR - The Fellowship of the Ring. Je to, jako byste čekali na jeden další záběr, který už ale nedostanete... ne dřív než v příštím roce. A to je za mě velká škoda a největší vada na kráse. I tak je to ale scifárna vysoko nad průměrem, daleko přesahující rychle stárnoucí Lynchovu adaptaci po všech stránkách. A za mě teda řemeslně ještě o pár kroků dál než třeba Blade Runner 2049, který byl až příliš uloudaný. Tohle pěkně sype a skvěle se na to kouká. 95 % a plných pět hvězd. ()

KASUGI

V záplavě Marvelovek a Dísíček svěží sci-fi osvěžení, u něhož mám problém pouze s jednotvárností vizuálu. Na té poušti se toho upřímně moc vymyslet nedá a z dvou a půl hodinového filmu,  se mi díky neustále stejným  a podobným lokacím film ve výsledku slil na nějakých 90 minut. Na druhou stranu je tím Duna velmi specifická a snadno rozpoznatelná od jiných sci-fi. Předešlé adaptace se pochopitelně na tohle nechytají. Potěšil mě závěrečný souboj, který zbořil nejedno klišé. Co mě ovšem překvapilo nejvíce je teda brutální nadčasovost díla Duna. 1965? No ta kráso!!! Nevím, na kolik se tato verze liší od předlohy, ale pokud je celkem věrná, tak klobouk dolů před dílem, které si svou zralostí a vizionářstvím vytře zadek se Star Wars, o Star Treku ani nemluvě. ()

cpt.Lynch

Estetika, vizuál a hlavně lokace a exteriéry naprostá pecka. Ale nemůžu si pomoct, celkem jsem se u toho nudil. 3,5* Ale dám tomu někdy třeba ještě jednu šanci a třeba přehodnotím. ()

J.Lajner

Hlavní hvězdou filmu je bezesporu sám režisér Denis Villeneuve. Jeho režijní styl prošel během let dlouhým vývojem a vykrystalizoval do podoby jasně čitelného podpisu, který si zaručeně nespletete s žádným jiným. Pomalé tempo, preciznost v každém záběru, silný důraz na atmosféru a obrazotvorné hrátky. Pokud vám jeho specifický filmařský styl nesedí, tak se velmi pravděpodobně minete i s Dunou, a to navzdory faktu, že je divácky daleko vstřícnější než jeho předchozí počin Blade Runner 2049 (2017). PS: Svou plnou krásu vám film zprostředkuje jedině na obřím plátně nebo na televizi s úhlopříčkou jako kráva! Více. ()

Autogram

V podstate som dostal to, čo som očakával a nebol to klasický sci-fi zážitok. Ale neočakával som, že tie dve a pol hodiny budú naozaj len úvod do ságy a na záver sa to začne rozbiehať. Pritom aj za celý ten čas som nedostal vysvetlenia aspoň základného fungovanie tohto univerza a ako mu presnejšie prospieva super čipóš paprika, ktorú strážia tie hrozné červy, ktoré na jeden hlt skonzumujú aj pásový bager. Pocity mám značne zmiešané, našťatie vylepšené vizuálom a hudbou. –––– Čo iné môžete ponúknuť okrem vody v tele? ()

stitch7

/// Slibný prolog, jehož největší chyba je, že divákovi na postavách nezáleží tak moc, jak by se slušilo. Každopádně mě to svými intrikami, originalitou a některými vyloženě cool scénami zaháčkovalo. 8/10 ()

MI-380

Duna = Nuda? Naštěstí jen tu a tam. Jinak jde o důstojné a velkolepé zfilmování knihy, o které v naší komunitě kdysi platilo, že kdo Dunu nečetl, jako by nežil. 80% ()

Ravi

Krásný široký ikonický úvod do světa DUNY. Děj, obraz a hudba sladěné v jeden velký proud, který se jedním tempem odvíjí a dává nám poznat hloubku Herbertova záměru a předzvěsti tragédie, která se nevyhnutelně blíží a má to celé rozhýbat. Jakoby se nad vámi pomalu skláněl obr a vy víte, že vás zamáčkne do země, ale stejně na to celé vypjatě koukate a necháváte se tím pomalým nevyhnutelným osudem omámit. A pak to přijde, rychle, v obrovském tempu a je po všem. Sbíráte, co zbylo. Tento film vyvolává silné emoce a umí to hluboce, dobře a moderně. 100% 5=5 ()

TroiMae

Malé ženy po 10 000 letech. Dívat se na Dunu přidušený v nano roušce se zamlženými brýlemi má něco do sebe.  Úplné 4D! ()

Hollohlaway

Velký dlouhý pilot k seriálu. Vizuální dojem hodně dobrý, to už tu zaznělo, kamera a výborný čistý přehledný střih, hudba očekávaně dobrá. Herecky mi celkem všichni seděli, výrazný rozpor s předlohou jsem nezaznamenal, četl jsem to ovšem dávno, ale nic mi do očí nebilo. Ornitoptéry jsem si třeba představoval přesně takhle. Jako úvod do děje to funguje, i když zbytečně dlouhé dle mně. O zem to se mnou nepraštilo, ale na další díly jsem zvědav. ()

spikey1

mám velký problém uznávat hodnocení lidí co napíšou “nečetl jsem knihu” prostě by měl sloužit nějaký filtr co tyhle lidi nepřipouští do mýho zornýho pole. Protože debatu: film by měl zvládnout vyprávět bez nutnosti znát předlohu… přijímám ale v takovém opusu jakým Duna je, je to prostě nemožný, A režisér dokázal všechny pohnutky a myšlenky z řádek propsat do obrazu. ()

blackkocour

Duna, mimo jiné, kurevsky velkolepá stratosféra toho nejlepšího vizuálu, a zachycení bombézního knižního příběhu, je přeci jen pořád jedna velká nuda. Ostatně, režisér to nedává ani pořádně dokupy. Denis, postrach ulic, a postrach zábavy, je dost pomijivý človíček. Snažit se nacpat asi tři prdele knížek do pár filmů, s pocitem že jednička nám teprve dává sneakpeaky něčeho dobrýho, a já jsem velice netrpělivý čůrák, a bohužel nehodlám čekat nadále. Znáte to. Je čas oběda, máte tak zasraný hlad, že byste zkonfiskovali i dveřní rámy a rohy od stěn, jděte do kuchyně, a připravíte si, (vybereme nějakou poctivou českou klasu), např. můj oblíbený segedýnský guláš. Z hrnce se kouří, dřez plný špinavýho nádobí a zhořelá plotna vynahradí tu chuť toho skvělého, vepřového se zelím, a mletou paprikou, ten hodinový boj. Už první kousanec je trochu kyselý, přiznáte si, že jste to s tím zelím, leč trochu přehnali, ale chuť omáčky s masem, to určitě zažene. Jelikož je dost obtížné zelí prospěšně odebrat z guláše, musíte tu šťavnatou orgasmickou chuť vepřového plecka, které je tuhé jako sexy babička, co se vám chladí na posteli, dost opozaděná zelím. Zkurví to celý oběd, a Vy hladový si musíte sníst jen ohřátý houskový knedlík z Tesca. Do filmu jsem šel jak střelec na svůj první sex, a jediné co jsem (ne)znal je jen samotný název. Hvězdné plomby, co se dostali na kontrolu u zubaře pouštním červem, čili, tasemnicí v prdeli. Opulentní podívaná za všechny prachy. Kdo se nechá totálně zadlužit 160 miliardama dolarů, jen aby se na to dalo hezky koukat? Lynch sice natočil hovno, ale byla aspoň prdel. Taky si zamíchám na paletě všechny temperky, a uvidíme co můj štětec na plátně dokáže. P.S.: Zajímalo by mě, jestli se ty svítící barevné oči, dají využít i jako skvělou fíčuru na čtení po tmě. ()

Fox85

Sorry jako, nejlepší filmový zážitek za hooooodně dlouhou dobu. Nádherný vizuál a bezchybně vyprávěný příběh (slovem i obrazem) ()

Masrii

Vizuálně i audativně krásné. Dokonale zpracovaná krajina doprovázená hudbou od mistra Zimmera. V kině by to rozhodně byl velký zážitek. V čem je teda háček? Za mě je u filmů nejdůležitější děj a po tom jsem tady pátral pouze těžko. Dostali jsme spoustu dechberoucích záběrů, ale otázek na konci zůstalo snad víc než na začátku. Nic pořádného se neudálo, nic se pořádně nevysvětlilo a akce bylo minimálně. Když půjdu do galerie a narazím na nádherný obraz, taky se na něj nevydržím dívat dvě a půl hodiny. Chápu...je to jen první díl, ve druhém se určitě bude dít více věcí. Chápu...měl jsem si přečíst předlohu. Ale já se dívám na film. Nehodnotím předlohu ani to, co se bude dít v díle druhém. A tenhle film mě zkrátka značnou část jeho délky nudil. A nečemu takovému nemůžu dát více jak 65% ()

Jello Biafra

Jeden z najsilnejších filmových zážitkov posledných rokov. Vizuálny mág Villeneuve sa ujal svojho vysnívaného projektu a natočil adaptáciu známej sci-fi knihy od Franka Herberta. Prvá adaptácia, ktorú v roku 1984 natočil David Lynch, bohužiaľ skončila ako kasovný prepadák. Duna ako román je také Star Wars pre dospelých. Pomaly rozprávaný a hĺbavý príbeh, v ktorom sa šľachtické rody v ďalekej budúcnosti prú o púštnu planétu Arrakis, ktorá je zdrojom tajomného korenia. Rod Atreidesov vedený vojvodcom Letom Atreidesom (Oscar Isaac) ctí diplomatické metódy a chce  na Arrakise prosperovať, zato rod Harkonnenov vedený obéznym barónom Vladimírom Harkonennom, je tlupou brutálnych, hrubokrkých barbarov a tí majú od diplomacie ďaleko. Rozpúta sa krvavá vojna, z ktorej môže vyhrať len jeden rod a vojvodcov syn Paul vyzerá ako nádejný spasiteľ Duny. Film od vizuálnej stránky či hudby od Hansa Zimmera disponuje skvelým hereckým výberom. Príbehovo však dopláca na to, že sa jedná len o polovicu románu a jednotlivé postavy dostanú svoj priestor až v druhej časti. Každopádne sa pre mňa jedná o film roku. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl