Muž z ocele

• Česko Muž z oceli (viac)
USA / Kanada / Veľká Británia, 2013, 143 min

Šarmantný mladý novinár Clark Kent (Henry Cavill) je zdanlivo úplne obyčajný dvadsiatnik, no v skutočnosti to v ňom neustále vrie, pretože má rešpekt, a tak trochu i oprávnené obavy pred jeho vlastnými schopnosťami, ktoré siahajú ďaleko za hranice nielen ľudskej, ale i jeho predstavivosti! Pretože Clark nie je človek, hoci na Zemi strávil väčšinu svojho života... Pochádza z milióny svetelných rokov vzdialenej, dnes už neexistujúcej planéty Krypton, ktorej zánik ako jeden z mála jej obyvateľov prežil. Dnes ho najviac zo všetkých kvári zdanlivo jednoduchá, no v skutočnosti veľmi komplexná otázka... „Prečo som tu?“ Vďaka hodnotám, ktoré mu s láskou vštepili jeho pozemskí adoptívni rodičia Martha (Diane Lane) a Jonathan (Kevin Costner) Kentovci, si Clark uvedomí, že mať výnimočné schopnosti tiež znamená robiť ťažké rozhodnutia. A tak keď Zemi, ktorá sa stala jeho novým domovom, zrazu hrozí vyhladenie, prebudí v sebe hrdinu, aby ochránil tých, ktorých ľúbi a prebudil v ich srdciach nádej – stane sa Supermanom, neprehliadnuteľným Mužom z ocele! (TV Markíza)

AppleCore

Joss Whedon potřeboval šest super hrdinů, aby vytvořil svůj vlastní "epickej" blockbuster podle komiksů nakladatelství Marvel (ten měl cestičku dlážděnou všemi jednotlivými filmy). Christopher Nolan potřeboval celou trilogii, aby znázornil Batmanovo zrození, pád i povstání. A Zack Snyder? Ten se všem směje do ksichtu, že mu ke všemu stačila jedna postava a vše důležité dokázal vecpat do jednoho epickýho, dynamickýho a chytrýho nerváku, ve kterym více méně sere na universum z komiksů od DC a vydává se částečně svojí vlastní cestou (jen škoda, že těch 143 minut uteklo sakra rychle. Chtělo to ještě dvě hodiny). Superman konečně přestal působit jako uťáplej blbeček, konečně se nenachází všude současně, jeho kostým konečně vypadá mimozemsky (ne jako pyžamo) a konečně se umírá v množství větším než velkém. Akce je strhující, trikově šílená a neskonale osudová (střet Zod vs Superman je největším střetem záporáka s klaďasem všech dob). Do vší tý opulentní řeže hraje parádní Zimmer, kterej sám sebe sice hodně kopíruje (v soundtracku lze slyšet vše od Ohně až po Temnýho Rytíře), zároveň se však překonává. Film ale vítězí i v emocionální rovině, kdy naprosto bez problému probouzí celou řadu emocí (je dobře, že se hraje na vážnou notu). Těch 56% na rotteentomatoes beru jako supermanovu výhru, že si kritici nejsou schopni přiznat, jak moc tenhle film Marvelu a jeho homosexuálním adaptacím nakopal prdel (trapní Avengers by měli před mužem z oceli pokleknout). S Man of Steel dostává destrukce nový rozměr, ale hlavně se jedná o Snyderovu třetí komiksárnu, která má koule (kéž by ostatní tvůrce inspiroval)! PS: Během úvodní scény na Kryptonu jsem třikrát brečel. (Proč si kde jakej pitomec myslí, že poslání Zoda a jeho pobočníků do exilu v době zániku planety je nelogický? Slyšeli jste někdy o zachování cti a práva? Prostě jim udělili trest, jaký měli dostat, bez ohledu na to, že ostatní kryptoňané zemřou. Mě naopak přijde nelogický, proč tenhle "neduh" kritizujete tady a ne u starejch supermanů. A vůbec velká spousta z vás si tady stěžuje na něco, co v tom filmu ani neni, nebo nad tím nejste schopni přemýšlet... a to jen proto, abyste nemuseli dávat vysoký hodnocení. Jděte do hajzlu!)... a pro vás ignorantský magory, co se neumíte vypořádat s faktem, že se ve filmu umírá, je tu tohle! ()

boshke

Uvidíme, co s Mužem z oceli udělá druhá projekce, leč po té první panuje naprosté nadšení. Můj vůbec nejlepší zážitek z kina. Totální odrovnání všech mých smyslů. Po Avengers jsem se domníval, že nic velkolepějšího, bombastičtějšího, epičtějšího a kulervoucnějšího nemůže vzniknout. Snad ani výsledek soulože Emmericha s Bayem by Muže z oceli nemohl trumfnout... Nu kde začít? Soundtrack? Honza Pokoj to opět dokázal a svou skvělou, monumentální hudbou zcela umocňuje zážitek z filmu. Perfektní obsazení se skvělými Cavillem, Traue a hlavně geniálním Shannonem. Úžasné vizuálno, ze kterého oči přecházely. Skvělý příbeh. Prostě naprosto úžasný, bombastický film.. Druhá projekce - podobný pocit jako po druhé projekci Skyfallu. Oba dva filmy mířily po té první do TOPky, po té druhé bezmezné nadšení opadlo. Pořád je však Muž z oceli skvělý, pětihvězdičkový film... 100% ()

AllShallFall

Netradičně pojatý Superman. Příběh to mělo skvělý, ale ten děj...to bylo horší. Vizuální stránka byla opravdu úchvatná. Ale prostě to celé dění mi přišlo děsné roztáhlé, jako když děcko taháte za fusekli a ono se vzpírá. Nějak jsem nedostal co jsem čekal. Takové to supermanství, to superhdiství. Než se teda Kal-el dozvěděl o tom kdo je, uběhla docela dlouhá doba. Pak teda člověk čeká nejaké superčiny, kde lidstvu vypadne huba z pantů, když je uvidí. Ale nějak ne a ne přijít. No a když se to celé někam posune a přijde záporák, tak zjistíte, že ovládá stejné schopnosti. A teď co? Jak to ten Superman zvládne? Obrovsky přehnané bitky, které vlastně nic neřeší a jen mají za úkolu zabavit čas. Město absolutně na sračky, jen z bitky dvou, z bitky stále nic neřešící. No a na konec je to rozlousknuto jen blbým zlomením vazu??? Nechápu. Nevím teda co na tom bylo super. Superschopnost, že létal moc super není. To je staré. Nějaký laser z ocí...to je také staré. No a to je asi vše. V podstatě ten boj mu hodně pomohlo vyhrát lidstvo. No a to vlastně není to co bych čekal. Chybělo mi tam takové to nadšení jako tomu bylo u jiných komiksů. Prostě takové to, když se hrdina nasere a vytáhne trumfy z rukávu. To tam prostě nebylo. Jsem docela zklamaný. Ten konec, kdy zabil toho nechutného slizkého zaporáka, jsem ani nedokoukal a vypnul. Mno... takže přichází shrnutí. Hudba za 1, příběh za 2, efekty za 1, herci a obsazení za 1, ale to dění a rozuzlení tak za 4. To mě prostě neoslovilo. A docela mě to mrzí. Dobrý režisér a čekal jsem od toho něco víc. Bohužel. Ale i po shrnutí to není zas tak zlé. Odpad to rozhodně není a dle mého průměru to bylo na dvojku. To je tak 75% - 80% což podle hodnocení souhlasí. ()

swamp

Technicky téměř dokonalý a velice efektní snímek (zoomující kamera à la Firefly či Cloverfield nebo výborné souboje, ze kterých je patrné, že autoři chtěli, aby divák "cítil" tvrdost různých úderů a dopadů), který na můj vkus obsahuje bohužel příliš mnoho amerických keců a gest. Nemluvě o tom, že se tam prostě musela naroubovat i eko-agitka (Jor-El jim říkal, že nemají těžit to jádro). Ovšem obsazení hlavního hrdiny Kal-Ela i ostatních postav vskutku výborné, to se musí nechat. Postava Lois na mě působila jako jakási Wonder Woman (na všech místech hlavního dění se objevila hned - a to i po pádu z mimozemské lodi kamsi do pole). Nejvíc mě pak pobavil fakt, že letěla s nejvyššími armádními důstojníky zachránit svět (chlapi v sedadlech u kniplu a ona opřená za nimi, jako kdyby to bez ní nemohlo proběhnout - zkrátka cherchez la femme). Dá se říct, že mi tyhle prapodivné pasáže zkrátka nesedly. SPOILEROIDNÍ ČÁST Kosťák chcípne kvůli psovi - to je na Darwinovu cenu - to si jako fakt řekl Martha bude smutná, když nám umře pes - tak ho půjdu zachránit i za cenu toho, že s největší pravděpodobností sám zemřu..? :P Nemluvě o tom, že řáděním Supermana a jeho boji se Zodem a jeho kumpány musely bezesporu zemřít statisíce lidí, ale my nevidíme explicitně zemřít ani jediného (dobře, posraný rating), ovšem to, že najednou v určité chvíli Superman řeší osud jedné no-name čtyřčlenné rodiny - to mi přišlo opravdu nelogické. Ale jak píši - akční sekvence byly zábavné, líbilo se mi vysvětlení toho S i jasná heterosexuálnost hlavního hrdiny (a červené trenky má konečně schované pod oblekem), ale blockbuster roku se u mě nekoná. PS: Všimli jste si, že i přirozenou cestou počatý Kal-El by potřeboval ortodontický zásah? :) Ta dvojka vpravo dole mi nedá spát.. ()

Okara

Velké překvapení. Superman je pro mne ze všech filmových hrdinů s nadpřirozenými schopnostmi ten nejméně oblíbený. Mělo mě ale napadnout, že když v něčem figuruje Nolan, tak to bude stát za to. Snyder totiž toto téma pojal naprosto neuvěřitelně. Řídil se heslem "Když blockbuster, tak pecka" a přesně to na mě zafungovalo. Společně s mimozemským úvodem je to jedna dlouhá bitva, která uteče až překvapivě rychle. Potenciál nezničitelnosti protivníků se využil na maximum, a tak si mohl režisér s protagonisty dělat vcelku co si zamanul, od sestřelení vrtulníkem až po průlet pěti mrakodrapy. Nadchla mě ale především skutečnost, jak může osobní spor přerůst až k odvrhnutí vlastního národa. A celý příběh byl navíc podán tak, že úhlavní nepřítel se chová logicky a má pro svá jednání odůvodnění, což jsem jako fanda padouchů velmi ocenil. Abych to neprodlužoval, celé je to jedna neuvěřitelná řežba bez jediné vteřiny, která by neobsahovala počítačové triky, a společně za doprovodu úderné Zimmerovy hudby je to podívaná, která Vás smete z křesla. Nejlepší soundtrack z filmu 80% ()

teutates

Nesplněný sen každého malého haranta. Já věděl co v knížeti (Charles Brandon) dřímá. Co dodat? U holek vícenásobný orgasmus. Kluci nabity efedrinem uvolněním při soubojích, které nemají konce… u mě numero uno posledních let. Už v úvodu jsem něco očekával, no dané převedení naplnilo moje pseudomasturbantní ego natolik, že nemohu jinak jak 10/11. bohužel ()

tukomaster

Nejhorší Snyder má nejlepší hodnocení.. Superman se pro mě tak ani přes pomoc komiksových mistrů v titulkách (Snyder, Nolan) nezbavil nálepky nudné a neuvěřitelně nevěrohodné postavy. Avengers to ničení New Yorku zvládali o dost líp. 40% ()

sarkas21

Muž z oceli je nová verze klasického Supermana, která se nedrží úplně předlohy původních filmů, ale jde si tak nějak svojí vlastní cestou... Henry Cavill coby Klark Kent zde bojuje proti zlému generálovi z jeho mateřské planety... Natočeno je to celkem zručně, ale moc mě nezaujala nová paralela příběhu a ve 3D byly akční scény dosti nepřehledné, ()

Slartibarkfast

[ČSFD projekce] A máme tu znova po letech příběh Supermuže Kálela, který k nám přiletěl z rozpadajícího se Kryptonu a získal si srdce všech (američanů?) svými superkousky. Stará ohraná písnička, takže rovnou k hodnocení. Osobně musím přiznat, že jsem byl docela mile překvapen. Tušil jsem, že Snyder si neodpustí tupé pohledy do kamery a americký patriotismus, který už mi přijde naprosto destruktivní pro tyhle typ filmů. Že to zas bude plejáda přehnaných efektů a spousta rozbitého materiálu bez špetky kloudného děje. Díky bohu to vše nějak vytříbil a pozoruhodně vyvážil, takže informativních berliček pro tupé obecenstvo ve stylu "Už jsou pryč?" - "Takže nás zachránil!" bylo minimum. Partička příjemných herců to pěkně vyladila, tedy až na hlavního hrdinu a Lois s pršákem jak tobogán, ale i to se dalo nějak překousnout. Takže celkově citlivě vytuněný blockbuster pro teen obecenstvo určitě za 5*. Bohužel nejsem cílová skupina, tak jen za 3-4*.. 70% ()

predators

Viděl jsem nějaký fooorek, kde stálo "Konečně už ví, že se nosí spoďáry pod kostýmem" nebo něco v tom smyslu. Akce jedním slovem extrémní! Člověku se může zdát, že je jí až moc. Ano, je! No a ta omáčka okolo už je snad každému jasná...Luis Lejnová a do toho lítání, Krypton, záporák a do toho lítání, nějaké to moralizování a do toho lítání...prostě jediný okamžik, kdy Superman chodí, je ten, když má želízka. No, dostávám se pomalu ke stopáži a je jasné, že Man of Steel měl málo času na vše... Příště méně roztřepané kamery a natáhnout to na čtyři hodiny a je to v cajku. 80% ()

Eawy

Ja že, čo si pozriem? Aaa, Supermana však bude prča. Pobavím sa a dobre zasmejem na tom aké to bude zasa trápne......Ale ako som sa mýlila. Určite je Man of steel môj najobľúbenejší film o Cal-elovi, volajme ho ako sa patrí. Film plynie rýchlo a hádam nikomu sa nezdá že má naozaj 143min. Keď som sa pozrela na jeho dĺžku, tak som ani neverila. Zdalo sa mi, že prebehol neuveriteľne rýchlo. Asi som sa teda naozaj bavila. Ale späť k hodnoteniu. Henry Cavill je určite najsympatickejší herec dosadený do tejto role. A nehovorím to len pre jeho krásne modré oči a chrumkavú zarastenú hruď. Naozaj, neprehráva, netvári sa ako majster sveta neustále a mení výrazy tváre, ako som ešte pri žiadnom Clarkovi Kentovi nevidela. Takže prvé plus tohto filmu je za nami. Druhé plus by bol oblek nášho hrdinu: Nemá slipy na gatiach! Brava! Ďalšie plus je začiatok. Dozvedáme sa veľa vecí o Kryptóne a príbeh začína dávať aj nejaký zmysel. Nejedná sa teda o jednoduchú zlátaninu padá lietadlo...bum hrdina, vlak nebrzdí....tralali hrdina. Nie, ono to má podtext, ktorý ma aj zaujímal. Ďalšie plus sú scény, ktoré sú naozaj veľmi zaujímavé. Všetky exteriéry a interiéry sú vybrané naozaj dokonale. Film vám aj vďaka tomu nedáva taký ten typický "superhero feel". Neviem, či je alebo nie je Amy vhodná na Lois a v podstate je mi to jedno. Postava Lois bola napísaná veľmi dobre, nevadí mi, je inteligentná a robí dobre to čo vie...necháva sa zachraňovať. Otázka je, prečo iba 4 hviezdy? No, povedzme si to narovinu, hocako by sme mohli hovoriť o tom, že je to superman, predsa miestami som sa musela držať stoličky. Prežijem keď Clark letí, beží, skáče, búcha do lodí, zachraňuje, vznáša sa a podobne, ale vysielanie ohňa z očí....To je strašne komické. Či už on, alebo Zod mi s týmto spôsobili veľmi silný záchvat smiechu. Vážne. Dole body za soundtrack. Nepamätám si ani len hlavný motív tohto filmu. Nie to ešte aké pesničky tam boli. Takže asi 85% po mojom do polky objektívnom a do polky subjektívnom hodnotení. ()

nash.

Přesně v takového Supermana jsem doufal, ale trochu se bál Snydera, protože jeho dílo pro mě dosud bylo spíš zklamáním. Přesto jsem doufal, že to bude obrovské, velkolepé, nadupané dechberoucí akcí, patosem a nezapomenutelnými obrazy. A přesně takového filmu jsem se dočkal. Snyder má asi dobře nakoukané některé z mých oblíbených comicsových sešitů, protože z nich do detailu kopíruje několik obrazů, které ve mě, v tom klukovi, který na Supermanovi vyrůstal, vyvolává spokojenost až nadšení. K tomu z mého pohledu výborné obsazení. Skvělý Costner, velmi dobrý Crowe, má oblíbená Amy Adams jako Lois a neméně oblíbená Diane Lane jako Martha. Velkolepá akce, které ještě dodává grády Zimmerova hudba. Jo, na první pohled tu možná bylo příliš málo Clarka Kenta, ale jen na ten první. Ve skutečnosti si Snyder na dal vývoji postavy překvapivě záležet a podal ji výborně, aniž by narušil tempo a zdání toho velkolepého akcí nabušeného bijáku, ve kterém nešlo o nic menšího než je osud celé planety. Užil jsem si to na plný pecky, z kina odcházel nadšený a s takovým tím klukovským pocitem, že kdybych se odrazil od země, skoro určitě bych létal. ()

PetrPan

Sice by mu mé alter ego dalo na držku, ať si kdo chce co chce říká, Hulk je prostě nejlepší, ale tenhle filmový Superman má zas jednou koule. Ta, ten a to tam jsou hravost Donnerovic a nedotaženost Singerovic verze, komický záporák Lex Luthor i "skrývání" identity Supermana nasazením brýlí a výrazem idiota. Těrazky tu prostě máme Snydera a jeho postpubertální a monumentální výstřik , který lahodí oku, uchu i ruce. Takhle nějak si prostě představuju filmový komiks. Vysvětlivky : Oko - obraz, ucho -hudba, ruka - bez komentáře. ()

cukorek

Už úvodné "divadielko" odohrávajúce sa mimo našej galaxie mi prišlo strašne nezáživne. Nič to za to, povedal som si, hádam zvyšok filmu bude v lepšom svetle. Spočiatku to malo aj ten náznak, ale s pribúdajúcimi minútami povzbudivý vietor prestal fúkať do plachiet a film začal kopírovať dobré známu životnú cestu slávneho muža s S - kom na hrudi. Možno aj to, že som približne vedel čo bude nasledovať, odradilo moju pozornosť, ale hlavne to boli momenty v ktorých superman zvádzal boje s protivníkmi, ktorí po jednej rane preleteli stenami budov ako nôž cez maslo. Svojou rýchlosťou a silou devastovali obrovské plochy miest, z čoho som mal pocit, že už zrovnali so zemou celú Ameriku. Navyše okupácia miest mimozemskými plavidlami veľmi pripomínala scénu z filmu Avengers. Film mi nepriniesol nič originálne, to všetko čo dokázal superman, už ukázal podstatne lepší Hulk. Postava Jor - Ela, ktorú stvárnil R. Crowe, tiež vo mne vzbudila len samé pochybnosti a druhú polovicu filmu mi večný buchot a dookola servírovaná akcia dokonca začala prekážať. Film, ktorý si už viac krát určite nepozriem - slabších 50%. ()

Ratemus

Konečně se to povedlo, nejlepší zpracování avatara v červených slipech je tady, akorát bez slipů, KONEČNĚ. Začátek je výborný, Michael Shannon hraje svou roli s chutí a užívá si to, jako generál Zod je výbornej a jsem rád, že si tvůrci nezvolili již po sté Luthora ale právě Zoda. Zack Snyder dělá svou práci výborně, akce je našlapaná, celé to má takový vážný a temný nádech, jak to u DC bývá. Nejtěžší pro Klarka však je vybrat si jednoho z Hoodovských otců, zda se bude držet dál, nebo bude chránit svět, aniž by někoho zabil, teda do posledních dvaceti minut se mu to i povedlo. Posledních 20 minut není o ničem jiném, než čistý fight, při kterém Supík a Zodík zničí téměř celé město. Jako první film budoucího světa fimového DC Superman obstál na výbornou až na zbytečně natahovanou již zmiňovanou závěrečnou bitvu, ale co byste čekali od filmu jako Superman, příště možná trochu lepší kameru a NEchaotický souboje a bude to výtečné. ()

Pedestrian

Konečně zase blockbuster s emocema (Star Trek 2 je neměl), který je nejlepší ve svých civilních polohách. Obrovská škoda, že z akce si už teď moc nepamatuju, zato z flashbacků hodně. Amy Adams snesitelnější, než bych čekal, Michael Shannon mi spíš připomínal Joaquina Phoenixe v nějakém Gladiátorovi a Henry Cavill tu běhá s kozama většíma než Amy. Celkově ale nadšení. ()

Slarque

První (a naštěstí trochu delší) půlku filmu to vypadalo naprosto perfektně. Hlavní hrdina vypadal jako Superman, ve všech důležitých rolích byli na svých místech výborní herci... Už jsem si začal myslet, že jde o nejlepší film se Supermanem, jenže pak došlo na epickou akci. Kryptoňan v modrém se mydlil s Kryptoňanem v černém, prohazovali se skrz baráky, všechno padalo a bouchalo a já se vlastně ani nebavil. Dobře, akce k těmto filmům patří, ale v tomto provedení mi to přišlo jakoby schizofrenní: rozlomilo to film na dvě části, přičemž ta druhá mi přišla výrazně slabší. Pánové Donner i Singer mohou v klidu spát, jejich verze jsou lepší (70%). ()

eLeR

143 minút mi včera utieklo ako voda, to asi znamená, že som sa nenudila a film ma bavil. Naozaj moderné a veľkolepé spracovanie, slušný príbeh a výborný výber hercov (konečne mužný fešák Superman, obyčajná baba Lois ... Crowe, Lane, Costner a Shannon tiež parádní). Ale čo bolo úplne, že wau, bola muzika ... on totiž Zimmer je naozaj génius. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

24.03.2023

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera