Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiálny text distribútora)

Hamaradža

V dobe vzniku (tj. po columbine a začiatku medializovanej epidémie school shootingov) to pravdepodobne silne zarezonovalo a pomáhalo širokej verejnosti pochopiť motivácie útočníkov. Vďaka tejto dráždivej téme mohlo aj toto lacné indie dostať uznanie ako nikdy predtým, či potom. Dnes už to však pôsobí ako amatérsky natočené torture porno, v ktorom sa proti protagonistom spykol absolútne celý svet (od celej triedy vrátane dievčat, cez učiteľov až po rodinu) a to do takej miery, že v tejto hyperbolizovanej situácii vystrieľanie spolužiakov nepôsobí ako extrémny čin, ale ako nevyhnutnosť. :) Imponuje mi snaha pochopiť obete šikany (poznám to rovnako ako každý druhý) a tínedžerov v hraničnej životnej situácii - avšak tam kde moralista a bývalý vojak Dave Cullen vo svojej knihe Columbine neospravedlňuje svojich protagonistov takmer vôbec, vidí v nich vyšinutých psychopatov a karikatúry a popiera, že by mohli byť šikanovaní, ich Ilmar Raag zas ospravedlňuje až príliš a úlohu šikany v tejto problematike preceňuje. Nie je to ani tak uvedomelé ako americký Zero day, nieto ešte majstrovský Santov Slon, čiže filmy ktoré na takto ťažké otázky nehľadajú ľahké odpovede. Hodinu a pol sledujeme bolestivé, samoúčelné utrpenie outsiderov, aby vyvrcholilo v útok, ktorý všetci od začiatku očakávame a nič nové nám nepovie. Nie len že to je jednorozmerné a ploché, ale to mimoriadne zostarlo aj po filmárskej stránke. Je to plné artefaktov doby, od šialeného zeleného colorgradu až po komicky prestrihané flashbacky a intermezzá medzi kapitolami, pripomínajúce lacné indické soap opery. Človek má z toho viac "retro" vibe, než z nemých filmov začiatku minulého storočia. Veľmi zábavné je to dnes taktiež early 00s outfitmi, ktoré nám pripomenú časy DJ Tiesta, Britney Spears, či My chemical romance (to však neberiem nutne ako výčitku :) Úprimne, mne to neprišlo omnoho umelecky hodnotnejšie ako Magnuskovi Bastardi. ()

hygienik

Tak kamera a strih boli možno skvelé. Ale dávam len 4 hviezdy. Tí chalani si za to mohli sami. Mali požiadať o pomoc kompetentných (riaditeľku, s lekárskou správou podať žalobu na polícii a hlavne okamžite zmeniť školu). Je mi jasné, že teenagerom sa takéto postupy bridia, ale inak sa to riešiť nedá. Na čo mám vystrieľať tých čo šikanujú, keď potom zastrelím aj seba? To nemá zmysel. ()

grogodil

A to som si myslel, že zvrhlejšiu a odpornejšiu bandu spratkov ako v Eden Lake tak skoro neuvidím.....Krutý, ale naozaj krutý a neveselý film, pri ktorého sledovaní som si musel z toho sám pre seba robiť nemiestne žarty, aby som aspoň trochu odľahčil tej tiahe, akou na mňa ten film neustále doliehal. ()

willow666

Myslím, že tak vysoko hodnotím hlavně kvůli své momentální náladě a tématu, než kvůli kvalitě filmu, ale je to jedno. Opravdu mě zasáhlo to, že takový lidé existují. Doufám, že jich není moc. Instruktážní snímek proti lhostejnosti. ()

TominoLa

Filmů s touhle tématikou je už vcelku dost. Po výborném Zlu už jsem nevěřil, že mě může nějaký podobný film dostat. Omyl. Nic jsem o tom nevěděl a po pár minutách jsem byl v napětí co bude dál. Na konci už jsem snad ani nedýchal. Zkažená mládež je skvěle zahraná. Souhlasím s tombacem, že hlavní kápo je až moc podobný Kotkovi. Akorát tenhle umí mnohem lépe hrát. ()

Dont

Film je hodně srovnáván se švédským snímkem Zlo mezi námi. Skandinávská filmová škola mi svým pojetím byla bližší, ale musím uznat, že i Estonci odvedli skvělou práci. Šikana na střední škole v ryzí podobě, dokonalá ukázka, jak se v kolektivu neodpouští „bejt jinej“. Kaspara mi bylo líto, stal se obětí svých morálních hodnot, na kterých správně trval, byť si dával na čas, a které ho nutily pomoct slabšímu, a systému, který ve jménu pořádku a disciplíny postavil „zájem většiny“ nad spravedlnost. Šťastnou roli nesehráli ani rodiče, resp. prarodiče, kteří, jak už to v těchto případech bývá, v důsledku neznalosti okolností a nedostatečného zájmu nadělali víc škody než užitku. Občas možná vyhnané příliš do extrému, ale námět a zpracování je dle mého názoru prvotřídní, stejně jako obstála i většina mladých herců. Nejlepším bonmotem filmu byla otázka odcházející spolužačky mezi dveřmi: „Mám jít dovnitř nebo ven?“ ()

Laurent

Divák, který na sobě šikanu nikdy nezažil, neprožije tento snímek tak jako dikvák, který ano. Já se mezi tyto "zkušené" diváky bohužel řadím. Dokonce bych řekl, že tento snímek není pro většinového diváka, ale naopak pro menší skupiny lidí. Diváci, kteří byli agresory, přihlížeči, nebo kteří šikanu nikdy nezažili, budou tento snímek chápat v úplně jiných dimenzích (neříkám ve špatných, prostě v jiných). Pro ty ostatní diváky bude tento snímek mimořádně silný (a to tak, že hodně). Mimořádně velké ocenění zaslouží režijní práce. Kdyby to točil Greengrass, tak by to bylo akční, nekompromisní a naturalistické, ale nemělo by to žádný cit ani emoce. Naopak Ilmar Raag zrežíroval velmi citlivě každou scénu a celý snímek jako takový natočil silně, nekompromisně, naturalisticky, ale hlavně tomu dal cit a emoce, které byly tak strašně moc zapotřebí. ()

Fanucci

Povedený film. Mimořádně působivý. Kamera, hudba, zdařilá stylizace a klipovitý styl úvodů každé ze 7 kapitol...to vše se mi moc líbilo. Co mne trochu zklamalo je nedotažená psychologie postav. Nedostatečný prostor pro poznání záporných hrdinů (Anders a spol.). Raag nám nastolí momentální a dost hrůzný stav věcí, který vede k ponižování nebývalých rozměrů. Co ovšem takové lidi vede k něčemu podobnému...do toho se Raag nepouští (téměř) vůbec. A přesně to by mne zajímalo. Jak by jejich pohnutky Raag zpracoval a pojal. Půl hodina navíc by filmu rozhodně v mých očích neuškodila...stejně tak jako propracovanější dialogy. Ale i tak, velmi zdařilý film! ()

rastlinka

Tak toto bol veľmi silný zážitok (aspoň pre mňa). Nemôžem nedať plné hodnotenie a z príbehu, ktorý je založený na reálnych skutočnostiach (žiaľbohu!) sa budem ešte veľmi dlho spamätávať... :( ()

Petroff

Jsou tu úplně perfektně vystižený nejrůznější postavy, který jsou v každý školní třídě. Hlavní mamrd. Rádoby dobrej student - sekundující mamrd. Většina osazenstva - kreténi bez vlastního názoru, kterým jde jen o to bejt před ostatníma co nejvíc cool a nebýt jedním z těch, ze kterých si zrovna utahujem (=který šikanujem). Rozhodně na mě tenhle snímek působil přesvědčivěji než německý "Náš vůdce". ()

Chrysopras

V podstatě se mi hlavou točí stejný myšlenky, co už tu byly x-krát přetřesený - autentičnost, povinně pouštět ve školách, proč se takový věci netočí u nás atd. Opravdu to vtáhne na max a máte chut do tý třídy vletět a nějak zasáhnout. Velmi dobrý jsou herecký výkony v podstatě celý "třídy". Zajímavá postava byla Thea, v který se člověk opravdu nevyznal. Šikana by se dala rozebírat nejspíš dlouho - zažil jsem v podstatě obě strany barikády, ikdyž zdaleka ne tak intenzivně - a proto je dobře, že takový věci vznikají. Tohle jsou skutečně díla, který dokážou zasáhnout mnohem víc než x přednášek nebo článků, proto bych ještě jednou vyzval všechny ZŠ/učitele, aby to zařadili do výuky a to možná co nejdřív - nejspíš už na konec prvního stupně. Řek bych, že to může lecčemu pomoci. ()

jezurka42

Je normální, aby se celá třída tlemila tomu, když Míra (můj debilní spolužák, který má IQ sražené značky) začne odpočítávat s Kasparem při poslední scéně?! No já nevím, ale měli by se všichni nad sebou pořádně zamyslet... ()

JOHN.NY

První věcí, která mě zaujala na snímku, byla informace, že se jedná o film natočený dle reálných událostí. Za druhé mě upoutala autentičnost. I když jsem tušil, jaký bude konec, ani na chvíli jsem se od obrazovky neodtrhl. Bez váhání bych ho pustil „silákům“ jako je frajírek Anders, ať se nad sebou zamyslí. Po shlédnutí mě okamžitě napadla otázka: proč se takový film nemůže natočit i u nás?! Na místo toho se u nás točí Gympl atd., což mě moc nebere… ()

Carlossss

Máš strach??? Je to to, co jsme chtěli. Jdeme!!! Estonci se předvedli v plné, mrazivé síle. Námět je sice podobný snímku Ondskan, ale je zde vyobrazen ještě syrověji a hlouběji, než se zdá. Láska, přátelství, boj o respekt... to vše jsem měl celou dobu na očích. Co z toho vzešlo??? Nechte se překvapit... Silný snímek. ()

mahler

Nejlepší film ze školního prostředí zabývající se tématem šikany. Jeden z těch, po jehož skončení jsem asi pět minut tupě zíral na monitor a snažil se vzpamatovat. Sugestivní drama, jehož tvůrci měli šťastnou ruku nejen při volbě dětských i dospělých představitelů, ale i hudby a zajímavě natočených exteriérů a interiérů. ()

Lord.Jim

Tak nevím. Zbytek třídy působí jako kompars. Holky se chovají jako krávy. Kluci jako kreténi. Je to možné? Asi ano. Ale tenhle film mě to nepřesvědčil. ()

Cl3ricK

Je opravdu smutné, vidět to co se děje na některých školách. Žijeme sice ve 21.století, ale problém se šikanou je tady pořád. Film syrově ukazuje jak může dopadnout člověk, který prostě "nezapadá". Věřím, že ti kluci pak ničeho nelitovali. Líbila se mi hudba. Přál bych si, aby tohle už nikdo nemusel zažít. Stejně vím, že se to stane. ()

jhr

A pak, že střílet některé lidi je špatné. :-) A teď vážně, film je to zajímavý, ale nejlepší jeho část je samozřejmě závěr. ()