Duna

• Česko Duna (viac)

O.Peta

Co mi třeba chybí u Avatarů, když už mám srovnání s právě zhlédnutou dvojkou, tak tím Duna naprosto oslňuje. Skvělá výstavba příběhu, která postupně rozkrývá motivy a charaktery, buduje svět a pravidla, herci hrají dialogy, které nejsou pouhým pojítkem vizuálních orgií. První díl funguje skvěle jako intro a otevírá nekonečné možnosti, kam tento svět posouvat. Jediný s čím jsem měl možná trochu problém je překvapivě hudba. Nějak jsem si už nedokázal užít ani její gradaci v některé momenty, protože jí je za mě už až moc. ()

Macejko

Podpriemerný film podľa príšernej predlohy, trpiaci klasickými neduhmi súčasnej hollywoodskej produkcie. Kamera namrdaná hercom bezmála až do nosných dierok, snímanie dialógov podľa tej najhoršej tradície Lucasovych Star Wars prequelov, farby vygrcané ako od Snydera po porážke a kostýmy ako z každej druhej sci-fi za posledných 15 rokov. Posledná polhodina je navyše doslova smrtiaca a pri sledovaní tých mizerne nasvietených kamenných kulís ako z televíznej inscenácie som sa už iba konštantne pozeral na hodinky. Väčšina hercov nemá k dispozícii nič, do čoho by sa dalo poriadne zahryznúť, snáď iba tá Rebecca Ferguson a burácajúci Harkonnenovie Vlado Skarsgaard. Otrasný toporný Chalamet v hlavnej úlohe si už klasicky vystačí s jediným výrazom, Zendaya je tam dohromady asi päť minút, a Javiera Bardema by bez problémov zastúpil náhodný mexický školník. S prehľadom najhorší Villeneuveov film, čo som videl. Neverte nikomu, kto tvrdí, že vás čaká epika, mystika alebo politika. Hovno. Dostanete iba ďalší predražený vehikel pre slávu  extrémne preplatených hercov, obsadených podľa ich súčasnej popularity. Príbeh a postavy sú strašné, pretože Herbert je mizerný spisovateľ a scenáristi nemali odvahu ten jeho prehajpovaný paskvill od základov prekopať. Vizuál je odporný, desaturovaný a tmavší ako The Long Night z Game of Thrones. Ešteže ten Zimmer ide bomby - pri samostatnom posluchu jeho Sketchbook soundtracku si človek veľmi ľahko predstaví oveľa, oveľa lepší film. ()

erased

Hodnocení 14/10, objektivně by to bylo na 15 kdyby film měl tak o osm hodin víc (třebaže by sledoval stejný zlomek děje). Jinými slovy totální nadšení z úplně každé vteřiny a na jakkoli věcnější komentář se snad zmůžu až po další projekci. IMAX nutnost. ()

Tereza_T

Znova jsem se přesvědčila, že moje nadšení nebylo způsobené velkým plátnem a všeobecným hypem... ten samý pocit úžasu jsem měla i včera při sledování na mé notebookové zapatlané obrazovce o uhlopříčce 14". Nemůžu se dočkat pokračování. Alia Atreides i'm waiting for you. ()

Tony.cs

Neskutečně úžasný audiovizuální nářez. Tenhle epos nestihne za dvě a půl hodiny nudit. Klidně mohli natočit čtyřhodinový film, dal bych to bez problémů. Nádhera.... Chci víc. Chci pokračování. ()

slord

Veľkolepý audiovizuálny sci-fi zážitok, z ktorého som mal zimomriavky. Denis Villeneuve je už dlho pre mňa jedným z najlepších režisérov súčasnosti a preto keď som zistil, že tejto látky sa chopil práve on, bolo mi jasné, že z toho vylezie skvelý film a tak sa aj stalo. Nový svet a postavy dokázal predať a herci vo všetkých rolách sú trefou do čierneho. A keď k tomu pridám aj výbornú hudbu Hansa Zimmera, tak z toho vychádza epická podívaná, ktorá nemá obdoby. Vo výsledku nemám čo vytknúť a celé to fungovalo od začiatku do konca bez nejakého zaváhania a tie 2 a pol hodiny ušli pre mňa až prirýchlo, už aby tu bola dvojka, lebo napriek tomu, že som si to užil, bolo mi to málo a chcel by som nášup z tohto sveta hneď. 10/10 ()

blackrain

Pomalý styl vyprávění mi sednul akorát, alespoň jsem se mohla naplno ponořit do tohoto příběhu. Ani mi nedošlo, že film je tak dlouhý. Dostala jsem přesně to, co jsem od tohoto díla očekávala. Vizuální stránka nemá chybu. To byla mňamka. Bylo moc příjemné se po tolika letech setkat se starými známými. Chci nášup. Knihu už jsem několikrát četla a dočetla, mám dokonce chuť ji zase vzít do ruky. ()

Remedy

Denis Villeneuve zakončuje svou privátní "sci-fi trilogii" v pompézním stylu. Obavy týkající se přílišné dějové či charakterové povrchnosti jsou naprosto zbytečné, protože tahle Villeneuvova verze má vedle své majestátní estetiky také obrovské srdíčko. Celá ta tíha, kterou na sobě má Chalamétova postava, je živě hmatatelná a Rebecca Ferguson v roli starostlivé matky (která s ním tu tíhu sdílí) exceluje. Stejně tak Jason Momoa, který tu má svou asi nejlepší roli vůbec. Vůbec celý casting je ultrapovedený a burácivé tóny Hanse Zimmera způsobují v kombinaci s orgastickým vizuálem ne(jedno) příjemné chvění. Jestli natočí Villeneuve alespoň stejně dobré pokračování, tak se z téhle adaptace stane kult. [90%] ()

Dr.Zhivago

Nějak jsem si opět uvědomil, jak dokáže film divákovi udělat radost. Zvlášť film, který má v sobě fantastickou estetiku. Žánr Sci-fi k tomu má své předpoklady, ale málokterý film tohoto žánru má jistý punc. DUNA ho má, filmová Duna má totiž emotivně mystický rozměr... Určitě si dám Dunu ještě jednou v kině, protože až zmizí z velkých pláten, tak už jí nikdy neuvidím, protože Duna patří pouze na velké plátno. Rembrandt taky nenamaloval "Noční hlídku" na papír... ()

Kaluž

Ani po dvou projekcích se furt nemůžu vyhoupnout výš jak na tři. Vizuál, kulisy, zvuk, hudba, obsazení... všechno absolutně top. Ale ten zážitek je stejně hrozně zkurvenej. Možná proto, že je to prostě nuda k posrání. A taky proto, že předlohu (a většinu knih okolo ní) dlouhá léta adoruju a stavím na literární sci-fi piedestal nejvyšší. Drtivé napětí, mocenské intriky, bezbřehý sadismus, vrstevnaté charaktery postav... to vše téhle filmové adaptaci jaksi chybí. Zůstalo jen přístupné (PG-13) pozlátko bez krve, potu a koulí. Sere mě to děsně. Jako pilot k rozmáchlé sérii od HBO nebo Netflixu je to asi oukej, jako celovečerák to však citelně selhává na několika frontách. Pokračování v nedohlednu. ()

PogoJoe

Spíše než příběh na nové Duně oceňuji audiovizuální zpracování - tenhle film si rozhodně mnohem více užijete v kině než na obrazovce TV/počítače. Taky se mi líbilo, jak srozumitelně je představen tento svět laikům, kteří nečetli knihu ani neviděli předchozí zpracování Duny nebo si je už nepamatují (můj případ). Po odchodu s CSFD projekce jsem měl pocit, že jsem viděl něco výjimečného a celou dlouhou cestu metrem domů jsem si film přehrával v hlavě a v myšlenkách se k němu vracel - a to se mi často nestává. ()

scroochy

Vizuálně nádherná, herecky a řemeslně skvěle odvedená předehra k druhému dílu. Bez něj to ale jako film úplně nefunguje. 7/10 ()

Helo

2001 - Společenstvo prstenu -> 2003 - Návrat Krále... 2021 - Duna Part One -> 2023 - ??? Dodá nám Villeneuve za dva roky další Návrat krále? Edit 2024: Hodně blízko! ()

džanik

"Nabušený" spektákl. Za srdce mě to nechytlo a ve filmotéce mi tento kousek rozhodně scházet nebude. Pocitově film sestříhaný ze čtyř pěti dílů nějaké prima sci-fi série. Chybělo mi tam více "obyčejného života". A to prosím viděno v kině. ()

Vidly10

O filmu Duna jsem se dozvěděl až s prvním trailerem, který na mě zapůsobil tak, že jsem řekl, že to musím vidět hned jak to bude možné a absolutně toho nelituju. Duna je audiovizuálním skvostem, který úžasně pracuje s kamerou, světlem, střihem, hudbou a efekty. Pomalejší tempo, které film zvolil sice nesedne každému, ale je dobře, že je provázáno částmi kdy vás to vtrhne do děje a v krátkém čase se děje spousta věcí. Pokud bych měl říct nějaké negativum tohoto díla bylo by to prokreslení postav a jejich vztahů. Ačkoliv herci jako Oscar Isaac, Rebecca Ferguson nebo Timothée Chalamet ve svých rolích excelují, tak například Joshe Brolina jsem si ve filmu moc nevšímal. Jason Momoa sice hrál za mě nejlépe za celou kariéru, ale jeho vztah k Paulovi mi přišel strašně málo vykreslený. Ale to je opravdu to jediné a ve finále vlastně ani ne tak velké negativum možná nejlepšího filmu tohoto roku. ()

Colby Sawyer

Duna pro mě byla bezpochyby nejočekávanějším filmem posledních let, míra natěšenosti se nedala srovnat se sedmými Star Wars ani s Endgame. Nutno říct, že o výsledku jsem nikdy neměl pochyby, od chvíle, kdy bylo zveřejněno jméno režisér, a výsledek je přesně tak fenomenální, jak jsem očekával. Knižní Duna je moje láska, jediné, co se s ní v mém srdíčku rovná, je Zaklínáč. Tyto dvě série/knihy jsou v mém žebříčku na naprostém vrcholu a pan Gerwant sice nedostal ani zdaleka důstojnou adaptaci, za to Muad’Dib se dočkal jedné z nejlepších knižní adaptací vůbec. Pro čtenáře knihy se jedná o naprosto orgasmický zážitek, protože každou chvíli cítí potřebu ukazovat na plátno, aby upozornil, že přesně takhle to bylo v knize. Villeneuve opět dokázal, že je filmařský génius a stejně tak potvrdil, jak ohromně velkým fanouškem je. Nepoužívá totiž knihu jako scénář, ale jako zdroj k adaptaci, který s velkým přehledem převádí na filmové médium. Film je knize extrémně věrný a není mu možné prakticky nic vytknout, ústupky tam samozřejmě jsou, ale jedná se o tak malé drobnosti, že není potřeba se jimi vůbec zabývat. Po vizuální stránce se stejně jako u Blade Runnera jedná o dílo, u kterého by se mrkání mělo omezit na minimum, protože člověk nechce minout ani sekundu. Estetika je správně monumentální a zároveň strhující, takže se jedná o enormní zásobu nových wallpaperů, protože každý záběr stojí za to. Musím ocenit, jak umně je universum Duny představováno lidem, kteří jsou předlohou nepolíbeni, a jak organicky je to do děje zapracováno. Žádné důležité info prakticky nechybí a zároveň je to celé dost svižné. Film má sice přes dvě a půl hodiny, ale reálně má člověk pocit, že viděl jednu epizodu seriálu, jelikož to celé neuvěřitelně rychle uteče. Tohle je vzkaz pro všechny, co kdy viděli nějaký film. Jděte na to! Absolutně to za to stojí, ať už jste fanouškem čehokoliv. Jo a dejte mi prosím čtyřhodinovou režisérskou verzi. Nutně jí potřebuju! EDIT: Po druhé návštěve kina jsem ještě více nadšený. Nejenže je to audiovizuál ještě opojnější, ale elegance v práci se scénářem po příběhové stránce i při výstavbě světa je prostě neuvěřitelná. Není tam všechno, to ale ani nemohlo být, to co převést šlo tam ovšem je a je to zpracované zcela precizně. Tolik detailů jsem napoprvé minul, až se mi tomu ani nechtělo věřit. PS: Tu režisérskou verzi stále potřebuju! ()

major.warren

RECENZE: Dunu tvoří pásmo obrazů. Nádherných, leč dlouhých - Českokrumlovský deník Kultovní román Franka Herberta se dočkal filmové adaptace už v 80. letech, kdy jej na plátno převedl legendární režisér David Lynch (Sloní muž, Lost Highway). Při finálním sestřihu však neměl poslední slovo a film byl tak přetvořen k obrazu producentů. V době uvedení komerčně propadl a neuspokojil ani zaryté fanoušky Herbertovy předlohy. “Všeobecně nenáviděná” verze se dočkala po více jak 35 letech své nástupkyně. Natočil ji Denis Villeneuve, jeden z nejoblíbenějších tvůrců současnosti (Sicario, Blade Runner 2049), a sází na pokračování. První část vstoupila nyní i do našich kin. Výsledek? Obrazově nesmírně atraktivní dílo, které vyniká nápaditým stylem i specifickou atmosférou; byť až příliš hutnou a jednotvárnou na dvě a půl hodiny podívané; postrádá však jakoukoliv výraznější práci s postavami a více než dějově nabitý film připomíná opojné pásmo nádherných obrazů. Villeneuve v sobě nezapře ostříleného filmaře, ať už sledujeme jeho práci se zvukem, kamerou či hudbou Hanse Zimmera, jež jako vždy utváří emoční královnu celého filmu. Co mi vadí, je místy přepálená stopáž a zejména tempo. Nová Duna se značně vleče a prospělo by jí zkrácení minimálně o úvodní půl hodinku. Obsahově ne každému sedne; těžko říct, jak ji ocení samozvaní znalci předlohy. Kdo čeká akční epos ala Star Wars, bude zklamán. Kdo naopak přijme duchovní a esteticky přitažlivou podívanou, může si hodnocení vytáhnout o dvě známky výše. Není zdaleka dokonalá, ale i tak je Duna jednoznačně pozoruhodný film, jenž si zaslouží divácký zájem. Vidět ji jinde než v kině nemá smysl. Na druhou část se upřímně těším. 65% ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl