Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

JASON_X

(Po letech a po třetí projekci radikálně měním hodnocení, protože jsem se rozhodl hodnotit především film a ne tolik jeho pravdivost. Můj starý komentář ale ponechávám.) /// Objektivně, nezaujatě je to film minimálně na čtyři hvězdy. Epický, záživný, vizuálně pohledný. Proč tedy dávám "odpad!"? Protože v době vzniku filmu už bylo několik let nezvratně prokázáno, že knižní předloha je mystifikace. Petera Weira si za jeho předchozí filmy hodně vážím a nevím, proč se tomuhle komerčnímu podfuku propůjčil. Pokud chtěl "pouze" vyprávět silný filmový příběh, měla se v titulcích objevit informace o jeho fiktivnosti. Už kdysi, během mého prvního sledování filmu, mě přepadaly pochybnosti o reálnosti jeho děje a ke konci už na mě působil přímo jako parodie (přechod Číny a Himálaje). A když jsem se později dozvěděl fakta, byl jsem zhnusen. Film taktéž vykradl Šalamovovy Kolymské povídky, jak v zajímavostech zmínil už uživatel fmash (scéna se svetrem je z knihy nezapomenutelná), a to je jen další potvrzení toho, že se jedná o standardní hollywoodský produkt pro povrchní divácké stádo. A Sagvan Tofi Farrell coby ruský zabiják je trochu trapný. Klady: Saoirse Ronan a nádherné exteriéry. Ale na protest proti vydávání fikce za realitu a za jejímu bezostyšnému "vylepšování" vykrádáním knih, nedám tomuhle jinak pěknému filmu ani jednu pěticípou. ()

luka4615

Poutavý a silný příběh o nezdolné touze po přežití a svobodě. Jen škoda poměrně razantního a na první pohled znatelného zkracování, jelikož některé pasáže zkratka nepůsobí celistvým dojmem a výsledný dojem poté lehce pokulhává. Avšak až na tento detail se jedná o poctivý kus filmového řemesla, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít. „We are not criminals. We are escaping from criminals.“ ()

Sawy

Nemůžu skrývat lehkou pachuť zklamání,protože Útěk ze Sibiře jsem díky jménu režiséra,slibnému tématu a hereckému obsazení netrpělivě vyhlížel skoro půl roku.Dočkal jsem se filmu,který má své nepopiratelné kvality,ale na druhou stranu i problémy natolik zásadní,že je prostě nemůžu přehlédnout,i když bych moc chtěl.Tím prvním je stopáž a nemyslím tím to,že by byl film moc dloiuhý.Možná naopak.V některých momentech (a nebylo jich málo) jsem vyloženě cítil,že daná situace přímo volá po větším rozvedení a klidně by snesla pár minutek navíc.Střih je vyloženě necitlivý a hlavně začátek díky tomu působí šíleně zkratkovitě a samotné prostředí gulagu nevyužitě.Druhá půlka je oproti tomu zbytečně roztáhlá a přestože má putování pouští velkou sílu,přece jen by šlo lehounce zkrátit.Je vidět,že Peter Weir si dával na filmu záležet a měl jasný tvůrčí záměr ukázat divákům velkolepou cestu symbolizující touhu po svobodě a přežití.Ale nemohl jsem si nevzpomenout,že Danny Boyle ve 127 hodinách mi takové pocity zprostředkoval mnohem živelněji a přesvědčivěji navzdory faktu,že měl k dispozici pouze jedinou postavu.Weir měl výhodu v tom,že ze Sibiře utíká celá skupinka,ale nedokázal mezi nimi vytvořit skutečná pouta nebo konflikty,jen chvilkové záblesky se Saoirse Ronan mi nestačí.A vůbec,celý film postrádá jakýkoliv skutečně vygradovaný a působivý moment,dramatickou situaci,která by člověka zaryla do sedačky a nedala mu vydechnout.Takhle to putování ozvláštňují pouze krásné kamerové průlety nad krajinou a snaživí herci.Vlastně ne, HERCI! Protože jestli se na filmu něco opravdu povedlo,je to obsazení.Ed Harris je v roli drsného Američana nepřekonatelný,kultovní roli si pak střihl Colin Farrell,jehož Valka byl jedinou postavou,ke které jsem si vytvořil vztah.A pak ještě ona kouzelná Saoirse,která zraje s každým filmem a roste z ní skutečně skvělá herečka.Já sám se nemůžu rozhodnout,jak se k Útěku ze Sibiře postavit.Je to nepříliš dobře zvládnutý film,kterým se Weir na filmovou scénu nevrátil tím nejlepším způsobem? Nebo působivý pomník lidské statečnosti,který sráží několik ne úplně malých chyb? Je mi líto dát tři hvězdičky vzhledem k nesporným kvalitám filmu,ale čtyři se mi zdá moc,protože jsem přeci jen čekal něco víc.Nakonec asi rozhodne fakt,že nemám moc chuť se na film podívat podruhé.Ale za zkoušku rozhodně stojí,už jen pro ty skvělé herce,kteří do filmu bezpochyby dali vše. 70 % ()

Morholt

Strastiplná cesta několika naprosto rozdílných povah, které se i přes počáteční neshody spojily, aby dosáhly konečného cíle. Při nejlepší vůli si ani nedokážu představit, co tito lidé museli podstoupit. Herecky perfektní. Sedl mi i Jim Sturgess, k jehož projevu mívám obvykle výhrady. Ale kdo mi utkvěl v paměti, a myslím, že to není jen můj případ, je Colin Farell a jeho ruský kriminálník. 90% ()

Lacike

Napriek stedrej stopazi, alebo zamernej absencie vyraznejsej dramatizacie mikrozapletiek film rozhodne nenudi, ale zarovan vas ani raz poriadne nestrhne. Cele to posobi ako taky naucny cestopis pre zaciatocnikov, ktori o danej teme zatial nic nevedia. Takze ani raz sa poriadne nejde do hlbky, ani co sa tyka pribehu, ani prekreslenosti postav. Zvlastnych 6/10. ()

faced

6,5 tis. kilometrů ze Sibiře do Indie? Procházka... Pop adrenalinové dokumenty nabízejí větší drama. Přejít zamrzlou horskou stezkou, přestože místní tvrdí, že je do jara nezdolatelná? Ve vaťáku a roztrhaných botách. Vlastně těžko říct jak, protože střih v zápětí hrdiny přenese mezi čajovníky v Indii. Odpadnou jen ti, kteří nemají dispozice: poloslepý ztratí cestu v lese, žena úpalem a vyčerpáním a poslední umírající je přece nemocný již z kraje cesty. Nakonec prostřih politických událostí v Evropě. Svobodné Polsko - země hlavního hrdiny. Nezbývá než se zvednout a jet do bývalé vlasti obejmout ženu, stačí vytáhnout klíč pod parapetem jako před desítkami let, manželka sedí za stolem a čeká... ()

ScarPoul

V prvej polovici silné. V druhej rozvláčne a nie až tak meditatívne a zamýšľajúce sa nad smrťou a životom, ako by sa z počiatku mohlo zdať. Tieto dve časti spolu ale kooperujú veľmi dobre. Aj vďaka logickej kauzalite. Trošku zamrzia niektoré veci( vlci jedia jelenčeka za skalou, kde sa naša skupina schováva, alebo príchod poľského dievčaťa Ireny), ale inak je to vo svojej výpovednej hodnote silné. Nie je to taký útok na bránku ako iné Weirové filmy, ale stále tam cítiť profesionalitu a ignoruje to akýkoľvek náznak pátosu a citového vydierania. Za čo filmu patrí veľké plus. Koniec má náznak katarzie. Hoci na to aby naozaj fungoval, by niektoré emócie museli byť počas filmu viac umocnené. Ed Harris je ale perfektný. Rovnako aj Colin Farrell. Ostatní do počtu fungujú. Obstojné, zbytočne nedramatizované dobrodružstvo, ktoré nemá veľmi možnosť uraziť, hoci asi nie každého bude vedieť nadchnúť. ()

6thSun

Celou dobu to kolísá mezi třema a čtyřma hvězdama, ale dneska se i v obchodech zaokrouhlujou padesáťáky dolů, takže... ()

Terva

Film podle skutečné události je věnován třem mužům, kteří v roce 1941 přešli přes Himaláj do Indie. Na cestě za svobodou urazili 4 000 mil ( cca 6 500 kilometrů ). CITÁT - Dobrota, ta tě může zabít.......... DIALOG : JANUSZ WEISCZEK ( Jim Sturges ) - Dostal jsi deset let za roli ve filmu ? ANDREJ TIMOTEJIČ KHABANOV ( Mark Strong ) - Měl jsem dobrý kritiky............ Colin Farrell jako Valko je ve filmu naprosto úžasnej a k obdivování je tu jeho "husté" chování, ironie, škleby a výrazy. V tomto filmu naprosto obstál. Například jeho narážka na prvního mrtvého. CITUJI : No, zase o jeden hladový krk míň.......... Nebo jeho vystoupení v lese, kdy najde toho červa a v neposlední řadě jeho ironická otázka : Tak kdo bude další ? A následně si i odpovídá . Raději bych toho, ten bude křehčí.......... Byla to šílená cesta, ale asi lepší volba než zemřít v gulagu. A abych napsal pravdu, čekal jsem film víc dramatičtější. Za těch šest a půltisíc kilometru se toho muselo stát mnohem víc, než co nám bylo předloženo. Film se soustřeďuje jen na některé události a i když je dvě hodiny dlouhý, nezahrnuje mnoho důležitých zvratů a situací. Konec je hodně rychlí a zanechává několik , možná mnoho, otázek. Scénář - Peter Weir a Keith Clarke. Natočeno podle knihy "The Long Walg", kterou napsal a prožil Slavomir Rawicz. ()

adamo_znk

Where are you going from? - Siberia. - How did you get here? - We walked ! .... Místy trochu zdlouhavý a nevýrazný, ale celkově poctivě natočený a precizně zahraný film o velké vůli za svobodou. Jsem rád že Peter Weir tenhle obdivuhodný příběh natočil. A Colin Farrel si tuhle roli vysloveně užil, jeho scény ještě v gulagu jsou epesní, ()

Chermy

Tenhle film má blíž k Trosečníkovi, než k Prison breaku, víc vědět nemusíte. Rozdíl je, že kromě jednoho Toma Hankse tu svoje postavy profiluje celá řada snaživých herců, v čele se Saoirse Ronan, Edem Harrisem, Jimem Sturgessem a hlavně opět úžasným Colinem Farrellem! Už si ho definitivně píšu na seznam oblíbených herců!! Jinak jde o klasický survival film s bandou sympatických postav. Bavilo mě to ()

JohnCZ

Až na pár podivných střihů v první půlce hodně zajímavý dobrodružný válečný snímek sledující předlouhou pouť několika vězňů za svobodou. Film kašle na akci a snahu upoutat za každou cenu. Za to divák dostane hodně autentický zážitek, nádherné leč drsné prostředí a poměrně silně působící zakončení. ()

Marek1991

Úžasné spracovanie jedného z najväčších útekov z pracovných táborov v bývalom Sovietskom zväze. Pozornosť je upriamená skôr na vlastnosti postáv ako na ich pohnútky. Prenádherné prostredie má na svedomí určite aj spolupráca s National Geographic. Najviac zo všetkých postáv sa mi do pamäti vryla postava ktorú hral Colin Farrell aj keď hral prakticky len v prvej polovici filmu. Bláznivý zločinec, ktorý dokáže prejaviť svoju citovú stránku, miluje komunizmus napriek tomu, že ho poslali do pracovných táborov. Nemôžem sa však ubrániť tomu, že má film veľmi dlhé trvanie a pôsobil na mňa miestami uspávajúc vzhľadom na to, že ide viac menej len o putovanie krajinou. Celkovo som však spokojný, lebo v tomto žánri ak sa vystihne skutočná udalosť, nedá sa veľa kritizovať. Preto hodnotím na 75%. ()

corpsy

Veľmi zdĺhavé, resp. naťahované dobrodružstvo, ktoré sa po prvej hodine veľmi nakláňa do stereotypu. Niekoľko scén fajn, herecké výkony primerané a záver takisto primerane politický, až patetický. Skvelá vizuálna stránka, tentoraz veľmi nezachraňuje. ()

Crazer

Na tu dobu určitě síla, ale film začal po určité době nudit. Prví půlka šla, pak začaly být zbytečné prostřihy při procházení jednotlivých zemí. Tvůrci nešli do hloubky, jen se zaobírali samotnou cestou plnou strastí. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)