Náš čas na Zemi sa chýli ku koncu. Tím výskumníkov sa odhodlá na najodvážnejšiu misiu v histórii ľudstva: vycestuje z našej galaxie a ich cieľom bude zistiť, či má ľudstvo budúcnosť medzi hviezdami. Oceňovaný režisér Christopher Nolan ("Trilógia Temný rytier", "Počiatok") prichádza s ďalším prelomovým filmom. Vo filme Interstellar si okrem iných zahrali držiteľ Oscara Matthew McConaughey ("Klub poslednej nádeje"), držiteľka Oscara Anne Hathaway ("Bedári, Diabol nosí pradu"). Scenár k filmu v réžii Christophera Nolana napísali Jonathan Nolan a Christopher Nolan. (Continental film)

bari68

Aby som pravdu povedal, tak takmer po celý film som sa nemohol do príbehu úplne na 100 percent vtiahnuť, všetko vo mne pracovalo až po nejakej dobe. Nolan stvoril na vizionársky sci-fi film, ktorý ale svet uzná jej kvality až po nejakej dekáde (podobne ako v Kubrickovej Oddysey). ()

jirijost

U Interstellaru se mi stalo to co jsem nikdy nevěřil že se stane, vůbec nevím jaké dát tomuhle snímku hodnocení. Vizuálně je tenhle film na naprosto fantastické úrovni, příběh je neméně fascinující. Bohužel jsem se ale chvílemi dost ztrácel a spoustu věcem ani nerozuměl, přesto tam bylo něco co mě udrželo u obrazovky napnutého až do konce. Jedno je jisté, na tenhle film nezapomenu a je úplně jedno jaké mu dám hodnocení, Nolan tady dokázal něco neuvěřitelného a já mu za to děkuji. ()

Dánek

Film, ktery neskutecne hraje na city a docela se mu to dari. Rozhodne to neni Nolan, jakeho jsem cekal. Ale porad to ma zajimavou myslenku, skvelou atomosferu a i pres neuveritelne dlouhou stopaz cloveka ani chvilku nenudi. Solidnich 90%. ()

korndaddy

Jiné scifi. Jiný film... Nemohu srpvnávat s vesmírnou odyseou z jednoho prostého důvodu.. Neviděl jsem totiž... Ale Interstellar bavil ii přes neuvěřitelnou stopáž a chvilkovou ztrátu orientace... Vše ale nakonec dobře dopadlo.. Já pochopil.. Teda doufám a to mi k tomu stačí, aby jsem ze snímku měl pocit, jaký mám teď... A čím více o něm přemýšlím, mám chuť pustit znovu a třeba i tu pátou bambuli nastřelit.. Ale nebude to zadarmo. ()

JamesSi

Nic mně nerozesmálo tolik jako posledních dvacet minut Nolanova flicku Interštelár. Dík za všechny ty kýčovinky z páté dimenze a Murphyho trávníky s tím. Mek Konegy farmu měl hýja hýja how. ()

see_sawandrew

Poslední půlhodina je ultimátní fail, který zabíjí dokonale rozjetý film. Mohlo to být dojemné, mytologické, osudové, jak libo... nakonec je z toho ta nejhorší deus ex machina. Nolan má možná velký ambice, ale to z něj ještě nedělá Kubricka. 40% ()

Han22

Konečně jsem se dostal k tomu podívat se na Interstellar. Nolan je famózní režisér bez debat, jen některé jeho filmy jsou trošku nudné či emocionálně chladné. V Interstellar naštěstí nic z toho neplatí, i když délka je skoro tři hodiny a nejakčnější scénou je bitka na ledově planetě či dokovací pokus, je stále na co koukat. O příběhu se nedá moc mluvit bez spoilování - lidstvo zkrátka vymírá na nějaké katastrofické změny a hlavní hrdina se s posádkou vydává najít nový domov. Dočkáme se vážných filozofických debat o podstatě lásky či ve sci-fi nepříliš často vídaných věcí jako časová relativita, rozdílná gravitace a atmosféra na rozdílných planetách a závěr... ale to už nejde říct. Herci jsou výborní ať už dávno zapadlí Lightgow, Caine či Burstynová nebo naopak překvapivá postava Damona a McConaughey podává oskarový výkon. A režisér? Dá se říct, že Nolan se pokusil vytvořit svoji variaci Vesmírné odysey, kterou mi připoměl nejen majestátní průlet kolem Saturnu, či robotí "humory" které nápadně připonají Hala. Především však závěrečný dechberoucí sestup hlavního hrdiny, při kterém jsem si vzpoměl na ono slavné "můj bože je to plné hvězd". Nicméně nenenchte se splést, Interstellar je plnohodnotné orginální a inteligentní sci-fi jaké tu dlouho nebylo a po zásluze sci-fi roku 2014. ()

Lisabellla

Když se dostanete přes tu divnou nudu ze začátku, začnou se objevovat záblesky zajímavosti a v poslední třetině filmu začne i ta nuda pomalu dávat smysl. Matthew už párkrát dokázal, že hrát umí, takže s ním problém nemám. Anne je v mých očích spíš herečka do romantických filmů, ale tentokrát si zvládla zachovat vážnou tvář a rozzářila celý děj svým skvostným obrovským pohledem. Ve filmu to funguje, všechno jede jako po namaštěné pánvičce a dokonale se spojují veškeré ingredience. Zbývá už jen popřát dobrou chuť. ()

Milano33

Nolan sa zase prekonal, opäť sa vraciame ku originálne pojatej Sci-Fi tématike. Zážitok bol skutočne úžasný. Vizuálne stránka je fascinujúca, vesmírne sekvencie pôsobia ozaj nezabudnuteľným dojmom. Z každej jednej návštevy novej planéty som zostal v nemom úžasné, každá jedna bola niečím výnimočná a špecifická, a oplývali vskutku skvelými nápadmi. Dychberúcich momentov tu bolo požehnane a dokázali vo mne vzbudiť poriadnu dávku napätia a adrenalínu. Príbeh bol pekný a naozaj silne emotívny. Vzťah otca a dcéry sa mi veľmi páčil a ťahal celý film dopredu. A všetky to, čo sa týkalo dilatácie času, pôsobilo na mňa priam neskutočne. Herecké výkony sú na vysokej úrovni. ()

Wally

Strašně moc se mi to líbilo...důkazem je to, že jsem tento skoro tři hodiny dlouhý snímek zkoukl najednou aniž bych se nudil a koukl na hodinky, jak ještě dlouho bude trvat. Nesmím nezmínit nádherné záběry vesmíru a skvělou hudbu. ()

Elerrina

VAROVÁNÍ PŘED SPOILERY sem dávat nebudu, protože předpokládám, že Interstellar už všichni viděli, a pokud ho někdo neviděl, protože dává přednost Babovřeskám, tak na něm následující text nezanechá žádné tragické následky. Takže: ze všech Nolanových filmů, natočených podle vzorce „zkusím, co všechno mi diváci sežerou a pak se tomu budu chechtat“, je Interstellar rozhodně nejúspěšnější. Mnozí prosťáčci si dokonce myslí, že se jedná o sci-fi. Což je ukázka toho, že když natočíte opravdu brutální citovou ždímačku a vyšperkujete jí pár pohlednými vesmírnými vizuály, tak si do ní můžete nacpat ty nejšílenější nesmysly a každý vám to bez mrknutí oka zbaští. Bohužel já jsem cynická svině, kterou pohled na brečící vědce a kosmonauty nedojme a kapesníček vytáhnout nedonutí, tudíž mi při sledování tohoto veledíla nezbylo nic jiného, než přemýšlet o smysluplnosti děje. A ten ovšem stojí za to! Posuďte sami: svět se řítí do zkázy, což se projevuje tím, že se v okolí jedné kukuřičné farmy trochu práší. (Co se děje na zbytku planety, včetně oceánů, nám zůstává milosrdně utajeno). Za sedmero kukuřičnými poli se nalézá nejtajnější základna na světě, úspěšně zamaskovaná kukuřicí a drátěným plotem. Hlavní hrdina Cooper, farmář a bývalý pilot NASA, vyčte její polohu z hromádek písku na podlaze doma v pokoji, jede tam, zahlásí kouzelné slovíčko „gravitace“ a tím je pasován na způsobilého zachránit lidstvo. Pozor, až sem je to ještě logické. Pak ovšem přijde skutečná informační bomba: profesor na této základně Cooperovi vysvětlí, že všechnu pšenici na světě vyhubila sněť, tato sněť dýchá dusík, kterého je v atmosféře 80 % a proto se jí daří, a čím více bude sněti pšeničné, tím méně bude kyslíku v atmosféře, takže lidstvo vyhyne. No fajn, konečně víme, na čem jsme. Kde ovšem ta sněť pšeničná tedy roste, když si svého přirozeného nositele vyhubila, to zůstává záhadou. Tento logický skvost je temnou předzvěstí toho, jak bude nadále zacházeno s informacemi a zároveň varováním, že tenhle film si opravdu vychutnají především diváci s íkvé moučného červa. Takže: aby zachránil naši planetu (před zvýšenou prašností a pšeničnou snětí) svolí Cooper, že bude pilotovat vesmírnou loď, která proletí příhodně se objevivší ČERVÍ dírou a bude hledat obyvatelný svět, přičemž má na výběr ze tří, které už navštívili průzkumníci. Posádku spolu s Cooperem tvoří citově nevyrovnaná ženská jménem Amélie, jeden běloch, jeden černoch a dva roboti, z nichž jeden je ukecaný (a vtipný) a druhý není. A mají dva dokonalé plány. Plán A: přesunout celé lidstvo poté, co profesor vyřeší „gravitační rovnici“ a plán B: 5000 oplodněných vajíček, ze kterých by mělo vzniknout lidstvo nové, pokud selže plán A. Dumáním nad tím, který z těchto dvou plánů je geniálnější, by si zavařil hlavu i Stephen Hawking. Onu tajemnou gravitační rovnici, která je základem plánu A, zřejmě máme pochopit tak, že její vyřešení lidstvu umožní postavit si vlastní červí díru. Asi. Ve vesmíru, v jehož rozsáhlých prázdných mezihvězdných prostorech žádná gravitace není. Plán B je ještě vypečenější. Spočívá v tom, že výprava sebou veze technické prostředky pro inkubaci 10ti oplodněných vajíček a pak se předpokládá „náhradní mateřství“ a „exponenciální růst“, který povede do 30ti let k existenci kolonie se stovkami lidí. Což zřejmě znamená, že každých 9 měsíců se narodí deset miminek a ta se pak za dalších devět měsíců už budou schopná starat o následující várku. O kojeneckém mléku, plenách a dětském oblečení se zřejmě předpokládá, že rostou na stromech na všech obyvatelných planetách v galaxii. No, prostě to mají dokonale vymyšlené, takže letí ČERVÍ dírou k systému s první planetou, která je umístěna blízko ČERNÉ díry. A během průletu někdo z jiné dimenze sáhne Amélii na ruku. První planeta, která je kandidátem na osídlení, je celá pokrytá vodou a je naprosto úžasná především proto, že kvůli blízkosti černé díry tam 1 hodina trvá sedm let, takže každý normálně uvažující člověk by ji samozřejmě okamžitě vyloučil z výběrového řízení. Oni ne, oni se na ní vypraví, a navíc je hned po přistání postihne skupinový výpadek zraku, protože se jim všem podaří přehlédnout stometrovou vlnu, která se táhne od obzoru k obzoru a které si všimnou, až když je přímo u nich. Ztráty: jeden běloch a 23 let. Po tomto úspěchu zamíří na druhou planetu, kde se pro změnu nedá dýchat. Mezitím na Zemi se už práší trochu víc a Cooperova dcera si najednou začne myslet, že řešení rovnice, kterou po profesorovi zdědila, se nachází v černé díře. Černoch, který je (možná?) astrofyzik, také tvrdí, že gravitační rovnici nelze vyřešit, dokud nenahlédneme do černé díry. Dále tvrdí, že ona černá díra má prý slabou singularitu, takže když něco překročí horizont události dost rychle, tak to může přežít. Astrofyzikální okénko pro úplné blbečky: Vzhledem k tomu, že kolem horizontu události každé černé díry působí slapové síly, které padající hmotný objekt roztrhají na úrovni atomů, tak to zní asi stejně, jako když řeknete, že přežije něco, co proletí dost rychle epicentrem jaderného výbuchu. Konec astrofyzikálního okénka. Mezitím má Cooperova dcera na Zemi POCIT, že matematické řešení bude asi u ní doma v knihovně, ale protože má problém s bráchou, tak mu zapálí pole, aby ji nerušil při přemýšlení. Na druhé planetě je to opět dramatické a do ztrát se tentokrát odepisuje černoch, část lodi a palivo na další cestu. Kvůli tomu palivu je Cooper donucen naplánovat vymakaný manévr s obletem černé díry a vystřelením se do ní, zatímco zbytek lodi s Amélií je nasměrován ke třetí planetě. Tento manévr je stojí 51 let. A nyní přichází zlatý hřeb celého filmu: dozvíme se, že když padáte do černé díry, tak to s vámi jen trochu hází, a Cooper následně zjistí, že černá díra vede do knihovny. Do jeho knihovny, kterou vidí z druhé strany a navíc v různých časech. Takže hned poté, co přestane usilovně brečet při pohledu na sebe a svou dcerku v minulosti, může začít vysírat, pardon vysílat, „kvantová data“ (ha,ha) z ČERNÉ díry morseovkou té dceři, která tam právě stojí v současnosti. Což dělá tak, že prstem ovládá minutovou ručičku na hodinkách. Aby toho nebylo málo, jsme ještě zásobováni úžasnými informacemi v tomto pořadí: oni vytvořili knihovnu, aby mohl Cooper vyslat zprávu, a nebyli to oni, byli jsme to my sami v budoucnosti, Cooper si myslel, že vybrali jeho, ale vlastně ne, oni, tedy my, vybrali jeho dceru, protože ona je předurčená zachránit lidstvo, ale musel jí to sdělit on, protože on s ní má úžasný a neměřitelný vztah - lásku. Takže klíč k záchraně lidstva je láska. Wow. No, když jsou data odvysílána, knihovna zmizí, Cooper se ocitne (pozor změna) v ČERVÍ díře ve chvíli, kdy jí prolétali k první planetě a sáhne Amélii na ruku a pak najednou volně pluje vesmírným prostorem, zatímco jeho dcera nadšeně rozhazuje po výzkumáku papíry s vyřešenou rovnicí. Protože špičkoví vědci v budoucnosti používají při řešeních kvantových rovnic zásadně tužku a papír, eventuelně tabuli a křídu, a výkonné počítače jim zřejmě slouží jen na odkládání hrnků s kafem. V tuhle chvíli bych se docela ráda zeptala nějakých astrofyziků, co na to říkají, ale pokud to nějací dokoukali až sem, tak už jsou nejspíš na jednotce intenzivní péče. Pak se Cooper ještě podívá na hezkou válcovou stanici u Saturnu, kde je muzeum s jeho bývalou farmou a rozloučí se umírající dcerou. Co se mezitím stalo na Zemi s miliardami lidí, na to se nezeptá (a nikdo jiný to neřeší), a nakonec odletá za Amélií. Která fakt potřebuje pomocnou ruku, protože na třetí planetě právě pohřbila tamního bývalého výzkumníka a při pohledu na pouštní krajinu okolo sebe zřejmě ustaraně přemýšlí, kde tady asi tak sežene pár metráků nutrilonu a deset tun plínek. () (menej) (viac)

Zagros

Velkolepé sci-fi, které mě dostalo po všech stránkách, to je Interstellar. Není moc filmů, na kterých jsem byl v životě v kině dvakrát. Interstellar je jedním z nich, až tak se mi líbil. Pomalejší rozjezd dává vyznít ponuré atmosféře, která se mění v drobnou naději. Naději, za kterou se vyplatí bojovat, i když za ni budou obrovské oběti. Výborné obsazení jde ruku v ruce se skvělými hereckými výkony. Samostatnou kapitolou je přímo nadpozemská hudba, Hans Zimmer opět dokázal, že je naprostá špička ve svém oboru. Povedlo se mu bezchybně sladit hudbu s atmosférou. Tu naopak pozvedl k vesmírným výšinám. :-) Po filmu většinou nežádám absolutní uvěřitelnost, pokud je to správně namícháno, dokážu mu odpustit mnohé. Tady ale nemám co odpouštět. S tvůrci jsem naskočil na stejnou vlnu a nepotřebuji přísně rozebírat fyzikální zákony, co je možné a co už ne. Kdybych něco rozebíral dle nich před sto lety, tak se mi dnes vysmějí a stejně tak se můžou dnešním racionálním fyzikům vysmát za dalších sto let. Kde končí věda, kde začíná nadpřirozeno a víra… víra v cokoli? Přesně takhle to mám rád. Tvůrci mi nepředkládají jednu cestu, nechávají konečnou intepretaci na divákovi. Krásný balanc mezi vědou a vírou, rodina a mezilidské vztahy, relativita času, odloučení, znovu opakuji hudba (!) a emoce… obrovské emoce. Za to všechno si zaslouží Interstellar mé subjektivní maximální hodnocení. ()

noby

Čtyřhvězdičkový film složený ze samých pětihvězdičkových dílů. Nolanovo mistrovství v nejlepším slova smyslu je patrné na každém kroku, hollywoodská smetánka jedinkrát nezapochybuje, dočkáte se akce, romantiky, komedie, napětí, a samozřejmě dramatu, zkrátka nášup, že vám tři hodiny utečou jako nic. Přesto tohle velkolepé dílo jednu chybku má - dohromady to nehraje až tak dobře. ()

bloodline

Snaha niektorých tvorcov pretaviť fyzikálne teórie a dohady do zmysluplného kinematografického zážitku, bez toho, aby divák zvieral v ruke slovník jadrovo-kvantovej fyziky, zaváňa často vysokou degradáciou reputácie, čo nám, nie tak dávno, dokázal so svojou Lucy pán Besson. Tentokrát sa do sršnieho hniezda o veľkosti Atómia rozhodol kopnúť ďalší velikán. A ako to dopadlo? Mimoriadne kontroverzne... Rozhodne ide o najdiskutovateľnejší a divácky najbipolárnejší počin v jeho režisérskych pochôdzkach. Nuž a kde začať? Nolan predviedol opäť svoj talent v plnej kráse a ukázal, že z velikánov si zobral to najlepšie, ale pritom si zachováva status nezameniteľnej originality. Spielbergovsky technickú dokonalosť a zmysel pre maximálny detail, Scottovský cit pre sci-fi, Gilliamovo nadanie pre "nepochopenie" a Kubrickovský vizionizmus a nekonvenčnosť. Počas takmer troch hodín ponúka naozaj strhujúce momenty, ale paradoxne stopáž, podľa môjho skromného názoru, nasmerovala velebenie do kytek. Interstellar by si totižto zaslúžil viac a nadobúdam dojem, že citlivé rozdelenie do dvoch dvojhodinových počinov by z neho spravilo míľnik kinematografie. V podstate dnešnú podobu vnímam ako mierne nepodareného mačkopsa, rozdelením by vznikli úžasné dvojvaječné dvojičky - z jedného cesta, ale predsa rozdielne. Prvé dve hodiny sú totižto excelentnou pastvou pre oči, uši, dušu, srdce aj rozum. Nepotrpia si na zložitý výklad, idú do hĺbky, netlačia na city, oplývajú silnými momentami... Jednoducho filmárčina vo svojej najkrajšej večernej róbe. Následne pokračuje sklz do ťažšie pochopiteľného, na city zbytočne tlačiaceho, často chaoticky zostrihaného a zvukovo prehúleného defilé. O čo ušetril výkladový slovník apokalyptickú situáciu na Zemi, dostalo sa na divácky menej atraktívnu vesmírnu interpretáciu času, priestoru, gravitácie, relativity až nasledovalo konštatovanie, že aj tak nebudem ušetrený od povinného a na pochopenie bohatšieho repete... 4 a 1/2* ()

papushka

Tomuhle prostě nemám absolutně co vytknout. Snad jen že u východu z kina nerozdávají něco na uklidnění, aby diváci trefili v pořádku dom. Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla! ()

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

19.07.2023

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

25.03.2023

Trend bobtnajících filmových stopáží pokračuje i letos a po 169minutovém Johnu Wickovi 4 se diváci pomalu ale jistě můžou začít připravovat i na další vydatné kousky. Čerstvě totiž byly odhaleny… (viac)