Muž z ocele

• Česko Muž z oceli (viac)
USA / Kanada / Veľká Británia, 2013, 143 min

Šarmantný mladý novinár Clark Kent (Henry Cavill) je zdanlivo úplne obyčajný dvadsiatnik, no v skutočnosti to v ňom neustále vrie, pretože má rešpekt, a tak trochu i oprávnené obavy pred jeho vlastnými schopnosťami, ktoré siahajú ďaleko za hranice nielen ľudskej, ale i jeho predstavivosti! Pretože Clark nie je človek, hoci na Zemi strávil väčšinu svojho života... Pochádza z milióny svetelných rokov vzdialenej, dnes už neexistujúcej planéty Krypton, ktorej zánik ako jeden z mála jej obyvateľov prežil. Dnes ho najviac zo všetkých kvári zdanlivo jednoduchá, no v skutočnosti veľmi komplexná otázka... „Prečo som tu?“ Vďaka hodnotám, ktoré mu s láskou vštepili jeho pozemskí adoptívni rodičia Martha (Diane Lane) a Jonathan (Kevin Costner) Kentovci, si Clark uvedomí, že mať výnimočné schopnosti tiež znamená robiť ťažké rozhodnutia. A tak keď Zemi, ktorá sa stala jeho novým domovom, zrazu hrozí vyhladenie, prebudí v sebe hrdinu, aby ochránil tých, ktorých ľúbi a prebudil v ich srdciach nádej – stane sa Supermanom, neprehliadnuteľným Mužom z ocele! (TV Markíza)

VvV14

Ve chvíli, kdy začáteční bitka na Kryptonu byla v nejlepším, jsem si říkal, že ten zbytek bude vata. Pěkně sem se seknul! Nejen, že do té místy šílené řežby stíhaly dát záběry namakance Cavilla, ale dokonce to mělo hlavu i patu. O tom filmu se mluvilo už před cca pěti lety, ale až teď sem pochopil co jim tak dlouho trvalo. Musím se přiznat, že z některých scén mi bylo, jako by mi na záda foukal superman. A po projekci sem měl tendence zkusit praštit do zdi (což sem samozřejmě neudělal :D). I když mi původně Cavill xichtem do role nepasoval, uznávám že to zvládl na výbornou. Nemá smysl jmenovat každého zvlášť, protože všichni byli vážně perfektní. Co se prostředí týče, občas mi přišlo, že koukám na vetřelce. Ale i tak velká spokojenost. ()

sWONDER

Fantastické! V hlave mam toho strašne veľa a takmer všetko je pozitívne. Skromný prvý trailer, ktorý som videl naznačoval komornejší filmik, opak je však pravdou. Neskutočná porcia akčných scén tak nadupanych, že som miestami pozeral ako prišpendlený a s otvorenými ústami. Ku koncu by mi možno stačilo aj miernejšie tempo, tých rozbitých mrakodrapov bolo až príliš, ale dá sa to zvládnuť. Akcia však nie je jedinou silnou stránkou filmu. Flashbacky do mladosti nenudia, naopak výborne dotvárajú celý príbeh. K tomu konečne poriadna porcia o kryptone. Obyvatelia, technológie, všetko jednoducho podla mojho gusta. Novodobý superman je perfektne obsadený. Cavill je fakt hezoun, ale nevtieravý. Jeho náprotivok, Shannon zas dostatočne slizký aj drsný. Vlastne všetci, čo tu hrajú, sadli ako riť na šerbel. Jednoducho nadmerná spokojnosť! Môj najobľúbenejší superhrdina s prehľadom a bez problémov nakopáva VŠETKÝCH ostatných. Nebol by som proti, ak by to trvalo aj 4 hodiny :) určite by bolo o čom. PS: Pochybujem, že by dvojka mohla prekonať tuto pecku, ale som nesmierne rád, že Zack Snyder zostáva.(K) ()

Milda003

Jsem veliký fanda tohoto žánru a superhrdiny fakt žeru, ale nelíbí se mi jak do těch filmů teď hodně perou takový ty bitky u kterých zdevastujou půl města. A to tady bylo teda až moc... Pak ještě zatleskám "jupí díky supermane žes mi prohodil barákem auto a mam barak v hajzlu! Jsi můj hrdina!" , Ještě taková ta naivní věc, superman nikoho nezabije, v těch mrakodrapek který schodil nikdo určitě nebyl a pak ho strašně mrzelo že zabil Zoda... ()

TSZ

Nový Superman je studený jak psí čumák (a to není pochvala). Divák v podstatě nemá možnost držet lidstvu palce, natož fandit Supermanovi, aby sbalil Lois (popravdě řečeno jsem si ani nevšiml, kdy se do sebe zamilovali). Akce je sice extrémně velkolepá, avšak postupem času se stane poměrně nudnou, navíc je většina akčních záběrů točená jakoby ruční kamerou, takže přehlednost není zrovna nejsilnější stránkou celého snímku. Špatný film to rozhodně není, ale kterýkoliv díl Temného rytíře je kvalitativně úplně jinde. ()

Dantte..

Superman a já máme zvláštní vztah. Původní Superman s Reevem se mi moc nelíbil, zato Singerům se mi hodně líbil, hlavně po příběhové stránce. Snyder skončil tak na půli cesty. První půle a hlavně začátek na Kryptonu je jedním slovem neskutečný (vůbec bych se nebránil filmu, který by se zabýval příběhem Jor-Ela a Zoda ppř. samotného Kryptonu a o tom, proč se dostal do takového stavu v jakém se nacházel na začátku filmu), druhá půle nabízí epickou podívanou - jednu z nejlepších. Co tomu chybí ? Hlubší príběh a propracovaní postav a hlavně jiného supermana, toho supermana, který by neublížil ani mouše, toho supermana, který radší život zachraňuje než bere, toho supermana, který skutečně nabídne ideál, jehož lidé budou moci následovat a nebude to jen Jor-Elova prázdná fráze vyslovena do nicoty. Ano tyto slova zní naivně, ale takový přece superman je a takový má být. - jeden příklad za všechny - Superman bojuje se Zodem ve městě, Zod jeho směrem pošle cistenu s benzínem, které se superman vyhne krasnou a efektní piruletkou a cisterna s benzínem narazí do budovy a vyhodí půlku budovy do povětří, jenom to tam zakvičí. Supeman je evidentně silnější než jeho protivníci, kterí dokonce neumí ani lítat, ale místo toho, aby minimalizoval lidské životy a odvedl soupeře mimo (což bylo v jeho silách), tak se tak nestane a mlátí do nich až zboří celé město. Snyder prostě chtěl, ať to vypadá co nejcoolověji, tak nechal vykonat armagedon. Ano akce je skutečně božská, ale tyhle "detaily" kazí celkový dojem filmu. Další výtku vidím v samotném Cavillovi, který nemá na supermana charisma, zatímco Crowe a hlavně Shannom (stejně skvělí casting jako v případě Khanova Cumberbatcha) jsou neskutečně výrazní, Cavill zapadl jak bílá ovce do stáda a je prakticky neviditelný, což bohužel má za následek, že nedokáže vyvolat emoce. Nový superman není to co slibovali první trailery, nemá hloubku ( ty skvěle fungující fráze, co zbůsobovali mrazení na zádech, tak tam prostě jsou, nejsou výsledným produktem vývoje rozhovoru), spíše se tváří jako vážnější konkurence Marvelovského pojetí. Na druhé straně je nádherná epická akce (i když bez napětí)...výsledek je rozpačitý, protože Snyderův film má značné rezervy, ale jsem rád, že vydělal a můžou tyto rezervy zaplátovat v pokračování. 70 % PS: Zimmer mě potěšíl, soundtrack je velkým plusem a jako v případě Batmana dokáže sám o sobě vyvolat emoce. ()

IEO10

Pro mě určitě nejlepší Superman,až na milostnou linku,která je opravdu velkej omyl,tu funguje prakticky všechno jak má.Někdy škodí až moc velký tlačení na pilu a snaha udělat z každý akce tu nejkulervoucnější záležitost,která by šokovala i konzervativního důchodce.I díky tomu se to určitě nemůže srovnávat s Batmanem,kterej je sice víc komorní,ale určitě má větší sílu co se týče příběhu a osudovosti.Každopádně určitě převládá spokojenost,Cavill překvapivě snesitelnej a záporáci taky na jedničku,Shannon samozřejmě dominuje.Suma sumárum dobrá comicsovka,která je v první půlce naprosta přesvědčivá,bohužel v druhý půlce se mohlo trošku ubrat z plynu,ale i tak se jedná určitě o nadprůměr....7/10 ()

masino

Tak toto som necakal. Avsak Snyder mi opat potvrdil to, co som si vzdy o nom myslel. Pre mna to je rezisersky boh. Som fanusik Marvelu, ale tento film dal spominanej spolocnosti trojity kop s otockou do vajec. Takto nadupany komixovy film som este nezazil. A pritom som nemal voci filmu ziadne velke ocakavania. Z mojej top 10-ky filmov som musel vyradit Avengers a nahradit ho filmom Muz z ocele. Posledne filmu od Marvelu boli preplnene hroznym klise a miestami boli dost nudne. Iron Man 3 vo mne vyvolal velmi zmiesane pocity, mozno sa k tomuto filmu niekedy vratim a preklikam par zaujimavych scen. Muza z ocele si urcite pozriem znova a viackrat. Pribeh, napatie a akcia... Dokonca pomerne "logicke" vysvetlenie povodu schopnosti Supermana. Tento film som zral od zaciatku az konca. Jednoducho mi sadol. Je to moj subjektivny nazor, urcite sa nepacil kazdemu tak, ako mne. Ale urcite ho odporucam. 5*****. ()

TEKAS

You think you can threaten my mother?! Skvělý film. Hlášky, akce, atmosféra, dobří herci. Všechno to tam je. Welcome to the Planet. Thanks, I'm glad to be here. Geniální závěr. Moc se těším na pokračování. ()

narthasia

Jedinou mojou otázkou je Prečo preboha niečo takéto má 82%? Podľa mňa je to strata času a peňazí pre toho, kto na to išiel do kina. Henry Cavill sa do úlohy supermana síce úžasne hodí, záporák v podaní Michaela Shannona je pre mňa dosť sklamaním. Najväčším mínusom filmu je jeho chlad a odstup, ktorý si udržuje od diváka. To najdôležitejšie pre film ako sú emócie a emotívne prežívanie a stotožnenie sa s postavami tu jednoducho chýba a to nedokážu nahradiť ani neviem aké úžasné digitálne efekty. (alebo už len to stačí v dnešnej dobe? :O ) Cez akčné scény máte chuť sa pozerať na hodiny, alebo dojedať omrvinky z popcornu. Ku scenáristickým a dramaturgickým klíše a tzv. "skvostom" sa nebudem vyjadrovať kvôli spojlerom. Hudba Zimmera už mi nepripomína nič iné ako Batmana (a už asi ani nikdy nebude) a Nolanovský záver prebratý od Batman returns je asi to, čo ma najviac v kine zabilo. (prvýkrát v batmanovi a teraz aj tu) Po zhliadnutí tohto filmu som sa nevedela prestať smiať, lebo som to brala ako nejakú komédiu (hlavne tie veľryby v tom oceáne nemali chybu) no teraz s odstupom pár hodín mám chuť plakať, čo sa za tie peniaze vytvára. Každopádne je to len a len na vás a na vašich filmových nárokoch či vám to stačí alebo nie k uspokojeniu vašeho filmového apetítu ()

DonTommy

Superman začíná! Od prologu na Kryptonu až po závěrečnou demolici Metropolisu nekončící mazec! Snyder dokázal resuscitovat hrdinu, na kterém si vylámal zuby i Bryan Singer. Nebude náhoda že je poblíž Nolan a Goyer. Spojení těmito dvěma pány dodaného příběhu a Snyderova talentu pro vizuálně dokonalé temné akčňáky vznikl blockbuster, před kterým se můžou jít ostatní komiksovky s výjimkou Batmana a X-Menů někam zahrabat. Dotažená mytologie Kryptonu, náboženská problematizace důsledků samotné Supermanovy existence, no a nakonec epic battle mezi mrakodrapy, všechno to perfektně zapadá a funguje. To všechno drží pohromadě velice povedeným obsazením: hlavně sympaťák (ale žádný otravný Mirek Dušín) Cavill a padouch (ale s jasnou a pochopitelnou motivací) Shannon. Celkově v rámci žánru perfektně odvedená práce. ()

sigin21

Film, vedle kterého vypadají Avengers (a vlastně jakákoliv Marvelovka) jako komorní drama na nedělní odpoledne u kávy. Crowe je badass, Costner je boží, Cavill to nekazí a Shannon je magor. Hodně silné 4 ()

Hanzo47

Startrekovský začátek na Kryptonu s Crowem a Clarkovo hledání sama sebe se všemi těmi flashbacky a Costnerovou ideologií mě doslova dostaly, ale když jsem se těšil na Supermanovu proměnu dostavil se jen supesupermanský kostým. Nával megasuperscén nebyl sice špatný, ale bylo toho až moc a přitom by stačilo jenom trochu víc rozpracovat děj a ušetřit pár miliónů dolarů na superscénách při kterých se mi zavíraly oči. ()

Lilien

Konečne zavítal i Superman do 21.storočia. Cez krásne prepracovaný svet Kryptonu, Clarkovho objavovania seba samého, jeho putovania až po megalomanskú nadupanú nonstop akciu. ()

oldy

Ohromné množství akce a destrukce všeho. Krypton vypada fajně.Russell C. hraje skvěle.Cavill je nakonec dobrá volba Supermana.Z Muže z oceli mohli být klidně dva možná i tři filmy(Krypton,dětství Superemana a pak ten zbytek).Až na to,že v některých místech bylo předigitalizovaných triků to bylo fajn podívana. 90% ()

sigi2

Trochu som sa bál, čítajúc komentáre o výbornej prvej časti a tej druhej deštruujúcej všetko, čo bolo predtým tak starostlivo vystavané. Nebolo sa čoho. Prvá časť je naozaj výborná a tá druhá je - iná. Akčná, ale prehľadná. Dlhá, ale plná prekrásnych a prepracovaných záberov. A samozrejme, plná až nechutne výbušnej HZ hudby. Cavill je naozaj najlepším supermanom, Kevin Costner suverénne najlepším supermanovým otcom. Odchádzal som z kina uvažujúc, čo s tým. Nemôžem inak, dávam plnú. ()

JohnVodka

Všude je přeEjvenžrováno, a tak se DC Comics musí vytáhnout se Supermanem a je z toho plytký mesiášský paskvil s nesmyslnými pohnutkami hlavních a vedlejších postav nacpaný efekty k prasknutí. Ne že bych od Snydera čekal něco bůhvíjak náročného, ale ani tentokrát mě bohužel nijak nepřesvědčil. Od začátku nemám důvod Supermanovi fandit když je uplně nepřemožitelný a ve finále všecko ustojí. V čem byl lepší, proč ho Zod neporazil? Už mi není 15 aby mi tohle stačilo. Po technické stránce to má režisér zmáknuté opět na jedničku a není to ani tak mojí averzí ke komixu coby žánru jako takovému, ale přesto nebudu za týden vědět o čem to vlastně bylo. A to je špatné. ()

Rastabilly

Holy Epic Sh**. Snyder na to šlape hned od začátku naplno. Akce, při které se demoluje jeden mrakodrap za druhým, je servírována s ohromnou razancí. Přitom to není samoúčelný vizuální balast pro náctileté. Je v ní třeba zanesen element přizpůsobování se cizí atmosféře planety, postupné nabývání sil a schopností. To mi přišlo jako geniální. Stejně tak je mi sympatický samotný styl, jakým je film natočen. Lehce dospělejší, temněji laděná forma s emočním nábojem, který se opírá především o otcovské postavy Kevina Costnera a Russella Crowea. Hereckým výkonům není co vytýkat. Hlavně Henry Cavill a Michael Shannon mají postavy ušité na míru. ()

Crazynka

Viděno v IMAXu ve 3D. O něco méně akce, která byla pořád stejná a více dějovosti a bylo by to na plný počet. Herci v temných rolích neměli chybu. A určitě bych změnila herečku, která hrála Lois :) ()

misar3

Viděl jsem všechny Supermany a tenhle film zametl s mými očekáváními. Největší pecka, kterou jsme tento rok viděl. Kam se hrabe Iron Man a podobníní šašci, tohle je SUPERHRDINA. Dokonale pojatý příběh. Fantastické herecké výkony. Epická hudba a perfektní efekty. Superman dostal konečně trochu temnější nádech (po vzoru temného rytíře) a vůbec mu to neškodí. ()

M4rkl4r

V první řadě bych rád poznamenal, že nejsem fanoušek Supermana. Ovšem tento film má tolik chyb, že by to bylo na několika stránkovou analýzu, takže vyzdvihnu dle mého názoru to nejzásadnější. Postavy. Bezcharakterní charaktery jsou přímočaře napsané bez jakýchkoliv intencí vzbudit v divákovi hlubší sympatie či antipatie. Samotný Superman se tak nějak potácí a působí jakože hledá svou identitu; jsou zde ty nucené scény, kdy je šikanován atd. - ale přesto jakmile si nasadí oblek, tak do něj vklouzne stejně snadno jako do šablony sebejistého zachránce bezmocného lidstva. Chybí zde skutečný vývoj postavy a zbytečné rekvizity jako např. kniha Platóna tomu hloubku nepřidají, jen ukazují na to, co film postrádá. To samé platí na opačné straně. Záporaci nemají hlubší motivy, dělají vše protože prostě protože. Možná by bylo více prostoru, kdyby to nebylo tak Nolanovsky narychlo sestřihané. Flashbacky(otec - syn) občas připomínají mentorování ve stylu seriálu Dextera, ovšem něco takového zde ani zdaleka nefunguje. Ale toto je stejnak jen výplň pro ty scény, když jeden hodí auto, tak druhý hodí náklaďák, tak ten první zase musí hodit aspoň kamión atd. Tento film je především o tom, jak hodně a silně do sebe dokáží narazit a kolik mrakodrapů rozmlátí na padrť. Donekončna třískání a bouchání a tupé výrazy přihlížejících a zbytečných postav jednoho unudí. Technologie, která připomíná Tiberium wars a různé gamesy je tak trochu kontraproduktivní; jednak pořádně nevíme s čim Superman bojuje a potom už je nám to v podstatě jedno, protože se může stát cokoliv, někde vyletí nějaká chapadla, prostě whatever - hlavně že bum bác - tu máš tou helikoptérou! A hlavně to do tohoto filmu vůbec nepasuje. Celý začátek je tak trochu úplně mimo; jak vystřižené z Warcraftu nebo spíš Starcraftu. A jako Superman má v sobě všechny informace potřebné k vybudování jedné rasy? Celý tento nápad je přitažený za vlasy. Samozřejmě ho budou hledat ti nemastní neslaní záporáci, kteří to na začátku hlasitě vykřikovali a pro jistotu - kdyby to nebylo úplně jasné - řekli co s nim udělají... Přesto je s úsměvem nechali odletět odsedět si svůj trest někde kdesi v černé díře či co - whatever - prostě výplň pro bum bada bum. Mohli by být kdekoliv a bylo by to úplně jedno. A také tento nápad také vzbuzuje spoustu otázek a odpovědi jsou jen útržkovité a zcela povrchní a to nepůsobí příliš důveryhodně, spíš opět jako výplň pro bum bada bum. Netřeba se tim více zaobírat, jak bude probíhat extrakce, kdo jí bude dělat, jak by na to Superman přišel sám atd atd. Otázky. Samé otázky. Klišé mi v tomto případě nevadí - pokud ovšem nepočítám tu hlášku, kterou pronesla ta 13-letá roztleskávačka oblečená ve vojenské kombinéze. Jo a ještě jedna scéna, která mluví za všechny. Celé město bylo rosekáno na padrť, na cimpr campr, prostě nic z něj nezůstalo - otázka je kolik lidí asi zahynulo během pompézního souboje? Kolik lidí zahynulo během celé bitvy? A potom se Superman těměř rozpláče, když Zodík očima usmaží jednu rodinu, co neumí najít cestu z rohu místnosti; neumí lehce překročit sutiny, ale jen jako lidstvo samotné se umí jen s pláčem krčit a čekat, co za ně udělá Superman. Ale to, že mu zlomí potom vas je jedna blbost, ale korunovaný to je Supermanovou přehnanou reakcí. Kde si v průběhu filmu vybudoval takověj láskyplnej vztah k lidstvu, takovou morálku a svědomí a dokonalost, že to, že nedokázal zachránit jednu rodinu(přitom jich jistě zabil více než tuší) a bral to jako osobní selhání a celá scéna, která nám byla vysvětlována jako šestiletému klukovi, aby to pochopil i průměrný dospělý američan, působí neuvěřitelně směšně. Scéna, která nemůže nic jiného, než vzbuzovat v lidech potřebu vyřknout nějaký ten cynický vtip. Samozřejmě stříh! A v další scéně už na to zapomeneme.Jediné pozitivum byl Russel Crowe. () (menej) (viac)

Superman: Legacy nabírá další herce

24.03.2023

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera