Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiálny text distribútora)

Perr

Určitě zajímavý snímek, jenž stojí za vzhlednutí, ale mně přišel velmi nereálný, ale možná nereálný nebyl a jen učitelé v Estonsku jsou blbci a studenti lehce labilní jedinci, nesedělo mně hlavně to, že šikana probíhala běžně na chodbě ve škole a učitelé přesto, že se tváří, že chtějí něco řešit, tak se jen zmůžou na to, že se celé třídy zeptají co se děje, dále konec, který bych nerad spoileroval je úplně nereálný. ()

Markuss

Pravdivé a kruté, tyto dvě slova mě napadnou po shlédnutí filmu Klass jako první. Režisér Ilmar Raag pro nás připravil velký zážitek v podobě dost nadčasového a především nadnárodního filmu. Problém šikany je naprosto běžný snad všude po celém světě. Naštěstí to zřídkakdy končí tak jako v tomto mrazivém filmu. Skvělou režii doplňuje geniální scénář a výborné výkony herců. To vše dodává filmu maximální autencitu a posouvá jej někam dál než jen do rozměru obyčejného dramatu. Hlavní hrdina Joseep (Part Uusberg) vám také nebude od pohledu sympatický, ale ve mě osobně vzbudil lítost už snad ve druhé scéně. Výjimečný je také výkon Kaspara (Vallo Kirs), kterému se během oněch sedmi dní totálně promění život. Upadne v nelibost zbytku třídy, rozbije se mu vztah s babičkou i vztah s jeho dívkou, která věří davu šikanátorů. Je to opravdu velmi smutný příběh a konec... ale to si radši pusťte sami... ()

Arequipa

Syrové a realistické až do očekávaného závěru. Ze začátku mě to moc nebralo, ale pak mě to úplně pohltilo. Výborně zahrané hlavní postavy. Chování dámské části třídy mi připadalo velmi podivné. Přeci jenom dívky jsou v každé třídě takovou přirozenou pojistkou, ale asi to možné je. Jako jeden z mála jsem v závěru necítil zadostiučinění, jen lítost nad zbytečně zmařenými mladými životy. I za tím grázlem Andresem vidím kluka, který jakkoliv zlý, má rodiče, možná sestru, bratra, třeba jim to doma nefunguje a dalo by se pokračovat.... Asi bych souhlasil, že by se tenhle film měl školákům pouštět, protože šikanující si často vůbec neuvědomují, kam až to může ve výjimečných (!) případech dojít. Od doby, kdy jsem shlédnul výborné Fargo přistupuji s opatrností k filmům natočeným podle skutečných událostí Např. Shadwell tady píše, že to není pravda. Nevím. Každopádně to stojí za to vidět. ()

Laborant

Abych se popravdě přiznal, čekal jsem od toho asi opravdu hodně ale co jiného si má člověk myslet , když jste tomu vytvořili krásných 87%. Bohužel jsem v tom nenašel nic ohromujícího, tedy kromě toho závěru, ten je opravdu mrazivý. Docela mě to i mrzí, že nemám podobný názor jako ostatní. Jako film z pohledu zpracování ho vidim za 3*** ale beru v potaz to, že námětem se stala pravda ve znamení školní tragédie kterou nelze a ztěží bodovat a hodnotit. ()

m4xp4yn3

Děj a jeho rozuzlení je sice jasné už od začátku, o to více se ale divákova pozornost může věnovat detailům a analyzovat jednání postav. Jedinec nemá proti kolektivu šanci, pokud nemá podporu v rodičích a v učitelích. Žel, Joosepovi rodiče představujcí dva nic neřešící protikladné extrémy a učitelé oplývající nulovou empatií a neschopností pochopit závažnost situace jen přilévají olej do ohně. Z filmového hlediska mě Klass překvapil realistickým ztvárněním, jen tu a tam ozvláštněným funkčně působcím zpomaleným záběrem či prohloubeným zvukem, který podtrhne dramatičnost situace. ()

markotter

Po včerejším Zlu mezi námi sem si dnes dal Zkaženou mládež. Zítra to budu muset vyléčit nějakou romantickou Sandrou Bullock :-). I když jsem měl z tohohle filmu daleko svíravější pocity a celou dobu jsem si říkal, jaký jsou ty lidi debilové, tak hlubší dojem ve mě zanechalo Zlo mezi námi. Jednak mi přišlo líp natočené a Zlo tam bylo takové kultivované, za tichého souhlasu učitelů i personálu. Malá hrstka vyvolených ovládala celou školu a dokud se neobjevil Erik, tak to vypadalo téměř idylicky, protože ostatní přijímali svoje tresty téměř stoicky, jakoby to tak mělo být. A o to to bylo horší. Ještě mi tady visí Bang bang, ale asi si dám chvíli tematickou přestávku. Takže Zkažená mládež 75 %, Zlo 85 %. ()

LuckyDuckie

děcka dokážou být strašný svině. obvykle to začíná bouráním báboviček na písku. pokud by někoho zajímalo know how pro střední školy, šup s tim do prehrávače. mrazivé, odporné, pravdivé. ()

Mythoss

Film o šikaně na střední škole. V porovnání s filmy zeměřenými na stejné téma ( Bang, Bang, You're Dead, Maljukgeori janhoksa, Ben X a Ondskan ), pro mě rozhodně nejslabší. Lhostejnost a zúčastněnost všech spolužáků bez vyjímky je směšná. Románek hlavního hrdiny se spolužačkou, která ho nejdřív uzemní, že šikanuje a pak se s ním rozejde, když zmení roli a šikanujícího se zastane to už nemělo žádnou logiku. Závěrečná šikanující scéna to všechno jen podtrhla (chlapy uznejte, že i s nožem v zádech, nejen na zádech by jste to prostě neudělali...) Nicméně má film dobré tempo a co je důležité nenudí. A při finální scéně hlavním hrdinům určitě budete fandit ()

Foo

Strašná realita. Nejhorší je ta bezmoc, která filmem lomcuje a vy nezmůžete vůbec nic. Celý film se mi chtělo brečet, že lidé dokážou být tak zlí, nemorální a když už se někdo odhodlá proti tomu bojovat, sveze se to celé s ním. Pro konec jsem měla hodně verzí, takže mě to nepřekvapilo, spíš jsem byla ráda, že utrpení skončilo. A kdo kdysi nezažil, nepochopí. ()

Ergon

Někdo může tvrdit, že je to přehnané, ale já si to nemyslím. Klass jen ukazuje krutou realitu, kam až může šikana zajít pokud se nepodchytí v počátcích, ale kdo to nezažil, jen těžko pochopí...Klass by měli žákům pouštět už na základní škole! ()

Jonatána

Zpočátku mě to hodně vtáhlo, ke konci už mě to jen štvalo. Měla jsem strašný vztek, protože to nebylo uvěřitelné. sorry, vy si opravdu někdo myslíte, že kdyby se v reálu odehrávalo to, co na pláži, že by na to klidně koukali ostatní? nevěřím, to nebylo syrové a burcující, to bylo tak přehnané, že se tomu nedalo věřit. Nevěřila jsem tomu a ještě se mi dělalo nevolno. Takže teď tři hvězdičky. Kdybych viděla jen první polovinu (nebo dvě třetiny, už si to nepamatuju a znovu se určitě dívat nebudu), dala bych čtyři. Bohužel jsem to viděla celé. ()

Jacques-ds

Zajímavý film. Šikana je velké téma, které se nikdy nevyčerpá a vždy zaujme. Herecké výkony jsou dobré, škoda jen předvídatelnosti a konce, který je zřejmý už od začátku filmu. Záporáci jsou tak protivní, že když dojde k závěrečné akci, tak ji schvalujete a není vám nikoho líto. Paradoxně jsem na konci filmu cítil zadostiučinění a hlavních hrdinů mi bylo líto. Některé děti jsou svině a v tomhle filmu i jako svině skončily... Škoda, že realita bývá jiná... ()

vrata.zami

Ale notak maj prázdný zádobníky a najednou 2 náboje. Musí bejt všechno takový klišé? Ale samozřejmě děj povedenej, nebál bych se pouštět to 1. den školy. Parádně to všechno vystihlo, naprostou bezmoc učitelů udělat něco s něčím takovým. ()

kukkik

To je hnus velebnosti. Povahou svých zločinů mi takoví malí spratci připadají horší než mnozí vrazi. Pokud by měl být trest smrti, měl by být rozhodně za šikanu. Sám jsem ji sice nezažil ale několik slabších případů jsem viděl, rozhodně ne tak drsných, jako v tomto filmu. Šikana je nepochybně zločin toho nejhrubšího rázu a to jednoduše proto, že proti ní prakticky není žádná obrana. Když vás přepadne na ulici zloděj, tak šance, že se s ním potkáte znovu, je mizivá, protože se bude pravděpodobně skrývat a sám se kontaktu s vámi vyhýbat z obavy z udání a trestu. Na rozdíl od toho je ale šikana děsivě horší. Svého trýznitele potkává oběť každý den a je nucena být mu stále nablízku, nemá kam utéct, nemá se komu svěřit.. Jednoduše neexistuje účinná legální obrana a čím je oběť mladší, tím hůře pro ni. Tato mezera v zákoně nutí oběti šikany často k (pro běžného člověka) nepochopitelným činům, jako je například sebevražda nebo vražda. Tento film ukazuje, jak strašliví mohou lidé být. Rodiče někdy říkají, že děti umí být kruté. Doplnil bych, že některé děti nejsou jen to ale přímo zlé. Místo drama bych toto téma zařadil pod kolonku horor... Jinak, tenhle film na mě zapůsobil jako málokterý. Nevím jaký soud mohl tyto dva chlapce odsoudit. Celý film jsem přemýšlel, jak bych se zachoval já v podobné situaci. Nejspíš bych je zastřelil mnohem dřív. Jediné řešení bych viděl v tom, že pokud se ve třídě objeví nějaký takový führer tak je nutno ho okamžitě vyloučit. Detektory lži. Kamery v každé místnosti - viz nejmenovaná čínská škola. Těžko se to řeší. Jediná možnost je, aby nebyly na školách tak debilní učitelky, přesněji aby na školách nebyly učitelky vůbec. Z mé zkušenosti učitelé většinou podobné věci rozeznají snáze a také je umí lépe řešit. Přirozená mužská autorita jak u chlapců tak u dívek je jasná věc. ()

BDMarty007

Mimořádně silný emocionální zážitek, u mě umocněný vzpomínkami na dětství a základní školu v pražském Bronxu (tj. na Proseku), kde to bylo hodně divoké, byť takhle daleko to nikdy nedošlo. U filmu mě z počátku trochu rušila kvalita produkce, připomínající spíše TV film, postupem času jsem to ale přestal vnímat jako minus a dokonce mám pocit, že to k tomu tak nějak patří. Příběh je vystaven jednoduše a přímočaře, krok za krokem graduje a ukazuje proces eskalace šikany, a ač to není nijak rafinované, funguje to velmi účinně a působí velmi autenticky. Je to strašlivé, jak se lidé chovají jak krutá a zvrácená smečka pod vlivem vůdce kolektivu a ani ti, kdo mají pochybnosti si pod tlakem okolí nedovolí nesouhlasit. V tomto je zajímavá role Thei v celém příběhu. Bohužel tento film je natočen podle skutečné události. Událost strašná, film výborný. ()