Duna

• Česko Duna (viac)

Hamaradža

Nie je to Jodorowsky - nemá to Gigera, Dalího, Pink Floyd, ani Orsona Wellesa (kvôli tejto neuskutočnenej adaptácii mám na túto látku trochu ťažké srdiečko :) no vrámci ligy v ktorej sa pohybujeme (mainstreamový spektákel za 165 miliónov) to dopadlo vcelku obstojne. Prvej polovici (budovanie sveta, spoznávanie postáv) by som dal bez problémov 9/10, v kine som ani nedýchal a bol absolútne ochromený. Tu Villeneuve nemá problém ani s tempom, ani s atmosférou a dunivý Zimmer zabezpečuje "wow" efekt. Kvôli takýmto zážitkom sa stavajú kiná. V druhej polovici poľavíme, atmosféru nahradzujú digitálne výbuchy a nemotorné bitky s digitálnymi štítmi. Tú by som hodnotil nanajvýš tak 7/10, akcia zjavne nie je rejžova silná stránka a ja už som sa začínal mrviť na sedačke - a nebol som sám. Zároveň si tu začne divák prvýkrát uvedomovať (čo si dovtedy nemusel všimnúť, vďaka tým magickým obrázkom planét a lodí), že to vlastne nemá jedinú plnohodnotnú, plastickú postavu - a na nikom nám tým pádom nemôže záležať. Vo výsledku je to o trošku honosnejšia adaptácia, ako bola tá Lynchova, ale zas o trošku menej výtvarne zaujímavá. Jáj a zabudol by som: Rozdeľovanie filmov na dva je zlo. ()

Brennos

Podmanivá návštěva "nového" universa. Pomalá a pečlivá, přesto pohlcující, které možná schází trocha závěrečného emocionálního napojení na diváka. Choďte na to ale do kina, nejen kvůli poctivému audiovizuálnímu zážitku, ale aby se takovéhle odvážné filmy točily dál. Chci vidět pokračování! ()

radektejkal

Jak nemám pevnou půdu pod nohama, tak začínám vrávorat. Villeneuvova Duna - podobně jako Lyncheova - jsou přesyceny tím, co mě nezajímá. Jeden bod je za Lavranovu recenzi, která alespoň někam vede. Nezvládl jsem to ani na dvacet kulečníkových náběhů. ()

higuain

Audiovizuální onanie a slibný úvod série, která by mohla být opravdu výjimečná. Zbývá jen doufat, že Warneři tentokrát nezpanikaří v půlce rozdělaný práce a nechají to Villeneuvea a spol. dotáhnout v tomhle duchu až do jimi zamýšleného konce. PS: Hans Zimmer once again is on fire. ()

marleyy

107% Absolutní Raketa, která boří mýty. Nepopsatelně opojný zážitek. Denis na piedestal. Měním topku filmů a režisérů bez slitování tak jako tento snímek nemá slitování s námi diváky. Top7 ()

Trevor

Tak kino nakoniec nevyšlo, vďaka meškajúcim vlakom a zaskakovaniu za ľudí z práce v karanténe ale nakoniec to nič neubralo na skvelom dojme, ktorý vo mne film zanechal, najmä vďaka epickej poslednej polhodine ktorá mu pridala nakoniec aj tú 5*. Pochopiteľne ako pri každom filme človek chápe všetky hodnotenia, naozaj bol dej miestami príliš rozťahaný ale ja som mal z neho naozaj dobrý pocit a spolu s Časom a Halloween Kills ide o tohtoročné topky, pochopiteľne z môjho pohľadu. A áno, podstatne lepšei spracovanie ako Lynchova pôvodná verzia, nepochybne. ()

kajas

Nečetla jsem knížku, ani jsem neviděla jiné adaptace, ale určitě dokážu ocenit dokonalé technické zpracování a skvělé herecké výkony a obsazení vůbec (vlastně nejvíc mě potěšil charismatický "Aquaman" Momoa). Hned v úvodním titulku je vidět, že se jedná o první část (což už věděli všichni, kdo se o vznik filmu trošičku zajímali). Na výsledku je ale bohužel hrozně znát, že je pouhým čekáním na velké finále. Dočkali jsme se podrobného představení všech postav, nějakého úvodního konfliktu a teď se musíme jenom modlit, že se povede úspěšně natočit už schválený druhý díl. Do té doby ale tuhle půlku nemůžu dostatečně ocenit. S větším odstupem musím hodnocení ještě malinko snížit, protože si po několika týdnech od projekce už nevybavuji jedinou scénu, ze které bych se "posadila" na zadek. Takže ano, trošičku zklamání. P. S. IMAX podle mého názoru docela zbytečný, protože je ve 3D... Edit před premiérou druhé části: Druhá projekce na televizní obrazovce logicky neměla takovou sílu jako na velkém plátně a sloužila mi hlavně pro připomenutí vazeb mezi jednotlivými postavami. Znovu se k ní vracet už ale nebudu. ()

PP66

Jako slušný... Trochu to připomíná vnitřním nábojem Star Wars, ale nic proti tomu ;o) a budou další díly, že... ()

L_O_U_S

Mám pro Davida Lynche slabost, ale jeho verzi Duny považuju ve srovnání s novou verzí za horší. Pokud Lynch v něčem jednoznačně vede, je to osobitost zpracování – mně ty jeho divnohrátky vůbec nevadí, dává to filmu to správné koření a člověku se divně ujetí Harkonnenové prostě vryjí pod kůži. Jenže Lynch měl smůlu, že mu studio film přestříhalo a zkrátilo, což se chválabohu Villeneuveovi nestalo. Jestli je Villeneuve v něčem slabší, pak je to kromě méně zapamatovatelné stylizace i práce se světlem – já totiž fakt nemám rád, když se značná část scén odehrává v polostínu ve strohém prostředí. V kině je to OK, ale zkuste se na to pak dívat během dne. (Podobným problémem trpí i Villeneuveovi Příchozí.) Nemyslím si, že návštěva u záporáků musí nutně znamenat, že tam bude všude tma nebo zamračeno. Co ovšem Villeneuve zvládá dobře, je celková rozmáchlost adaptace – a jsou to částečně Zimmerovy „orientální“ akordy, částečně velkolepé scény jako přílet Atreidů na Arrakis, co dává vzpomenout na výpravné klasiky jako Lawrence z Arábie. A právě tímhle si mě tahle verze Duny získává. Na dvojku nejspíš zajdu taky. (1 357.) ()

Robko

Ať už Denise Villeneuva máte nebo nemáte rádi, faktem jsou dvě věci: umí vytvořit audiovizuální pastvu pro oči a mnohdy brát dech na úrovni jednotlivých scén a není příliš dobrý vypravěč, tzn. neumí svazovat jednotlivé prvky dohromady a vytvořit nějakou motivační či tematickou ucelenost na ploše celovečerního filmu. Není to tak, že bych objevil Ameriku a myslel si, že jsem chytřejší, než ti, kteří mu svěří desítky a stovky milionů dolarů - to vůbec ne. Oni ví proč to dělají a ani netvrdím, že je Villeneuve špatnej filmař. On totiž dokáže ty scény pospojovat do tak opulentního celku, kterej vytváří dojem obrovské hypnotičnosti, a pro běžného diváka snad i nějaké "intelektuální hloubky", že víc není třeba. Což je pro mnoho (a očividně velmi mnoho) lidí přesně to, co chtějí a co je na něm baví. Jenže to z něj ale vlastně dělá jenom sofistikovanějšího Snydera. Jinak scéna s červem je opravdu fantastická a Momoa je překvapivě na pěst jen trochu. ()

Radda

Dlouho očekávaná Duna konečně dorazila do našich kin a já z toho byl totálně odpálen do jiné dimenze absolutně nadčasové kvality tohoto megadíla, která přesahuje o mílové kroky veškerá měřítka kvalit. Tady se prostě povedlo všechno od neuvěřitelně krásné kamery, přes špičkové herecké výkony (Timothée je čím dál tím víc neskutečně talentovaný herec), po dechberoucí kostýmy zejména výborně vypadající zbroj rodu Atreidů. Za vypíchnutí ještě určitě stojí samotné zpracování lodí a technologií obecně, konkrétně mířím na pro mě zcela geniálně vymyšlené a zpracované oodobě ornitoptéry (prostě pastva pro oči). Též stojí za zmínku výborně udělaný osobní štít a to opět jak po vizuální tak i technologické stránce. Tohle se ti Denisi fakt fakt povedlo. Epický a dechberoucí epos. Snad se dočkáme i toho pokračování, které je tu dosti teasnuté. Hodnocení nemůže být jiné než plných 100%. Díky za velkou událost! PS: Poprvé v životě viděno v IMAX kině a stálo to kurde za to dvakrát tolik! ()

LND

Prim v Duně hraje audiovizuál, který je v IMAXu vyloženě ohromující. Villeneuve, Zimmer i všichni ostatní odvedli výbornou práci a všem hercům včetně těch vedlejších jejich role neuvěřitelně sedí. Zpracování příběhu je samozřejmě super, ale trošku to "kazí" rozdělení na dva díly a tomu odpovídající konec. Je to ale určitě lepší než všechno uspěchat a nacpat do jednoho filmu. Nezbývá než označit Dunu jako velice povedenou a nepochybuji o tom, že druhý díl bude minimálně stejně kvalitní. ()

sofiapetra

Viděla jsem to v kině, takže jsem pro to udělala, myslím, dosti. Předlohu jsem vůbec neznala, neb sci-fi mě odjakživa nebaví ani číst. Beru to tedy tak, že jsem si zacelila jednu z mnoha děr ve všeobecném přehledu. Tedy, dalo se to vidět, ale bylo to studené a odtažité a nijak zvlášť mě to nezasáhlo. ()

Chrysopras

Co napsat, aby mě nesežehly černé plameny?! :-D Po technické stránce výborně odvedená práce včetně triků a hudby mistra Zimmera. Taktéž herecky hodně solidní počin. V čele s Chalametem, který to utáhl naprosto s přehledem. Zdatně sekundují Isaac, Ferguson a další nevyjímaje Stellanovu třešničkovou proměnu. Zkrátka DV je top a ukočíroval to s grácií. Ovšem příběh ( nejsa obeznámen s předlohou ) mě už tolik neoslnil. Místy byl až klišoidní. A přiznávám, že stopáž mě v závěru už taky trochu zmáhala. Proto "jen" čtyři hvězdičky. ()

Petroff

Imperátor, to jako vážně? Sci-fi tohohle rázu mě nebaví, nikdy nebavilo a bavit nebude (asi protože jde o fantasy pohádku o princi, co jde na zkušenou do světa). Vládnoucí rody, sny, osudová předurčenost, náboženství, tradice a vyvolenej hezounek ze starejch pověstí. Ani kapka krve, planety i postavy bez života, hadička do nosu a 3 nezábavný něco jako akční scény (abyste rozumněli, akci bych klidně vypustil úplně, protože je zcela sterilní). Hromada nudy. Nemám rád pohádky. Dovedu si ale představit, že seriál by mohl být násobně lepší. A i tu opěvovanou hudbu jsem nějak přeslechl. Slibuju, že se znovu podívám na Lynche. ()

Axis

Soubor opulentních, záběrů. Což je dobrý, ale stačílo mi to tak na 30 minut, bohužel další dvě a půl hodiny se to nijak nezmění a já se dost nudím. Raději bych si první díl prohlédl jako velkoformátovou obrázkovou knížku a šel do kina až na druhej díl, kde bude ten velkej námrd na kterej se celou dobu čeká. Lynchova verze je v tuto chvíli mnohem a mnohem zábavnější. 6/10 Zííííív. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl