Miesto toho, aby Shrek strašil dedinčanov ako správny zlobor, teraz rozdáva autogramy. Chýba mu doba, kedy bol „netvorom“. Podpíše preto zmluvu s predajcom ilúzií a v tej chvíli sa ocitne v alternatívnej verzii Kráľovstva za siedmimi horami, kde sú zlobri prenasledovaní, predavač ilúzií je kráľom a Fiona Shreka v skutočnosti nikdy nestretla. Shrek musí napraviť to čo pokazil, obnoviť svet a získať naspäť svoju lásku. (TV Markíza)

JayZak

Musím říct, že po druhém podívání se mi čtvrtý díl líbí snad ještě víc než ten úplně první, který je vynášen do nebes (protože byl zkrátka první). Na čtvrtý pokus tvůrci opět zvedli laťku grafického provedení, na které je radost se dívat (např. vypelichaný Oslík v alternativní realitě). První Shrek už oproti tomu vypadá notně zastarale, ale tehdy (2001) jsem se na to samozřejmě díval jinak. Příběh sice může na papíře znít jako špatný nápad ze seriálu ve stylu "jumping the shark" (viz http://en.wikipedia.org/wiki/Jumping_the_shark), ale pro potřeby Shrekova světa postačí výborně - postavy se nám ukáží v novém světle, popř. se objevují postavy nové (zlobři), což působí velice osvěžujícím dojmem. A vůbec mi přijde, že po celou dobu je to příjemná sranda, na rozdíl od rozpačité 3ky. Jen ten polibek z pravé lásky do určitého termínu už je trochu ohraný, to jim však prominu minimálně za výbornou postavičku tlustého klučiny - "Dělej, zařvi!". Potěšily i vymazlené závěrečné titulky rekapitulující stěžejní okamžiky předešlých dílů, které tak udělaly hezký zvonec a konec zelené série. ()

JohnCZ

Oproti trojce poměrně výrazný kvalitativní skok nahoru, a i když to už zdaleka není animovaná parodie pohádek, jako první dva díly, tak je čtyřka alespoň dobře napsaným animákem využívajícím vděčné téma paralelních vesmírů. Vtipů je sice pomálu, ale čtyřka je příjemně akční a dojemná zároveň. Po psychologické stránce postav místy tlačí docela i na pilu, což u animáku pro děcka není zase tolik zvykem. Samozřejmě ale nechybí klasické ponaučení a šťastný konec. To ale k pohádkám patří. ()

Marek1991

Ďalší diel je len znakom neutíchajúcej snahy vytĺcť z tejto série, čo najviac peňazí. To, že už to nestojí za veľa zistíte, ak si pozriete túto sériu chronologicky. Na tomto sa pobaviť ešte dá, príbeh by aj ušiel, no dej je slabý, už to nemalo to kúzlo. ()

corpsy

Fakt úžasné zakončenie ( škoda ) Shrekovskej série, ktoré si môže pokojne podať so ostatnými časťami ruku. Vedel by som stráviť ešte XY pokračovaní, ale to je len moje zbožné prianie. Ešteže sa na budúci rok na plátna kin dovalí Kocúr vo vlastnom filme. No ale ako sa to hovorí, NIKDY NEHOVOR NIKDY! ()

liquido26

Další klasická Shrek-taškařice, která je sice možná lepší než trojka, i když určitě ne tak dobrá jako jednička, ale bohužel musím konstatovat, že tyhle pohádky pro mě už ztrácejí svoje kouzlo. ()

PauloZ

Dle mého se závěrečný díl téhle série povedl velice dobře. Oproti třetímu dílu je opět posun nahoru. Navíc jsme mohli lehce zažít atmošku první dílu. Možná tam mohlo být méně dojemných scén, ale jako tlustý kocour je super, akční scénky jsou pěkné a Fioně to se sekerama sluší:). Padouch cimpr campr jako skřet v pohodě, ale občas mě ten jeho hnusný výraz vadil, možná mohl být jinak vymyšlený. Celkový dojem mám pozitivní, ale dobře že už je konec. ()

Kryton

Opět další nepovedený datadisk ke Shrekovi (trojka se nepovedla jakbysmet). Můžeme tedy jen zamačkávat slzu, jak jsme se pohádkově bavili u prvního a druhého Shreka. Za vše bych viděl podstatný fakt. První Shrek byl a je pořád vedle Toy Story tím nejoriginálnějsím/nejlepším/nejzábavějším na poli animované tvorby. Dvojka pak těžila ze zbývajícího lesku/prachu svého předchůdce. Jenže potenciál jaký Shrek skýtal se poté ve dvouch dílech zaměřil zcela na 5 leté děti. Nechci urážet dětské publikum, ale scénář a celý nosný příběh je vyloženě napsaný malými dětmi pastelkami. Vše je barevné, někdo pořád padá a do toho oslík zpívá. No není to nádherný?! To už rovnou tam mohli skákat Teletubies a Shrekovi mohli pomáhat homopostavy ze Sezamové ulice. Konečný (vsadím se, že cucání jména Shrek u konce nebude - bohužel) díl je sice potemnělý až bych se bál děti brát do kina, ale nezakryje vykrádání sebe sama. Nejhorší pak však je fakt, že poslední díl (?) působí spíše jako delší bonus k 3 dílu než-li samostatný film. Pokud by se vše smrkslo na cca 35-40 minut, pak by vše jakžtakž fungovalo jako bonusový materiál u 3 dílu, který by si všichni pochvalovali, že je zábavnější než celý film. Takto je neskutečně nafouknutý film, kdy si po konci filmu budete akorát pamatovat: že Fiona vypadala jak Xena, tlustého Kocoura a více zlobrů....a o čem to vlastně bylo? Nevím , protože jsem požádal Rampelníka, aby mi vymazal 92 nudných minut z hlavy. Doufám, že moje smlouva nemá žádné mouchy. Shrek skončil jako neskutečně zmrzvený zmetek a ještě ve 3D. Btw. dokud nebude 3D využito stejně jako tomu udělal Cameron , tak se vykašlete na veškeré 3D a ušetřete a jděte na 2D verze - o moc nepřijdete a zážitek vám nekazí např. házení věci na vás (nešvar veškeré 3D produkce). ()

draggo

Je až smutné sledovat, kam to tahle série dopracovala. A to měl Shrek našlápnuto hezky. První díl byl skvělý - zábavný, vtipný, se sympatickými postavami a hezkým příběhem.(90%) O to více překvapila dvojka, které se podařilo překonat laťku, kterou první Shrek nastavil proklatě vysoko. Dvojka sázela na stejné ingredience jako jednička, ale tenkrát zafungovaly ještě o ždibíček lépe a výsledkem byl jeden z nejlepších animáků vůbec. (95%) Na trojku jsem se tedy opravdu těšil, páč jsem si říkal, že to nemůže dopadnout špatně... a ono dopadlo. Vtipné situace bych spočítal na prstech jedné ruky, a ten zbytek je sice nenudící, ale často velice otravná hlušina. (45%) Situaci měla zachránit poslední kapitola s podtitulem "Zvonec a konec". A zachránila? Nikoli, jen potopila ještě hlouběji. Čtvrtý Shrek totiž přestal být vtipný takřka úplně. Vtipy jsou tam všehovšudy asi dva. A ve zbytku filmu probíhá snaha o jakýsi "vážně míněný příběh". Je na tom až nechutně vidět že se skutečně mele z posledního, protože celá ta zápletka je tak hnusně odfláknutá, předvídatelná a moralizující, že to vadí i mě. Jediné plus snad můžu dát za postavu toho skřeta Rumplcimprcampra (bo jak se menoval), který byl celkem hezky vymyšlen a ze všech postav byl zdaleka nejsympatičtější. Jinak jsou všechny postavy na pár facek. Emancipovanou Fionou počínaje a přetloustlým kocourem konče. Dvě hvězdy s hodně odřenýma ušima za to, že jsem se nějak zvlášť nenudil (ale ani nebavil) a za těch pár scén, které se nepodařilo úplně zazdít. Jinak třikrát fuj a doufejme že je to opravdu konec. Další podobné prznění Shreka (myšleno prvních dvou dílů) už bych nevydýchal. /viděno na DVD: 30% a 2*/ ()

zdepapepa

Tatam jsou časy kdy Shrek odvážně razil cestu neokoukané zábavě a Dreamworks ještě drželo krok s Pixarem. Uběhly roky, Shrek zestárnul, zvážněl, ale scénáristi to ignorují. Naopak - půjčují si kde mohou, nejčastěji však u sebe (občas to je ale fajn, některé call-backs na starší Shreky by byly fajn), ale proboha - zaplnit scénou z titulků jedničky velkou část čtyřky? To je trochu moc. Nezachrání to ani moje a Rumplcimprcamprova sdílená láska k diskokoulím. Když pak polopatě do diváků režisér ústy Mike Myerse cpe kýčovité moudro "nevěděl jsem co mám, dokud jsem to neztratil", je vystaráno. Pár vtipných scén a evidentně promyšlený soundtrack už to bohužel nezachrání. Ani odkaz na Deliverance. ()

Krt.Ek

Možná je to tak lepší, že Shrek končí. Netuším, jak by tvůrci opět nastavili laťku na úroveň prvních dvou epizod. I přes kvalitativní úpadek posledních dvou dílů bude zelený zlobr navždy patřit k mým nejoblíbenějším postavám v animovaném filmu a to samé jde říct o užvaněném oslovi nebo kocourovi v botách. To jen tak na úvod k celé sérii. Čtyřku můžu shrnout v pár větách. Líbila se mi víc než trojka, ale na dvojku a jedničku se dívá z pěkné dálky. Fanoušky Shreka mezi které se řádím, což jde snad poznat z mých úvodních vět, ale určitě nezklame. 55% ()

agentmiky

Řeknu vám jednu věc a to,že Shrek nikdy neomrzí.Po mém prvním zhlédnutí prvního dílu mi bylo jasné,že se tento film(to jsem ještě nevěděl,že se z toho vyklube série)stané jedním z mých nejoblíbenějších.I čtvrtý díl mě velice překvapil.Pořád ještě spíše kladně než negativně,což je velmi důležité.Příběh byl dobře přenesen.Hlavní záporák,tedy Rampelník,byl dobrý.I dialogy zase výborné.Konec to možná zase lehce kazí.I tak dávám 75% ()

Korbitch

4. Shrek je dost opatrný. Nezachází nikterak do krajností humoru a jede pevně v koleji. Opravdu jsem se zasmál jen 2x, uchecht 4x a jinak už nic. Je to čistý lepší průměr. Nic víc, nic míň. Místy to na mě působilo celkem umělohmotně, ale v celku to až na pár zaskřípání funguje. ()

RasputincZ

Čtvrtý a nejspíš poslední díl Shreka je stejně jako třetí úplně zbytečný, který nemusel vůbec vzniknout. Narozdíl od třetího se nejedná o filmový trapas, ale průměrnou podívanou, která čerpá humor z prvních dvou dílů a neurazí. ()

MartinezZ

21.11.2010 ~ Uáááá, pomóc, zlobr! To je to, co by chtěl Shrek slýchat. Ale od lidí v království Za sedmero horami, nikoliv od diváků. 3D je důvodem, proč vznikl poslední a nejzbytečnější díl o Shrekově rodince. Zbytečnost dostala rozměr. ~ Ne, doopravdy. Tohle je už několikráte vyždímaný citrón a víc z něj nikdo nevyždímá ani ve 3D ani v jiných, byť dokonce ani dosud nepoznaných rozměrech. Zpět máte všechny známé postavičky, akoráte v trochu jiném světě. Vtipy už byly vyčerpány v minulých třech dílech, stejně jako nápady. A tak se vezme za vděk i těm nejprovařenějším béčkově seriálových výmyslům ála alternativní realita. ~ Shrek má rodinu, děcka, oslíka s děcky, ukecaného kocoura a ani minutu na oddych. Do toho mu barák v kuse objíždí cestovka a všichni z něho mají atrakci a když se ještě nahrnou i poddaní na oslavu Shrekových potomků, rupne mu v bedně, pustí si hubu na špacír a na problémy má zaděláno. Chce jen klid a hrůzu. Hrůzu, kterou z něho kdysi lidé měli v dobách, kdy byl obávaných hnusným smradlavých odpudivým Zlobrem, ne taťkou, ze kterého mají všichni akorát srandu. Dal by cokoliv za to, aby mohl alespoň na chvíli být zase Zlobrem. ~ Nu a to mu může hravě splnit zatrpklý kouzelný skřítek, kterému Shrek kdysi zhatil plány na celé království tím, že to ON zachránil Fionu, zmetek jedna zelenkavá! Se skřítkem tedy podepíše kouzelnou úmluvu a dostává tak jeden den, ve kterém bude znovu obávaným Zlobrem. Akorát musí výměnou věnovat jeden svůj den z předchozího života. Stane se Shrek je zase zlý. ~ Ve světe, ve kterém se ocitá, mají lidé ze Zlobrů strach. Ovšem svět je to úplně jiný. Království je v troskách, vládne mu onen zatrpklý skřet, jenž díky tomu, že Shrek Fionu nezachránil, získal celé království. V království je ovšem Zlobří odboj v čele s neohroženou Fionou. Shrek tak musí zlomit kouzlo ze smlouvy, získat srdce Fiony, znovu se skamarádit s Oslíkem a všemi ostatními a porazit skřeta i s jeho armádou čarodějnic. No, a jak to asi dopadne. ~ Není tu nic, co byste už u Shreka neviděli, nic, co by stálo za to, točit kvůli tomu další díl. A ani 3D to nemůže nijak zachránit. Já tak tedy mohu jen doufat, že už je to vážně zvonec a konec a o Shrekovi už nikdo nikdy více neuslyší, minimálně ve vztahu s nějakým dalším filmem či kraťasem. Jděte s tím ždímáním do kopru, Hollywoodští! ()

Praxis

Lepší než podělaná trojka, ale tak trošku útočící na vaše city podobně jako třetí hračky. Ale to, co jsem miloval na prvním a zejména druhém dílu, onen svěží špičkovací humor, ten tu jaksi schází. Pár křečovitých forů, strašně moc postav a otravné písničky, kterým korunu dodala Enya. Rumpelníček je alespoň solidní záporák spolu s úchylnými čarodějnicemi. Přijde mi, že nápad nebyl dotažen do konce, určitě se z této solidní alternativní zápletky dalo vytěžit daleko víc. Alespoň že duo Oslík vs. Kocour nezklamali a scéna "kočičí oči" opět, už potřetí, nezklamala :) 65% Jsem zvědavý, s čím se Dreamworks vytáhne při Puss in the Boots... ()

Malýprinc

Hvězdou se jasně stává Koucour, který mě snad jako jediný rozesmával. Dále bych pochválil konečné titulky. Jinak je to prostě další nastavovaná kaše jménem Shrek. ()

JJ.Gibson

Poslední kapitola našeho oblíbeného zeleného obra končí. Žeby to bylo nějaké velkolepé finále to se říci nedá, spíš se hrálo na duševní stránku a poučení. Což vytvořilo takový příjemný ačkoli vtipem moc neověnšený animák. Na sérii Shreka mě mrzí, že to nejlepší čeho jsme se mohli dočkat se odehrálo v prvním dílu. Ostatní filmy místo gradace, více či méně ztráceli úplně ve všem (originálnost, humor, atd.). Takže pojďme si společně zatroubit na uši a říci, že i přes některé neduchy se nám Shrek stejně líbí :) Konec ()

Pátý Shrek má zelenou

Pátý Shrek má zelenou