Výmena

• Česko Výměna (viac)

Walter - syn slobodnej matky Christine, jedného dňa zmizne bez stopy a ani policajné pátranie nedokáže jeho zmiznutie objasniť. Po piatich mesiacoch sa chlapec nájde a losangeleská polícia ho s veľkou pompou odovzdá šťastnej matke. Jej šťastie však čoskoro vystrieda zúfalstvo - nájdený chlapec totiž nie je jej syn Walter, hoci polícia tvrdí opak. (STV)

viperblade

Clinte, zase jsi to dokázal. Natočil jsi skvělé drama, které mě opět chytlo od začátku a do konce už mě nepustilo. Výměna je filmem, který sice okázale útočí na divákovi city, (především na city ženské), ale co? Které drama tohle nedělá? Ale co mě opravdu překvapilo, byla Angelina. Věděl jsem, že je dobrá herečka, ale že až takhle, téměř přesvědčivě, zapadne do té doby a ještě nám předvede výkon, který je opravdu hoden minimálně nominace na Oscara, tak to jsem fakt nečekal. Kdo mi po tomhle filmu bude chtít tvrdit, že neumí hrát, tak se mu budu hodně smát. Za mě nemohu než doporučit všemi prsty, jež mám momentálně při sobě! :-) ()

castor

Soustředěná, minimalistická a uvědomělá režie filmového velikána, která není tak suverénní a divácky vděčná jako některé předešlé kusy (Tajemná řeka, The Million Dollar Baby), ale i tak se Eastwood spolehlivě strefuje do diváckého zájmu. A navrch své scény šperkuje dobovou atmosférou. Není to ale jen příběh ženy, která hledá své dítě a neztrácí naději – nebyl by to Eastwood, který by sáhl po příběhu, kde jen všechno nějak dopadne. Máme tu přidané hodnoty v podobě korupce, odlehlé farmy a děsivého tajemství. Mateřská epopej má nicméně pár kaněk a vad na kráse. Ne každý asi uvěří Angelině Jolie její urputný boj za svého syna. V některých scénách je naprosto výborná, jindy jako by měla mezi natáčecími dny ještě nějaký jiný job v úplně jiném žánru. A jako by tlačila na pilu, aby se konečně zazlatilo. Druhou kaňkou je skutečně přepálená stopáž, která jako by nechtěla skončit. Pořád nějaký dodatek, dovysvětlení.. polopatický závěr.. a také postava policejního šéfa, jehož chování je spíš, no, úsměvné. Přesto Eastwood ve svých neuvěřitelných sedmdesáti letech nabízí další promyšlené drama, které pohladí zejména svou vyzrálostí. Emočně na mě výše zmíněné snímky ale dolehly mnohem výrazněji!! ()

ClintEastwood

Mám něco, co jsem předtím neměla. Naději. Eastwood v posledních letech opravdu září a vybírá si k filmování témata, která skutečně stojí za to převyprávět. Výměna, natočená podle skutečné a hrůzné události, mezi ně jednoznačně patří. Angelina Jolie zde ukazuje své herecké kvality a dodává filmu ještě něco navíc. Clintova režie je tradičně na vysoké úrovni, stejně jako jazzová hudba, kterou opět sám zkomponoval. Prim zde samozřejmě hraje strhující příběh, ale i taková výprava, kostýmy, nebo dobová atmosféra, jsou na výbornou. Strašně silný film, kde jsou Oscary? ()

Rogue

eeeeh... Objektivně dobré, ale tenhle typ filmů mi hrozně leze na nervy. Uvřískaná Angelina a režijně soustředěný Eastwood. ()

ripo

Moja averzia k filmom, kde na začiatku je napísané "Podľa skutočnej udalosti", je známa. Poväčšine sa jedná o kadejaké bullshity, narýchlo zbúchané, za účelom vytrieskať maximum z príbehu, za čo najmenej peňazí ... "Changeling" je iný ... Keď už o tento príbeh nik nezakopol 80 rokov, asi by nemal byť vôbec zaujímavý. Opak je pravdou ! Príbeh je postavený na viere a nádeji, na láske a bezcitnosti a hlavne .... je to o sile bojovať za pravdu, za dobro veci. Angelina Jolie nemá na sebe ani blúzku s výstrihom, a ani nie je navlečená do priliehavej kombinézy. Tu nemá šancu presviedčať diváka so zbraňou v ruke, ani nehrá svojimi ženskými vnadmi. Jej úloha je postavená na niečom inom. Na sile... ale nie tej fyzickej, ale morálnej. Bojovať do konca. Lebo na konci je stále niečo - minimálne tá nádej ...... ()

PinokKio

Angelině to ve filmech, kde si musí projít blázincem sluší (že by opět Oscarová nominace?), Malkovich je také tím pravým - i když tady docela úlisným - Malkovichem. Potvrzuje se, že Clint Eastwood umí herce vést, jen té slzopudnosti a patosu s přibývajícím věkem trošku přidává .. ale .. taky máme právo si trochu pobrečet. nee. ()

Hild

Clint Eastwood přesně tak, jak ho mám ráda. Vynikající film u kterého mě mrazilo po celou dobu. Brilantní režie a výborné herecké výkony. Neuvěřitelně silný příběh, zvlášť když si uvědomím, že je natočen podle skutečných událostí a takových příběhů je bohužel na světě mnohem více. ()

Spooner

Clint je prostě masér, jinak se to říct nedá. Natočit dva výtečný filmy během pár měsíců, to chce fakt trochu toho režisérského génia. A ten tady Clint potvrdil. Vynikající dobová atmosféra, dobře napsané a s takovým počtem výborných a někdy až mrazivých scén, že vážně musim smeknout. V léčebně to totiž bylo fakt nehorázný psycho a u soudního procesu jsem pomalu ani nedýchal. Jenom ke konci mi to přišlo už trochu moc natahovaný a ty emoce tam ze mě Clint nevydoloval. Angelina Jolie si taky zaslouží pochválit, protože jak ji nemám dvakrát v lásce tak tady vážně výborná. Asi její nejlepší role. Clint je zkrátka ve vrcholné formě a doufám, že mu ještě nějakou dobu vydrží. ()

MMR

Byl jsem na vážkách, zda si tento film pustit. Žánr, který nevyhledávám vs. poutavý obsah, toť byly dva hlavní aspekty, které mezi sebou soupeřily. Nakonec jsem si to pustil a musím uznat, že to bylo moc pěkně natočené. A to, že je to dle skutečné události, to tomu dost přidalo. Každopádně mi chvíli trvalo, než mě to dostalo do děje a začalo mě to bavit. ()

tahit

Clint Eastwood je velmi schopný režisér, vytvořil už několik různých filmů, které jsou perfektní i bez rozmáchlých filmových gest a ne nudnou konversačkou mysteriózního krimi příběhu. Přesto, že je příběh děsivý, nejde o žádné bičování nervů, ale virtuositu dialogu, který převláda nad obrazovým líčením dějištěm zločinu bez laciných efektů stříkání krve. ()

Davies182

Ze začátku jsem sice měl podezření, že jsem až příliš snadno odhalil pointu, jenže... Nakonec to naštěstí bylo docela jinak, a hlavně po celou dobu filmu (který není nejkratší) jsem byl dost napnutý. Angelina ztvárnila svou roli velmi dobře, ač mi z trailerů nebyla nejsympatičtější - to se po prvních minutách stopáže změnilo. Mohu tak doporučit opravdu všem, ale nejvíce si film užijí zájemci o tajemno a uvěřitelné příběhy. A samozřejmě Eastwoodovi fanoušci... ()

gogo76

Týmto filmom si Clint opäť zpevnil základy na vrchole top režisérov.Je naozaj obdivuhodné ako produktívny a hlavne kvalitne poctivý vie vo svojich rokoch byť, a dúfam, že natočí ešte mnoho takto kvalitných filmov. A.Jolie bola úžasná voľba, jednoznačne zatiaľ jej najlepšia úloha v kariére. Príbeh až neuveriteľne zaujímavý, nestačíte sa čudovať ako vedia policajti človeku všetko vysvetliť, dokonca aj to ako sa váš syn dokázal zmenšiť o 8cm!Jednoznačne jeden z najlepších filmov roku, ku ktorému si všestranný Clint robil aj hudbu - fakt ma jeho meno pri hudbe príjemne zaskočilo.Nádherne vyvážený a kvalitný film bez slabého miesta.Clint si macher! 100%. ()

Mahalik

"Jestli je tohle váš syn, paní Collinsová, tak sním své vlastní ukazovátko!" Nemyslete si, že tímto vtipným výňatkem z Výměny, chci naznačit, že sledování filmu je jedna velká sranda. Ne. Changeling je bičování vašich emocí. Bičování, na jednu stranu velmi příjemné (konečně film, který vede diváka k přilnutí se k postavám), ale na tu druhou, je to bolest. Bolest velmi podobná té Christiině. Dá se to dost těžko popisovat lidem, kteří tenhle film neviděli. Ten zvláštní pocit bezmoci, kdy váš žaludek je v neustálém napětí a hlavně ve stresu. Eastwood na vás pokládá, čím dál tím větší břemena a doufá, že je unesete. Málokterý režisér dokáže přikovat sledující diváky na dvě a půl hodiny do sedačky (obvzlášť pak mě. Člověka, kterého dokáže odtrhnout od sledování i pitomá muška nabourávající do okna...). Já seděl. Nevnímal čas. Hltal. Především pak herecký koncert Angeliny Jolie, která vám připomene, jak daleko může zajít herecký výkon. Ona opravdu hraje, jako kdyby měla ke spánku přiložený kulomet. Nijak nepřehrává, je svá a to je strašně vzácný u herců dnešní generace. Věřte mi. Za Angelinou ovšem nezaostává nikdo z hereckého ansáblu. Například Jason Butler Harner vložil do své postavy tolik zlosti a křiku, že z něho šel fakt strach ("Tichá noc. Svatá noc...")___ Hodně lidí bude kastrovat Clinta především za přemrštěnou délku filmu. Ale já, ač tohle neříkám často, musím konstatovat, že vyškrtnou, byť jen jednu scénu, by byla kolosální kravina. Jděte na Výměnu. Jděte dokud můžete. Pochybuji silně, že budete mít ještě někdy podobnou příležitost. Doufám, že budete na tom podobně jako já. Že budete stejně rozpolceni a nasráni ( v kladném smyslu) jako já.... Hezký den! ()

Amarcord_1

85% - Dlouho jsem se tomuto filmu vyhýbal, protože jsem nikdy neměl rád Joliino herectví. Byla to hloupá chyba. Changeling je vybroušen stylisticky, vypravěčsky, hudebně i herecky. Žádná hluchá místa, asi proto, že je motivicky film kombinací mnoha jiných děl. Ale jak správný kuchař ví, tajemství spočívá v dobrých ingrediencích a právě v kombinaci. Eastwood tady působí jako kulinářský virtuoz. ()

Ony

Tak jsem byla taky dojatá a napjatá a dokonce nalomená k nejvyššímu hodnocení. Ale Christinina poslední věta to úžasně zazdila. Achjo. ()

Reiniš

Eastwood hraje na jistotu a vychází mu to. Angelina Jolie podává jeden z životních výkonů a dokazuje, že umí víc než dobře vypadat při střílení záporáků. Silný příběh, u kterého se snad ani nechce věřit, že se vážně stal. Mohl být sice o něco kratší, ale jinak nemám co bych vytknul. ()

Xmilden

Clint Eastwood opět vybral příběh, který napsal sám život. Tentokráte nerozebírá nic menšího než únos malého chlapce, brutální vraždy dětí, podstatně si rýpne do LAPD a ještě nám naservíruje jako na zlatém podnose "ozdravnou" kůru v psychiatrické léčebně. K tomu nám přisype svůj výběr hudby a obsadí to zajímavými herci. Z nichž mě zaujali hlavně policejní kapitán Jones (Jeffrey Donovan) a John Malkovich. Jedná se vskutku o vynikající film, ale trošku mě zaráží nominace na Oscara Angeliny Jolie. Přece jen ve druhé polovině snímku, kdy se podstatná část děje přesune do soudních síní, tam jen tak sedí v kloboučku a kouká. 85% ()

Phobia

Jak to říkají ti Američani? Wow! Já už jsem při svém věku poněkud emocionálně okoralá a tak mě spousta filmů nechává dost v klidu, ve znuzeném ošívání či přímo v komatózním stavu, ale to není vůbec případ "Changeling". Začíná to nenápadně, probíhá překvapivě a jak to končí... no, já si půlhodinku nechala na dnešek, protože jsem měla vstávat do práce a fakt bylo nutné jít hnípat, jestli jsem se ráno měla být schopná vykulit z postele. Takže se těším na večer, ža zas budu v bezmocném vzteku skřípat zubama a možná tentokrát i nějaká ta slzička ukápne? Neukápla doteď, což je s podivem a nedává to moc nadějí na orosená čidla zraku ani do dalších minut, nicméně i tak je to film, co mě po dlouhé době dostal. Nebudu se rozepisovat o ději, tenhle příběh napsal sám život a není v tom mnoho klišé, zatím právě naopak (hlavní klad). Čím méně toho před sledováním budete vědět, tím lépe pro vás a váš zážitek. Perfektní dobová atmosféra, Angelina skoro k nepoznání, oni jí snad pro tu roli i zmenšili rty a kozy, Malkovich je navzdory vedlejší roli výrazný a zbytek hereckého ansámblu nic nekazí. Pokud v poslední půlhoďce nenastane nějaká hloupá bota, budu vážně přemýšlet o páté hvězdičce a nejspíš ji po dlouhé době zase dám. A na závěr bych zdvořile požádala správce této databáze, aby už, kurva, přestal srát do každého druhého filmu přívlastek "mysteriózní" a použil strýčka Gůgla nebo tetičku Wiki ke zjištění významu tohoto slova! EDIT: Po dokoukání musím s mírným povzdechem konstatovat, že konec byl přece je jaksi rozbředlý a film tedy zůtane těsně pod nejvyšší metou. Ale stejně: oba palce dávám nahoru! 88% ()

-bad-mad-wolf-

Chvílemi možná zbytečně sentimentální a vzletné, jinak perfektní. Na mateřstvím posedlé Angelině Jolie je vidět, jak moc se jí téma dotýká, takže se nebojím nazvat její výkon fenomenálním; Jason Butler Harner a Jeffrey Donovan zase filmu obstarávají dva až učebnicové záporáky. Oscarové nominace za kameru a výpravu chápu, byť je vizuál filmu až nerealisticky uhlazený, malebný a čistý - často vypadá jako zaranžovaná scenérie pro náročného fotografa, což nic nemění na tom, že vypadá skvěle. Filmovost příběhových linií při Clintově melodramatičnosti občas trochu bije do očí, ale je to výtka hodná té výše uvedené - nijak nevadí. To spíše postavě Sanforda Clarka (vrahův nezletilý komplic) mohlo býti dopřáno lepšího výkonu i prostoru. ()

Všichni chtějí Angelinu Jolie

Všichni chtějí Angelinu Jolie

22.10.2009

Aby ne. Přesvědčila kopáním do zadku v akčním Wanted i slzením v dramatu Výměna. V létě ji uvidíme v akčním špionážním thrilleru Phillipa Noyce Salt. Agentku (akorát ne CIA, ale Interpolu) si zahraje… (viac)

Eastwood: „Než si pro mě přijde...

Eastwood: „Než si pro mě přijde...

04.11.2008

...natočím ještě pěknou řádku filmů.“ Zatímco Sean Connery před týdnem vzkázal světu, ať už s jeho návratem před kamery nepočítá, jeho vrstevník Clint Eastwood se do důchodu nechystá ani náhodou.… (viac)

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?

03.11.2008

Sam Raimi je zpátky. Tobey Maguire je zpátky. Kirsten Dunst je zpátky. James Vanderbilt je z kola ven. Scénáristu Zodiaca, který pracoval na první verzi scénáře, nahradil David Lindsay-Abaire. A to… (viac)

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes