Muž z ocele

• Česko Muž z oceli (viac)
USA / Kanada / Veľká Británia, 2013, 143 min

Šarmantný mladý novinár Clark Kent (Henry Cavill) je zdanlivo úplne obyčajný dvadsiatnik, no v skutočnosti to v ňom neustále vrie, pretože má rešpekt, a tak trochu i oprávnené obavy pred jeho vlastnými schopnosťami, ktoré siahajú ďaleko za hranice nielen ľudskej, ale i jeho predstavivosti! Pretože Clark nie je človek, hoci na Zemi strávil väčšinu svojho života... Pochádza z milióny svetelných rokov vzdialenej, dnes už neexistujúcej planéty Krypton, ktorej zánik ako jeden z mála jej obyvateľov prežil. Dnes ho najviac zo všetkých kvári zdanlivo jednoduchá, no v skutočnosti veľmi komplexná otázka... „Prečo som tu?“ Vďaka hodnotám, ktoré mu s láskou vštepili jeho pozemskí adoptívni rodičia Martha (Diane Lane) a Jonathan (Kevin Costner) Kentovci, si Clark uvedomí, že mať výnimočné schopnosti tiež znamená robiť ťažké rozhodnutia. A tak keď Zemi, ktorá sa stala jeho novým domovom, zrazu hrozí vyhladenie, prebudí v sebe hrdinu, aby ochránil tých, ktorých ľúbi a prebudil v ich srdciach nádej – stane sa Supermanom, neprehliadnuteľným Mužom z ocele! (TV Markíza)

Lupes

Je to jako s uchopením počátků Batmana a Nolanův rukopis je znát. A není to tedy tak zlé, jak by člověk u bezduchých komiksáků čekal. Na první pohled byla jen naivní slátanina druhé poloviny 20. století nahrazena temnou a vizuálně dokonalejší slátaninou počátku století 21. Na pohled druhý (a musíte mít stále na paměti jaký pubescentní žánr sledujete) je znát reflexe vývoje žánru, souboje jsou post-Matrixovské a "hezounek" jakoby v první půli Wolverinovi z oka vypadl. Až potud dobré. Pak ale přijde povrchní christologická stylizace. Přidá se spoustu patetických žvástů o lidstvu,hodný pitomec K. Costner (jeho didaktická smrt je fakt vrchol) a absence logiky u rasy, jež má lidstvo mnohonásobně převyšovat (i tak jsem jim ukrutně moc fandil). Zapláčete, dokoukáte, zapomenete. Ostatně jako v jiných marvelovských blockbustrech. ()

Hashirama

Svěží pohled na vesměs ohraný a rutinní superhero origin, kterému Snyder vdechl kouzlo své vizuální poetiky, dokud ještě byla kouzelná, a napíchal ho nadupanou monumentální akcí a nadupaným monumentálním soundtrackem, ze kterého jdou mravenci po prdeli. V rámci pokleslého žánru adaptovaných omalovánek téměř bez výhrad, jen samozřejmě s neduhy vlastními tomuto subžánru - meh záporáky a kýčovitými rodinnými hovnotami. ()

Nix

No, nikdy jsem tuhle postavu fakt nemusel. A potvrdilo se mi to, jakékoli zpracování mne prostě nebaví, takže tohle úplně hejtovat nebudu. Prostě průměr o nezáživném hrdinovi. Henry sorry, ale tahle postava Ti nesedí, raději si vem do ruky meč. ()

Hellknight12

Nedávno pozreté po dlhšej dobe . Zaujímavý kúsok. H. Cavill ako Superman mi úplne sadol. Herecky je to kvalitné. Vcelku má prekvapil začiatok. Nečakal som takéto prepojenie sveta mýtov a reality. Hlavné postavy to ťahajú skvelé. Čo sa týka vedľajších postáv, je to o málinko slabšie. Pribehu nemám čo vytknúť celkovo DC má v tomto filme celkom prekvapilo. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Nemmonn

Nuda. Všude samá intergalaktická loď, lasery, konec světa, celý je to divně tmavý, nemluvím ani o tom digitálním bordelu. Příběh je tu strašně jednoduchý a vztah mezi Clarkem a Lois je strašný. Říkám to jako člověk, který akční žánr zbožňuje a má ho ze všech ostatních žánrů na vrcholu. ()

dj_kure

Viděno v kině/6.17.13/ Musim říct, že trošku Bayovina. Bouchne vám před očima snad všechno co se na plátně mihne. Celkově docela přehnané i na komiks. Jedno se ale novému Supermanovi upřít nedá a to je, že vůbec poprvé jsem mu fandil. 3D stálo za hovno,hudba fantastická, závěr kompletně dojebanej, celkový neanonymní vystupování Supermana mi docela vadilo. Ale!!! 143 minut a já jsem seděl zařezanej v sedačce a neuvěřitelně se bavil. Pět * dávám, protože je to první povedený Superman kterýho jsem viděl, objektivně jako filmu dávám: 70% ()

Mrs.Vader

*VAROVÁNÍ-tento komentář může obsahovat stopy ořechů a SPOILERY* Jesi se o nějakém filmu dá říct, že se tam rozbilo příliš mnoho skleněných činžáků, tak je to nový Superman. Jako.... asi sem čekala hodně, no akční scény a efekty super, ale čeho je moc toho je .....prostě mohli trochu ubrat plyn a přidat nějakou tu hlubší myšlenku nebo pár scén, kde by si člověk mohl najít nějaký vztah k postavám..nebo aspoň ony mezi sebou, chemie mezi Lois a Clarkem ani nemá šanci s takovým suchým (upozorňuji, že nemyslím blbým, ale prostě jen trochu emocionálně chladným) scénářem, no líbali se hezky, to se musí nechat, i když se k tomu v podstatě nijak nedopracovali (A o Clarkových fyzických a jiných atributech se tu vykecávat nebudu, jde nám všem přece o film , né o chlapa *slint ;)).. Co mě vadilo asi nejvíc bylo to, že Clarka odhalila hned na začátku filmu a tím se vytratil veškerý šmrnc původního originálu. A k těm akčním scénám... ke konci už mě fakt začalo nudit množství rozbitých skel a baráků, a to byl začátek filmu tak slibný, Jor-El na Kryptonu předvádí hodně zajímavé kousky, jenže na Zemi už je to na jedno brdo a děj né že trochu pokulhává, ale belhá se o berlích. Asi tomu budu muset dát ještě jednu projekci, kdy už nebudu očekávat to, co vím, že nedostanu, a třeba to uvidím v lepších barvách. ()

DD

Upřímně jsem si hned vzpomněl, jak měl Ratner před pár lety točit Supermana, ale nakonec si to prohodil se Singerem a... teď jsme se té "jeho" verze dočkali. Jestli bych měl Man of Steel přirovnat k nějaké další comicsárně, tak je to právě X-Men: The Last Stand. Je to velké, pořád se tam něco děje ([spoiler]že první dvě scény s Clarkem jsou akční, to bylo až srandovní[/spoiler]), ale ta prázdnota... Nějakou "duši" tomu propůjčuje Kosťa, ale má prostě málo prostoru. Na amerických fórech se hodně zmiňujou Transformers, ale Bay ty filmy umí dělat nějak víc "entertaining". Tady úplně absentuje nadsázka, humor, romance... Jo, Zimmerova hudba funguje skvěle, Cavill je sympaťák, všechny čtyři dívčiny fajn, Shannon a Russell $o-$o, Krypton byl super, akce velkolepá, i když jí chybí ta matrixovská osudovost (a za ty zoomy bych Snydera nakopal do prdele), ale ono se to celé odehraje tak rychle, diváky to nijak nevtáhne a struktura děje holt prozrazuje rozdíl mezi Snyderem a Nolanem. Není to špatnej film, já se rád podívám na dvojku, ale když si trailery hrajou na Malicka... Hmm, hmm. P.S.: 3D je klasicky zbytečné. :) 7/10 ()

nicneznam

Když jsem četl, že Muž z oceli dokázal někoho dojmout k slzám, aby pak ještě doma se zaslzeným pohledem psal komentář, nevěřil jsem. Když recenzent psal recenzi rozklepanými prsty, bral jsem to jako hypeácké přehánění někoho, kdo ten film viděl dřív než většina tuzemské populace a chce si trochu zapřehánět. Věřil jsem tomu, že uvidím slušný film, který se mně bude llíbit a nebude dělat přílišnou ostudu starým Supermanům, ale nevěřil jsem, že mě pohltí až tak moc. Pak jsem si sedl do kina a po pár minutách zadržoval slzy, abych vůbec viděl na plátno. Říkal jsem si co to kruci je. To jsem taková měkota? Přitom ten film na city nijak netlačí. Vše přicházelo zcela spontánně. Asi tedy chápete, že tohle píšu jako fanoušek Supermana, který s těmi filmy vyrostl, pro kterého je událost, když vidí muže s Eskem na hrudi, jak letí vstříc nebi, aby se pak s kamerovou natáčkou prolétl stratosférou se Zemí v pozadí. Chápu, že hodně lidí to tak mít nebude a film podle toho budou hodnotit. I jako nefanoušek si ale přijdete na své, jelikož tohle je kus poctivé filmařiny, kterou by si i Donner dal dvakrát a Abrams s tvůrci většiny Marveláckých hrdinů by si dělali poznámky v první řadě. Man of steel je vzrušující, akční, skvěle odvyprávěný a neskutečně pohodový velkofilm, u kterého si nepřijdete trapně, nepřijde vám, že ždímá emoce (přestože by mohl a já bych z filmu nic neměl), je to film vážný a jen vzácně nabídne vtípek, o to víc ale působí. Jelikož tady jde hergot o celý svět a Snyder tvoří Superhrdinu ze všech nejikoničtějšího. Tady není místo na hlášky, kterými Superman shazuje sebe sama a dělá si ze svých schopností prdel. Když prošpikuje kamion kládama, zasmějeme se, ale odráží se v tom Supermanova frustrace na tomto světě, do kterého nepatří. Se schopnostmi, které ho omezují. Přístup k tomuto Superhrdinovi by se měl vepsat do učebnic filmu. Od Watchmen nejlepší Snyderův film a nejsilnější zážitek od dob povstání Temného rytíře. Bravo a doufám, že dvojka nebude rychlokvaška, ale náležitě hutný film. Lex corp už se chystá. 100% od fanouška, 80 - 90% od milovníka kvalitního blockbusteru. PS: ti co říkají, že man of steel má nějakou monstrózní a přehnanou akci, tak přehánějí. Sice se občas zbortí evakuovaný mrakodrap, ale těch už jsme viděli. Síla Man of steel je někde jinde a slabiny aby člověk pohledal ()

Alojs

Méně je někdy více. Ukázky před Supermanem jednoznačně vystihly politiku současných blockbusterů: bum, prásk, bum - celá města do kytek. Snyderova adaptace v tomto ohledu - bohužel - nijak nevybočuje. Poněkud mate začátkem a několika emočními flashbacky, ale to je... všechno. V druhé půlce se pouze demoluje... Akční vzoreček pulzuje dle schématu A-A-A-A. Žádné A-B-A-B, nedejbože A-B-C-A-B-C. Žádný humor, žádná chemie, žádná osudovost. Nový Superman je hezky učesaný, ale taktéž dokonale plochý a prázdný. Nehledě na to - vystavit Supermana do pozice spasitele celého světa hned v prvním filmu, který poslední scénou říká: "Tohle je pouze úvodek," to je přešlap jako svině. Co se bude konat příště? Bude se řezat zeměkoule na dvě půlky? A bude to ještě někoho zajímat? Goyer zařadil pětku příliš brzy a navíc ve špatném filmu. Žádný komorní rozjezd. Věrohodné zrození hrdiny se nekoná. Tohle je prověrka hodná třetího dílu, ale jedničky ne. Tři hvězdy za technickou stránku a dvojici Costner-Crowe. ()

Uter123

„THIS IS SNYDER“,. Musím priznať z prvého traileru som bol skeptický, nevedel som čo mám čakať. Snyder, boh bullet-timeu a fetišistickej akcie natáča poľudšteného sapíka, bol som na pochybách. Druhý trailer ma však presvedčil o opaku a nad tretím som už len pravidelne onanoval. Úchvatne spracovaný krypton, jeho pôvod, mytológia a počiatočná dych berúca plejáda scén za dunivých tónov Arcade, Hansa Zimmera. To, že Hans vsadil všetko na jeden motív ktorý sa neustále opakuje je dobré v tom zmysle, že pieseň vám bude znieť ešte dva dni po dopozeraní filmu, na druhej strane neprekvapí vo filme. Henry čoby Superman, obstojný, Louis FAil( taká Amber Heard, to by bolo rrrrr). Russell, Kevin bomba. Zod, obstojný. Chápem, že podaktorým sa može zdať scenár slabší, ale no a čo. Pre mňa Snyder zvíťazil na všetkých frontách epickosti, inovatívnosti a hlavne z Avengers spravil smiešnu buddy comedy. Na druhej strane musím priznať, že IM3 mal lepšie efekty, but who cares. Ak ste si mysleli, že sa Snyder utrhol z reťaze pri Sucker Punch, fatálne ste sa mýlili a nevideli ste man of steel .P.S Závidím uživateľom na čsfd, ktorý presne vedia ktoré časti natočil Nolan a Snyder a ešte, že tie lepšie natočil Nolan. Musíte mať naozaj dobré zdroje. ()

Clark_Kent

Vkládal jsem do tohoto zpracování až přespříliš velké naděje bohužel. S očekáváním jsem studoval všechny předchozí příběhy a zpracování. Musím říct, že to samotné nitro Supermanovi a Clarkovi duše, jsem zde nenašel. Nějak jsem se s tímto náhledem hrdiny, ani nedokázal úplně ztotožnit. Vlastně i pochopit. Moderní a nově pojatý Superman však nemá to co měl legendární Reeve, mluvím tady o uvolněnosti a nadhledu, vlastně mi tady dost chyběl i optimismus, kterým Kal vždycky všude jenom hýřil. Není to nic hrozného nebo špatného, jenže místo chytřejšího blockbusteru, nabídl něco jednodušího až hloupého. Příběh jaksi klouzal jen po povrchu. Průhledy do minulosti, byly občas i matoucí. Hlavně vztah mezi Lois a Clarkem, byl absolutně nulový. Z hlediska koncepčnosti jde určitě o něco méně promyšlený snímek, než byl právě důsledně rozvíjený Superman se vrací s Brandonem Routhem. Když to schrnu, tak jsem viděl chlápka se superschopnostmi takřka bez emocí. ()

RAFT

Tak tenhle film se režisérovi povedl.Absolutní pecka ,tohle je asi nejlepší superman, který jsem kdy viděl .Herec Hanry Cavil se na tuto roli hodí.Hlavně nemůžu zapomenout, také na skvělé herceké výkony herců Russell Crow ,Michael Shannon.Po dlouhé době jsem ve filmu viděl Kevina Costnera .Herecké výkony byli perfektní.Na co bych sice vůbec neměl zapomenout tak na vynikající hudbu Hanse Zimmera. ()

iKosser

Ať je to jaké chce, je to kvalitní. Nolan napsal kvalitní scénář, Snyder jakž takž zrežíroval. Ale oproti Marveláckým protivníkům je co dohánět, hlavně co se osobních vztahů týče. Já vím, je to nakopnutí série, ale třeba Iron Man nebo Thor mi přirostli dalece více k srdci, více jsem jim věřil. Cavill tomu nevadí, jde spíš o celkovou kompozici filmu, kde není prostor pro osobní úvahy, ale pro velké činy, jako je záchrana světa. Jinak je to samozřejmně krásné, padající budovy, super klingonský technologie, výborný Russel(Kevin taky, ale nebyl moc vidět), celkově navléknutý příběh(Nolanova ruka je obrovsky cítit), zkrátka, jedná se o kvalitní počátek. Ale ten cool look a dobrý pocit z marveláků je nepřekonán. Je to zvláštní, jak moc mohou být filmy podobné, ale o kolik se můžou lišit. /// Po druhé projekci mě nejvíc zaujali herci, akce se mi trochu protivila ve své přehnané hektičnosti. ()

Bezmenny

Samozrejme to nebol dokonalý film... ale film, v ktorom si to takto Russell a Kevin rozbaľujú, v ktorom je Krypton tak parádne stvárnený proste nemôže odísť s malým hodnotením. Ak by to bolo možno o pol hodinku kratšie, tak by som vpálil plnú, ale aj takto sa mi to páčilo. V celom filme zarezonovali (subjektívne) 3 momenty: ropná plošina, záchrana psa a worlds engine. ()

Ramiraa

Monumentálny, hĺbavý, chladný aj opantávajúci všetky zmysly. Superman je iný. Nevtipkuje ako Marvelovskí hrdinovia ani si nesiahne na úplné dno ako Batman. Paradoxne pripomína najviac nového Bonda. Rezignuje na známu hravosť a nadhľad a predstavuje zádumčivého "muža", ktorý sa najprv musí popasovať s vnútornou dilemou, aby sa mohol stať tým rozverným hrdinom, akého poznáme. Práve na konci najviac vynikne presné obsadenie Henryho Cavilla. Jeho záverečný odzbrojujúci úsmev musel presvedčiť aj pár odporcov. Len tá Lois je tu trochu navyše a nie najšťastnejšie obsadená (a to mám Amy rada). Nebyť prepáleného finále, bol by to prvotriedny origin. Snyderovi v závere zabudli pritiahnuť uzdu alebo si chceli pozrieť, čo všetko stihne rozmlátiť. Viac sa asi ani nedalo. To, čo predvádza vo finále, je megalomanské a vo filmovom svete nevídané, ale zároveň monotónne a bez nápadu. Po pár zbúraných mrakodrapoch som to nestíhala vnímať, aj keď som si tú deštrukciu v podstate užila. Mužovi z ocele by však svedčal mierne skromnejší záver. ()

Terka_127

Man of Steel... Ani nevím, co napsat, jsem naprosto uchvácená! Nabité od začátku až do konce, emoce z toho jen stříkaly a při konečných titulcích jsem si nevzpomněla ani na jediný film, který jsem letos viděla... Rozhodně the best movie alespoň prozatím první poloviny roku 2013 Doporučuji všemi deseti a ani nemusíte být fanouškem komiksového Supermana, stačí mít rád dobré filmy;-) Samozřejmě nesmím zmínit skvělé výkony herců především Costnera a Crowa. ()

stuplik20

Myslím že filmu vizuálnu stránku filmu nemožno vytknúť ,natáčanie muselo byť v duchu zelenej. Samotný film má príjemnú retrospektívu ,ktorá ako som väčšinou zvyknutý nenarúša ale skôr pomáha divákovi pochopiť charakter postavy supermana. Ako už napísal POMO keby je tam viac mrakodrapov film by bol oveľa dlhší ,keď už prišla pasáž keď všetky mrakodrapy boli na cucky myslel som si že konečne už sa nebudem musieť obávať lietajúcich kusov betónu čo mi lietajú do očí ,mýlil som. Po epickom súboji techniky prišlo dokončovanie demolačných prác pomocou starej dobrej manuálnej činnosti prehadzovania sa cez zostávajúce budovy. Toľko k akcii ,na druhú stranu príbeh ma dáko do seba nevtiahol čo očakávam pri dobrých filmoch. Na záver môj postreh: už nikdy 3D bolia z toho oči a neni možné sústrediť sa na jeden detail okrem toho čo chce režisér aby ste videli. ()

VvV14

Ve chvíli, kdy začáteční bitka na Kryptonu byla v nejlepším, jsem si říkal, že ten zbytek bude vata. Pěkně sem se seknul! Nejen, že do té místy šílené řežby stíhaly dát záběry namakance Cavilla, ale dokonce to mělo hlavu i patu. O tom filmu se mluvilo už před cca pěti lety, ale až teď sem pochopil co jim tak dlouho trvalo. Musím se přiznat, že z některých scén mi bylo, jako by mi na záda foukal superman. A po projekci sem měl tendence zkusit praštit do zdi (což sem samozřejmě neudělal :D). I když mi původně Cavill xichtem do role nepasoval, uznávám že to zvládl na výbornou. Nemá smysl jmenovat každého zvlášť, protože všichni byli vážně perfektní. Co se prostředí týče, občas mi přišlo, že koukám na vetřelce. Ale i tak velká spokojenost. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

24.03.2023

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera