Výmena

• Česko Výměna (viac)

Walter - syn slobodnej matky Christine, jedného dňa zmizne bez stopy a ani policajné pátranie nedokáže jeho zmiznutie objasniť. Po piatich mesiacoch sa chlapec nájde a losangeleská polícia ho s veľkou pompou odovzdá šťastnej matke. Jej šťastie však čoskoro vystrieda zúfalstvo - nájdený chlapec totiž nie je jej syn Walter, hoci polícia tvrdí opak. (STV)

lesumir

Clint natočil tenhle rok dva filmy a oba dva jsou opěvované do nebes. Během pár týdnů se dostali do nejprestižnějších žebříčků a recenze jsou více než dobré. Ale za sebe říkám, že ani Gran Torino ani Changeling nejsou na pět hvězd, protože Clint, čím je starší, tím ustupuje od drsnosti a razantnosti a snaží se tlačit na emoční pilu až poměrně dost vydírá, akorát se to míjí účinkem. V mém případě. ()

Gimp

Angelina pláče, Angelina je sveřepá, Angelina to dokáže. Tyhle příběhy o hrdinských činech obyčejných lidí mě přiznávám moc neberou. A co si budeme povídat, navíc to není o jedné osobě, ale americkém typu demokracie, kdy na zákon dohlíží ještě vševidoucí oko Tocquevillových občanských sdružení (které jsou zde dost nešetrně personifikovány v osobě reverenda Briegleba). Mé srdce bude prostě již navždy patřit všem těm Rebelům bez příčiny, pro které cesta je cíl a ne ubrečeným staropanenským maminám (jen zdánlivý oxymoron), co se čirou náhodou zasadily o změnu politického uspořádání a nějakého toho zákona. ()

Hrabka

Dlouhé minuty utrpení a až ke konci trochu toho lepšího. Film o korupci, diskriminaci žen a dobových meziválečných situacích mě osobně nikterak nezaujal. Výměna chlapce je celkem úlet. Dětské vraždy jsou zase vydařeným okořeněním filmu. Něco se povedlo, ale já se poměrně dlouhou dobu nudil. 60% ()

kinej

Vím, že Eastwood umí točit dobré filmy, ale tentokrát mě opravdu převálcoval. Podle mého názoru dokázal ve svých 70. letech natočit své doposud nejsilnější dílo. Film diváka vtáhne a nenechá jej emociálně vydechnout po celou dobu stopáže. Eastwoodův režiní styl není nijak vyjímečný, je vlastně úplně normální, jeho devizou ale je výběr scénářů. A zde se dostal k tomu nejlepšímu. Skvěle natočeno, skvěle zahráno, největší hvězdou je pro mě ale scénárista Michael Straczynski. ()

cheyene

Clint Eastwood nevytvořil silný, drsný a dojemný příběh, to sám život jej napsal a o to větší a daleko hrůznější výpověď má..Pochopitelně za podpory vynikajících hereckých výkonů, hudby a ojedinělého režisérova rukopisu. Podobně jako Million Dollar Baby či Gran Torino je Výměna hutný, syrový a neskutečně působivý snímek, který se dokáže dostat tak hluboko pod kůži, že po celý zbytek večera nebudete mít před očima nic jiného, než jednotlivé scény a příběh se vám stane jakousi idee fixe, jež z hlavy těžko vyženete. Atmosféra doby a jednotlivých míst, v nichž se právě děj odehrává, je mistrovská. Opět mohu napsat, že čím starší Clint Eastwood je, tím větší naléhavost a hloubku jeho počiny mají. Že z jeho děl ustupuje drsnost? - Ani omylem! Hlavní "šmirgl" Mr. Clint tu sice již není, ale cožpak nemá po všech těch tvrďáckých letech nárok na odpočinek a přenechání místa mladším? :) (Nakonec Gran Torinem se rozloučil stylově a ukázkově.) Nyní se výše zmíněná drsnost posouvá daleko více směrem dovnitř, do nitra diváka, odkud se jí, potvůrce, nechce ven. A v tom je právě ohromná síla. Bravo, Mr. Eastwood, bravo! ()

paascha

Bohužel nesdílím nadšení většiny. Film je sice hezky udělaný, ale jaksi plochý a nezáživný. Od Clinta znám lepší věci, Angie mě nikdy nebavila a jediné, co táhne hvězdy hore, je námět. Bohužel nevyužitý. ()

nunka

Changeling je citlivo sfilmovaný emocionálny teror postavený na skutočnosti príbehu. V poslednej dobe Clint točí jeden film za druhým, pričom mení žánre, ale zachováva image - stavia na ideáloch a tradíciách...tentokrát hodnoverne zobrazuje dobovú atmosféru 20-30 tych rokov a tak aj film chutí. Vecne a emocionálne zároveň. Rozpačitý dojem mám jedine z Angeliny - jej srdcervúci výkon bol polopresvedčivý a ako osoba mi nezapadá do kontextu filmu. I napriek Angeline film ako celok bol scenáristicky a tematicky veľmi pôsobivý so všetkými atribútmi, kt. som už spomenula. ()

Ernia

Výborná Angelina Jolie v roli matky hledajícího syna si mě naprosto získala. Její jednoduché opakování: "Kde je můj syn?" nebo "Zabil jste mého syna?" říká s takovou naléhavostí, že jsem nebyla schopná odtrhnout oči z obrazovky a (ne, nedělám si teď srandu), ale bylo to snad poprvé, co jsem nijak neregistrovala její vizáž (tzn. hlavně ty její pověstné rty... ). Nicméně děj je zezačátku celkem zdlouhavý, některé části mě celkem nudily, ale druhá polovina, zejména scéna popravy byla ohromná. Jen škoda toho proslovu na konci. ()

Fiftis

Changeling je výborná dráma z dielne Clinta Eastwooda, ktorá bola vážnym ašpirantom na Oscara vo viacerých kategoriách. Nebyť niektorých zbytočných scén a nevhodnej hudby, mohlo ísť o jeden z najlepších filmov v poslednej dobe. Ešte na záver upozornenie - snímka má certifikát 15, teda nie je vhodný pre mládež do veku 15 rokov, niektoré zábery sú fakt odporné, takže slabšie povahy by mali výber filmu zvážiť. ()

ajuska

Clint Eastwood evidentně bojuje o Oscara všemi obvyklými prostředky, ale protože to skvěle funguje, nemusí se za to vůbec stydět. Vynikající příběh okamžitě zaujme, nejdřív záhadou vyměněného dítěte a poté téměř klasickým bojem jednotlivce proti institucionální mašinerii, kdy plně pocítíte bezmoc prosté oběti a nepřejete si nic jiného než potrestání zlovolných mocných a happyend. K tomu pečlivě dávkované emoce, atmosférická dvacátá a třicátá léta, pro dané potřeby ideálně působící vyústění, sem tam nějaké to snesitelné klišé, jež divák prostě potřebuje, a v neposlední řadě také výkon Angeliny Jolie a na úspěch je zaděláno. Pro mě osobně snad tématem či celkovou atmosférou nejlepší z Eastwoodových režijních počinů, které jsem viděla, a proto zkrátka musím jít na nejvyšší hodnocení. ()

lamps

Tady se zkrátka sešlo až moc myšlenek a úmyslů na jeden jediný film. Pohřešované dítě, policejní korupce a nedůslednost, drama z psychiatrické léčebny jako od Kena Keseyho, soudní pře za ospravedlnění obětního beránka a potrestání vraždící zrůdy... To si může dovolit opravdu jen Eastwood, který v žádných momentech nijak nepropadá, ale na vyloženě přestřelené stopáži a nevyrovnaném tempu je hold znát, že komornější a žánrově čisté příběhy ve stylu Dokonalého světa nebo Gran Torina mu prostě sedí coby vypravěči daleko lépe. Scénář není špatný jako celek, ale v jednotlivostech chvílemi postrádá věrohodnost, ať už v polopatickém znázornění zlého a iracionálního policejního či lékařského sboru nebo v okolnostech ohledně dětských vražd, které postrádají v podstatě jakýkoli motiv a vysvětlení. Přesto se ale jedná o výborný film, emocionálně pestrý, vizuálně autentický a psychologicky vyspěle načrtnutý, s líbezně depresivním klavírovým soundtrackem a úžasnou Angelinou Jolie, která vyměnila tvář vypracované akční hrdinky za strhaný výraz všemi zrazované, a přesto tvrdě bojující matky - pro chlapy škoda, pro film z pekla štěstí... 80% ()

Shakers

Úvodných dvadsať minút bolo trochu pomalých, ale potom sa to rozbehlo a začali sa diať veci, ktoré nikto nečakal. Clint to natočil skutočne dobre, napínavo a tvrdo vykresluje príbeh s obdobia konca 30tých rokov o výmene dieťaťa. Výborný casting, prechod na kriminálny žáner a skutočnosť, že sa to fakt stalo, ešte umocňujú už tak silný zážitok. 85% - 4* ()

Pepinec

Clint Eastwood by si zasloužil cenu za celoživotní přínos kinematografii. A to zajisté ještě neřekl poslední slovo. Stejně jako Angelina, která opět ukázala, jak skvělou je herečkou a že vládne plátnu i bez bouchačky a siláckých řečí. Film působí tak opravdově a všechny citlivé okamžiky jsou divákovi servírovány s takovou nenásilnou elegancí, že by se tvůrci slzavého údolí s názvem Austrálie měli chytnout za nos. Plné hodnocení nedávám proto, jelikož věřím, že Clint ještě přijde s něčím, na co ani pět hvězd stačit nebude... ()

Jhershaw

Eastwood chtěl asi stihnout co nejvíce žánrů, dokud ještě točí, ale různé (žánrové) epizody provázal docela dobře, i když některá funguje hůře a jiná lépe. Pro mě, možná trochu paradoxně, byly nejlepší scény ty, které s Christininým/Angelininým případem neměly zpočátku tolik společného. Jen ten "hope end" byl takový.. až moc průhledný. ()

Arkos

Jeden z nejlepších filmů roku. Výborné drama s trochu slabší závěrečnou částí, ve kterém exceluje Angelina Jolie. Film je výborně zpracován a sálá z něj dobová atmosféra a i když má delší stopáž, nudu tu určitě nenajdete. ()

JohnnyD

Veľmi silný a depresívny film, ktorý síce obsahuje aj zadosťučinenie a štipku (márnej?) nádeje, no nič nemení na tom, že fakt, že príbeh sa skutočne stal, mrazí ako máloktorý film. Prvý krát v živote som videl Angelinu Jolie hrať a asi prvý krát nevyzerala ako pobehlica. Clint dáva! 9/10 ()

Boogeyman

Zacloumalo to se mnou slušně, ale nějak si nedokážu představit, jak takový film působí na bezdětnédiváky, kteří si pocity při zmizení dítěte nedokáží ani představit. Tedy alespoň já bych to ve své nerodičovské době moc neuměl a navíc Angelina to ve filmu nepředvádí nijak explicitně, prostě pro ostatní působí jako někdo, kdy sice denně obvolává dětské domovy, jinak je docela v pohodě. Přitom v nitru takové matky se musí odehrávat něco tak hrozného, že my jako rodičové si to sice taky nedokážeme představit, ale víme, že si to nedokážeme ani představit. Bod pro Angelinu, protože ona byla perfektní, změnu předtím a potom na sobě nadala znát, přesto jsme jí to v očích viděli. Navíc ta bezmoc, když se proti vám postavý téměř všemocná a všehoschopná organizace....Konečně dokázala, že má kromě spousty přerostlých a vychrtlých partií i talent a konečně se objevila v opravdu dobrém filmu. Fuj, už to asi nikdy nechci vidět, na tohle jsem přecitlivělej. ()

playboxguest

Tak povedený film jsem hodně hodně dlouho neviděla, aneb dle mého jeden z nejlepších filmů roku 2008 a subjektivně nejlepší Eastwood za kamerou, ze všech filmů, které jsem od něj doposud shlédla a řekla bych, že tuhle pomyslnou laťku u mě Clint jen tak nepřekoná. Tak do poloviny filmu jsem měla v úmyslu dát za čtyři hvězdy, s tím že sleduji setsakramensky vydařené drama, které mě za celou hodinu nestihlo ani chvíli nudit, pak ale přišly další zvraty, nečekané i nepříjemně očekávané, ve filmu o dvou a půl hodinové délce se stihlo stát tolik, že by se s tím tak elegatně popral málokterý tvůrce, to vše perfektně zrežírované i zahrané (nehodlám tu blahořečit nikoho ze zúčastněných, protože vysokou laťku nadprůměrných výkonů udrželi všichni, jak herecká esa, tak dětští herci). Vcelku tak vydařený, dechberoucí a depresivní kousek, že musím dát bez nejmenšího zaváhání plný počet a věřím, že tenhle film z hlavy jen tak nedostanu. A proč taky...? Takový film si zaslouží být viděn, být uznán a být shlédnut opakovaně, ačkoli to není zrovna nejpříjemnější podívaná. ()

Všichni chtějí Angelinu Jolie

Všichni chtějí Angelinu Jolie

22.10.2009

Aby ne. Přesvědčila kopáním do zadku v akčním Wanted i slzením v dramatu Výměna. V létě ji uvidíme v akčním špionážním thrilleru Phillipa Noyce Salt. Agentku (akorát ne CIA, ale Interpolu) si zahraje… (viac)

Eastwood: „Než si pro mě přijde...

Eastwood: „Než si pro mě přijde...

04.11.2008

...natočím ještě pěknou řádku filmů.“ Zatímco Sean Connery před týdnem vzkázal světu, ať už s jeho návratem před kamery nepočítá, jeho vrstevník Clint Eastwood se do důchodu nechystá ani náhodou.… (viac)

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?

03.11.2008

Sam Raimi je zpátky. Tobey Maguire je zpátky. Kirsten Dunst je zpátky. James Vanderbilt je z kola ven. Scénáristu Zodiaca, který pracoval na první verzi scénáře, nahradil David Lindsay-Abaire. A to… (viac)

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes