Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiálny text distribútora)

filmharmony

jak dlouho trvá, než se zoufalství přetaví v konání... jak dlouho se budeme dívat na to, jak party vyplatlanců vybíjí své problémy na druhých... (ve třídách, firmách, politice, honbě za mamonem) kde je vnitřní linie každého z nás, abychom v naprostém zoufalství vzali bouchačku a beznaděj vyvrátili... možná nás drží jen to, že namáme možnost jednoduše získat pistoli... ještě, že tak... protože tato forma světa nám každému denně přilívá do pomyslného poháru... chápu tento příběh jako symbol... a mrazí mě ()

TomPrusik1

Šikana je věčné téma, o kterém se bude mluvit pořád a nikdy nezanikne. I zvířata "šikanují" retardované jedince, takže ani u lidí to není výjimka. A Estonci nám skvěle ukázali, kam až to může zajít daleko. Nikdo by nechtěl být v kůži šikanovaného Joosepa a Kaspara, kteří se dostali do patové situace (každý den schytávají nakládačku, musí se ponižovat před ostatními). Situaci "nakonec vyřeší" ne zrovna nejlepším způsobem, z jejichž finálového kroku každého mrazí. Tento film má dokonalé postavy, působí zatraceně realisticky (až na to, že ve skutečnosti se takhle kompletní příběh nestal a je seskládán z několika různých, které se stali nejenom v Estonsku) a každého emočně zasáhne. Perfektní film, jak mládež varovat před šikanou. 85% ()

FrankSusta

Já to říkám pořád! Koedukace nikdy nepřinesla a ani nepřinese nic dobrého! A to v původu slova znamená škola volná chvíle, místo, kde budete mít radost. No samořejmě to tak není. A tenhle film to skvěle potvrzuje a ještě přitvrzuje, až na konci máte šílenou chuť zastřelit i tu jejich posr*anou (realistickou) užvaněnou učitelku, která buďto neví co říkat či ne, nebo přímo uráží přímo do očí - a ještě se to pokusí chytře skrývat. K*rva, takovou depku z tak realisticky udělanýho filmu jsem neměl dlouho. Celou dobu Vás tu doprovází ten stísněný pocit, co se ve škole pravidelně dostavuje, a vy máte všechny sympatie s Josephem a jeho motivací ke zbrani v jeho ruce. Je zajímavé, že horor se mnou nic neudělá, ale takto skvostné drama dokáže vskutku rozproudit krev v žilách a se strachem v očích, srdci, plicích a celkově všude, kde se strach může projevit, už jen těžce sledujete do konce který Vás už jen přirazí do gauče co nejhlouběji a Vy pak budete jen dezorientovaně chodit po svém domě a zmateně, jakoby zfetovale, se rozhlížet kolem a pokusit se pochopit podstatu svého chování. Vskutku mám po tomto filmu a následném zamyšlení prostě zakoupit malou nenápadnou pistolku a vystřílet ty posra---... Ne, to už přeháním. Zkrátka a dobře jsem z toho filmu opravdu ve slušných depresích, jelikož je zde skvěle ukázán (byť drsněji) typický školní život, který prostě bolí sledovat a uvědomovat si (i když já se v životě nikdy se šikanou nesetkal). Rozhovory jsou sice trochu strojené, ale to jen přidává na tom rázu. Technicky mi film ale připomněl Requiem za sen, asi za to mohl ten střih a kamera. Herci samozřejmě famózní. Jenom by se docela hodilo mít k tomu (povedenému, samozřejmě) dabingu i titulky k textům, protože vzkazy a názvy kapitol asi jsou důležité... každopádně já teď půjdu přemýšlet nad smyslem svého bytí s hrstkou antidepresiv v pravé ruce. Estonci jsou psychopatický ďáblové! ()

Radiq

Nó, drsný. O školní šikaně jsem ještě žádnej film neviděl, ale už teď si su jistej, že tenhle bude nejlepší. Ale není to jenom film o šikaně, ale i po nepochopení, lhostejnosti okolí a lidské blbosti. Oceňovat ale nemusím jenom příběh, ale i způsob, jak to bylo natočené - syrově a bez přikrášlování, surově a realisticky. Nechcu tadyk moralizovat, ale některý ty děcka jsou fakt čím dál horší. Má pak cenu si nějaký dělat? Po skončení filmu mi šlo hlavou jediné: byl jsem rád, že jsem odmaturoval v klidu a ve zdraví v pohodové třídě. ()

kubin.

Jak už tady pár lidí napsalo, určitě je to výborné drama, ale i podle mě je dost prvoplánové, a hlavně ne moc uvěřitelné. Že by celá třída mlčky sledovala, jak někdo ohrožuje spolužáky nožem a nic nedělala, nebo že ve škole nikdo nikdy nezasáhl, buď z řad žáků ale hlavně učitelů. A taky, že zrovna tenhle chudák měl tátu takovýho mamlase, který mu nedokázal pomoct jinak, než že ho nutil se bránit. Určitě to bylo mrazivé drama, dobře natočené, ale příliš PŘEHNANÉ. Šikanu jsem poznal na vlastní kůži a proto jsem se dokázal vžít do role josefa, ale jak říkám, bylo to všechno moc přikrášlené a třída a škola takových magorů určitě neexistuje (doufám). ()

okkac

Ano, je to sice přehnané ve vztahu chování u hlavních záporáků a neschopností školy to nějak řešit, ale to jen vede k tomu, co se stane. Má to sice poučovat, ale člověk to přeci jen těm hajzlům přeje. A ohledně pouštění tohoto filmu ve školách, tak bych nebyl proti. ()

3n3my

Estónci to zdá sa "v pohode" dotiahli na švédske Zlo, v niektorých momentoch ho snáď ešte aj prekonali. V poslednom období to "hustne" aj na našich školách, preto je len dobre, keď zavejú podobné upozornenia zo severu. ()

gambit

Nemůžu si pomoct, ale celou dobu jsem měl neuvěřitelnou zlost na postavy v celý třídě pro jejich demenci a chování. Nevěřim, že by nikdo z nich do přehanné šikany nezakročil a že by všichni stáli za "vůdcem" třídy, kterej se ke všemu choval jako naprostý idiot, kterýmu by ve školách které jsem osobně navštěvoval dal brzo někdo po tlamě. Protože ač se vždy najde spousta primitivů a submisivních nemyslících jedinců, věřte že jich je oproti racionálním lidem měnšina. Ano, v každý třídě je nějakej "vůdce" a nějakej outsider, tím ale realismus filmu končí. Závažné téma šikany samotné z filmu pecku neudělá. Buď se mělo podat více uvěřitelněji/naturalisticky, nebo více absurdně/přehnaně jako v případě daleko lepšího Ondskan. ()

Immortal17

Vynikající film, z kterého jedině sála děs a hrůza, co se to kolem nás děje... tohle je skutečné, opravdu se to děje, nejlepší filmy jsou založené na příbězích podle skutečných událostí. Nikdy nepochopím proč někdo ubližuje druhým lidem. Šikana je všude, jen se o tom neví a nikdy nepochopím, proč jen málokdo drží při tom slabším, ze strachu? Není z čeho, protože dotyčný šikanujícího stihne trest který si zaslouží, tudíž ani nebude mít možnost se jakkoliv mstít. Nemějte strach a zvedněte zadky a řekněte to komukoliv, ve škole, doma, na policii, prostě kdekoliv, o kom víte, že Vás v tom nenechá a pomůže Vám jak jen bude v jeho silách. ()

danliofer

Velmi silný dojem. Na film jsem si počkala pár let. Mezitím jsem zhlédla americké Bowling for Columbine, německého Náš vůdce (Die Welle) a věděla o tom, že existuje estonská Zkažená mládež, která se zabývá podobným problémem šikany, manipulace či vůdcovského komplexu, který nakonec vždy někde vyhřezne v tragédii... Nejhorší na tom všem je, že celý příběh je naprosto patový... myšlenky, zdali se tomu všemu dalo zabránit, zdali by se to nemuselo stát, kdyby si onu třídu vzal do pácu nějaký specialista, nebo by Josef odešel do jiné školy, jsou vzhledem k tomu, že se vše ve skutečnosti opravdu událo, naprosto bezpředmětné... ale i tak jednoho napadne, proč se stále dokola opakuje model šikany někoho, kdo je odlišný a tím pádem i silnější než ten, kdo ho šikanuje... a při pokroucených celospolečenských hodnotách lze jen těžko vést lidi k respektu ke svobodě druhého... Český distributor mohl film klidně ponechat v přesném překladu názvu, a to "Třída"... Kolik takových tříd existuje, kde jeden člověk představuje riziko pro pokroucenou integritu celku... Jak píšu v úvodu -- velmi silný film. ()

HorrFi

Tenhle film by měli pouštět na všech základních i středních školách protože přesně ukazuje jak to může dopadnout když se to s šikanou přežene. Hlavního hrdinu hrdiny Joosepa mi bylo fakt líto:( ()

Stirek45

Už jen, když se opět podívám na trailer, tak se mi znovu vybaví všechny odporné scény ve filmu. Při pozorování filmu mi opravdu nebylo dobře a na konci to ještě více vygradovalo. Na druhou stranu tento film doporučuji vidět, po zhlédnutí filmu jsem si totiž mnohé uvědomila. ()

vesper001

„Bojíš se?“ „Vždyť jsme to tak chtěli.“ Moc drsné, pravdivé a kruté na to, abych dala víc hvězdiček. Ale natočené je to skvěle. Kamera je bezcitná a diváka nijak nešetří. Zaujali mě rodiče jednoho ze šikanovaných, kteří svou dobře míněnou, ale nešťastnou intervencí nepřilijí do ohně oleje, ale rovnou benzínu. ()

Mona07

Po celou dobu sledování tohoto filmu ve mě byl velmi tísnivý pocit, který přetrvával i dlouho po skončení závěrečných titulků. . . - - - uzavření sami v sobě, ve své nekonečné samotě, tak nicotní, tak malí - - - narůstající pocity odplaty v momentě překročení pomyslné hranice, tak přirozené, logicky následující, pochopitelné. . . 9/10 ()

Ithildaria

Estonci překvapili... Kdyby jen to- oni přímo vyrazili dech! Syrový exkurz do morálkou nepoznamenaných mladých myslí. Do světa kde se nerozlišuje dobro a zlo, neboť dobré je prostě to, co nejvíc pobaví. A čím že se baví středoškoláci? No, řeknu vám, že nic hezkého to není. ()