Autor drsných detektivních příběhů Dennis Lehane se proslavil především svým románem "Tajemná řeka", který byl Clintem Eastwoodem velmi úspěšně zfilmován. Ale dávno předtím, než napsal první slova této knihy, vytvořil populární sérii o neobvyklém týmu bostonských soukromých detektivů, Patrickovi Kenziem a Angie Gennaro, pracujícími převážně pro obyčejné lidi. Z této dvojice, která se přátelila již od dětství, se postupem času stali nejen pracovní, ale i životní partneři, což jejich případům dodávalo další emoční rovinu. Celá série měla obrovský úspěch, ale právě čtvrtý díl, "Gone, Baby, Gone", zaujal kritiky výrazněji svým nekompromisním a přesným popisem zločinů na dětech. Jinými slovy byla tato kniha působivá tak, jak byla napínavá... Příběh filmu začíná v bostonské čtvrti Dorchester, jejíž chudé dělnické ulice jsou poseté zbytky rozbitých rodin a zmařených snů. Tady se beze stopy ztratí čtyřletá Amanda McCready. Policie není schopna nalézt žádné stopy, takže se Amandin zoufalý strýc s tetou obrátí na soukromé detektivy Patricka Kenzieho (Casey Affleck) a Angie Genarro (Michelle Monaghan) s prosbou o převzetí vyšetřování. Ačkoliv se jim do toho příliš nechce, znají místní poměry a také pravdu o Amandině matce Helene (Amy Ryan), která je závislá na drogách. Když se o její případ začnou zajímat více, odhalují temné dorchesterské podsvětí, plné drogových dealerů, podvodníků a pedofilů. Zjištění, co se s Amandou stalo ale nejsou o nic blíže, než byli. Sledováni médii se spojí s vytrvalým detektivem Remym Bressantem (Ed Harris) a s policejním kapitánem Jackem Doylem (Morgan Freeman) - ale když už se zdá, že se případ chýlí k vyřešení, je odhalena smutná pravda o Amandině osudu. Zatímco se všichni snaží na celou záležitost zapomenout, Patrick, pronásledovaný výčitkami, není schopen nad celou věcí mávnout rukou. Když se znovu probírá stopami, které získali, zjišťuje, že se zaplétá do houstnoucí pavučiny lží a nepochopitelného násilí, proniká k šokujícímu tajemství, které bránilo odhalení pravdy, a je nucen čelit morálnímu dilematu, na jehož základě bude muset on i diváci přehodnotit, co je správné a co špatné. (oficiálny text distribútora)

nula87

Silné drama, kde Ben jednoznačně dokazuje, o kolik je lepší režisér než herec. Ten film je totiž silný právě svojí režií, která z něj dělá klenot tohoto žánru. 80% ()

kslaww

Ty vole tak tomu říkám libovej film.. .napětí ve filmu je víc než dost ...skvělý příběh se zvratem na konec který nikdo nečeká. Absolutně TOP! ()

B_Dup

Vzestupně vystavěné napětí se skvělým závěrem, kde asi každý divák bude stát před stejným rozhodnutím jako hlavní hrdina. Výborné! ()

jayman

Civole, toto je vážny film. Funguje tam všetko, od napätia cez zvraty (ktoré sú asi najslabším článkom, myšlienkové pochody za ich odhalením nie sú zobrazené detailne, tak to niekedy vyzerá tak, že Patrick zrazu presne vie, ako čo bolo, len tak.) až po vzťahovú / sociálnu drámu. Koniec ma nechal chvejúceho sa, neschopného slova, ak mám byť trošku patetický. Napriek tomu, toto nie je na prvý pohľad typ filmu, ktorý by som odporučil ako príklad skvelého snímku. Ale zdá sa mi, že taký ani nechce byť. Gone, Baby, Gone je taký, ako jeho bostonské postavy - priamočiary, trochu obyčajný, špinavý, nemudrujúci. Nie je to žiadna fancy artovka ani dráma so šialenou zápletkou a napriek tomu ti dá po papuli ako mladý Affleck. Za toto celé 5 hviezd. ()

Ukrizku

Už Zmizelá byl pro mne zážitek a vlastně se oba Affleckovy filmy (herec, režie) podobají náladou oddáleného rozuzlení a zdánlivě vyřešené ztráty. Jenže zmizení dítěte je mnohem tragičtější a v kombinaci s výrazovou variabilitou bratra Caseyho je ještě silnějším příběhem. Opakované dilema - je hrozná matka lepší než žádná? Noční můra všech nevyhořelých sociálních pracovnic tady dostává ještě nadstandardní rozměr, protože Caseyho zdánlivá spravedlnost je okamžitě konfrontována syrovou realitou i dalšími ztrátami. Drama opakované volby a etické indiference je intimním dotazníkem každého, kdo byl svědkem dětské deprivace. Proto nemůže dělat dočasného pěstouna kdokoli. Takový "náhradní" rodič musí mít dilema životní perspektivy zanedbaného dítěte vyřešené. A o tom je Gone, Baby, Gone (rozumím názvu jako: dítě, které odešlo dvakrát). ()

morfeus.fs

Film s nejlépe zpracovanou zápletkou a motivací antagonisty, jaký jsem kdy viděl. Zároveň největší morální dilema ve filmu vůbec. 5/5, 10/10, 100/100 ()

J.Cobra

Některá rozhodnutí jsou těžká, někdy není vše tak jak vypadá, některé otázky nemají správnou volbu a hlavně... nic není černobílé!!! (Komentář z října 2009). ()

mrclTV

Celkom solídne vybudovaný atmosferák. Tento film naučí diváka dve veci, prvá - že Ben Affleck ako režisér a scenárista nie je na zahodenie, a druhá - V Dorchestri (na predmestí Bostonu) sú asi všetci nevrlí alkáči, uzavretí vo svojej komunite, ktorí majú problémy s komunikáciou a vlastne so všetkým (a so všetkým) naokolo. Kvalitka. Ale napríklad podobný film Unesené (s Hugh Jackmanom) sa mi páčil o trošku viac. ()

Maniax

Komorní Affleckova režijní prvotina. Vynikající herci - hlavně Ed a Casey a skvělý scénář, který přestože je místy trošičku přitažený za vlasy, tak vám ve finále pokládá jednoduchou otázku - co byste dělali vy - a odpověď není tak jednoznačná, jak by se na první pohled zdála být. ()

JosefTomas

Bylo to na pěkných 80% s tím, že si Affleck dokázal pohrát s těmi nejmenšími detaily a na rozdíl od jiné adaptace od Dennise Lehaneho (Tajemná řeka) je tato mnohem více otevřenější k divákovi a svým způsobem atraktivnější. Jenže těch 80% by po tom fantastickém finále bylo vážně málo, a tak těch 90% bude přijatelnějších. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,6/10 (?) | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 94% (!), Audience Score - 86% | FDb.cz - 77,4% (?) | Když Ben Affleck po několika úspěších i neúspěších zaměnil svou hereckou kariéru za režisérské křešílko a dal svému mladšímu bratrovi příležitost proniknout do světa hvězd, mohlo to dopadnout pohromou... Jenže knihy Dennise Lehana jsou již osvědčeným úspěchem, ovšem takový silný zážitek nečekal asi nikdo!!! ...... Výborná temná a napínavá atmosféra, pravý pohled na špinavé ulice amerických velkoměst a skvělé záběry na ně, dokonale zadaptovaný scénář (taky Ben ;-), totéž platí o hudbě i o hereckých výkonech - konkrétně Casey, Morgan a Ed..... Už samotným kvalitám filmu asi nelze nic vytknout a navíc zde máme rychle ubíhající, napínavý děj plný správně načasovaných zvratů, překvapivých odhalení a závěrečného dilema......... Výtečná kriminálka ale nejen to. I něco mnohem víc! 95% ()

Sidarius

Film má své slabší stránky, ale v tom, co si očividně Ben Affleck vzal za svůj hlavní cíl – vystavit obrovské morální dilema, funguje skvěle. A důkazem toho jsou zdejší komentáře a příspěvky v diskuzích, kde se lidé vymezují k tomu hlavnímu rozhodnutí hlavního hrdiny a hodností ho buď absolutně kladně a nebo absolutně záporně. Skoro až mrazí z toho, že teď v roce 2020 se do téhle roviny dává v podstatě téměř všechno, hlavně politika. Vinou sociálních sítí existují vždy dvě extrémně vyhrocené strany, které spolu nedokážou mluvit a jsou radikálně jedna proti druhé. Je to tak v USA (prezidentské volby), v Británii (vztah k EU), ve Francii (vztah k ekonomickým reformám) i tady v ČR (vztah k politickým a podnikatelským gerontům Zemanovi a Babišovi). Neexistují kompromisy, buď jsi s námi a nebo proti nám. A tak je to i v tomto filmu. Za mne je to jasné, udělat správnou věc bohužel ne vždy znamená udělat tu nejracionálnější věc. ()

Tominni

Výborný film Bena Afflecka, který Vás zcela vtáhne do prostředí Bostonu a pátrání po zmizelé holčičce Amandě. Dostatek zvratů a silných scén s velkým bonusem navíc - co je správné a co správné není. Jak zajistit spravedlnost a přitom neublížit? Mám rád, když film dokáže vyvolat emoce a zamyšlení - to se Benovi Affleckovi rozhodně podařilo. Příjemným bonusem navíc je pak herecký výkon Caseyho Afflecka. ()

adamix

Prvú štvrtinu som sa z nepochopiteľného dôvodu smial. Pri takejto téme to je nevhodné, ale na tých Affleckových narážkach sa nedá nesmiať. Keď očakávate niečo jednoduchšie a nemáte radi komplikované detektívky, GONE BABY GONE pre vás nebude. Keď to prehltnete, až na pár nudných momentov to ide celkom v pohode aj stráviť. Nič prelomové a nechápem, za čo dostala Amy Ryan nomináciu na cenu akadémie (??!). ()

hrumsrt

Diváky rozdělující velmi specifický herec Ben Affleck si poprvé odskakuje za kameru a navazuje na svůj scénáristický výkon z Dobrého Willa Huntinga, když servíruje svůj první režijní debut - Gone Baby Gone. Opět střetávající se rodina Afflecků v níž starší do toho bude kecat tomu mladšímu.. Kriminálka v níž se rodině McCreadyovým ztratí maličká holčička a rodiče se v zoufalství a policejní bezmoci obracejí na dva soukromé detektivy Patricka a Angie (z dvojice jsem víc fandil postavě hranou Michell Monaghanovou, ale prostor tady moc nebyl).. Rychle přichází na to, že s případem něco nesedí, hodiny tikají, policie už začíná hledat tělo, ale oni se nevzdávají. Celé bostonské město je proti nim, jakoby si nikdo nepřál, aby se dcera vrátila domů k rodičům. Co nesedí? Odpověď dává závěr filmu, který jsem nejen příběhově nečekal, ale jako diváka mě naprosto uzemnil. Sbohem, baby mi nepřišlo zvláště silné, staví na rodinných depresích, emočně zainteresovaných vyšetřovatelích, ale úplně nepřináší kdovíjaké krimi vyšetřování.. Ovšem v posledních dvaceti minutách jsem jen seděl a přemítal, s čím si to tvůrci zkouší hrát. Najednou je z průměrné kriminálky jakási etická diskuse o tom co je správné, a kdo na to má právo... Proto po skončení zavládne pocit nadšení a v záchvatu emocí budete na Sbohem, baby vzpomínat určitě v dobrém, ale nemůžu se ubránit dojmu, že to nestačí. Po většinu stopáže sledujete underground a drsné uličky Bostonu a nabíráte dojmu, že přece v takových místech ta holka nemůže přežít, té se stalo něco strašného. A hle závěr.. Sboham, Baby je zase jeden z těch filmů, který, i přes dost hustou vatu, v sobě skrývá příběh, který budete chtít slyšet, otázku na níž musíte znát opověď, a tak vydržíte cokoli, aby jste se jí dobrali.. Celou dobu prosíte, ať to stojí za to.. A to si Ben Affleck pohlídal. Znovu bych do toho nešel, nejsem z těch kterým závěru dělají film, ale kriminálka je to solidní.. 70% ()

helrohir

Affleckov režisérsky debut nás prenesie do bezútešného, špinavého a drogami prekypujúceho predmestia Bostonu, kde hladinu zdanlivého "pokoja" preruší zmiznutie malého dievčatka. Film je zmesou kriminálky a drámy, pričom neskĺzava do patetickosti, nudy ani bežného žánrového klišé. Príbeh je naozaj vyšperkovaný, čaká nás jeden zvrat za druhým, a keď si myslíte že už je koniec, príde v závere ešte silnejšia morálna dilema, ktorá zamáva snáď každým divákom. Film pôsobí naozaj veľmi autenticky vo všetkých smeroch, od prostredia až po správanie sa postáv. Dôležitou zložkou finálneho vyznenia filmu sú aj herecké výkony, a to nie len na Oscara nominovaná Amy Ryan, ale aj skúsení matadori Freeman a Harris majú čo povedať a predviesť. Za mňa asi najlepší Affleckov režijný počin. 90%. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

20.08.2016

Kdyby se vybíraly nejlepší filmy z padesátých let, jen těžko by mezi nimi chyběl Svědek obžaloby. Soudní drama Billyho Wildera vychází z povídky (a následné divadelní hry) od Agathy Christie, získalo… (viac)

Kdy dorazí další režijní počin Bena Afflecka?

Kdy dorazí další režijní počin Bena Afflecka?

26.03.2016

V tuhle chvíli je Ben Affleck především Batman, nezapomínejme ale na to, že se jedná o velmi schopného režiséra. Gone, Baby, Gone bylo vítaným bleskem z čistého nebe, drsná kriminálka Město… (viac)