Výmena

• Česko Výměna (viac)

Walter - syn slobodnej matky Christine, jedného dňa zmizne bez stopy a ani policajné pátranie nedokáže jeho zmiznutie objasniť. Po piatich mesiacoch sa chlapec nájde a losangeleská polícia ho s veľkou pompou odovzdá šťastnej matke. Jej šťastie však čoskoro vystrieda zúfalstvo - nájdený chlapec totiž nie je jej syn Walter, hoci polícia tvrdí opak. (STV)

lakikaki

Milé prekvapenie. Trochu s obavami som od Výmeny čakal lacnú hru na city, ale Eastwood sa, našťastie, k niečomu takému neznížil. Netvrdím, že film miestami neprekročí hranicu medzi emotívne silným rozprávaním a pátosom, ale stane sa tak iba párkrát a v akceptovateľnej miere. Čo by som ale filmu vytkol, je silene naťahovaný koniec, vďaka ktorému divák nechápe, prečo film vlastne pokračuje, keď sa pred chvíľou už "skončil" a ako je možné, že sa film práve skončil, keď ešte nebolo dopovedané všetko, čo dopovedané byť malo. Ale to sú veci, ktoré vyniknú predovšetkým v prípade, že sedíte vyše dve hodiny v prítmí kina za teploty asi 15°C v oblečení prispôsobenom vyše 20 stupňovému jarnému počasiu. Ale to som už trošku odbočil od témy, takže teraz k tým príjemnejším veciam - ďalšie milé prekvapenie mi spôsobili pre mňa úplne neznámi herci, ktorí sa svojich postáv zhostili bravúrne (poliš-hajzel s dokonalým chrupom, poliš-sympaťák, rázny kňaz-sympaťák, zimomriavky naháňajúci bad guy a i.) a známi herci potešili tiež - Malkovich je tradične skvelý a Angelina podáva fakt silný výkon, aj keď jej nominácia na Oscara bola predsa len trochu nadnesená. Eastwoodovi réžia ide viac než dobre, jej kvalitu podtrhuje vynikajúca kamera a hudba, síce trochu klišéovitá, je celkovo taktiež fajn. Výmena tak nie je nijako výnimočným filmom, ktorý týždeň nedostanete z hlavy, je to však veľmi fajn dráma s niekoľkými silnými a pamätnými scénami, ktoré z hlavy ten týždeň nedostanete určite. [86%] ()

Wormboy

Prijemne neprijemna drama s vydatnou atmosferou, ktora stavia predovsetkym na pritazlivosti materialu. Skoda urcitej vnutornej moralnej strohosti a neprepracovanosti postav, pretoze tieto su v podstate striktne rozdelene na dobre a zle a nijako nevybocuju zo svojich sablon, co je na takyto film skoda. No nic to, Changeling ponuka zaujimavy pribeh a kvalitnu filmarcinu, ale ako celok popri Gran Torino prehrava vo vsetkom. ()

Gabbo

Clint opět dokazuje, že je nejen skvělým hercem, ale také režisérem a vypravěčem. Emotivní drama podepřené skvělými hereckými výkony. čistých 5* ()

Andre3000

Poslední dobou se dívám v noci spíše na průměrné filmy a také u nich po chvíli usínám. To se ale u Výměny moc nedalo, protože v ní bylo hodně citů a napětí. Asi srovnám nesrovnatelné, ale hodně mi to připomínalo Zelenou míli, hlavně dávkou emocí, ale nebylo to až tak strhující a dostalo mě to jen z části. Jinak ve filmu je toho vidět hodně, od bezcitnosti, přes to jak lidé (tentokrát policie) může vidět to co se jí hodí a ne skutečnost a také krutost. Jinak Angelina to zahrála dobře, ale mé sympatie si nijak nezískala, pro mě bude pořád jen dobrou herečkou, ničím víc. ()

Martrix

Válečný veterán Walt bojující proti gangu, odstrkovaná a podceňovaná boxerka Maggie... . Všechny tyto postavy fascinují svou zarputilostí a silou která sice není na první pohled zřejmá, ale o to víc vynikne v konfrontaci s protivenstvím. Na první pohled Christine Collins do této společnosti také patří, ale ta její síla je především mixem mateřství a tvrdošíjnosti. A i když je to síla natolik velká, že dokázala rozklížit zkorumpovanou policii, tak tady mám menší problém. Pokud bych měl charakter Christine Collins popsat, napadá mě pouze spojení tvrdošíjná matka. Nemyslím, že je to vinou Angeliny Jolie, ale na to emoční peklo které prožívá, působí její postava zvláštně jednoduše. Jenže toto je také jediná negativní poznámka, kterou si vůči tomuto filmu dovolím vypustit. Výměna není výjimečná velmi dobrými hereckými výkony, úžasnou výpravou, nebo snad režisérským umem. Výměna vás uzemní svým příběhem, který je natolik silný a nosný, že i kdyby film nějaké zřetelné nedostatky měl, neměli by jste potřebu je rozebírat. A už to je přece důvod zajásat a nenechat si Výměnu ujít. A to i přestože nevěřím, že má toto filmové zpracování s tím skutečným příběhem společného víc, než základní fakta. ()

Juto

Príbeh, ktorý bol srdcervúci, ale napriek tomu strhujúci, bol fascinujúci po celú dobu, aj keď prvá polovica bola trochu pomalá. Určite to bol pútavý príbeh, krásne natočený a dobre napísaný. Angelina Jolie podala výborný výkon. 8/10 ()

Ondatra

Hned na úvod musím říct, že Eastwood se prostě pozná. Vždycky dokáže diváka připoutat před plátno a jeho pozornost udržet přes celý film. A tento není výjimkou. Z počátku se zdá, že se bude jednat o klasický thriller, akorát zasazený do doby 20. let USA. Ale v polovině se film přesune spíše do žánru krimi a začne to být opravdu zajímavé. Myslím, že hlavní myšlenkou Eastwooda bylo hlavně ukázat sílu hlavní postavy a to matky v podání Angeliny Jolie. Je vidět, že je to velice odvážná matka, která by pro svého syna udělala cokoliv. A proto, když se jí ztratí syn, tak se nevzdává a vrhá se do spoustu soudů, vyšetřování s policií a mnoha utrpení s tím společného. Na konci se samozřejmě ukáže pravda. Spolu s celým pátráním syna nemohu opomenout pár silných scén, které mě opravdu dostaly, zejména scény v psychiatrii a scéna popravy. 8/10 ()

Davosh

Od filmu jsem vůbec nic neočekával, trailery jsem neviděl, recenze jsem nečetl - a asi to bylo dobře. Eastwood vytvořil nejlepší film, co jsem od něj zatím viděl (moc toho není, přiznávám se). Příběh je už sám o sobě velmi silný, ale Eastwoodova režie a (Oscarový) výkon Angeliny ho povýšil na ještě vyšší úroveň. Ikdyž film trvá téměř 2 a 1/2 hodiny, utekl jako voda a můžu přiznat, že takhle nehnutě jsem se už dlouho na film nedíval. Ikdyž to na ocenění je, tento rok je konkurence příliš velká a Výměna má malou šanci, že by nakonec něco pro sebe urvala (akorát tu Hlavní ženskou roli). ()

c.tucker

Vypjaté drama, kterému Clint buduje atmosféru pozvolna, ale vydatně. Kde konec je pro mě naprostě senzačním vyústěním, které pro mě změní celý pohled na tento snímek. Angelina se chopila své role za správný konec a předvadla úžasný výkon, jako silná žena emotivně na pokraji, ale se vším se dokázala vyrovnat. To, že je to podle skutečné údálosti tomu přidává na zajímavosti a zamyšlením, co to s tím USA na konci 20. a ve 30. letech bylo. ()

BoXBe

Clint Eastwood je profesionál. A jeho film se třpytí poctivě odvedeným řemeslem. Film je natočen podle skutečné události, proto prosím nepodléhejme dojmu jak se snaží vnutit některé recenze, že se snad mísí žánry, copak ten životní příběh mísil žánry záměrně? Angelina hraje dobře, jenže já si na ni nikdy pořádně nezvyknu. A film je pomalý, klidný, s pěkným soundtrackem a každá scéna je tak pilovaná, že by přeci jen neškodilo projevit trochu citu....nicméně co by věrné zobrazení skutečných událostí z třicátých let opravdu působivé. K filmovému zážitku par excellence ovšem něco chybí... ()

Maty85

C. Eastwood jenom stále potvrzuje, že jako režisér na to rozhodně má a umí! Tento příběh je vylíčen opravdu skvěle a nemá chybu. Děj se posouvá plynule kupředu od začátku do konce tak jak přesně má a všechno hezky do sebe zapadá. Výborný herecký obsazení včele s Angelinou, která hrála naprosto skvěle jenom potvrzuje kvalitu tohoto snímku. ()

Biggy

Clint Eastwood s rostoucím věkem jenom kvete, plodí čím dál lepší díla co stojí za zmínku a co se i v budoucnu mezi velikými neztratí. Changeling jeho nesporný talent jen utvrzuje a už pomalu nemá cenu psát, že v sobě skrývá víc než jen obyčejný příběh, ač zvláštní tím, že je podle skutečné události. Eastwood prostě s každým jeho novým dílem útočí na nominaci a chce ještě alespoň jednu zlatou sošku dostat, což mu přeji. Jedinné štěstí je, že vždycky dokáže kvalitně osadit film herci, což dokazuje Angelina Jolie, která svoji roli zvládla více než dobře. Mezi ní ovšem stojí za zmínku i Jason Butler Harner jako brutální vrah nebo Jeffrey Donovan v roli zkorumpovaného policisty. Přes to, že má film úctyhodných 141 minut, se pořád něco děje a pořád je na co koukat a o čem přemýšlet. Konec filmu navíc úplně neodpovídá klasickému hollywoodskému stylu a je takový, malinko nejasný a možná proto se nakonec film nominace nedočkal, díky přísným kritériím filmové akademie. Každopádně jako skoro každý film tohoto unikátního režisérského velikána a patriota, hodnotím nejvýše jak jen to je možné. 5/5 ()

DominikV

Dost drsný film o ženě které nikdo nevěří. Je velmi zajímavé sledovat matku která tvrdí, že to není její syn a nikdo jí nevěří i když má jasné důkazy. Já si ani nedokážu představit, kdyby mi takto vyměnili bráchu (dítě nemám). Další bod pro Clinta. ()

mortak

Křesťanské ctnosti - láska (u ryzích amerických žen je to láska k dětem), víra (davající sílu bojovat a dokončit boj - pomoc reverenda), a nakonec nalezená naděje (dává sílu "movin´ on"). Rozbor starozákonní symboliky v tomto filmu by vydal na slušnou diplomku v oboru filmových věd. God works in mysterious ways - říká jedna z postav filmu. Eastwood vytvořil na podstavě skutečné události variaci na starozákonní příběhy vyprávějící o síle matčiny lásky (žena jako tělo je hříchem, zatímco žena jako matka náboženským mystériem), ve kterém nenadete jedinou životnou postavu (slabí a nevinní proti aparátu mocných, kteří měli chránit a léčit), protože všichni jsou jen postavičkami na bitevním poli dobra a zla. Film nevynechá jedinou příležitost, jak diváka protáhnout emocionální ždímačkou, využívá záchranu na poslední chvíli, nechá ho první hodinu zoufat, aby ho pak v posledních čtyřicetipěti minutách...Emotivně velice, velice silné, ale taky nechutně manipulativní. Ale kdo by se nechtěl nechat manipulovat Angelinou? ()

laik_60

Úžasné dvadsiate roky v Amerike. Eastwood zase pekne vykreslil atmosféru, Tie stareé hranaté Fordky, a ženská móda. Krátke vlasy a fantastické klobúky. Angeline to úžasne svedčalo, jej veľké oči a klobúk. akoby nežila inde len v tých rokoch. Asi preto si ju Eastwood aj vybral. Úplne som zabudol na jej butulínove pery, aj keď niekedy boli vidieť až až .. svojim výkonom prekryla, aj inak celkom fajn hrajúceho, Malkoviča. :). Príeh veľmi zaujímavy, prostredie vykreslené excelentne. Dakujem Angelina, Ďakujem pán Eastwood. Chcel som pôvodne dať len štyri ale nakoniec som sa nechal obmäkčit Angelinou a davam 5 b. ()

KajusaK

Jedno z nejlépe zpracovaných dramat vůbec. Angelina Jolie (palec navrch) byla úžasná opravdu skvělé vžití do role. Příběh byl smutný ale pravdivý..Zakončení rozporuplné, na jednu stranu pěkné na druhou už ne..5* PS: scénky v blázinci byly boží. ()

filmharmony

vlastně nevím, co dodat... brilantní... milá Angelino, proč nevyužíváš svého talentu v dobrých filmech? taková škoda... a milý Clinte, ty jsi ale lišák... ()

Všichni chtějí Angelinu Jolie

Všichni chtějí Angelinu Jolie

22.10.2009

Aby ne. Přesvědčila kopáním do zadku v akčním Wanted i slzením v dramatu Výměna. V létě ji uvidíme v akčním špionážním thrilleru Phillipa Noyce Salt. Agentku (akorát ne CIA, ale Interpolu) si zahraje… (viac)

Eastwood: „Než si pro mě přijde...

Eastwood: „Než si pro mě přijde...

04.11.2008

...natočím ještě pěknou řádku filmů.“ Zatímco Sean Connery před týdnem vzkázal světu, ať už s jeho návratem před kamery nepočítá, jeho vrstevník Clint Eastwood se do důchodu nechystá ani náhodou.… (viac)

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?

03.11.2008

Sam Raimi je zpátky. Tobey Maguire je zpátky. Kirsten Dunst je zpátky. James Vanderbilt je z kola ven. Scénáristu Zodiaca, který pracoval na první verzi scénáře, nahradil David Lindsay-Abaire. A to… (viac)

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes