Duna

• Česko Duna (viac)

Gaaron

Ach, ten pocit, že se člověk v kině znovu narodil, který umí navodit ty nejlepší z nejlepších filmů! Duna je čarokrásná, úžasná a perfektní. Chci ji vidět znovu a znovu a znovu a v nejmenším nepochybuju, že se spolu s druhou částí stane jedním z nejzásadnějších filmových sci-fi našich časů. ()

Pajky3

Portsmouth, 7.11.2021 Konečně jsem se dostal k tomu, abych si na Dunu vyrazil do kina a vážně to stálo za to. Je to totiž jeden z těch filmů, co si opravdu užijete na velkém plátně a se skvělým zvukem. Navíc, i když jsem tam seděl dvě a půl hodiny, tak jsem chtěl pokračovat dál a byl jsem překvapen, že už to končí. Jedna z věcí, která mě vážně bavila je obsazení, Timothée Chalamet mi do hlavní role pasoval a Rebecca Ferguson s Oscarem Isaacem byli jako jeho rodiče taky vybraní skvěle. Navíc je doplňuje hromada známých herců, kteří i na menším prostoru vytváří skvělé postavy. Líbily se mi nápadité efekty (helikoptéry) a ani akce nesplývala v nepřehledný chaos, což vždy potěší. Očekávání písečného červa perfektně gradovalo. Tempo by asi mohlo být o něco rychlejší, na druhou nemám pocit, že by se nic nedělo a nebylo se na co koukat. Kino ve mě tentokrát zanechalo vážně skvělý zážitek a těším se na to, až si zajdu na pokračování. ()

campix

Událost roku. Všechny filmy Denise Vileneuva se u mě stávají událostí podobnou jako když nový kousek uvádí Fincher nebo Nolan. Prostě must see záležitost, která u Duny platí dvojnásob. Duna je totiž vizuálně opojná epická podívaná, která vzniká jednou za několik let a jsem rád, že si našla své místo i v dnešní nelehké době. Vileneuve zde totiž pouze načrtnul svět a mocenské vztahy, které jsou popsané v knihách, takže by se trošku škarohlídsky dalo říci, že se tu vlastně nic nestalo, ale opak je pravdou. Stalo se toho tady opravdu hodně a jsem rád, že tu máme opět jednou výborně vedený áčkový film, kde herecké obsazení naprosto sedí do svých rolí a také v nich náležitě exceluje. Těším se co nám tenhle filmový svět přinese a stále doufám, že nezůstane pouze u jednoho filmu, jelikož tohle jednou bude kultovní materiál. ()

Wormboy

Kniznu Dunu mam precitanu odpredu-odzadu, rovnako ako film sa deli na dve samostatne casti, ide o mimoriadne prepracovane mnohovrzstevne dielo, ktore prosto nie je mozne duchom preniest na obrazovky, no momentalne si neviem predstavit lepsie filmove spracovanie ako to, co som prave dopozeral. Duna - prva cast/prvy film je uplne klasickym uvodom do velkeho sveta, spoznavame postavy (aplaus za genialny casting), svety, zaciname sa zoznamovat s motivmi, ktore budu rozvijane v nasledujucich knihach/filmoch (snad aj). O to viac treba dakovat Villeneuveovi, ze sa nepoblaznil (ako Lynch), rozpravanie uchopil pomaly, ale velkolepo, presne tak ako si knizny material zasluzil. Pre tych, ktorym to bolo pomale, ano, druha cast Duny (knihy) je o cosi dynamickejsia. Ocakavania boli obrovske a do bodky sa naplnili. Uz len cakat co vsetko bude produkcia ochotna financovat a divak stravit, kedze svet Duny ponuka mnozstvo materialu na niekolko rokov. ()

PavelVanekArt

Po druhém shlédnutí zvedám na 5*. Ten film je pastva pro oči i uši, výprava přesahuje sama sebe a mám u toho příjemnej vibe, kterej jsem měl naposledy někde u Společenstva prstenu. Knihu jsem nečetl, první film neviděl, ale tohle mě okouzlilo. Villeneuve mě uz u Blade Runner 2049 přesvědčil (jinak od něj snesu už jen Sicaria), že tyhle obrovský filmy s obrovským očekáváním zvládá levou zadní. 5* a.k.a 98% a film roku 2021. ()

