Duna

• Česko Duna (viac)

Elyssea

Po dlouhé době jsem odcházela z kina se zážitkem. Jestli mě Villeneuve naprosto minul v Blade Runnerovi 2048 a nechal mě emočně naprosto chladnou, Duna se mi trefila do vkusu téměř dokonale. Skvělé herecké obsazení, kamera, hudba a hlavně příběh tvoří pro mě jeden z nejvýraznějších filmů posledních let. Musím ale říct, že tempo byla na mě místy až příliš pomalé, na druhou stranu je fajn si pamatovat tolik scén a scenérií i týden po návštěvě kina (což u vysokorychlostních tříhodinových spetáklů typu Avengers prostě nejde). ()

MrPierc

Temné sci-fi s písečnou planetou. Pojetí je designově strohé, ale dokonalé. Vztahy jsou jasné i kruté. První díl bych nazval "Dospívání". Pěkně udělané a mytologie i prapůvod tu hraje na silnou strunu s hudbou. ()

Streeper

Neviděla jsem trailer, neviděla jsem fotky, nevěděla jsem o čem to je. Jediné, co jsem věděla je, že to je natočené podle knihy. Jinak jsem šla do kina naprosto neznalá a upřímně, mám to takhle nejraději, protože nevím, co čekat a jdu tam opravdu s čistým štítem. Film má 155 minut a na to, že je to tak dlouhé mi to krásně utíkalo, celkově bych to označila jako za povedený vstup do příběhu, kde jsou vysvětlený postavy, nějaké postupné zápletky a lehce nastínení příběh o čem bude další část. Je to skvělé herecky, vizuálně, hudebně a prostě vším. Pořád mi tam ale něco chybělo, něco málo k dokonalosti, příběhově to totiž nebylo úplně ono, jako intro to funguje, ale jako celek mi k tomu chybí právě ta druhá část, která jak doufám, bude právě o to lepší. ()

shyster

Denis Villeneuve prostě umí. I tady mě to neskutečně vtáhlo do děje. Jen jde prostě vidět, že to je první díl něčeho většího. Takže v konečném důsledku pouze slabé 4 hvězdy. Na Pána prstenů to bohužel nemá. ()

Kwaichi

Konečne po dlhom čase film, ktorý stojí za to pozrieť na veľkom plátne.  Takto si predstavujem tvorbu z Hollywoodu. Chalamet zahral svoju životnú roľu, ktorá predurčí jejo životnú cestu, ako na naplátne tak aj v reálnom živote. ()

moviefreak

Silný a emotívny zážitok. Po každej stránke skoro dokonalý film a zároveň film kvalitnejší ako samotná kniha. Prekvapilo ma ako moc je Duna militantný film čo ma až príjemné rozhodilo keďže mnoho z vás píše, že Duna nie je akčný film. A to teda je!!! Villenue si zaslúži pokračovanie a nie jedno!!! Dospelé Star Wars, ktoré bez problémov nahradí naše milované trilógie a možno ich filmársky strčí ako nič do piesku. ()

Lenka.Vilka

Film roku? To bezpochyby. A to hned z několika důvodů. Povedlo se to jak po stránce příběhové, tak po stránce vizuální. Protože jak bych jinak vysvětlila ten pocit při sledování, který jsem měla? Bylo to jako lehnout si na jaře do trávy a koukat na tu všechnu nádheru kolem, užívat si každý, který výhled nabízí a cítit se jako doma. Jestli jsem něco ocenila, tak fakt, že film nevytváří žádnou diváckou separaci. Hodněkrát se mi stalo, že jsem si na konci filmu řekla, že kdybych nečetla předlohu, tak z adaptace nic nemám, jak to prostříhali. Tady to bylo brané velice vstřícně a já to ocenila. Možná si čtenář ten film víc užije, ale nebude mít pocit, že je o cokoliv ochuzen. Protože Duna nikam nepospíchá a já si užila každou minutu. A ani jedna z nich tam nebyla navíc. Možná tam nějaká chyběla, protože mě se z kina moc nechtělo. Klidně bych si dala stejnou časovku stejného úseku. Jenom jsem si říkala, kde nás asi film zastaví. A je pravda, že si nemohli tvůrci vybrat lepší okamžik. Aby se divák zároveň těšil a zároveň byl dokonalej napruzenej, že to skočilo zrovna tam. Možná jediný moment,  kdy mi bylo líto toho, kdo neví, co bude dá. Asi se koncem cítil trochu ochuzen. Já jsem si totiž zamilovala druhou polovinu knihy o trochu víc, takže pokračování si užiju ještě víc. Musí být! Druhá věc je vizuální stránka filmu. Je to totiž neskutečná nádhera, která společně s hudbou tvoří komplexní celek. Něco tak dobrého jsem neviděla už dlouho. Nekoukala jsem jenom na film. Já jsem si ten film užívala. Byla jsem jeho součástí. Byť jsem měla oprávněně obavy. Už tři roky máme v kině v levém horním rohu šmouhu, občas blbne jeden z repráků a do toho dost lidí jede "jinde než v imaxu si to tak neužijete". Ale dneska nám přáli duchové kino sálů, protože já byla tak vtažená, že skvrnu jsem ani nevnímala, reprák se unavil na předchozím Karlovi a ani mi ta naše díra, který honosně říkáme kino, žádný zážitek nezkazila. To jenom trochu ten babinec v řadě za námi, ale vony se po půl hodině dámičky zklidnily, asi jim konečně došlo, že jsou na trochu jiném materiálu. Pro mě se jednalo o první film, kde hraje Timothée Chalamet, podle relací byly dámičky fanynky a nejspíš čekaly něco jiného. Což mě přivádí k obsazení, které je naprosto luxusní a já s ním byla naprosto spokojená. A byť jsou tam někteří herci pouze na chvilku, svůj part odehrají skvěle, jsou tam důvodně. Všechno jsem jim to sežrala. Moc děkuji za tenhle zážitek. A za tvůrce, díky kterým ve mě neumírá naděje, že dělají filmy kvůli filmům a divákům, ne kvůli penězům. I když...trochu peněz by to chtělo. Kvůli pokračování...a samozřejmě si nemohu neodpustit větu: kdo si to stáhne, je za mě prase  :(  já ještě teď cítím, jak to ve mě duní...Dunu jsem viděla 2x. Ale ohrazuji se ohledně dabingu. U nás to v jiné verzi nedávali  :( ()

Topco

Najväčšie (multiplexové) kino od Mad Maxa! Impozantný zážitok! Mimoriadne vťahujúca kamera servíruje dych berúce, spektakulárne veľké celky, ktoré vzápätí striedajú veľké (polo)detaily. Prívlastok „veľké“ je naozaj na mieste v prípade každej zložky (masky, kostýmy). Navyše, mimoriadne vycibrený zvuk, pri ktorom počuť presýpať sa každé zrnko piesku + dunivý, „orientálny“ soundtrack od Hansa Zimmera robia minimálne dobrých 33 % z celého zážitku! Kľúčoví herci hrajú tak precízne, že ich výkony by nezanikli ani v komornej dialógovej dráme. Audiovizuálna slasť, budúca novodobá klasika. ()

C0r0ner

S nepříliš velkými očekáváními, ale zároveň s příslibem Villeneuva a je z toho vše, co jsme si přáli vidět ve Star Wars. Dospělé, drsné sci-fi, s excelentní hudbou a vizuálem, které uteče jako nic a je v něm invence jako v deseti normálních filmech. Budu se moc těšit na dvojku, která má parametry tenhle i tak skvělý film překonat. 95% ()

dubinak

Denis Villeneuve  je extrémně esteticky založený člověk a já jsem ve finále fakt ráda, že tenhle film vzniknul, protože dává na prdel tuctovým zástupcům tohoto žánru, kterých je v kinech v dnešní době až hříšné množství s hříšně nezajímavým ksichtem. Příběhově je to celkem komplexní, až rozvláčnělá záležitost, která ovšem dokáže zaujmout hlavně svým provedením. Ať už obyčejný obrazový filtr či masivní vesmírné stroje, které mají naprosto odlišný vzhled, než který vídáme někde v marvelovkách tomu dodává osobitý styl, který je určitě důvodem, proč tomuto filmu opravdu věnovat pozornost. Já nejsem úplně fanda těžkého sci-fi a vlastně jsem i tak nějak váhala, jestli se do Duny pustím. Nakonec ale rozhodně nelituji, protože dvě třetiny stopáže jsem byla nadšená a ani nedutala. Nepopírám ale fakt, že být o dvacet minut kratší by tomu dost prospělo. Poslední třetina už se tak nějak urve úplně jinam do pouště a člověk už se začíná pomalu ale jistě kroutit. Do té doby je to ale kulervoucí, brilantně provedená akce a výprava. Myslím si, že Villeneuve je režisér, který začíná bořit stereotypy a brzy z něj bude přední světový režisér. Zatím ale nechávám ještě malou rezervu už kvůli tomu, že si to možná až trochu moc hraje na tajemno, mluví to nejasně a trošku to otravuje. Nicméně, předlohu neznám, tak nemůžu úplně porovnat. ()

PROCESOR

Za mě je to úplně obyčejný film, který je strašně rozvleklý a téměř nic se tam neděje i přes vražednou stopáž, a to je ještě teprve první díl. Některý věci tam byly pěkně udělaný, hlavně se mi líbily vrtulníky. Jinak zápletka o těžbu koření a boj o moc v mocném impérium byla za mě celkem nuda. Že bych v tom spatřoval nějaké mistrovské dílo, jak se nám snaží masivní kampaň vnutit to ne. Asi jsem na takový věci imunní, je to, jako se seriálem Hra o oliheň. Já sem v klidu a názor si udělám sám. ()

epicek

O existenci Duny a jejího světa jsem okrajově věděl, ale nikdy jsem neměl pořádný důvod se o něj zajímat, jelikož mě nejspíš nenadchl na první dobrou. Dalo by se tedy říct, že tohle byla moje první pořádná zkušenost a já se musím sám sebe ptát, proč jsem tomu nevěnoval tu pozornost už daleko dřív sakra? Předně musím říct, že tohle určitě není film úplně tak pro mainstreamového diváka, který je rozmlsán akčními nářezy v jiných velkorozpočtových věcech, takže lze očekávát, že to opravdu nesedne každému. Hlavně je třeba zdůraznit, že film má z větší částí fakt pomalé tempo, což v tomto případě je ale správné rozhodnutí, protože i totálnímu neznalci předlohy se to hezky vše postupně vysvětlí a to byly i mé největší obavy. Vizuálně je to naprostý vrchol a každý záběr je opravdu vyšperkovaný do maximálního detailu a věřím, že v IMAXu to musí mít úplně jiné grády. Soundtrack v podání Zimmera je dostatečně ojedinělý a mimozemsko-scifi laděný, takže opět trefa do černého. Obsazení se povedlo na jedničku (Skarsgardův Baron má sice málo prostoru, ale je dostatečně krutý a děsívý) a navíc je Timothée Chalamet jako Paul totální sympaťák a dokázal svou roli prodat se vším všudy, proto mu to prostě věříte. Nezbývá než doufat, že se dočkáme i té druhé části, protože Duna má obrovský potenciál stát se dalším kultovním universem na několik let i pro širší publikum. Pro mě rozhodně nejlepší věc, co jsem za poslední roky mohl v kině vidět. This is only the beginning.  ()

Martrix

Nechápu jak může někdo srovnávat naivně pohádkové Star Wars s Dunou. Zvlášť když uvážím "kvalitu" posledních několika SW filmů. A už vůbec netuším, jak si někdo představuje, že by mělo zfilmování tak propracovaného, košatého, mysteriózního a silného příběhu jakým Duna je vypadat, když na to tvůrce dostal jen velmi omezený prostor. Zatímco Goyer dostal na Nadaci celý seriál a ve hře je prý snad až devět řad, kouzelník Villeneuve si musel vystačit jen s několika hodinami. A přesto se drží knižní předlohy (fanoušci Nadace by mohli vyprávět, jak se dá kniha zneuctít). Příběh rodu Atreidů vypráví přehledně, takže i neznalí předlohy nebudou mít problém pochopit oč jde. Ale současně naplňuje i představy mnoha Dunofilů, jak by mělo toto universum vypadat. A totéž platí pro postavy, které jsou skvěle obsazené. A tady je paradoxně pro mnoho kritiků prostor pro výtku. Denis Villeneuve to audiovizuálno provedl tak precizně, že působí až strojově a postavy se mohou zdát být upozaděné. Dělá to tak ve všech jeho "velkých" filmech, ale podle mě je to jen otázka perspektivy. Pokud si chcete jeho filmy užít je na vás, aby jste si dokázali v hlavách pospojovat ten skvělý audiovizuál s příběhem, který se jakoby odvíjí paralelně. Je to vcelku výrazný rukopis, který mi velmi vyhovuje a nejlépe ho oceníte tehdy, když se na jeho filmy podíváte několikrát. Je to podobné, jako když nejdřív vidím film s titulky a o pár měsíců později nadabovaný. Stejný příběh, ale pozornost není roztříštěna jinam a je jednodušší sledovat příběh i s tím kabátkem najednou. Věděl jsem, že bude Duna skvělá a už teď s titulky jsem si to užil, protože mi naskočily vzpomínky na knihu. Těším se do kina na dabovanou verzi, kdy si vše užiju ještě o něco víc. A Denisovi přeju, aby se dožil co nejvyššího věku a aspoń každé tři roky natočil nějaké sci-fi. Plní mi sny, které jsem se nikdy ani neodvážil mít. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl