Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiálny text distribútora)

BS

Co dodat? Až do onoho osudového sedmého dnu, kdy přichází drastické zakončení (ke kterému film jasně spěje už od začátku) je film skvěle koukatelný, ta závěrečná část je už trošku moc sci-fi, ale kdo ví... The Class je až překvapivě surový film o věci, kterou poznal snad každý z nás a ona surovost ji dává alarmující nádech! Ano je to tak, šikana může dospět až do bodu z kterého není návratu a nepřináší nic dobrého. Tenhle film by měli vidět všichni mladí lidé, i ti proněž je šikana pouhou zábavou... Nerad bych film srovnával s Ondskanem, protože oboje je o něčem naprosto jiném (ikdyž je hlavním tématem šikana ve škole). ()

Tomasso001

Realistické, skutečné, výborně natočené. Sice jsem již několik filmů na toto téma vyděl, ale tenhle kousek je jasně v čele. Úžasně zachytil bezradnost a bezmocnost těch, kteří jsou objekty šikany i mladistvou krutost, která se stupňuje.. ()

Endyis

Tento film opravdu bravurně vystihuje důvod častého smutného trendu střelby na školách a přesně ukazuje, kdo je skutečným viníkem podobných útoků a že samožný útočník je už jen instinktem vedený člověk, kterého společnost brutálně zničila. Rozhodně souhlasím, mělo by to být povinné na všech školách po celém světě. Nyní k filmu jako takovému: Nabízí se samozřejmě, jak již byl zmíněno, srovnání s filmem "Zlo mezi námi", ten je udělaný více umělečtější a poklidnější formou. Film Klass je více dynamický a víc hledá jádro problému. Ovšem rozhodně není po filmařské stránce nezvládnutý, dobrá kamera i hudba, stabilní herecké výkony. Hodnotím 85% Btw.: překročení hranic státu (jak zde kdosi uvedl) také ještě nemusí znamenat kvalitní počin. Doporučuji jak Klass tak Zlo mezi námi, i přes to že to není film, z kterého bude mít člověk dobrý či příjemný pocit (podobně jsem se cítil třeba u českého snímku Mandragora). ()

Jazzzz

TAk tohle je opravdu nepříjemné na koukání. Člověk, který má aspoň malé množství empatie tohle těžko ponese. Já jsem byl taky jednou káran za šikanu, když jsem se nechával zavřít do skříňky na gymnáziu a bafal jsem na svého spolužáka. To ale opravdu nebyla šikana, ale nevinný žert. V tomto filmu se to opravdu stupňuje. Bohužel šikana má mnohem delší a pozvolnější průběh, v tomto filmu to vypadá jako by to šlo všechno ze dne na den... Na mnoha místech v tomto filmu je vidět kde může být chyba - naprosto katastrofické nezvládnutí situace ze strany učitelského sboru. Rodiče jsou sice špatní, ale tak už to v životě bývá, že ne každý má štestí na empatické a správné rodiče. Bohužel se domnívám, že v této škole se třída a okolnosti sešli tak, že opravdu jiné řešení nemohlo ani být. Velice se mi líbi, že v tomto filmu je vidět, že existuje ještě někdo kdo ctí pojem čest. Kdo všechno mohl tuto situaci vyřešit: Naprosto každý v tomto filmu. Rodiče - v první řádě, tím, že by nenechali výchovu dojít do stádia, kdy jejich syn s nimi nekomunikuje a bojí se komunikovat, šikanovaný sám jenom a jenom tím, že by řešil situaci asertivněji - uvědomit si svoji hodnotu a vážit si jí - vím, že jemu klást vinu je to nejméně opodstatněné, kdokoliv ze třídy - tím, že věc vidím, ale zavřu oči a neřeším ji, jsem stejně špatný jako ti kdo ji dělají. Učitelé - proboha já vím, že pedagogika se posouvá dál každým rokem, ale přístup učitelů k šikaně na této škole je naprosto strašný a pravěký - proč? Protože jejich řešení vedlo pouze ke shoršení situace, k ničemu jinému. K filmu - natož že jde o zfilmování skutečné události je tento film výborný, dokonce i filmově zajmavý, a co mě hodně potěšilo bylo když v závěru probíhali hlavou šikanovaných myšlenky, přesně jsem odhadl co si budou myslet. Dokázal jsem se do jejich pozice vžít... Ještě jedna poznámka jedna holčina z tohoto filmu nese ohromnou vinu - donutila někoho změnit se a konat dobro, ale sama na to sílu neměla, vycouvala a vše jen shoršila - ta byla z celé třídy skoro nejhorší... PS: Srovnávat se švedským Zlem je mimo mísu, tam se nechal šikanovat někdo kdo moc dobře věděl jak svoji situaci řešit a filmově si to hraje na mnohem víc než realita nabízí.... ()

tnp101

Na jednu stranu ve mně film od začátku do konce vyvolával silné emoce, na stranu druhou to nezpůsobovala filmařská preciznost, nýbrž zvolené téma, které bude podobné pocity navozovat víceméně v kterékoli podobě (zhovadilosti typu „Bastardi“ nepočítám), přesto musím smeknout nad neskutečně autentickým vykreslením školního prostředí. Dějový postup a chování některých postav působilo samoúčelně a ne vyloženě realisticky, i když ono kritizovat něco konkrétního není vůbec jednoduché. Svůj účel totiž plní a to prakticky dokonale. Bohužel to neznamená, že podobně snímek exceluje i v ostatních parametrech. 70% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: „Zkaženou mládež“ nám „Blu-ray edice“ přináší rovnou ve světové Blu-ray premiéře. Po několika HD trailerech na nadcházející tituly spatří světlo světa klasicky jednoduché menu se základními volbami. Podoba českých titulků tentokrát potěší nejednoho diváka znechuceného přehnanou objemností u většiny předcházejících disků edice, ta byla totiž v tomto případě zredukována na akceptovatelnou velikost. Samotný obrazový přepis je pak prezentován v „celo-obrazovém“ 16:9 a vzhledem k výrazné stylizaci se nemůže řadit mezi špičku. Většina materiálu byla sice pořízena digitální HD kamerou, díky čemuž mimochodem působí hodně „televizně“ (1080i; 25fps), ale nečekejte výbornou ostrost a tím pádem ani obrovské množství detailů - v tomto ohledu často připomíná DVD kvalitu. Nejde pochopitelně o chybu přepisu, jde o záměr tvůrce, který své dokumentaristicky rozklepané záběry vybavil zjemňujícím filtrem. Ty se kromě toho využívali i u barev. Paleta se po celou stopáž nese v nazelenalém tónu, což má neblahý následek na realističnost podání všech ostatních tónů. V prosvícených záběrech (těch je naštěstí valná většina) to díky slušnému kontrastu a přiměřené sytosti ostatních odstínů nevypadá špatně, karta se však obrací u scén s nedostatkem světla, kde se naplno projeví slabší černá. Většina stopáže postrádá zrno, avšak najdou se záměrné výjimky. Co záměrné zaručeně nebylo, je sice relativně nepatrná, ale i tak občas rušivá vada v pravém horním rohu, kde se promenáduje jakýsi blikající černý nešvar. Nechybí ani trochu té komprese, ale vzhledem k vizuálu není tolik patrná. Přepis se zkrátka drží záměru autora (alespoň předpokládám) a až na pár maličkostí mu nemám v tomto ohledu moc co vytknout. Ne, nevypadá krásně, ale v rámci filmu to funguje, takže palec nahoru, ale nečekejte ani v tom nejmenším dokonalost. Originální estonský zvuk v DD 5.1 je na tom podobně. Jedná se o konverzační film, tudíž nelze čekat něco, z čeho vám prasknou ušní bubínky, ale tam, kde by měl znít dobře, tak zní. Mluvím samozřejmě o mluveném slovu, které je hlasité a naprosto čisté. Stopa je situována převážně do předních reproduktorů, avšak zadní jsou využívány k reprodukci hudby, jež zní díky slyšitelné práci subwooferu docela dynamicky. V závěru jsem sice narazil na nepatrné praskání napříč všemi kanály, ale jinak zde opět nelze moc co vytýkat. Česká stopa v DD 5.1 je na tom zvukově srovnatelně, avšak dabing z produkce „AV Studio Praha“, ačkoliv kvalitně obsazený, nesahá originálu ani po kotníky. K dokumentárně pojatému nasnímání filmu prostě vůbec nesedí. Bonusy na disku pochopitelně ani nemusíme hledat a tím se dostáváme do finiše. Edice opět potěšila, a i když se z technického hlediska vůbec nejedná (a ani nemělo jednat) o špičku, mohu titul vzhledem k ceně doporučit. Hodnocení z pohledu titulů edice 70%, obecně pak lepších 30%. () (menej) (viac)

rockwoman

Nenašla jsem tu odpověď na to, proč byl Anders takový duševní mrzák a tak se mohu jen dovnímat. Jeho rodinný zázemí mě také zajímalo a to tady bohužel ukázáno nebylo. Realita příběhu - nic překvapujícího. ()

hanagi

Silné téma mě tak pohltilo, že jsem celou dobu snad ani nedýchala. Všemu jsem naprosto uvěřila - stupňující se brutalitě, strohému podání bez filmařských exhibicí i hereckým výkonům. Drsné a nezapomenutelné! Viděno v rámci Challenge tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. ()

Tomatáš

Naprosto geniální film, který si v žádném případě nehraje na nějakou idylku ze školních lavic dnešních dnů..Toto by měla být "povinná četba" každého kantora, žáka či studenta všech stupňů vzdělávacího procesu..Snímek si přímo volá o pomoc v podobných případech..pocit urgentnosti si line od začátku až do tragického konce..Zcela výstižně to ve svém komentáři vystihl Boss321!!!Navíc je nutno vyzdvihnout herecké výkony hlavních protagonistů, doufám, že o nich ještě uslyšíme v optimističtějším filmu..;)Nezapomenutelné.. ()

Antek

Jsou filmy, které ve vás vyvolávají vnitřní neklid a potřebu se bouřit. Filmy, u kterých zíráte s otevřenou pusou, mozek vám pulsuje a srdce se dere až do krku. Filmy, ke kterým nemáte co říct, ale které vám řeknou všechno. Klass je drsná sonda do života teenagerů bez vlastní identity -- příběhem o pomstě a cti -- příběhem o společnosti, která je centralizovaná pouze do svého středu. Máte tu hlavního padoucha (pořádného hajzla), pár zaslepených oveček a hlavního hrdinu, který už to prostě nemohl vydržet. V podstatě jde o klasický westernový příběh -- "vzali vám úctu, tak si ji zbraněmi vezměte nazpět". A tak si ji vzali ... A stejně jako jste fandili sedmi statečným, tak fandíte i těm dvěma. Je to špatně? Určitě. Krvavá cesta školními lavicemi může začít ... ()

dANo

Môj prvý estónsky film a hneď takéto milé prekvapenie. Vyzdvihnúť musím hlavne formu, aj keď v tomto prípade je to hlavne o obsahu... V príbehu (na základe skutočných udalostí) a v hereckých výkonoch by sa dali nájsť menšie trhliny, ale celkovo to malo žiadaný efekt a aj keď sa dal záver vytušiť, tak som ostal pri jeho sledovaní ako prikovaný. Brutalita a násilie na školách sú tu zobrazené veľmi zaujímavo a určite sa oplatí si tento film pozrieť, prípadne premietnuť aj niektorým problémovým študentom a triedam... :o) ()

swe

S klidným svědomím můžu tvrdit, že Klass je jednoznačně nejsilnější drama, jaké jsem kdy viděl. Pomohl mi, a určitě nejen mně, pochopit tragédie, jako třeba tu v Columbine. Vžít se do situace těch kluků, měl bych co dělat, abych se svoje problémy nerozhodl řešit jako oni. Mimo ožahavé téma bych na filmu určitě vyzdvihnul scénář (bez problémů jsem uvěřil, že je možné, aby se věci takhle zvrtly za pouhých sedm dnů), a velice přesvědčivé mladé herce. Je dobře, že měl Klass jen 99 minut, nevím, jestli bych delší stopáž rozdýchal. ()

zaseprd

Šikana na škole v té nejsyrovější podobě. Závěrečná scéna, ve které ústí bezvýchodná situace dvou studentů, je jen hořkou "třešničkou na dortu". ()

nevermore

Zdálo se mi trochu naivní, aby z celé třídy byli jen 2 lidi normální. pochopil bych skupinku 7-8 magorů, ale celá třída.. Nejhorší byl stejně ten mlčící třídní kompars, co z toho měl show, ti byli snad ještě zvrácenější, jak ti agresoři ()

zdenny

Film, který nemá větší hloubku a ani ji nepotřebuje. Je totiž podle skutečné události, takže se dají rozebrat jen motivy postav. Jestli se tento příběh stal přesně tak, jak byl natočen, to zřejmě nikdo přesně neví. Někteří protagonisté zemřeli, někteří - protože zčásti vina ulpěla i na nich - určitě nevypovídali naprosto přesně a poslední, kdo zbyl, je Kaspar. U něj tedy předpokládám, že výpověď byla nejbližší skutečnosti. Proč se tak rozepisuji o "skutečné události"? Protože si prostě myslím, že se postavy chovaly celkem nelogicky. Nebýt to podle skutečných událostí, tak ten film celkem zprzním. Předně: jsem zastáncem toho, že šikana se má hlásit - to není bonzování. Stejně tak to říkám mým dcerám. Ti dva kluci k nahlášení měli příležitostí dost a jen Bůh ví, proč se schovávali za zbytečnou masku chlapáctví. Chápu, že v náctiletém věku děti své okolí vnímají trochu jinak a nechtějí se "bonzováním" před kolektivem ponížit. Když ale vidím, že proti mně stojí celá třída (opět nelogické) a situace se jen a jen zhoršuje, prostě nemůžu mít jiného východiska, než celou věc oznámit. Dále prostě nemohu uvěřit tomu, že se celá třída postavila proti dvěma klukům, když jeden z nich byl navíc jeden z hlavního proudu. Určitě nejsou všechny holky natolik tupé, že by proti tomuto byť jen jedna nebo dvě nějak silněji nevystoupily. Navíc jeden z hlavních strůjců - nejlepší žák se svým hnusným účesem - by prostě nemohl inteligenčně degradovat na úroveň nějakého pitomce - samolibého vůdce třídy. Alespoň za mých školních let (80. a 90. léta) byli jedničkáři na takové inteligenční úrovni, že je takoví pitomci nezajímali. A hlavní problém: vůdce třídy. Přirozený vůdce to být nemohl. Myslím, že ho ostatní respektovali proto, že měl bohatší rodiče než ostatní - chodil ve značkovém oblečení (za ty trapné boty bych se mu já teda hodně smál). Neměl ani zájem o školu, protože celý film jen špekuloval jak, kde a kdy zase zbije kluka (samozřejmě za podpory svých ochočených opiček), který se bránit neumí, poněvadž nechce přistoupit na jeho hru. Sám hlavní šikanátor vypadal spíše jak zamindrákovaný chudák, který tímto svým chováním sbírá sebevědomí. A i účesem ála Cristiano Ronaldo. Samotná věc šikany je na dlouhé povídání, takže jsem se spíš zaměřil na jednotlivé charakterové nedostatky postav. Myslím si, že postava Josefa byla v pořádku, zatímco Kaspar to projel na celé čáře. Dal se na bitvu a selhával v jednom bodě za druhým. Když přece vím, že mě někdo "nabonzoval", že šikanuji já, snažím se logicky ředitelce vysvětlit, že je to lež a pravda je úplně někde jinde. Ony by si potom děti při výslechu na policii dvakrát rozmyslely, jak mají vypovídat. Ale abych zase vše neházel na kluka, který možná nevěděl kudy kam, myslím, že nejvíce na vině je škola a její úředníci (především paní ředitelka - alespoň to z filmu tak vyplynulo), protože ti věděli, co se ve třídě děje a neudělali pro vyřešení vůbec nic. Naprosto nic. Takže pokud toto bylo natočeno podle skutečné události, tak bych v takové zemi být nechtěl. A co bych udělal především, pokud bych věděl, že mám syna slabocha (v onom kontextu), zašel bych do třídy a sám bych si to s ředitelkou vyřešil a promluvil bych i s těmi dětmi. () (menej) (viac)

Kicune

Klass je ukázkovým příkladem krutosti středoškoláků. Důvod šikany Joosepa víceméně celou třídou tvůrci nevysvětlí, ale de facto ukazují, co se stane, když se ho téměř náhodou zastane jiný spolužák Kaspar. Hněv se obrátí i proti němu a z tělesných trestů nakonec přerůstá až v naprosté ponížení obou kluků. Následný trest je vykonán rychle, syrově a zdá se být naprosto adekvátní. Roztřesená kamera a celkově dokumentární ráz filmu, pochmurné počasí, téměř žádná hudba dopomáhají sklíčenému pocitu a gradujícímu vzteku. Výsledek je mrazivě skutečný a depresivní. ()