Ondatra

Knihy jsem nikdy nečetl, ani jsem neviděl původní zpracování od Davida Lynche. Ale myslím, že to nevadí. Toto zpracování od Denise Villeneuvea se ale opravdu povedlo. Samotný příběh tím pádem nemohu srovnat s knihou, ale můžu říct, že jestli je kniha stejně dobrá jako film, tak si ji asi přečtu. Ve filmu mi ale občas chybělo trochu více akce a ocenil bych méně nudných pasáží. To celé ale kompenzuje herecké obsazení a nádherná kamera. Obsazení je zde velmi pestré a divák si zde najde svého favorita. Celé prostředí mi trochu připomínalo film Marťan, který se také odehrával v poušti. Pamatuju si, že když jsem seděl v kině a viděl jsem pouze polovinu Duny, tak už jsem věděl, že to je nádherný film. Na velkém plátně, které je ještě k tomu krásně nazvučené hudbou od Hanse Zimmera, to všechno vypadá ještě dvakrát lépe. Schválně jak to bude vypadat ve 4K nebo 3D. Samotný konec mě ale trochu zarazil a nečekal jsem ho. Je jasné, že přijde minimálně ještě jedno pokračování a nedivil bych se, kdyby jich bylo víc. Myslím, že samotní tvůrci naplnili jejich očekávání a můžou se radovat. Proto se už nemůžu dočkat, až přijde druhá část. 8,5/10 ()

Flynn

Dunu jsem si pustil znova ani ne týden před plánovaným shlédnutím 2.dílu v kině. Když jsem film viděl znova, užíval jsem si více detailů a hudby a všech těch věcí okolo a musím dát jasných 5 hvězd. Denise mám rád a viděl jsem většinu jeho lidí a jeho tvorba mi prostě sedí. Umí krásně přecházet od epických scén (válečné scény u zaparkovaných galaktických křižníků) po ty klidně (dialog ve stanu se svou matkou). Vše decentně podkresleno hudbou Hanse Zimmera. Navnadil jsem se na druhý díl a po jeho shlédnutí musím říct, že se jedná o skvělý kousek na chlapské filmové maratony (jako Pán Prstenů) a doufám, že vyjde nějaká directors cut verze. ()

BoXBe

Duna vlastně splňuje všechny požadavky, které po velkých blockbusterech v kině mám a leccos i navíc. Je epická, je vizuálně prakticky dokonalá, je hudebně místy až zhmotnělá, plná skvělého zvuku, hřmění, dunění a lomozu, je nabitá skvělými herci a nedává moc prostoru vatě ve vyprávění. Zároveň ale mi tyhle ingredience ne úplně sedly. Zendaya běhá ve vizích půlku filmu, aniž by byla nositelkou jakékoliv smysluplné myšlenky. Spousta lidí v příběhu přijde a odejde a nepůsobí o nic věrohodněji, než vedlejší postavy v Avengers nebo Star Wars. Ve vesmíru Dunynení prostor pro normální lidi, jen pro vojáky a nejrůznější typy sluhů,. Film je hluboce až strašně osudově laděný, což mi obvykle nevadí ve třetích dílech trilogií, ale v těch prvních to není snadné utáhnout na pozornost. V Duně je osudovosti, o které nic nevíme, podřízeno vše, takže nezbývá ani kapka prostoru pro sympatie s čímkoliv. Celé je to Hra o trůny někde v poušti, kde není jasné, kdo tahá za co a proč, vyjma těžby bohatství z koření a vzdálené touze po moci reprezentované jedinou opravdu zápornou postavou. Ano, je to blockbuster první třídy a nic podobného jsme roky neviděli a neuvidíme, na druhou stranu, kapka střihu by filmu pomohla, v určitých chvílích herci i hráli pomalu, jindy bylo těch zpomalovaček až příliš, to by i Zack Snyder přidal na tempu. Bez pokračování to celé navíc vůbec nedává smysl. To už má větší smysl vzpomenout na Riddicka. Při vší béčkovosti měl alespoň začátek a konec. Duna i přes to přese všechno je super zážitek, ale bez pokračování může vyznít do ztracena, stejně jako Lynchův pokus. P.S.: Každý, kdo to hodnotí na základě čehokoliv menšího, než kino plátna a Dolby Atmos nebo obdobného, nechť se jde rovnou vykoupat někam do studené řeky, chvíli postát ve větru, dát si pár facek a pak se jít pokochat písčitými pouštními dunami do kina. Film určitě nevznikal pro tablety a mobily a kinoripy, stejně jako víno nevzniklo jako čistící prostředek pro WC. P.S.2: Neznalost knihy možná neomlouvá, ale režisér to fakt moc neusnadnil. 2023: Dva měsíce před premiérou druhého filmu. Atmosféra funguje, hudba funguje, písek funguje, herci na jedničku, vizuálně úžasné, jen ten příběh je sekvence povinných scén před tím, co se asi má stát. Snad to dvojka narovná a přebije. ()

LasT_Olt

Knížku jsem nečetl, jelikož upřednostňuju spíš Clarka a Asiimova, nemůžu se ale zbavit pocitu, že by se to víc hodilo seriálově. Je to moc hezké a oku to lahodí, ale Blade Runnerovi jsem dal taky čtyřku a to se mi ve všech aspektech líbil víc no. ()

mortak

Nebýt vážek či červů, bral bych to spíše jako historický film. Kostýmová stylizace Chalameta do rozervaného romantického rytířského hrdiny na způsob K H Máchy byla občas až moc přehnaná. Musí se na to do kina, o tom žádná. V něm to uteče jako voda. Scénáristicky je to bohužel spíše pilot k seriálu než filmový příběh. Ve filmu by mnoho scén skončilo ve střižně, protože zatím nevedou nikam (služebná, palmy...), či by důležité postavy musely mít ukončený dějový oblouk (Brolin) K tomu jsou dialogy dost jednoduché, prázdné, zatížené patosem, a často je můžete odhadnout na míle dopředu. Nevím, jestli se kdy k prvnímu dílu vrátím, ale na druhý se docela těším. ()

FrankSusta

Skvost! Toto je revoluční film! Nejvíce mi to připomíná Pána Prstenů, jelikož ten byl taky revolučním filmem. Je to zrod něčeho velkýho! Celý film jsem měl čelist spadlou až na zem... a to tak, že celej film. Film, na který se musí chodit do kina! Jedině tak vycítíte tu velikost! Tu vyjímečnost. Ty efekty jsou neuvěřitelné - až na jeden záběr vynořujících se lodí z vody, kde ta voda byla... prostě hodně viditelně dělaná počítačem. Pak tam byla hudba = šok! Mrazilo mě z ní! Hudba byla fantastická! Jen podtrhovala velikost a kvalitu tohoto snímku.   Kamera = taky nemožný počin! Ta byla dokonalá! Špičková!   Režie = jo, dobrý! Villeneuve válí a chci toho od něj vidět víc!     Příběh byl dokonalý! A herci to jen... váleli! Do tohoto filmu (a depeše) jsem popravdě neměl Chalameta moc rád, přišel mi prostě jako takový namyšlený blbeček. Ale to jsem se šeredně mýlil (a lituji toho)! Je to úžasnej herec a chci toho od něj vidět víc.       Chci pokračování! Okamžitě! Ať už to je venku! (ne, to čekání se vydržet dá - možná) Popravdě jsem do teď moc sci-fi nemusel (i když tohle je i trochu fantasy - ale to jsem taky moc nemusel) - a délka toho filmu... snesl jsem to. Jenom (víceméně spoilerová jedna věta) u toho otevřenýho konce jsem byl dost... naštvaný, ale zároveň šťastný.    tenhle film musí vidět prostě každý! je to revoluční film! Okamžitě na to jděte všichni do kina! A do co největšího! Tenhle film je prostě úžasný! Asi tomu nedám celých deset z deseti, jelikož jsem na to šel s takovým pocitem, že to je strašně přeceňovaný - páč ty trailery se mi prostě moc nelíbili. A do celkovýho filmu jsem počítal i trailer. A je to škoda. 9-9,5/10 ()

čidlo

Po technické stránce jak je u Villeneuva zvykem je film za 5,ale neměl jsem u filmu žádný wtf moment nic co by mně nějak uzemnilo...Hudební doprovod šel mimo mou osobu . Uvidím kam to hodnocení posune 2hý díl zatím 80% ()

NiWi

Duna má v rukou Denise Villeneuva velkou šanci dosáhnout na stejný kultovní status jako má Pán Prstenů či Star Wars. Audiovizuálně precizní sci-fi, které pozdvihuje kromě jiného mimořádná hudba Hanse Zimmera, skvělý casting a výkony všech zúčastněných. Je evidentní, že knižní Duna je velkolepé a skvěle vymyšlené dílo, a její moderní filmová adaptace tuto skutečnost jen podtrhuje díky prvotřídní režii a zpracování ve všech ohledech. ()

Mylouch

Obrovský kus práce na vizuální, výtvarné a hlavně čitelné hudebně-zvukové složce. Jinak jednoduchý děj vykudrlinkovaný střídanými typovými akcemi souboj/útok/návštěva. Herectví se odehrává ve vedlejších rolích. Mystický newspeak moc parády neudělá, takže jejím nositelem jsou převážně pojmenování. Odporná genderová nekorektnost jako třešnička ()

E=mc2

Čo by dokázal urobiť Spielberg s týmito púštnymi červami, urobil by s nimi to čo urobil so žralokom v Čeľustiach. Človek by sa bál stúpiť na piesok, mal by z púšte strach. Žiaľ, nekoná sa... Nová holywoodska telenovela a jej prvý diel za 165 mega je na svete! Štúdia si brúsia zuby na pokračovanie v očakávaní trojitého zisku. Toľko postáv že iba ich zoznam je na samostatný film. Koho nezabije prvých cca 70 minút dočká sa aj nejakého kvázi príbehu a akcie. Človek pritom žasne že na tvorbu scenára bolo prizvané také legendárne meno ako Eric Roth! Asi preto aby zachránil čo sa dalo. Denis Villeneuve sa v jeho prvotinách javil ako veľmi dobrý režisér (Prisoners, Sicario) a možný nástupca legendárnych solitérov ako Fincher či Scott ale po tom ako natočil tú strašnú sr💩čku Arrival (starý zlatý Kontakt s Jodie Foster) prišiel úplne sprznený Blade Runner (ktorý zachraňoval iba Deakins) a teraz táto chujovina ktorá mohla mať 110 minút a necítili by ste vôbec žiaden rozdiel. A keď sa zamyslím nad príbehom ako by som čítal Korán a nástup Mohammeda k moci (nič proti Islámu, inšpirácia subsaharskou oblasťou a arabským polostrovom je viac než jasná). Filmový priemysel ide do čoraz väčších 💩 a môžu za to predovšetkým komiksové spracovania ktoré nastoľujú trendy a vaše Netflixy blbečkovia. Takže ** hviezdičky. Jedna hviezdička je pre mňa že som to vydržal až do konca lebo som Statočné srdce (to je ten film z čias kedy ešte mainstream produkoval umenie). 40% ()

alchac

Magnum opus světové sci-fi Villně znásilněný, nemilosrdně lobotomizovaný, přepečlivě vykostěný a pomletý do hambáčů za účelem dosažení chutnosti a snadné stravitelnosti i pro naprosté dementy, což je samo o sobě těžko slučitelné s cca 90 % obsahu knihy, pročež z mnoha jejích faset zůstala jen nepříliš smysluplná a subjektivně ani příliš oku lahodící vizuální onanie nad torzem hlavní dějové linky. Docela průser, když si člověk uvědomí, jaký potenciál zde byl k dispozici, jenže to by jej Denis namísto svého malého skorojmenovce musel uchopit do ruky alespoň stejně pevně, jako před drahnou dobou Lynč (který sice jinak nesnáším, ale nyní bych jej autorům této novoty silně přál). Nezdrhnout ze sálu po cca 3 minutách jsem zvládl zejména díky paní Džesice, kterou, ač také často směšně přehrávající, jsem měl neodolatelnou chuť posypat kořením a lascivně modulovaným Hlasem jí poručit „Saj-hul úd!“ Normálně bych dával asi dvě, ale až takto brutální zmrzačení nejlepčí existující knihy evr (diskuzi na toto téma absolutně nepři pouštím) si zasluhuje přiblížit k hladině septiku daleko těsněji. Na druhou stranu mě aspoň nesralo, že tato síčovina skončila někde před půlkou. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl