Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiálny text distribútora)

rialilly

Klass je jedním z těch filmů, který mi doslova vyrazil dech. Už jenom to, že je to podle skutečné události, mi přijde neuvěřitelné. Myslím, že se film věnuje docela aktuálnímu tématu, které ovšem mnoho lidí podceňuje stejně jako samotné následky šikany. Hodně lidí si neuvědomuje, kam až to může dojít. Někdy až k masakru, například jako ten na univerzitě v Texasu, Virginii, Michiganu a samozřejmě nejznámějšímu Columbine. Podle mého názoru byl tento autentický příběh velmi dobře převeden na filmové plátno, hlavní představitelé i šikanisti své role zvládli skvěle. Některým hercům v podobě ostatních přihlížejících žáků ve třídě bych možná nebyla tak nakloněná, přišlo mi totiž trochu zvláštní, že by opravdu jenom vesele přihlíželi a neměli s tou šikanou nejmenší problém. Film se mi ale opravdu líbil, a scéna na pláži byla docela překvapivá a zároveň hodně smutná, stejně jako úplný závěr filmu, na který jsem jenom překvapeně zírala. ()

Pulper

Děsivě působivý film postavený na velmi realistických hereckých výkonech "dětí" a uvěřitelnosti zápletky, ač uznávám, že je to kapánek na hraně. Do určité míry se dokážu vcítit do pocitů hlavních hrdinů a vůbec mě nepřekvapil konec. Ještě jedna věc. Mnohem víc mi leze krkem tupý dav, který drží basu a bojí se/nechce jakkoliv zasáhnout, než sadistická pakáž, co si na zdánlivě slabších jedincích něco dokazuje. ()

Freshoun

Toto mi pohlo žlučí..Snad každý šikanu zažil ať z jakéhokoliv pohledu a ten kdo ji dokázal přehlížet stejně jako celá třída v tomto filmu by se mě stydět. ()

Tormentor665

Na jednu stranu snaha o reánost, na druhou zase silně přitažené za vlasy. Hlavně šikanovaný je vždy sám, nikdo mu nepomůže, navíc jakási čestnost je pro dnešní mládež jen slovo z pitomých filmů o rytířích. Ovšem plus je, že film ukázal zatím jediné (a fungující) řešení školní šikany:-) ()

ardno5

Podle mého si nezaslouží 85%. A to z toho důvodu, že film na mě působí amatérsky. Film o šikaně ve školním prostředí, herci nebyli nejhorší ale kamera už tak kvalitní nebyla. Prý podle skutečné události, ale nevím jak moc je to podle skutečnosti. Podobný a zároveň podle mého lepší film je Zlo mezi námi... Pro mě 3* (67%) ()

Maniik88

Uf, tak to sa ťažko hodnotí. Podobné trochu švédskemu Ondskan/Zlo. Film na mňa pôsobil až nechutne realisticky, herci výborní, slušný scenár, mráz po chrbte. Film hodne na zamyslenie najmä pre učiteľov, rodičov, no a neviem či by tie mladé mozgy vo vývoji dokázali vstrebať tento film a správne ho pochopiť. Púšťať na školách ako prevenciu proti šikane, následne rozhovor s cvokármi a snáď si tie deti vstúpia do seba. ()

sWONDER

Podľa mňa dosť nadhodnotený snímok. Téma je síce silná ale, film ako taký ma príliš nezmietol. Scenár by potreboval mnoho strán navyše. Keby sme sa dostali viac do hĺbky a rozpitval jednotlivé charaktery detailnejšie, určite s toho mohol byt film emocionálnejší a hlavne šokujúcejší. Záver ma trochu prekvapil, keďže vzišiel iba tak z "ničoho". Postavy boli síce z väčšej časti realistické, ale napriek tomu ma dosť rozčuľovali. Proste je to príliš jednostranné a hlavne krátke na tak silnú tému. 65 %. ()

JimDeNiro

Brutalne syrove, ale pro mne zavadejici k tomu, jqci jsou to dneska parchanti. Mam doma predskolaka, a pri predstave, ze se neco bude nedej boze dit i u nas, se mi jezi chlupy. To jsem odbocil, ale kazdopadne film se mi libil a opravdu se nebojim plneho hodnoceni. A ta severska atmosfera taky dela hodne (viz. napriklad HON). Jsem spokojen - 90% ()

J.e.r.e.c

Takhle nějak by mohli vypadat Bastardi, kdyby Magnusek tušil, jak se dělá film. Syrový (pseudo) dokumentaristický styl je pro dané téma ideální, herci výteční. Bohužel jsem viděl dabovanou verzi, která je namluvena tak debilně, že to zabíjí 50 % atmosféry. Posoudit realističnost snímku je pro mě těžké, do podobně extrémní situace jsem se v žádném kolektivu nedostal, ale pár věcí mi jednoduše nesedělo; naprostá apatie vůči šikaně ze strany prakticky celé třídy; vznik „přátelství“ mezi Kasperem a Josefem proběhl příliš rychle, bez postupného vývoje vzájemných sympatií, najednou se prostě kamarádili a byli proti všem, šmytec. A ten konec … efektní, ale zase příliš rychle vyeskalovaný, jak ke svému rozhodnutí dospěl Josef chápu, ale u Kaspera mi to znovu přijde velmi nevěrohodné. Zajímalo by mě, jak to celé proběhlo doopravdy. 70 % ()

zuzka236

Pre mňa jeden z filmov, na ktoré si budem pamätať asi po celý zvyšok života...emotívne, smutné a bohužial v dnešnej dobe tak reálne. Neváhala by som a dala by som rozhodne 5*, pretože posledná polhodina a koniec u mňa vyvolala silné dojmy, avšak mala som pocit, že niečo tomu chýbalo, filmové spracovanie sa mi zdalo priemerné a nie všetci z mladých hercov sa vedeli naplno vcítíť do svojej role, zvlášť na konci sa mi to videlo také "suché" u mladej Thei. 4* ()

joelly01

Povinny Challenge Tour film! Ja mam vzdy tak trochu averzi k necemu o cem se mi rekne "musis" (kakao, kompot, studium, dane, zubar), ale tohle vubec, ale vubec nebylo spatne. Tema dostatecne drsne bylo velice dobre prevedeno do filmu. Me se z sikany vzdycky jezi vsechny vlasy. Zajimave bylo sledovat zmenu pozice (v parte) hlavniho hrdiny, film pekne gradoval a celkove silneho tematu se reziser zhostil opravdu se cti. Plny pocet ovsem nedam, neb konec mi neskutecne pil krev. Strasne vypocitave a na efekt. Za jinych okolnosti bych to mozna zblajzla i s navijakem, ale po Svate Klare ten plny pocet proste nedam ani kdyby trakare padali. ()

misar3

Film jež silně útočí na vaše vnitřní JÁ. Snímek vás donutí zapřepřemýšlet a onen brouk v hlavě vás neopouští ani dlouho po zhlédnutí filmu. ()

Oudee33

Výhodou bylo, že jsem si pořádně nečetl popisek a nepamatoval si plakát... Ve finále mě čekalo překvapení podobně jako u Alpha Doga, kterému jsem také nedokázal věřit, jak moc daleko to může zajít. Jedním slovem drsný. Filmově to bylo na hranici mezi 3/4 a třeba rozjezd byl trochu s otazníkem... pořád jsem tápal kde se vzalo těch 84% (CSFD 18.1.2016) ...ovšem emočně postupně zasadilo knockout. 80%. ()

1mArc0

Krutý a realistický pohľad o tom, že čo je to SKUTOČNE ŠIKANA a kam môže psychické týranie zájsť. Mali by si ho pozrieť, tí ktorý si myslia, že uťahovať z druhých a cítiť sa byť kráľom, je nakoniec absolútna sprostosť. Koniec filmu je absolútna apokalypsa, akú mohol tento film len dostať. /95 %/ ()

denulik

Prijala by som aspoň náznak vysvetlenia toho, ako kompletná trieda dospela k takému radikálnemu postoju k Jozefovi, teda čo filmovému príbehu predchádzalo. Nie som si celkom istá ani vierohodnosťou Kasparovej náhlej premeny, o postave Théo (si blbec, keď s ostatnými držíš dvere a si blbec, keď nepočúvaš triedneho alfa samca) ani nehovoriac. Záverečný akt šikany mi už tiež prišiel trochu moc a vyústenie celého príbehu je jasné už od začiatku filmu, ale ani tieto výhrady neuberajú snímke na surovosti a sile výpovede. V porovnaní s americkými filmami typu "na strednej sa to hemží namyslenými hnusákmi, ktorí chcú citlivého jedinca zadupať do zeme" je tento film ako z iného vesmíru. ()

Duke90

Tak tohle už nikdy víc! Své poslání, realisticky přenést šikanu do divákových očí, tento snímek splňuje až příliš dokonale, abych jej nakonec mohl strávit. Problém tedy tentokrát nemám s kvalitou filmu, ale s tím, že na to zkrátka nemám moc žaludek. Takové hajzly by chtělo něčím vystrašit k posrání, aby se po zbytek života museli stydět za činy, kterých se dopustili. To, jak se s tím nakonec oba kluci "vypořádali", není vlastně žádné řešení, ale když zkrátka zaženete štvanou zvěř do kouta, tak prostě může "kousnout"! ()

papadoce

Nuž, čo dodať. Ohodnoťme najprv film. Estónska produkcia mi je v zásade cudzia, ale s touto nesmierne ťažkou témou sa nielenže vyrovnala, ale povedal by som, že zvládla ju totálne na výbornú. Film mal potrebné gule, dokázal divákovi ukázať hnus plný detailov, veľmi ostro a otvorene a najmä uveriteľne opísal problém. Nehraje sa tu divákovi umelo na city. Na stôl sa ukladá pravda a ak ste slaboch tak ju popriete, to neznamená, že odišla. Ak na to máte a vydržíte to, uvedomíte si aké je to vážne a to sa na konci vonkoncom nemusí strieľať. Päť hviezd jak oči. Už prechádzame od filmu k tvrdej realite. Šikana je čisté zlo. Treba to riešiť, treba to trestať. Nepresvedčíte ma, že sa to nedá odhaliť včas a že sa nedá týmto deťom pomôcť. Na to sú kurva učitelia a rodičia. Že sú niektoré deti totálne sprosté, kruté a vypatlané, je proste fakt, ale desivé sú na všetkom až slepota a väčšinou dokonca ignorancia dospelých a to je ten pravý problém. J*****ý učiteľ a j*****ý rodič sú to čo treba riešiť. Väčšinou sa skupinovo vie kto je šikanovaný, aj kto šikanuje, ale odvrácajú sa oči. Prisahám, že nikdy nedovolím, aby sa to stalo mojim deťom a ak by ku tomu došlo, riaditeľňa nebude to miesto kde to budem riešiť. Ten zmrd čo sa dotkne mojich detí sa bude dokonca života pomočovať len pri pomyslení na školu. Výborný film a mal by byť súčasťou etickej výchovy na školách. Musí sa o tom hovoriť. Je to jeden z najťažších filmov, aký som kedy videl. Je po ňom ťažko. Tak si predstavte ako sa musia cítiť tí utlačovaní. ()