Duna

• Česko Duna (viac)

SeanLSD

Pietne dodržaná rovnováha medzi tým, ako sa zavďačiť čitateľom Franka Herberta a zároveň uspokojiť divákov, ktorí o Dune nevedia nič, je najväčšou kvalitou. Množstvo kolosálnych vychytávok, pravdaže, výborné jednotlivosti... – ale celok, ten je vlastne taký, ako som aj čakal... – studený a jednotvárny. Pomalý. Strnulý.. Tu sa ospevuje, ako je rejža dôsledný vo svojej vízií a nikomu z nej neustupuje, ale ten človek nie je schopný v celom rozmáchlom epose jediný krát zmeniť tempo ani náladu! V tom, ktorú z možností podania tvorcovia zvolili, cestou akého ladenia toho komplexného príbehu šli, teda ťažkotonážnej fatálnosti, ťahali ten dej dobre. Ale taký dlhý film by zniesol aj viac životnosti či zmien než tie dve polohy, ktoré ponúka. (a jeho dramatický oblúk tiež mohol byť, ehm - dramatickejší!) Sústredenosť na víziu neznamená, že to má byť celé strnulé a nemenné... - veď jedným z najsilnejších aspektov tej fenomenálnej knihy je neustála zmena a prekvapenie! Kde je politika, ekológia, psychológia ? Vysrali sme sa na ne! Kde sú halucinačné a prorocké vízie ? Villeneuve vo svojej konvenčnosti tam hodí pár obrázkov a nechá hercov v dlhom zábere zmätene čumieť na víriaci piesok, to ďakujem pekne teda! Apropo – herci! Herci sú ok, robili s tým neživotným podaním, čo mohli. Postavy pritom síce dostali svoj priestor, ale podobne ako celý film sú s výnimkou ústrednej dvojice (Paul a Jessica) jednopolohové. A toho Kynesa neodpustím! (Aby bolo jasné, v knihe je to už starnúci planetológ a otec Chani.) Keď už sa kasám vernosťou predlohe, takýto genderovo (a rasovo) korektný ústupok si nedovolím (ako keby tam aj bez toho nebolo dosť silných ženských postáv) - za toto by som ich nakopal. Inak to kľudne mohlo trvať ešte 100 minút a dať to celé, s gradujúcim tempom a haluzami druhej a tretej tretiny si Denis v druhom filme aj tak neporadí. Akcia mu príliš nejde a keď sa v monumentálnom finále pokúsi o ešte väčšiu kolosálnosť, bude to už akurát smiešne. Takže aby som to zhrnul - Pohrebný Villeneuve proste neprekvapil. Jeho DUNA je vizuálne zaujímavá adaptácia, ktorá vôbec ničím neprekvapí. Je to len vyrezaný príbeh o vojenských, fašisticky usporiadaných, klanoch korzujúcich vesmírom a súperiacich o zisk/česť/prestíž v úplnom barbarstve. Ak niekto povie, že sa to lepšie sfilmovať nedalo, ľutujem ho. To Lynchova verzia je úplne iná kávička! Táto aktuálna nie je napokon žiadny zázrak, iba naozaj snaživé prepisovanie a nejaký ten chladný dizajn. A keď to zase za 10 rokov skúsi nejaký iný tvorca, s iným prístupom, nebude mi to ani v najmenšom vadiť... ()

AdaMM

Já měl dojem, že ve skutečnosti natočili šestihodinový film, ale pak jim to přišlo blbý, tak random části vystříhali, ale bez nich to nějak nefunguje. Vizuální lahůdka to je beze sporu. ()

alisa.upir

Knihu jsem nečetla, hru jsem nehrála, ani jsem neviděla žádnou předchozí verzi. Proto mě teda docela v kině na konci filmu dost překvapilo, že to nemá konec, a bude další film.  Vizuálně je to pěkné, ale ten děj teda nic moc. Spoustu věcí jsem nepochopila, protože byly málo vysvětlené. A pak zas ke konci některé pasáže byly zas až nudně dlouhé. Kdyby z toho rovnou udělali třeba mini sérii na šest dílů, vyhovovalo by mi to víc. Takhle je to uspěchaný a smysl to moc nedává. ()

Radiq

Knihu/y jsem nikdy nečetl, ale z filmové tvorby znám jak nepovedenou Lynchovu Dunu, tak minisérii Duna s navazující Děti planety Duna. Villeneuveho nová Duna je ale našlapaná samozřejmě úplně nejvíc. Po dějové stránce mě sice moc nepřekvapila (vše jsem znal z minisérií, kde to bylo téměř totožné), ale co se týká triků, masek, zpracování a všeho, pohybujeme se v kvalitativních výšinách. Do toho ještě hvězdné herecké obsazení - co víc si přát? Dokonce i Timothée Chalamet, o kterém jsem si myslel, že je do role moc zženštilý, mě příjemně překvapil. Taky Rebecca Ferguson se mi velmi zalíbila a navíc mi tady extrémně připomínala jednu mou kamarádku. Jinak nevím, jak je to popisované v originálním díle, ale moc mi tam neseděly ty vážkoptéry nebo co to bylo za létající stroje. Tento způsob pohonu s mávajícími "křídly" by podle mě moc nefungovaly. Ale zde jsme na jinejch planetách, než na Zemi, tak co já vím? I přesto, že film se mi opravdu moc líbil, nemůžu to maskovat za nějaké extrémní nadšení. Ale můžu upřímně říct, že se těším na pokračování. ()

Sabrewulf

Přiznám se, že jsem se toho filmu bál. Bál jsem se, že se budu nudit, že se budu ztrácet v postavách a ději a že to bude jen kamerové cvičení. No nakonec mě to pohltilo a já s napětím čekal, co bude dál. Představování světa, postav, rodů a všeho kolem je podáváno po dávkách a srozumitelně. No a samozřejmě vizuál je naprosto vymazlený. Celkově jde o kvalitní filmařinu a já při tom vypiplaném vizuálu litoval, že jsem na tom nebyl v kině. Na další část už určitě zajdu. Mimochodem, ke konci filmu mi došlo, jak strašně osvěžující je koukat na vážné sci-fi, ve kterém (po všech těch Marvelech a DC) nejsou každou chvíli přiblblé vtipy. ()

Nivenx

Složitost, vyprávění a vesmírné lodě na to se dívá velice dobře. Tu odpornou poušť ve druhé půlce prožíváte až do sucha s hrdiny. Důležitý bude druhý díl, jelikož ve filmu je nespočet nezodpovezenych otázek. ()

PBLead

2,5 hodiny filmu o tom, co si muzete precist v oficialnim textu distributora. Tezko tak Dune Part 1 hodnotit, kdyz jde prakticky o filmovy uvod, ktery je bez dalsiho pokracovani zcela o nicem. Dalsi Part ma vyjit pristi rok? Aha, tak to si to klidne pustte za rok spolecne s druhym dilem. Takhle je to docela o nicem. ()

Motinski

Tesne po vyjdení z kina sa mi aj ťažko hľadajú slová na tento epos s potenciálom na novú filmovú ságu. V prvom rade nečakajte Star Wars, toto je dospelejšie a inovatívnejšie. Villeneuve sa stáva režisérom u ktorého je malá šanca že pri jeho ďalších filmoch budem sklamaní. Herecky dobre vytipované, ajkeď žiadna postava nejak citeľne nevyčnieva, dejovo možno trochu chladné a pre ľudí čo čakali blockbuster určite pomalé. Na druhej strane pre tých čo vedeli do čoho pôjdu to bude neuveriteľná udalosť pri ktorej je povinnosť si ju vychutnať v kine. Monumentálnosťou ide Duna ešte o priečku vyššie od Blade Runnera a Zimmerov soundtrack je vyšperkovaný do detailov. Toto je proste film roka a najväčší IMAX zážitok za posledné obdobie. ()

Gonzi

No, na větvi jsem z toho nebyl. Začátek se vleče (je to vyloženě plot dump, nic víc) a pohltilo mě to až se zvratem. Konec pak přichází moc brzy.....Film nekončí něčím, k čemu by celou dobu dramaticky směřoval. Chybí tomu jasný dramatický oblouk, pročež "zabití random Pepy" vyznívá strašně do prázdna, byť je v knize celkem významné. Stejně tak zub byl v knize v celku epický, zatímco tady se to "jen stane"..... Hlavní problém pak mám paradoxně s vizuálem. Vypadá to pompézně, ale zároveň město je prostě jen "hodně betonu všude". Ty prostory napříč filmem jsou naprosto nerealistické (ve smyslu že by je tvořil architekt s cílem obyvatelnosti). Tohle pak neplatí jen pro sídla ale pro lodi, celé vedení boje apod.....V podstatě každý záběr je ikonický, použitelný jako obraz na zeď, ale zároveň svět jako takový nic zajímavého nenabízí.... Když to pak srovnám s knihami, či využitím světa ve videohrách, tak se ten film fakt moc nevytáhl a spíše mi potvrzuje, že Villeneuve opravdu netočí filmy pro mě. ()

rasttea

Vizuálně určitě na 4 hvězdy, normálně skvělý mistr Zimmer složil něco, co je separátně neposlouchatelné a stejná hudební linka, která provázela celý 2.5  hodinový film mě už v polovině začala iritovat. Skvělá a charismatická Rebecca Ferguson v jedné scéně nepochopitelně nemá to udělátko v nose pro dýchání, i když všichni kolem ho mají, ale asi jsem jen nepochopila, kdy ho potřebuje a kdy ne.....Dějová linie Jasona Momoy mi taky unikla, Timothée je opět vizuálně a výrazově dobrý, ovšem už několikerý film mi vadí jeho způsob mumlání, kdy pokud by měl hrát v divadle, tak ho kvůli jeho špatné artikulaci nikdo neuslyší, což je velká škoda. Zendaya se přeceňuje. Právě před chvíli dostalo zelenou pokračování, tak jsem zvědavá. Sečteno podtrženo, že bych padla na zadek, to zrovna ne. A abych nezapomněla - opravdu je to pomalé a v určitých místech nebyl režisér schopný nechat něco na zemi střižny..... ()

fantassia

Nejspíš nebudu jediná, koho to naštvalo. Někdo si prostě natočil půlku děje a o ostatním se neví jestli bude nebo nebude nebo kdy bude. ()

Script

Bez skvělé hudby, detailního zpracování vizuálních a zvukových efektů, neodfláknuté režii by se jednalo o naprosto průměrný film. Jde vidět, že se především Denis snažil upoutat diváka atmosférou filmu. Má to jistý nádech, ale určité pasáže mi přišli natažené. Divák u nich mohl ztrácet pozornost, protože se v určitých momentech vůbec nic nedělo, a pak v určitých momentech nastalo mnoho zvratů. Ale jedná se o poctivě zpracovaný snímek. Asi si ten film tolik nevychutnáte na běžné televizi. :D ()

filmmovier

V zásadě jsem spokojený, ale čekal jsem mnohem větší pecku, ze které si sednu na zadek, ale to se úplně nekonalo. Herci jsou fantastičtí (a Stellan Skarsgard neuvěřitelně démonický a na svém mrňavém prostoru naprosto vládne celému filmu - takhle krásně temné scény jsou jen v Lucasových SW s Palpatinem), vizuál špičkový, režie taktéž a dunivý Hans Zimmer je v kombinaci s obrazem také výtečný. Tempo je velmi příjemné, sice trvá víc než hodinu, než se to pořádně rozjede, ale první polovina, která hlavně představuje postavy a fungování světa je parádní. Ta největší akce se ovšem odehrává za šera a za tmy a já se ptám proč? Jinak ovšem strhující a na druhou část se těším, šanci být lepší, než první díl rozhodně má. Nejlepší film Denisa Villeneuvea to určitě není, ale nejlepší adaptace Duny je to bez debat už teď. A taky jedna z největších pecek roku. 85%. ()

David.Darco

Po dlhších úvahách a rozhovoroch so známymi úplne rozumiem škále hodnotenia od 2 do 4och hviezd. Ja sa prikloním k tým štyrom, lebo aj napriek Villeneuovskej odťažitosti postáv, ich umieraniu (a to hovoríme o hviezdne obsadených postavách), pri ktorom sú divácke emócie na úrovni výhodného pešiaka v šachovej partii a aj napriek tomu, že sledujeme vlastne Dva a pol hodinovú Expoziciu a kolíziu. Na zvyšok Aristotelovej výstavby drámy ešte len príde. To je aj môj najväčší problém s Dunou. Vrámci vnútornej výstavby je necelená a to tvorcovia ani nevedeli, či druhý diel vôbec vznikne. To je pomerne veľký a hlúpy risk. Ale čo už. IMAX však dokáže čary a keďže som bol akosi pripravený na to, čo asi dostanem, mňa Duna síce nechala pomerne chladným vo vzťahu k postavám, jej vizuál a Zimmerova práca ma však nenechali sa ani len mrviť na sedadle a keďže som knižnú predlohu nečítal, ako obrovský drahý teaser na dvojku v znamení predstáv a predtúch to na mňa fungovalo dostatočne na to, aby som zostal pri spomínaných 4* Keď budem môcť hodnotiť Dunu ako celok, tak toto hodnotenie ešte raz prehodnotím, zatiaľ však takto. ()

UhLee

(10/10). 12. Z nejočekávanějších filmů roku 2021. V první řadě jsem nesmírně rád, že Duna naplnila a dokonce předčila moje očekávání. Protože ty očekávání byla už od počátku obrovská. Denis Villeneuve je pro mě jeden z nejlepších režisérů současnosti, možná i tím nejlepším. Proto adaptace Duny připadla tomu nejpovolanějšímu. Jde krásně vidět jakou tomu dal péči a je to pro něj srdcová záležitost. Už od prvních minut sledování Duny jsem věděl, že tenhle film bude formovat filmové dějiny. Ať už se jedná o Pána Prstenů, Star Wars nebo Avatara. Duna se může pyšnit statusu filmu dekády. Vtáhne vás na vyprahlou poušť plnou písečných červů a úmorného horka, které dodává pocit autenticity nadpozemská hudba Hanse Zimmera (nechápu jak to ten člověk dělá, ale je to génius). Dalším géniem je samotný režisér, protože se cítíte až poctěni, že můžete sledovat tuto filmovou událost. Duna byla a je natočena pro kina, to bez debat. Hra stínů a dechberoucí kamery je proto samozřejmostí, ale stejně vám to vezme dech. V neposlední řadě - casting. Každý jeden herec tady předvádí svůj vlastní koncert, kterých jsme svědky. Našel jsem si tam své oblíbence, ale i tak na mě všichni zapůsobili ryzím herectvím. Předlohu jsem nečetl a neviděl jsem ani její starší verzi. Proto mě až udivuje jak jsem tomuto světu propadl a chci okamžitě druhý díl. Příští týden na to jdu znova, protože si chci znovu okořenit život. Duna je filmem, na který nikdy nezapomenu. Více zde. ()

Triple H

Hybrid, ktorý na jednu stranu chce byť umelecký a osobitý a súčasne chce byť popcornom pre masy. Na jednu stranu chce byť úctivý k predlohe, na druhú stranu predlohu nevyhnutne musí trochu kastrovať, lebo jej detailnosť sa obsiahnuť vo filme nedá. Na jednu stranu chce byť v štylizácii odviazaný, na druhú chce tú divočinu čo najviac uzemňovať (napríklad headsety v helikoptérach mi prišli príhodné asi podobne ako keby tam Chalamet vytiahol iPhone). Na jednu stranu chce byť zapálene entuziastický z príležitosti preniesť do filmu ikonickú predlohu, tak ako sme to videli u Jacksona a Pána Prsteňov, a na druhú stranu chce byť "len" presnou a štýlovou ilustráciou obľúbenej knihy ako boli Potterovky. A vo výsledku je snaha o tento umelecko-komerčný balans taká opatrná, že film vlastne ťažko vyvolá silnejšiu reakciu a rovnako len opatrne a zľahka vyvolá emócie ako Pán Prsteňov či úprimné, príjemné pobavenie ako ľubovoľný Harry Potter.  Villeneuve sa skrátka natoľko sústredí na sedenie na dvoch stoličkách a aby sa mu polka rite nezošuchla ani z jednej, že si poriadne nesadol ani na jednu. Režisérov predchádzajúci Blade Runner 2049 fungoval preto, lebo sa nebál byť poriadne tým čo mal byť - esteticky a dizajnovo vyšperkovaným filozofickým podumaním o dystopickom svete a o tom čo to znamená byť umelo vytvorená bytosť, ktorá si uvedomuje samú seba a svoj vznik. Blade Runner skrátka išiel s kožou na trh, každému logicky nesadol a komerčne pohorel. Duna s kožou na trh rovnako nejde, lebo sa komerčného pohorenia (nutné povedať oprávnene) bojí, ale zároveň nechce komerciou byť naplno, lebo to tvorcom vzhľadom na predlohu (tiež oprávnene) príde povrchné a lacné. Táto dvojakosť sa dotýka aj hercov a postáv. Všetci sú dobrí, ale napríklad Chalamet vlastne nič veľmi zaujímavé nepredviedol hoci na to inak má (The King). Harkonnen, ktorý mohol byť komplexnou postavou, je len krôčik od toho aby bol démonický villain z bondovky krížený s Darthom Vaderom. Ja som z predlohy pred filmom stihol prečítať len pár desiatok strán, ale ako predobraz mi to stačilo na to, aby bolo jasné, že príbeh je klasická hero's journey akých sme videli už 1000 (tak si tipnem, že Paul na konci osedlá toho najväčšieho červa čo sa v púšti plazí podobne ako Jake Sully skrotil toho najväčšieho Toruka Maktara či ako sa volal ten červený vták v Avatarovi). Herbert tejto klasickej príbehovej kostre to niečo extra svoje a osobité pridal v detailoch, špecifickosti sveta, psychológii, politizovaní, priemyselnosti ťažby korenia, a pod. A táto pridaná hodnota odlišujúca knižnú Dunu od zvyšku vesmírnych opier tu jednoducho nie je dostatočne silná na to, aby filmovú Dunu odlíšila od ostatných príbehov s podobnou kostrou. A možno najväčší kameň úrazu? Ten film nemá šťavu a srdce. Všetko je chladné, odosobnené, a postavy ktoré srdcom byť môžu a asi majú ako napríklad Duncan Idaho, majú tak málo priestoru, že to na silnejší vzťah k nim nestačí. Toto bola Villeneuvova príležitosť predviesť, že dokáže dať jasný autorský rukopis aj niečomu epickému, podobne ako to kedysi zvládol Jackson. A nedá sa ani náhodou povedať, že by narazil, alebo zlyhal, ale nie je to úplne to pravé orechové a on to podľa mňa vie. Možno to lepšie nešlo, lebo Duna z princípu nie je len zábavná space opera a keby bola komplexnejšia, bolo by to pre bežného diváka asi ťažko stráviteľné. Paradoxne tento papierovo vrchol Villeneuvovej kariéry teda predsa len trochu zaostáva za tým čo vytvoril doteraz, lebo je tu najviac cítiť opatrnosť a snaha zavďačiť sa všetkým. Dá sa síce pochváliť, že hudba je pecka, herci sú presní a dobre obsadení, vizuál opulentný (hoci podľa mňa Deakins, ktorý nemohol stáť za kamerou pre iné povinnosti, by filmu veľmi pomohol) atď. Okolo tohto projektu ale možno aj sami tvorcovia a marketing vytvorili auru niečoho prestížneho a výnimočného, čo nalákalo výnimočný a prestížny kolektív za kamerou aj pred kamerou. Čiže tie najvyššie nároky na výsledok byť kladené asi majú, kladú ich na seba sami tvorcovia a týmto nárokom sa úplne nedostálo, hoci je jasné že nie preto, že by sa niekto nesnažil. Ale dvojka bude a v tej sa podľa mňa Villeneuve bude snažiť túto určitú opatrnosť prvého dielu vykompenzovať a s kožou na trh už ísť skúsi, lebo bude mať istotu že svoj príbeh dopovie, bez ohľadu na to či sa zaplatí alebo nie. Či ale potom z takejto dvojky a takejto jednotky vznikne niečo čo do seba pekne zapadne tak ako ten Pán Prsteňov, ku ktorému poniektorí Dunu prirovnávajú, je už druhá vec. A ako tak rozmýšľam, síce to je už asi príliš a je na to neskoro, ale pri takomto opatrnejšom rozjazde by asi celku prospelo keby Duna bola trilógia, ktorej prostredná časť po  opatrnom úvode všetko poriadne rozbehne, aby sa to potom emocionálne ukončilo v treťom dieli. Tri filmy by ale boli na producentov asi priveľký risk. P. S.: Začínam dumať čo je vlastne Villeneuvov režisérsky trademark. Každý výraznejší režisér nejaký má. Michael Bay má západy slnka, Ridley Scott pedantnú kompozíciu/obrazy/dizajn, Tarantino vypointované dialógy a popkultúrne odkazy a Nolan snahu o čo najcivilnejšie poňatie a navrstvený dej a hrátky s časom. A je to práve Nolan, ktorému Villeneuve v rozhovoroch vzdáva rešpekt a hold a pasuje ho za pomaly kráľa moderného komerčného a povedzme inteligentne uchopeného filmu. Neprekvapuje ma to, lebo na Villeneuvovi je snaha uzemňovať veci čo najviac v realite zrejmá a viem si predstaviť, že to je čistá inšpirácia Nolanom. Villeneuvov jemu vlastný trademark bude asi pomalé tempo a snaha o kompozične čo najsymetrickejšie zábery. A napriek tomuto mi príde, že Villeneuve nie je ani tak osobitý a svoj, ako si len šikovne požičiava to najlepšie čo môže od Nolana a Scotta a iných. Pretože ani teraz po už po šiestom hollywoodskom filme nemám pocit, že by som jeho štýl aj bez pomôcky rozpoznal či identifikoval podobne ako je pomerne jasne identifikovateľný štýl Nolana, Scotta, Baya, či X ďalších. Či to je mínus, alebo plus neviem, ale pri takto vysoko profilovom režisérovi veľmi špecifických projektov mi absencia niečoho výraznejšie autorského príde celkom pozoruhodná. () (menej) (viac)

jedna_vrana

Človek si po filme uvedomí, že ani nevie, vedľa koho sedel v kine. Nič viac od dobrého sci -fi neočakávam. Vizuálna stránka, až mi padala sánka! Obsadenie každej z hlavných postáv presne cielené, namierené a vypálené. Potešila prítomnosť Stellana Skarsgårda, aj Javiera Bardema. Timothée Chalamet zabezpečuje návštevnosť tisícok tínedžeriek. Teším sa na druhú časť. V tomto filme je premyslená každá sekunda deja a to je fascinujúce. ()

Cedr

Z knihy jsem si pamatoval pramálo, ale film vše připomněl lépe než by se vůbec slušelo. Villeneuve si po Blade Runnerovi ukousl další mohutné sousto a opět nezklamal. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl