Výmena

• Česko Výměna (viac)

Walter - syn slobodnej matky Christine, jedného dňa zmizne bez stopy a ani policajné pátranie nedokáže jeho zmiznutie objasniť. Po piatich mesiacoch sa chlapec nájde a losangeleská polícia ho s veľkou pompou odovzdá šťastnej matke. Jej šťastie však čoskoro vystrieda zúfalstvo - nájdený chlapec totiž nie je jej syn Walter, hoci polícia tvrdí opak. (STV)

petaspur

Devítiletý Walter Collins se jednoho krásného dne ztratil, což jeho matku Christine, na rozdíl od LAPD, nenechalo chladnou. Po pěti měsících zapracovala jedna malá náhodička a policie může s velkou pompou Christině syna vrátit. Christině však tak trochu vadí, že vrácené dítě není její syn. Policie si již slavnostně odškrtla čárku v kolonce vypátrané osoby a nikoho dalšího hledat nehodlá. Zoufalá Christine však nehodlá odevzdaně sedět, prudí policejní potentáty a s nálepkou potížistky za ní brzy zaklapnou dveře psychiatrické léčebny. Zde si může dosyta vychutnat veškeré výhody policejního Kódu 12, které spočívají v násilném polykání různobarevných pilulek nebo zapojení jejího těla do elektrického obvodu. Jenže Christine nehodlá, v dramatu vyvolávajícím často pocit bezmoci, boj o nalezení svého dítěte vzdát. ()

hippyman

naprosto dechberoucí podívaná, huba dokořán, těžká záležitost, která zvedá ze židle a zase k ní ková... to se mi honí hlavou a nic víc, protože cokoli k tomuto snímku napíšu, mu nesahá ani po kotníky, takže se o to ani nebudu snažit. angelina by zasloužila oscara rozhodně víc, než kate za předčítače, o tom žádná. 100% ()

Rosomak

Neustále uslzené oči Angeliny Jolie, nedořešené motivace postav, alibistická říkanka o "pravdivém" příběhu, natahovaný konec... Co se mi ale líbí je, že si Eastwood vystačí pouze s minimem hudebního podkresu. ()

salahadin

Na počátku bylo slovo, tedy dvě slova: "A true story." Hehe. Možná. Ten příběh sice může být plus mínus celsius věrohodný, jenže Eastwood ho natočil naprosto nevěrohodně. Je to jako brčko, když ho ponoříte do sklenice s vodou. Je to jedno brčko, ale ve sklenici se jeví jako zlomené. Eastwood do téhle sklenice ponořil tenhle příběh o safra zlých cajtech a safra citlivé mámě - což je další mínus. Angelina je nejen neskutečně nehezká, ale také herecky nemotorná. Nedokáže sdělit emoce jinak než přemrštěným přehráváním. Buď pořád srdceryvně bulí, což má být asi projev smutku, nebo nebo nebulí, ale tváří se, jakoby jí uletěly včely, asi výraz smutku. Její herecký projev není vůbec přirozený. Ze začátku filmu je přehnaně sladká na synáčka (je to holt film pro diváky hmmm), uprostřed přehnaně bulící, na konci přehnaně "těžce-v-pohodě" a smířená. Skoro jakoby dosáhla nirvány. Bohužel její postava do toho blázince patřila. Celkově je film strašlivě plochý a prvoplánový, třeba ti zlí policajtíčci to dostanou spočítané i s úroky takovým způsobem, který se rovná sentimentální fantasy. A aby ve mně film nevzbudil žádné emoce k žádné postavě (dobrý byl snad jen Michael Kelly), je neodpustitelné...nepočítám-li progresivně rostoucí vztek na všechny tvůrce vč. Eastwooda. Tuhle přeslazenou sentimentální limonádu vylejvám do kanálu s jedním odřeným punťasem za.....za co? Možná za Kellyho a Malkoviche. ()

Aky

Jestli je to opravdu odraz skutečné události, tak je ta Amerika ještě praštěnější, než jsem si připouštěl, a to i když vezmu v úvahu, že příběh zobrazuje události staré sedmdesát let. Film je to samozřejmě pěkný; jen s trošku rozpačitým závěrem, což mu na druhou stranu těžko vyčítat, jestli se snažil zobrazit "jak to doopravdy bylo". ()

Rosaviva

Poprvé jsem viděla, že by Angelina Jolie někde skutečně předvedla herecký výkon. Musím teda přiznat, že jsem se vůbec nechtěla dívat, ale tak mě to strhlo, že jsem to zhlédla. Velice silný film. Naskakuje mi husí kůže a nedokážu pochopit, že to opravdu bylo podle skutečné události. 4* ()

Cappuccino

Film samotný hodnotím na jednotku, ale Angelina mi v hlavnej role nešťastnej matky prišla častokrát neuveriteľne chladná a následne zrazu nečakane plná emócií. Podľa môjho skromného názoru by sa do snímky viac hodila Jolieina talentovanejšia rovesníčka Carice van Houten. Inak samozrejme po všetkých stránkach palec hore, pán Eastwood. Dráma so všetkým čo k nej patrí. ()

Ruut

Všechny, ale uplně všechny ingredience filmu jsou perfektní - zvláště překvapuje Angelina Jolie, ale není to ono. Přišlo mi to točené vyloženě s kalkulem na Oscara a závěr byl fakt přespříliš doslovný a zbytečně natahovaný. Každopádně i tak po ještě o stupeň lepších Nesmiřitelných a Million Dollar Baby jde o nejlepší Eastwoodův film poslední dvacetiletky. Tentokrát se Clintovi relativně povedlo ukočírovat i jeho věčnou zálibu v patosu a relativně slušné tempo vyprávění. ()

2-Xtreme

Clint asi ani nedokáže natočiť zlý film. Tak ako v jeho poslednom oscarovom snímku Million Dollar Baby aj tu vás tak vtiahne do deja a tých 140 minút vám ubehne tak rýchlo, že si na konci filmu budete priat dalších 140 minút(aspoň u mňa to tak bolo). Čo sa obsadenie Angeliny týka a jej stvárnenie hl. roli.. ten jej klobúk dolu, pretože by som sa nedivil kedy si prišla pre druhého Oscara(len si spomente za akú rolu dostala prvého plešúna). U mňa zatial film roka ked nepočítam The Dark Knight(na ten film si už vlastný obraz ani neviem spraviť). OK, Clint možno posledných 20 minút trochu naťahovať a ukončiť to mohol skôr, ale vygradovalo to skvelo. Momentále by som Changelingu doprial úspech ako mal film Million Dollar Baby. PS: Velmi sa mi páčilo ako Clint sklbil viacero žánrov do jedného filmu. 100% ()

Javert

Clint zraje jako víno. Čím starší, tím lepší. Po odskočení si na bitevní pole WWII se vrací zpět až k téměř komornímu dramatu alá Million Dollar Baby, a návrat se mu vydařil na jedničku! Pocity hlavní hrdinky jakoby byly vaše vlastní, její zoufalost, její boj proti prohnilé policii jako by byl bojem vaším. Angelina Jolie příjemně překvapila. ()

liskam

Eastwoodova precizní klasika, jak po režisérské tak po hudební stránce! Perfektní a velice silné drama. Angelina mě svým výkonem mile překvapila!:)) Za mě 90% ()

Omnibus

"Kukaččí mládě... uložíš k spánku, v mozku jen hrábě, máš na kahánku. Neptej se kukačky PROČ? Do blázince si skoč." Ach jo. Přitom všechno fungovalo, i prohnilá zkorumpovaná policie L.A., hrající si na vlastním písečku, která uličníky, co jí rozšlapou bábovičky, odklízí do blázince. Příběh měl dostatek šťávy, což měly i elektrošoky od odborného personálu i lékaři ve službách chlupatých, bez zábran si vytírající s hippokratovou přísahou zadek. Ale to vše pěkné mi zničila (mo)mentálně zaostalá maminka, která (o deset centimetrů menší!) kukaččí mládě nenakopala do kukaččích vajec hned na nástupišti. Dobrá, říkal jsem si, je mazaná a bere ho domů, aby s ním dala řeč. PROČ se falešný chlapeček chce přisát k jejímu cecíku, CO ho to napadlo, příp. KDO mu to poradil a hlavně - JESTLI nemá nějaké zatracené info o ztraceném synovi. Řečeno STBáckou terminologií, tu kukačku "vytěžit". Jenže prd, naprosto žádné vyptávání se nekonalo, jediné na co se maminka vzmohla bylo házení talířem po kukačce (stejně se netrefila) a srdceryvné kňučení "Kolikrát ti to mám opakovat? Neříkej mi mami!" ROFL a blbému filmu nazdar. Ale na dementní Angelinu Jolie se vlastně ani zlobit nemůžu, holt to měla ve scénáři... ()

k212

Jeden únos dítěte se stává hybatelem veřejného dění, prorezlá a zkorumpovaná policie ukazuje skutečnou tvář - neschopnost a velká pochybení. Zprvu osamělá matka bojuje, ač jest její důvěryhodnost zpochybněna údajnou psychickou labilitou; osoba veřejná, osvícená a vědoucí -reverend Briegleb- vytuší, že tento případ může být osudným zásahem do policejních řad a dokáže toho využít ve spojení s věhlasným právníkem. Naštěstí ne všichni muži zákona jsou bez svědomí a zodpovědnosti. Toto drama je více suchým přepisem událostí a emoční gradace dosahuje zhruba v polovině pomalu plynoucího děje, posledních dvacet minut už je jen korektně politickým a soudním dovětkem. Herecky je Výměna zvládnuta excelentně, o tom není pochyb, režie je přesná byť upjatě konzervativní. Reálie ... krása. Dokonalý kus s poselstvím, jemuž chybí hlubší emoční přesah. 80% ()

kingik

Nedokážu dát víc. Film mě nedostal. Režisér a producent Clint Eastwood si toho na jeden film nabral až moc. Zvolená přepálená stopáž mu dovolovala zabrousit do několika žánrů a já z filmu cítil nerozhodnost, čím chce nebo, respektive čím by měl být. Zpočátku se v roce 1928 v Los Angeles ztratí malý chlapec a policie ho po několika měsících předá zoufalé a zdrcené Angelině Jolie, která k překvapení všech tvrdí, že to není její syn. Jistá podobnost mezi nalezeným chlapcem a jejím synem tu rozhodně je, ale mnoho fyzických aspektů nesouhlasí (například výška nebo obřízka). Policie po ustavičném zoufalém matčině tvrzení, že se jí domů vrátil cizí chlapec usoudí, že je paranoidní a nejlépe jí bude, když si nějaký čas pobude v blázinci. Pak se film opět žánrově zlomí, a po jejím propuštění z nevlídného psychiatrického ústavu, se ocitneme v soudní síni při přelíčení se zvrhlým vrahem malých chlapců (Jason Butler Harner), a pak se film ještě jednou definitivně přehoupne do jiného žánru, ve kterém budeme svědky poměrně drastické popravy vraha oběšením. Film má v některých pasážích svou nepopíratelnou sílu, ale naopak v mnoha pasážích nepříjemně nudí. Kamera po celou dobu snímá Angelinu Jolie s výrazně rudými rty jako zbožný objekt, ale roli matky jsem ji uvěřil ztěží. To pro mě nepříliš známý Jason Butler Harner v roli vraha podal mnohem uvěřitelnější výkon, než všichni ostatní a postavu Johna Malkoviche bych v klidu vypustil. Pochvalu zaslouží precizní dobová výprava a atmosféra a naopak hudba se do filmu moc nehodila a až příliš podtrhovala, už tak dost utahané tempo filmu. Necitlivé střídání žánrů se filmu dvakrát nevyplatilo, a ani nějakého opravdu zajímavého rozuzlení v závěru jsem se nedočkal. Slibné téma tentokrát Eastwood nezvládl tak úplně podle mých představ. Nakonec se z toho totiž vyklubala solidní nuda s několika kvalitními scénami. Mé nižší hodnocení nezmění ani fakt, že to bylo natočeno podle skutečné události. Filmu navíc chybělo napětí a jakýkoliv emoční náboj. 50% ()

Snorlax

Po tomhle kousku snad i její nejzarytější odpůrci uznají, že Angelina Jolie je nejen krásná ženská, ale i výborná herečka. Eastwood sice není krásný chlap, ale je fantastický režisér. Výměna má neskutečnou atmosféru, až se nechce uvěřit, že byla natočena poměrně nedávno. Takové snímky se točily v padesátých až sedmdesátých letech. Výměna je jeden z filmů, kvůli kterým si člověk prostě musí pořídit klobouk, aby měl co smeknout. ()

Legas

Jestli mě něco doopravdy zaujalo, tak výprava. Ale takhle vypadal i King Kong, což? Angelina Jolie zde dokonce podává něco, čemu lze říkat herecký výkon. Ale dal bych ji já tu sošku? Nedal. Tak vyjímečná není. Takový Jason Butler Harner byl sice exceletní, ale kdo takového úchyla, který vlastně nebrání herecky v jakémkoli předvádění se, dnes zahraje vyloženě špatně? Hlavní problém celého filmu ale vidím v samotném příběhu. Ačkoli byl natočen podle skutečné události, často mě o tom Eastwood nedokázal přesvědčit. ()

Šakal

Tak tohle bylo pro mě velké zklamání! Očekávání ( vzhledem k hodnocení zde) byla velká. Tentokráte musím jít ( a je mi to v tomto případě velice líto, vzhledem k tématu a Clintovi) " proti proudu ". Clint si tentokráte " zakrojil" příliš velké sousto. Na takhle závažné téma jednoduše pouze " velké srdce " nestačí..... bohužel. Velká škoda. Vzhledem k tématu a faktu, že snímek je natočen na motivy skutečných událostí jsem čekal, že během snímku se mnou budou " cloumat emoce " a ono až na pár světlých momentů nic! Ten film jednoduše plynul...... Clint se inspiroval mimo jiné snímkem Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem a Hansonovým L.A. - přísně tajné! Oba tyto snímky mám shodou okolností v mé top 10 a řekněme si upřímně, tento snímek se s nimi nemůže rovnat ani v těch nejdivočejších představách! To, jakou atmosféru se podařilo navodit Formanovi v psychiatrické léčebně, to se Clintovi zdaleka nepovedlo. Nemluvě o hereckých výkonech. Třebaže se Angelina snaží seč síly stačí a podává zde ( na své poměry) hodně zdařilý výkon, dovedu si představit minimálně pět hereček, co by si s rolí Christine poradili lépe. Nemůžu jinak , ale max 3*! p.s. mnohem raději mám od Clinta snímky Gran Torino, Million Dollar Baby, Dokonalý svět ()

InJo

Výměna určitě patří mezi nejpůsobivější filmy, které Eastwood režíroval, ale neobsadil se do nich. Emotivní příběh inspirovaný skutečnými události vypráví o matce (Angelina Jolie) urputně bojující za nalezení svého ztraceného malého syna. Podobně jako jiné kvalitní Eastwoodovy režijní počiny i toto dobové drama z konce 20. let minulého století vyniká skloubením několika žánrů a témat - od střídmě pojatého psychologického dramatu o mateřství, těžkých ranách osudu a velkých společenských křivdách, až po mrazivý thriller o pátrání po psychopatickém vrahovi. Těžko uvěřit, že se něco takového opravdu kdysi stalo, Clint to ale zfilmoval náramně. 85 % ()

Sobis87

Z Eastwoodovy režijní filmografie lze snadno vyčíst, že tento filmový veterán vyrůstal souběžně s americkou kinematografií a osobně zažil hollywoodský zlatý věk. Zároveň bych si dovolil hádat, že si Clint oblíbil filmy režiséra Howarda Hawkse, neboť i on koketoval s mnoha žánry, které dokázal bez problému ukočírovat a také si vybíral silné příběhy, které jsou dobře srozumitelné masám a zároveň mají nepopiratelnou uměleckou hodnotu. Ve Výměně se Eastwood opět projevil jako velký vypravěč vyprávějící velké příběhy, přičemž v tomto případě plynule přechází mezi několika žánry (detektivka, dobové melodrama, konspirační thriller, soudní drama), aniž by výsledek působil roztříštěně a navíc si ani nemusí vypomáhat zapojení romantické dějové linie…on ji totiž vypustil úplně. Soustředí se převážně na hrdinku, která musí čelit mnoha překážkám a prochází si osobním peklem, ze kterého vyjde jako silnější osoba, přičemž paralelně s tím pomalu odkrývá jeden kriminální případ, aby do sebe všechny linie nakonec zapadly. Vše je zde na svém místě, jednotlivé motivy spolu dokonale koexistují, dobová atmosféra je vykreslena bravurně, kamera je střízlivá, ale zároveň úchvatná a dokonce i ta Angelina Jolie aspoň na ty dvě hodiny ze sebe dokázala setřást tu bulvární auru hollywoodské hvězdy a do role normální starostlivé matky čelící nepřízni nejen osudu dokonale zapadla. Eastwood zkrátka umí vést herce a filmový jazyk ovládá bravurně…Výměna je tomu dokonalým důkazem (opět) a pro mě vedle Dokonalého světa, Tajemné řeky, Gran Torina a Invictus dalším oblíbeným režijním počinem tohoto filmaře. 95% ()

IQ Tiqe

Pane jo, to bylo dobrý! I když mi zkraje občas tekly nervy, protože bezmoc nesnášim. Líbí se mi ta kombinace – nejde jen o pátrání o zmizelém synovi, ale spíš o ukázku policejní zvůle a lidské bezmoci. Připomnělo mi to osudy Lisbeth Salander od Stiega Larssona – když jdou úřady a policie proti vám, tak si můžete rovnou hodit mašli, protože nemáte šanci; smutný je, že tohle se ale opravdu stalo. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 10 | hudba 6 | humor 0 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 7 ()

Všichni chtějí Angelinu Jolie

Všichni chtějí Angelinu Jolie

22.10.2009

Aby ne. Přesvědčila kopáním do zadku v akčním Wanted i slzením v dramatu Výměna. V létě ji uvidíme v akčním špionážním thrilleru Phillipa Noyce Salt. Agentku (akorát ne CIA, ale Interpolu) si zahraje… (viac)

Eastwood: „Než si pro mě přijde...

Eastwood: „Než si pro mě přijde...

04.11.2008

...natočím ještě pěknou řádku filmů.“ Zatímco Sean Connery před týdnem vzkázal světu, ať už s jeho návratem před kamery nepočítá, jeho vrstevník Clint Eastwood se do důchodu nechystá ani náhodou.… (viac)

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?

03.11.2008

Sam Raimi je zpátky. Tobey Maguire je zpátky. Kirsten Dunst je zpátky. James Vanderbilt je z kola ven. Scénáristu Zodiaca, který pracoval na první verzi scénáře, nahradil David Lindsay-Abaire. A to… (viac)

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes