Piatok trinásteho

• Česko Pátek třináctého (viac)

Země v okolí letního tábora Crystal Lake je nasáklá krví. Deset dílů kultovního hororu Pátek třináctého si vybralo svou daň v podobě životů mnoha teenagerů, kteří byli v nesprávný čas na nesprávném místě. Deset dílů také zcela vyčerpalo scenáristickou invenci, takže zpočátku výborná hororová série nabírala čím dál negativnější nádech. Dvacet devět let po jedničce proto spojili síly produkující Michael Bay a režírující Marcus Nispel, kteří už dokázali resuscitovat Texaský masakr motorovou pilou, a natočili legendární horor znovu... „Když točíte takový film, musíte se sami sebe zeptat: Jaká síla nutí lidi dívat se na tyhle horory pořád dokola? A pak jim místo odpovědi dát to, co chtějí, ale ne přesně to, co očekávají. Pak je to bude bavit,“ říká režisér Markus Nispel. Podle legendy masakr u Crystal Lake odstartovala nepozornost instruktorů letního tábora, kteří si nevšimli topícího se mentálně postiženého chlapce Jasona Vorheese. Ve snaze pomstít synovu smrt vzala truchlící matka spravedlnost do vlastních rukou a začala milé vychovatele nemile likvidovat. Když byla nakonec i ona poslána do pekla, převzal její práci utopený synáček. Tenhle příběh si ve zkratce připomeneme ještě před úvodními titulky a vypráví si ho i parta teenagerů, která do téhle oblasti zavítá. Vzhledem k tomu, že je nenapadne nic „rozumnějšího“, než děsivou lokalitu prozkoumat a přenocovat v ní, asi tušíte, jak to s nimi nakonec dopadne. Pár týdnů nato sem přijede sympaťák Clay, který pátrá po zmizelé sestře. Vzhledem k tomu, že jde o členku nešťastné partičky, musí vám být Claye a jeho zoufalého snažení upřímně líto. Litovat naopak není třeba bezprizorního Jasona, jemuž se pod ostří mačety blíží další skupinka rozjívených teenagerů, kteří si chtějí užít víkend v divočině a netuší, že za to zaplatí tu nejvyšší cenu. (oficiálny text distribútora)

bulawaio

V posledních letech se objevuje mnoho remaků a většinou nedosahují úrovně původních děl. Tento kousek nemá se skvělou sérií nic společného. Předem je nutné říci, že se nejedná o čistokrevný remake. Nepodobá se prakticky žádnému dílu, takže se jedná spíše o další díl již mrtvého Jasona. Začneme popořadě. Viděl jsem všechny díly pátku třináctého a pro mě je to opravdu kult. Jason je a bude pro mě nejlepší slasher všech dob. Jeho stylizace s příběhem je naprosto dokonalá. za nejlepší považuji 1,2,3 a 6 díl série. Ano, vždy se opravdu jednalo o vyvraždování teenagerů. Nic víc, nic míň. A proč je tedy tento film tak hrozný? Nejprve se budeme zabývat současnou generací a generací před 30 lety. Společné je, že všichni mají rádi sex. Rozdílné, že tato generace je s největší pravděpodobností po lobotomii mozku.A jako správný režiser moderní doby, je nutné do filmu zahrnout maximální multikultarismus. Víc nemá cenu se vyjadřovat. Jedno klišé střídá druhé. Ted samotný Jason, který prakticky vždy držel celou sérii. Na něm je budováno celé napětí a atmosféra. Jason je chladnokrevný vrah. Zabíjí beze smyslu. Vraždy si vychutnává a ukazuje tím svoji sílu. Zabíjí s přehledem. Má ohromnou sílu, která vyvažuje jeho menší pohyblivost. Jason po 30 letech? Běhá jak sprinter, střílí z luku a je obratný jak veverka čiperka. A co dokonce. Opravdu inteligentě přemyšlí. Todle prakticky zabilo celou atmosféru. Co dělalo ze série kult byla určitě skvělá hororová hudba. Tento film ji prakticky nezná. Celkově lze říct, že jde opravdu o hrozné dílo. Na jednu upocenou hvězdu to má za těch pár mordů. Moje poslední přání je, at už podobné remaky nevznikají a nekazí filmovou kulturu skvělých hororových klasik. Asi je dneska náročné přemýšlet a kopírovat je jednodušší... ()

kishi_SO

kebyze to skonci po tom "intre" ci co to bolo mozno by spravili lepsie :-D...no nic klisovite, predvidatelne a lahko zabudnutelne..esteze tie cecky sem tam ukazali :-DD ()

Element2

Je to dokola jedno a to samé, Fredy, Jason, Jason, Fredy. Chybí námět něčeho nového, pro mě třeba Pátek třináctého katastrofa nebyla, je to dost horších věcí, které stály daleko víc a mají daleko víc slávy. V prvních 5 minutách víte konec. Mladá skupinka lidí jede tábořit jako ve stě dalších filmů a postupně je někdo/něco začne kosit a bla bla bla, přežije jeden. Od filmů po roce 2005 bych čekal o dost více, když v už kolem 1980 byli schopni natočit supr podívanou ()

Tomasson93

Nic nového...Jasonův stereotypní způsob zabíjení nikoho nepřekvapí, natož aby vyděsil. Nejsem sice žádný fanda Pátků z 80.let, ale oproti tomuhle remaku to ještě byla parádní zábava. Člověk by čekal, že se za těch 30 let od prvního dílu něco změní a ono nic. 1* za kozy, jinak opravdu není o co stát. ;-) ()

Carnosaurus

Marcus Prznitel se pustil do Pátku třináctého. Natočil šedivě nudnou vyvražďovačku bez špetky invence a zalidnil ji dementními postavami, kterým se zkrátka nedá fandit. Tak zkoušíte fandit Jasonovi, jenomže ten nám pod maskou neuvěřitelně zestárl a jeho mordy nemají grády. Jakoby už to Jasona ani nebavilo a on to dělal jen ze setrvačnosti. Tahle série už byla několikrát zneuctěna, zmasakrována a pohřbena a Bay s Nispelem teď na ten hrob ještě flušou. To se legendám nedělá. ()

Evbad

Nuž, takto. Jako člověk, který neviděl x předcházejících pátků 13. jsem byl poměrně rychle uveden do "děje". Jen mě trochu překvapilo, že za 20 minut pobil hromotluk s mačetou celou výpravu teenagerů a už sem doufal, že tohle bude jen krátkometrážní snímek. Nicméně to už se blížila další porce zlaté americké mládeže. Mladé nadějné krasavice hned odhodily svršky, ale ani to muže v masce neobměkčilo, ba né. Nakonec se naplnilo moje tušení, že ta drtička dřeve přeci jen bude hrát svou větší roli a skutečně na ní při grandfinále došlo. Na a konec - to byl fakt konec.... A vysvětlil by mě nekdo, proč v každým filmu s maniakálním vrahem postavy umírají stále stylem - něco se venku děje, počkejte tu, já sám se tam doju podívat? ()

Venceslao90

Originál jsem nikdy neviděl, ale přiznám se, že od tohoto filmu jsem čekal větší průser. Sice to není nic nového, ale v rámci žánru to má dobrou atmosféru a je to slušně natočené. Průměr. ()

gezper

Prokládaný schizofrenní začátek titulky vs. filmová stopa je v tomhle provedení pěkně nechutný střihací nápad, ok, ještě zkousnutelný detail, jenže ono se koná značné střihací derby i dále..Mimochodem název filmu se objeví až po extrémně dlouhém "prologu" s první partou jdoucí na porážku. Kamera je ještě v rámci žánru průměr, ale ty filtry mě docela štvaly. Pominu to, že jsem se ani na vteřinu nebál a tucty postav mi byli úplně putna, o jejich hereckých snahách raději pomlčím. Zkrátka jen další tupá tuctová vyvražďovačka nadržených teenagerů běhajích po lese a prozkoumávajíc neohroženě kde jakou barabiznu, no co, je to pro stejnou cílovou kategorii. Původní pátky si (ostatně jako i spoustu sobot) nepamatuji, takže nesrovnávám. [20%] ()

st4nford

Na remake Hory mají oči nebo Texaský masakr motorovou pilou to nemá ani z daleka. Je to Pátek třináctého v novém kabátě. Jason má originálnější nápady v zabíjení narozdíl od původní verze, ale fanoušky originální verze to spíš asi urazí. Je to úplně něco jiného, ale je tam dost vtipů i napínavých momentů, takže to pobaví. ()

Kozlowski8

V roce 1980 se stala u Křišťálového jezera veliká tragédie. Jedno z dětí zdejšího tábora se utopilo v jezeře a jeho šílená matka vzala spravedlnost do svých rukou a postupně mordovala jednoho vedoucího za druhým, než byla sama zabita. O 20 let později na toto místo přijíždí parta mladých lidí... Úvod, až do pasáže "o šest měsíců později", byl pro mne až překvapivě výborný. Seděl jsem přikovaný do křesla, mrazilo mi po těle a několikrát jsem se lek, až mi změk. Od uvedeného okamžiku k napětí, lekání a drsným krvavým pasážím přibyly okamžiky pro mne nepřijatelné, hloupé a těžko uvěřitelné, které dosavadní dojem hodně srazily. (Nechci spoilovat, proto je nebudu uvádět). Mezi ně nepočítám úlet v samotném závěru, který považuji spíše za ironický šprým pana režiséra. 55%. ()

Merenre

Naprosto zbytečný film, který je tak šablonovitý a neoriginální, že víc to ani nejde. Prostě tlupa pubošů v lese, které postupně povraždí šílenec. Není to spoiler, protože každému je po první minutě jasné, že nic jiného se ani dít nemůže - a vskutku. ()

Insomniac

OMFG! Tak po cca. desiatich minútach a vyvraždení jednej osádky som čakal koniec a vykúpenie, ale... Nastúpili ďalší nesympatický americky krásni ľudia a sračka pokračovala. Nelogické, tupé, nezničiteľný Conan Jason, bez pointy, (trošku humoru). Pekné kozy. Najdebilnejší záver. Toť zhrnutie. ()

Simon.Dobes

Ja som viac než spokojný. Videl som všetkých desať pôvodných filmov a tohto remaku som sa obával. Zostal som veľmi prekvapený po jeho pozretí. Jason mi tu prišiel dokonca osobnejší než v niektorých predošlých filmoch. Niektorí teenageri boli správne otravní, k zopár som si vedel urobiť aj nejaký vzťah. Čo mi nesedelo, boli strihy - tie boli miestami naozaj katastrofálne, hlavne pri vraždách. ()

Jason_1988

Tenhle horor ujde moc mě nebavil a ani to moc nevipadá na originál :( HLAVNÍ POSTAVY 10/10 JASON 10/10 VRAŽDY BRUTÁLNÍ 10/10 ATMOSFÉRA UJDE 5/10 KAMERA 8/10 HUDBA 10/10 ()

david141474

Sakra teď jsem byl velmi pozitivně překvapen a to hlavně kvůli tomu, že se v této sáze neobjevily žádný dobrý díly, teda když nepočítám šestý a sedmý díl. Nebýt těchto dvou dílů tato sága by stála za vyližprdel. A teď se k šestce a sedmičce může připojit i tento remake. Tato jedenáctidílná sága má akorát 3 dobrý díly jinak ne. Tato sága mi nesedla a dlouho se na ni nepodívám. Určitě ne v příštích 3 letech. Místo toho se s radostí podívám na Michaela Myerse nebo Freddyho Krugera. I když na sedmičku bych se někdy podívat mohl. A pak je tady ještě film Jason vs Freddy a ten jsem teda ještě neviděl se přiznám. Tato sága je pro mě velké zklamání, očekával jsem od této ságy trochu toho děsu, strachu a zoufalství a to v žádným díle nebylo. A teď se ještě vrhnu na recenzi tohoto posledního dílu. Jason je v tomhle filmu z první poloviny opět to kopyto co má na hlavě pytel a v druhé půlce si nasadí tu hokejovou masku a tahle scéna je opravdu kulervoucí, hlavně díky skvělé kameře a hudbě, která dané scéně dodává správnou atmosféru. A ještě musím říct, že je Jason v tomhle filmu docela děsivej a to v předchozích dílech teda nebyl. Soundtrack jak už jsem řekl je skvělej. A kamera taktéž. 9/10 Já tento díl považuju, za ten nejlepší co nám sága pátků představila! ()

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

01.11.2022

Zatímco poslední celovečerní příspěvek do jedné z nejpopulárnějších hororových sérií všech dob dorazil do kin už před dlouhými třinácti lety a dalšího filmu se kvůli tvůrčím sporům o práva na… (viac)

Raimi a horory pro celou rodinu

Raimi a horory pro celou rodinu

05.10.2009

Podivnou novou divizi vytvořil Sam Raimi v rámci své na horory zaměřené produkční společnosti Ghost House Pictures. Pod hlavičkou Spooky Pictures prý budou vznikat „thrillery pro celou rodinu“.… (viac)

Conan je v haj*lu

Conan je v haj*lu

13.06.2009

Omluvte to přímočaré vyjádření osobních pocitů, ale slušněji už to napsat nedokážu (zvažoval jsem i mnohem ostřejší verze). Že se schyluje k natáčení nového filmu o barbaru Conanovi (spíš než o… (viac)

Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic

Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic

03.05.2009

...a další zprávy z hororových dimenzí. Začněme něčím, co smrdí klasikou. Režisér nového Pátku třináctého Marcus Nispel natočí The Last Voyage of Demeter. Čtenáři Brama Stokera už se jistě chytají –… (viac)