Miesto toho, aby Shrek strašil dedinčanov ako správny zlobor, teraz rozdáva autogramy. Chýba mu doba, kedy bol „netvorom“. Podpíše preto zmluvu s predajcom ilúzií a v tej chvíli sa ocitne v alternatívnej verzii Kráľovstva za siedmimi horami, kde sú zlobri prenasledovaní, predavač ilúzií je kráľom a Fiona Shreka v skutočnosti nikdy nestretla. Shrek musí napraviť to čo pokazil, obnoviť svet a získať naspäť svoju lásku. (TV Markíza)

Galadriel

Kvalitativní posun oproti Shreku třetímu, nicméně stále je to na hony vzdálené kvalitě, nápadu a příběhu Shreka původního, prvního. Snad už tahle série opravdu skončila šťastně až do smrti... Protože hlavně scénáristé už opravdu netuší, co mají dělat, vykrádají jak sami sebe, tak spoustu ostatních a zůstává nám tedy pouze pár slušných gagů a dobře vybrané písničky k některým scénám. A emancipovaná Fiona. Tak tedy zvonec a konec a ani trochu mě to nemrzí. Bohužel. ()

Matty

„Feed me… if you dare.“ Shrek zestárnul a zvážněl, ale ještě bude potřebovat jeden den na to, aby mu došlo, že život je krásný ((c) Frank Capra). Scénáristé se moc nevytáhli, což tentokrát míním jako eufemismus pro „předvedli velký kulový“. Kromě Caprovy klasiky obšlehli nápady a dějové zvraty z tak horentního množství filmů (včetně předchozích Shreků), že příběh musí nutně připadat povědomý a předvídatelný i svátečním divákům. Pánové zodpovědní za dějovou kostru opomíjejí, že stav „nikdy jsem neviděl Shreka“ platí pro ostatní charaktery, nikoli pro většinu diváků. Pravda, nad kocourovým prosebným výrazem jsem zjihnul i napodruhé, ale citové vydírání není fér, takže tohle nepočítám. Humor je mnohonásobně přímočařejší než v prvních dvou dílech, vtipné mají být především pády, škleby a songy hrající během scén, k nimž se vůbec nehodí. Známou partu nedoplnila žádná postava, kterou bych chtěl adoptovat, nebo utopit. Nikdo výrazný. Výrazné nejsou ani změny, jež byly dopřány zavedeným hrdinům. Nefyzickou proměnu prodělala akorát Fiona, která si ale své emancipace neužije dlouho. Opatrnost, důraz přikládaný tradičním hodnotám a přisouzení neměnné role každému členovi rodiny mne v současné mainstreamové americké produkci začínají pěkně štvát. Cožpak nežijeme v 21. století a cožpak dřívější filmy stejně komerčního charakteru (třeba právě Shrek 1 a 2) nedokázaly, že to jde i jinou, neokoukanou a odvážnější cestou? Čtvrtý Shrek mě bavil víc než Shrek třetí, ale ani v jednom okamžiku tolik, abych litoval, že bude nejspíš vážně Shrekem posledním. Nechť je. 60% Zajímavé komentáře: Nathalie, snob ()

Tosim

Když kocour sežral krekr, pomyslel jsem si, že přesně tohle je typ humoru, který dřív dělal Shreka Shrekem a vytratil se při druhém pokračování. Zbyl už jen naprosto obyčejný kreslený film pro děti. Jen aby to konec byl, jinak to bude konec. ()

Cervenak

Slabšie ako prvé dva diely, ale výrazne lepšie ako trojka. Síce to nie je veľmi vtipné (zasmial som sa celkovo asi 5x - Perníček ako gladiátor samozrejme vládne), ale má to solídnu zápletku a na rozdiel od trojky som nepostrehol jediné hluché miesto. ()

Radyo

Zelená je tráva... a Shrek jakbysmet, i když od trojky jakoby už lehce "blednul". Ale kvalitativní pád se naštěstí tvůrcům povedlo zastavit, byť pouze na úrovni 3 hvězdiček. Pár scének příjemně vtipných, zbytek taková ta vata okolo... Jen doufám, že tímhle už to opravdu končí, protože mám strach, že ani v pohádkové říši není dost námětů na další Shrekova dobrodružství. Aby snad někoho nenapadlo ještě Shreka konfrontovat třeba s Rumburakem... ()

T2

Rozpočet $165miliónovTržby USA $238,736,787Tržby Celosvetovo $749,236,787Tržby za predaj DVD v USA $48,691,47 //počet predaných kusov 2,749,222║Smutný dojazd série, ktorý mal ostať u prvých dvoch dieloch a bolo by všetko fajn, takto to vyznie ako 4-krát vylúhovaný čaj z už neskutočnou pachuťou, hlavne keď popritom vieme ako výborne chutil originál. Možno keby to nebolo celé aspoň zabalené v tak šedom temnom háve, s niektorými prízemnými vtipmi a napchanou otravnou modernosťou, mohlo to urobiť lepší dojem, takto nepomôže ani 3D, ani tých niekoľko zábavných scén....záver pekný ale ten sme už zažili aj v prvom Shrekovi. Od DreamWorks prekvapivo asi najslabší počítačovo animovaný film. /videl v kine 3D verziu 2x: 60%/ ()

imf

Průměrná náplast na mizernou trojku. Vykrádačka klasického schématu "co kdybych žil trochu jinak" nabírá na síle až v poslední třetině, ale i tam se chytne jen spád a podtext, nikoliv vynalézavý humor z prvních dvou dílů. Ten chybí i tentokrát, což pár šustících hlášek a křečovitého poskakování zakrývá ještě hůř než unylý a zaostalý vizuál. Jděte na originál, dabing ubíjí i ty poslední pokusy o snahu dotáhnout zeleného veterána do důchodu se ctí. (50%) ()

Djkoma

Shrek: Zaživa pohřben. Výdělečná, ale autory (už ve třetím díle) zabitá série se dočkala svého konce, který přišel s vtipnou základní myšlenkou, ale nevyužil ji. Nepřítomnost vtipu a pramálo pořádných odkazů se v kontrastu s prvními dvěma díly zdá jako špatný vtip. Trojský kůň, Robin Hood, Harry Potter a sakra, dyť to stačí. Především doufám, že si z toho filmu vezmou ponaučení mladí a budou ve stylu hlavního hrdiny s ženami bojovat pěstně i zbraněmi a pořádně je zmlátí:) tak to přeci má být! PS: hodnocení série 5*,5*,1* a 2*. ()

Renton

Scénář: Josh Klausner, Darren Lemke .. Šrek už nemá co říct. Nadbytečná vsuvka z vyčerpaného fikčního světa, která sice neurazí jako minulý (třetí) díl, ale také nic nepřinese, zejména humor zůstal někde zapomenut. O nějaké povedené (resp. vůbec nějaké) parodii nemluvě. ()

Radek99

Teorie paralelních světů a alternativních vesmírů dorazila i do pohádkového světa, takže se v podstatě opisuje scénář prvního dílu, jen je jakoby celý v negativu. Pozitiva ale přetrvávají. A navíc mám pro zlobří svět a Shreka s Oslíkem prostě slabost... ()

DaViD´82

Máte-li v pohádce silného záporáka, máte půl úspěchu v kapse. Když k tomu navíc hned v úvodní scéně necháte zaznít banjo odkaz na Boormana, naznačující že se tentokrát bude hrát na dospělejší notu, tak vlastně ani moc nevadí, když se ukáže, že právě pro tu vážnost (možná silné slovo, ale oproti minulým dílům nikoli neopodstatněné) je to přeci jen trochu moc suché. Navíc jako bonus se zdařil i "restart" ve zpackané trojce již značně otravného dua Oslíka s Kocourem, což se rovná zázraku a ne zrovna malému. ()

Bluntman

SHREK: ZVONEC A KONEC je důstojné završení zlobřích dobrodružství, čímž výčet veškerých pozitiv a negativ končí. "Zelená" série je již od svého počátku založena na variování zaběhnutých pravidel co do žánru (první), kategorie (druhý) a vlastního fikčního světa (třetí), přičemž doufejme že poslední (čtvrtý) díl všechny zmíněné spojuje dohromady. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že to, co se má znovu-ustavovat a v očích diváků po nepodařené trojce legitimizovat, zde skončí obrácené na hlavu a jde proti duchu zavedené značky. Potíž není v tom, že časoprostorové vztahy, které platily v předcházejících částech, jsou zde ignorovány z důvodu podřízenosti vtipné situaci, ale spíše v překvapivě konzervativním vyznění celého díla. Ze zlobra se stává taťka od rodiny, u kterého je postupná socializace završena měšťáckým způsobem života, s nímž se v závěru smíří a je za něj dokonce vděčný. Stejně tak předtím parodované prvky jsou zakomponovány do vyprávění (hudební vložky a bojové atrakce) a z celku činí ničím nevybočující, pouze caprovsky potemnělou disneyovku. (Efektní 3D přidává na celkové temnosti obrazu a slouží pouze k několika z vyprávění vytrhujícím, k divákovi letícím předmětům.) Se znalostí předcházejícího jde o zábavnou podívanou, která všechny dobré vtipy předvedla již v upoutávce, ale rozhodně nelze snad poslední kapitolu shrečího světa srovnávat s hlavními inspiračními zdroji - ŽIVOT JE KRÁSNÝ a NA HROMNICE O DEN VÍCE. ()

Fr

,,Shreku, jsi v pořádku?“.... Pohádka s obrázky a dějem pro děti, ale s morálním podtextem pro dospělé. Shrek je prostě normální chlap, kterého už ten stereotyp štve! Takže je možná dobře, že už je u konce (a zvonce). Každopádně – o děti mít strach nemusíte! ,,Och Fiono, nikdy mi nebylo lépe!“.... Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) U nás na vsi podepisuju na požádání třeba vidle. 2.) Už mě štve žena, děti, osel…... 3.) Ale hlavně….chci udělat radost dětem!!! PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ * ()

Nathalie

Bylo nebylo. Nebylo... Zelená idea je v krizi. Koncept rodiny je v krizi. Není divu, že se zelenou famílií to jde z bláta do p..lenek. Krize mužské role ve společnosti, kde se muž z lovce mamutů promění v taťuldovskou postavičku, zasáhne i Shreka. A přesune jej do alternativní reality, ve které se první tři díly nestaly, protože se smrdutý zlobr nenarodil. Což je sen všech hollywoodských tvůrců, kteří cosi zbabrali a mají šanci něco vymazat a přepsat historii. Zatímco Shrek zůstane oním domestikovaným mazlíkem, v němž se jen váhavě ozývají někdejší dravčí pudy, jeho milá Fiona se stane profesionální odbojovou Amazonkou vedoucí podzemní hnutí proti machiavellistickému skřítkovi a i ostatní známé postavy ve vývoji svých charakterů prokazují, jak mesiášský vliv na ně Shrek měl. Celé se to odehrává ve stylu "jeden zlobr změní svět", humor je čerpán zejména z nekonečných odkazů a running jokes. A samozřejmě z druhých námluv lásky na první políbení. Reparát se zdařil, žák nepropadl. ()

Dever

Veľké tržby, to je hlavný dôvod prečo sme dostali až k štvorke a vôbec by som nebol prekvapený, keby k nám privítal aj piaty diel. No prvý a druhý diel určite kvalitou deja prekonané už zrejme nikdy nebudú, ale aj keď sa "Shrek: Forever After" na prvé dieli nechytá, nie až tak zlý ako som si myslel, že bude. Oproti trojke rapídne dejové zlepšenie + vyššia hladina zábavnosti. ()

novoten

Zlobr vyhrál. Krize středního věku a podkopávání minulého šťastného konce sice v pohádkách nemají co dělat, ale Shrek s rodinkou a přáteli nám na závěr nadělili dobrodružství překvapivě parádní. Kocour jede na plný plyn, Oslíka je přesně tak akorát a i hlavní dějová linie proradného skřítka tentokrát se šarmem proběhne všemi potřebnými pohádkovými klišé bez zakopnutí. A ještě náramně pobaví a dodá pocit uzavření příjemné série. Po lehkém strachu z projekce tak musím být spokojen. ()

tron

„Hlavu mi zožer ako poslednú. A kopyto pošli mame.“ Už ma to nebaví. Hlavným problémom série SHREK (po výbornom origináli, adekvátnej dvojke a blbej trojke) je, že Shrek a Fiona sú nesympatickí a otravní. V prvej časti sa dali vydržať, ale už v dvojke sa Shrek pre istotu na 50% filmu zmenil na človeka. V trojke sa ale už nepodarilo zachrániť skoro nič z atmosféry vynikajúcej jednotky. A štvorka? Nuž, štvorka je rada, že je rada. Shrek s Fionou zasa prdia a kým minule situáciu zachraňovali aspoň podporné figúrky, v štvorke majú alebo malý priestor (škoda je to najmä u obézneho Kocúra v čižmách) alebo prešli zvláštnou mutáciou a už aj ony sú nesympatické (otravný Pinocchio, otravný Perník, otravné všetko). ()

B!shop

Ani treti dil nebyl buhvijakej, ale tohle je vcelku opruz. Proste nastavovana kase, kde se tvurci snazi ze znamy znacky zdimat co mozna nejvic prachu, ale ted uz neni jaksi odkud zdimat. Pokracovat uz moc nebylo kam, takze se vymyslel naprosto stupidni pribeh, kterej se navic rozjede az po pulhodine. Vetsina deje je tak vyplnena nudnou vatou a jen sem tam se povede nejaka vtipna scenka. Ani ten dabing uz neni tak povedenej a to tu jsou furt ty stejny jmena. Aspon, ze animace je na solidni urovni, i kdyz nakyho kvalitativniho posunu od minulyho dilu jsem si nevsim. Proste zbytecnej dil, ale na jedno skouknuti se to da. ()

Gimli

Esence Šreka je definitivně tatam a násilná zápletka už nedovede bavit celých devadesát minut ani s několika dobrými vtípky. Přesto buďme vděčni za to, že to alespoň není trapné... ()

xxmartinxx

Naprosto dokonale průměrná podívaná bez humoru a nápadů. Odříznutá od čehokoli, co by mohlo někomu vadit, nebo ho potěšit, nebo ho jakkoli zaujmout. Takovéhle žadonění o průměrné hodnocení jsem ještě neviděl. Ale budiž. 50% ()

Pátý Shrek má zelenou

Pátý Shrek má zelenou