Bývalá lehkoatletická hvězda Mickey Almon, který pro USA získal tři zlaté medaile, přijíždí v roli sportovního komentátora televize NBT do Moskvy. Na ulici je osloven mužem, který říká, že je vědec a potřebuje propašovat na Západ důležité materiály. Mickey souhlasí, velice brzy se ukáže, že je to past, do které ho vlákala KGB. Mickey je zatčen. Po sérii vyčerpávajících výslechů, které ho fyzicky i psychicky zlomí, je donucen k doznání před televizními kamerami a následně odsouzen k desetiletému trestu v pracovním táboře na Sibiři. Při jedné vězeňské zábavě ho inspiruje vystoupení spoluvězně, který nechává "zmizet" předměty v krabici s dvojitým dnem. Mickey začne plánovat útěk. Při vykládání zásob z vlaku, stihne se dvěma spoluvězni v jednom vagóně postavit falešnou stěnu, za kterou se ukryjí. Pro uprchlíky začíná vyčerpávající cesta za svobodou. (TV Nova)

Ainy

Pro mě nejdrsnějším momentem z celého filmu se stala scéna s liškou. Střílení do lidí už nikoho nevzruší, když je k vidění téměř všude, takže předpokládám, že zase každý střelený vstal a došel si na kávičku a něco na zahřátí, ale ta liška ... no, nevím, nevím. Z příběhu se dala dokonce vycítit i určitá zoufalost z bezvýchodné situace, zrada a nespravedlnost. Na svou dobu působivé zpracování, i když co já vím, jestli se tak mazaný útěk mohl někomu povést, třeba jo. Ještě upozornění ... kdo jste to neviděl, nečtěte zdejší obsah. Je tam vyzrazeno snad všechno. ()

ilemas

Viděno před lety na VHS a teď v tv. Jelikož jsem četl od Solženicina Souostroví Gulag, tak se mě toto zfilmování zdá velmi slabé. Místo krutostí v táboře se řeší soutěž ve vyšívání rukavic, snad krutější se mě zdála plesnivá blátivá cela před vyslechem. Tehdy můj oblíbený herec Malcolm McDowell, který je znám z rolí psychopatů se zde jeví za docela sympaťáka což je nezvyklé, ale nic proti tomu, nejkrutější z celého filmu mě nakonec přišla scéna z liškou. Film rozhodně nenudí a dá se shlédnout i dnes, ale víc se mi líbilo třeba Bílé peklo . ()

pafka

Copak o to, dej byl zajimavy a plynul skutecne bez zadrhelu a dobre se na nej koukalo. Ovsem sceny s balikama pro vezne, moznost se pri praci ohrat u ohne, postavy ocividne bez problemu s vlastni vahou apod., to je dost fikce podle toho, co jsem kdy cetl. Fakt je ten, ze film vznikl v dobe, kdy moc informaci nebylo. Je to takove becko, ktere ovsem neurazi. ()

Lukoboss

Na to, že se jedná pouze o TV film a navíc je to taky celkem starý (z dnešního pohledu), je to celkem slušná podívaná. Je to z hnusné doby a hnusnýho prostředí, a to určitě chtěli tvůrci zdůraznit, takže není nouze o nějaký realistický (až naturalistický) scény, který k tomu tak nějak patří a umocňujou celou atmosféru. Jo, občas je to trochu naivní nebo je potřeba přivřít oko, ale obecně to nebyla špatná záležitost. P.S.: Útěk ze Sibiře je pochopitelně lepší... ()

Alois88

Hezky zpracované, fajnové postavy. Film vám nenabídne vůbec nic co byste neviděli v jiných filmech s podobnou tématikou. Naopak bych řekl, že poměry v táboře nejsou zdaleka tak drsné jako v jiných filmech a pravděpodobně ani v realitě. Ovšem na to, že se jedná o televizní film, je to příjemná podívaná a těch 130 minut vám uteče jako nic. ()

• V původním znění je v několika scénách slyšet čeština od českých vězňů. (M_J_Adler)