Muž z ocele

• Česko Muž z oceli (viac)
USA / Kanada / Veľká Británia, 2013, 143 min

Šarmantný mladý novinár Clark Kent (Henry Cavill) je zdanlivo úplne obyčajný dvadsiatnik, no v skutočnosti to v ňom neustále vrie, pretože má rešpekt, a tak trochu i oprávnené obavy pred jeho vlastnými schopnosťami, ktoré siahajú ďaleko za hranice nielen ľudskej, ale i jeho predstavivosti! Pretože Clark nie je človek, hoci na Zemi strávil väčšinu svojho života... Pochádza z milióny svetelných rokov vzdialenej, dnes už neexistujúcej planéty Krypton, ktorej zánik ako jeden z mála jej obyvateľov prežil. Dnes ho najviac zo všetkých kvári zdanlivo jednoduchá, no v skutočnosti veľmi komplexná otázka... „Prečo som tu?“ Vďaka hodnotám, ktoré mu s láskou vštepili jeho pozemskí adoptívni rodičia Martha (Diane Lane) a Jonathan (Kevin Costner) Kentovci, si Clark uvedomí, že mať výnimočné schopnosti tiež znamená robiť ťažké rozhodnutia. A tak keď Zemi, ktorá sa stala jeho novým domovom, zrazu hrozí vyhladenie, prebudí v sebe hrdinu, aby ochránil tých, ktorých ľúbi a prebudil v ich srdciach nádej – stane sa Supermanom, neprehliadnuteľným Mužom z ocele! (TV Markíza)

papaJA21

Myslím že ani tento restart se bůhví jak nepovedl. Nevím jestli je problém pro scénáristy udělat ze superhrdiny normálního člověka, ale všechny filmy o supermanovi jsou strašně překombinované a vyloženě se v tom plácaj. ()

WolfR

Superman se na své nové cestě vydal správným směrem. Vnikl monumentální epos ve kterém je muž z oceli pokládám za mesiáše našeho světa a musí čelit světu druhému, defakto svému rodnému světu. Ano, nový Superman je až překvapivě vážným snímkem a na nějaký vtípky zapomeňte. Z mého pohledu je to ale dobře. Tohle není Iron Man. Zase ale pozor, tenhle Superman sebou nepřináší nic extra nového, co byste ještě neviděli, jen je ta jeho mytologie uchopena jiným způsobem. Podle mě i vhodným způsobem. Další věc, casting. Ten se povedl znamenitě. Henry Cavill JE Superman, Russell Crowe poctivě rozdává osudové rady, Kevin Costner taktéž a generál Zod Michaela Shannona je démonickým záporákem se vším všudy a já jej považuji za jedno z největších pozitiv filmu. Co se týče těch herců, dobře obsazeny byli i menší role. Snad jen ta Loise Lane a její představitelka tam byly jaksi navíc. Co se týče hudby, Hans Zimmer zase duje jako král. Jeho epický soundtrack se mi velmi líbil. No a poslední věc, kterou chci zmínit je finále. Osudová bitka dvou kryptoňanů byla skvělá. Avšak její závěr a vlastně celé to borcení mrakodrapů už mi přišlo malinko rutinní. Ve finále všech Transformerů a Avengers už toho bylo dost. Velké vesmírné finále by neškodilo. No a v hodnotícím finále z toho je druhý nejlepší Superman film pro originále s Christopherem Reevem. Mohl být i tím nejlepším nebýt těch pár nedotažeností a hlavně rutinním finále, 4 hvězdy. ()

Icefist

77 procent? Že by to bylo až tak dobrý? No já teda nevim, ale podle mýho šlo o obyčejnou a celkem nezajímavou tuctovku. Cavill docela potěšil (hlavně v macho scénách jako třeba na ropné plošině), Shannon záporáky taky umí, zbytek už ale nestojí za řeč a to přesto, že podle jmen by to mělo stát za to (Crowe, Costner, Fishburne,...). Děj mě nechytnul, Zimmer hudbou taky neuhranul, vizuální stránka dejme tomu, ale ať přemýšlím jak přemýšlím, nemám nic, co bych po supermanovsku vynesl do nebes. 50 % Oblíbená část- "Myslíš si, že můžeš vyhrožovat mé matce?" ()

V_erus_h

Jaj, to byla zas jednou nuda.. 1. polovina extra nudná a v té 2., když se to snažili dohnat a vyrovnat, to zas bylo zmatené a přeplácané.. Když mě nebaví ani totální demolice NYC, je někde chyba.. Možná u mě, to nevyvracím, ale vzhledem k mé lásce k "manům" jako je Bat, Iron nebo X, to možná tak úplně ve mě nebude.. :-D Trošku to zachranilo to, že Superman je celkem fešák, ale nijak zvlášť.. Další už ne, děkuji.. ()

KajusaK

Blbinka první třídy. Absolutně nezajímavé ve všech směrech. Pro milovníky suprhrdinských postaviček nevím, ale pro mě nuda, nuda a ještě jednou velká nuda. Už nikdy víc. ()

animaxis

Ano, před čtyřmi lety na mě film v kině dost zapůsobil. A popravdě se ani nedivím. Efekty jsou tu skvělé a díky tomu už zaujme hned začátek filmu, který se odehrává na planetě Krypton. Nikdy jsem nebyl nějak extra velký fanda Supermana, ale základní věci o něm vím, a tak na mě film taky nejspíš působil lépe než na lidi, kteří se dříve setkali maximálně se Supermanovým jménem a oblečkem. Navíc je viděl, že někdo si tu dal práci na každém záběru filmu, ať už tam jsou využity speciální efekty nebo ne. S kamerou a světlem při natáčení očividně pracoval někdo velmi zkušený. Příběh už je ovšem horší a to mi samozřejmě vadí nejvíc. Rozjezd filmu je dobrý, navíc postupně se nám odhaluje Clarkova minulost a to docela zajímavým způsobem. Nicméně i přesto je vše okolo hlavní postavy tak nějak chladné a já si k němu tedy nevytvořil žádný vztah nebo aspoň soucit. Druhá polovina filmu už je jen chaotická řež, která místy působí vlastně dobře, ale většinou je to jen spíš klasické CGI bum-prásk v co největším a vysokorozpočtovém stylu. A ano, teď už je mi jasné, že to možná bylo plánované kvůli filmu Batman v Superman, ale tím to rozhodně neomlouvám. Nakonec vidím Muže o oceli jako lehký nadprůměr, nicméně musím uznat, že v kině to byl přece jen dobrý zážitek. ()

Thorn

Film Muž z oceli od režiséra Zacka Snydera měl být prvním dílem nové supermanovské série a zároveň také počátkem mnohem většího sdíleného univerza hrdinů DC Comics. Hned na úvod bych chtěl zdůraznit, že můj hlavní problém s tímto filmem se týká výhradně jeho scénáře. Po režijní stránce totiž nemám Muži z oceli co vytknout. Stejně tak nemám až na výjimky téměř žádné výhrady ani k hereckému obsazení. Henry Cavill je dokonalým Supermanem. Amy Adams sice není úplně přesná Lois Laneová, ale na druhou stranu mám tuto herečku ve velké oblibě, takže nic nenamítám. Michael Shannon je jako generál Zod naprosto úžasný a Diane Lane mi coby Martha Kentová taky sedla. Víte, on totiž není ani tak problém s herci, jako spíše s postavami, které hrají. A tím se právě dostáváme k tomu nešťastnému scénáři. Řeknu to takto. Pokud by byl Muž z oceli jen nějakým uzavřeným jednorázovým projektem, který by fungoval čistě jako samostatný film a tudíž by bylo jedno, co bylo předtím anebo bude potom, byl bych ochotný dát mu čtyři hvězdičky. Pět ne, ale čtyři ano. Problém je však bohužel v tom, že Muž z oceli rozhodně nebyl zamýšlen jen jako samostatný jednorázový projekt. Právě naopak. Měl to být první díl velkolepé série a zároveň základní stavební kámen širokého univerza, v němž měli být postupně představeni všichni velcí hrdinové z komiksového světa DC. No a pokud bych to měl brát z tohoto hlediska, pak je Muž z oceli celkem slušný průser. Pokud totiž chcete započít novou superhrdinskou filmovou sérii, pak je hlavní cíl prvního dílu jasně daný. Představit hlavního hrdinu a jeho svět. V prvním díle musí být zkrátka důkladně prozkoumám jeho charakter stejně tak jako charaktery všech ostatních důležitých postav. Musíme pochopit jejich motivace a jejich vzájemné vztahy. Dále se musíme také něco dozvědět o životě, jaký hlavní hrdina vede a o prostředí v jakém se pohybuje. To je prostě základ. Vždycky musíme nejprve důkladně připravit šachovnici a rozestavět všechny figurky na správná místa, teprve potom můžeme začít něco hrát. První film měl tedy především představovat, připravovat půdu a budovat. K nějakým těm epickým bitvám rozhodně nemělo dojít dříve než v takovém třetím až čtvrtém díle, kdy by to zároveň působilo mnohem osudověji. Tento film věnuje celkem velký prostor představení Kryptonu a tomu, co předcházelo jeho zničení. Já si však myslím, že celá tato část se měla úplně vynechat a film měl začít až v momentě, kdy by modul s malým Clarkem dopadl na Zem. Z Clarkova původu by se pak mohla udělat záhada, která by se v průběhu série postupně rozplétala. První díl se měl primárně zaměřit především na vykreslení složitého vztahu Clarka a Lois. Zpočátku by to mohlo být tak, že by Lois byla na Clarka naštvaná, protože by jí vyfoukl exkluzivní první rozhovor se Supermanem. Postupem času by jej však začala respektovat jako schopného novináře a ke konci filmu by se z nich stali dobří přátelé. V dalších dílech by se pak do sebe mohli zamilovat. Vše by ale samozřejmě narušoval Superman, kterého by Lois už od začátku bezvýhradně obdivovala. Hlavním padouchem prvního filmu by každopádně měl být Lex Luthor. Uvažte sami. Jakého padoucha je lepší představit dříve? Takového, který už má v Metropolis vybudovanou nějakou pozici a své plány měl rozběhnuté dávno před příchodem Supermana anebo takového, který až doposud létal někde ve vesmíru a na dění na Zemi neměl vůbec žádný vliv? Myslím, že odpověď je všem jasná. Lexovou motivací by přitom nemusel být nějaký absurdní paranoidní strach z neznámého, nýbrž ryzí arogance a pocit nadřazenosti. Lex by sám sebe považoval za boha a Superman by pro něj byl neustálou připomínkou jeho lidské malosti. To je přece skvělý důvod k silné osobní zášti a nenávisti, nebo ne? Samozřejmě by bylo potřeba klást důraz také na další postavy. Jimmy Olsen by mohl být Clarkův nejlepší přítel, který by si ale na Lois také myslel. To by byl pěkný námět na zajímavý vnitřní konflikt. Perry White by zase ve svých novinách mohl zuřivě bojovat proti zločinům Intergangu, což by mohla být zápletka na víc filmů. V prvním díle by byl Lex vykreslen jako muž v pozadí, který tahá za nitky. Protivníkem, s nímž by se pak Superman fyzicky střetl, by mohl být třeba Metallo, který by pro Luthora pracoval. Po jeho porážce by pak Lex mohl pokračovat do dalších dílů jako Supermanova hlavní nemesis. Lex by taky mohl být zamilovaný do Lois podobně jako v tom televizním seriálu, což by příběhu přidávalo další dějové možnosti. Podívejte sami, jak košatý příběh plný zajímavých postav a vzájemných vztahů se dal z prvního dílu nové supermanovské série vytvořit. A co jsme místo toho dostali? Film, který sice uchvátí epickou akcí a dokonalou režií, ale zároveň také film, který v podstatě nevypráví žádný příběh. Co jsme se v Muži z oceli dozvěděli o Clarkovi nebo o Lois? Co jsme se dozvěděli o jejich motivacích a jejich vzájemném vztahu? Co jsme se dozvěděli o světě, ve kterém žijí a o postavách, s nimiž se denně stýkají? Odpověď je, myslím, jasná. Ty dvě hvězdičky nedávám za to, že by byl film nějak kvalitativně špatný, což rozhodně není. Vlastně naprosto chápu lidi, kteří dali Muži z oceli plných pět hvězdiček. Ten film je vizuálně úchvatný, napínavý, dramatický a nesmírně zábavný. Bohužel to však není ten film o Supermanovi, který jsem chtěl já osobně vidět. No jo, tady vidíte, že i skvělý a v podstatě bezchybný film ode mě někdy může dostat pouhé dvě hvězdičky, pokud se výrazně rozchází s mými představami a přáními. Holt si na ten svůj vysněný film o svém milovaném hrdinovi z dětství budu muset ještě nějaký čas počkat. Já ale věřím, že se ho jednou skutečně dočkám. () (menej) (viac)

zombkiler

Zack Snyder dokázal absolutně špičkově oživit Supermana. Jeho návrat na filmové plátno zdobí nejenom prvotřídní herecké výkony ( hlavně Michaela Shannona jako Zoda či Kevina Costnera v roli otce), dobře propracovaný scénář, ale hlavně epický soundtrack. Zde je opravdu znát, že Hans Zimmer je jeden z nejlepších filmových hudebních skladatelů jakého nám mohla matička Země dát. Tento komentář by charakterizoval nového Supermana jako pětihvězdičkový film, když ale vemu v potaz, že kamera, která byla v tomto filmu použita opravdu některé akční pasáže vyloženě nezvládá a člověk pak nestíhá sledovat děj, musím dát 4 hvězdy, ale je to opravdu o pouze o psí chlup :D ()

bk81

Velke ocekavani, o to vetsi zklamani. Pritom hned zacatek filmu me velmi navnadil a libil se. Efekty vynikajici, vyber hercu perfektni (az na Amy Adams, ktera mi moc ve sve roli nesedela), vse vypada bombasticky, ale pripadalo mi to strasne natahovane a obcas zbytecne ukecane. Je to jiny Superman nez predchozi, napad nebyl spatny, ale pripadal mi takovy nejaky "rozstristeny". Pro me zatim druhy nejslabsi hrany film Zacka Snydera po Sucker Punch, i kdyz oba by asi vysly bodove na stejno. 65-70%.....trailer za 100% ()

URBAN

Od Snydera jsem čekal Supermana na zlatém podnose , ale bohůžel pod zlatým podnosem byly jenom ohlodané kosti . Obsah vizualita , zvuk , kostýmy zasvěcení do supermanovy “ problematiky “ a 3D efekty byly báječný jenže pro mě to z nějákého neznameho důvodu bylo nemastné neslané možná že je to tím že jsem moc čekal ono to nebude možná spíš určitě. Čekal jsem něco ani nevím co prostě film roku a ono to bylo jenom takové pozlátko . Nicméně je to v nějákém smyslu něco vyjímečného , ale ne tak abych se nad tím pozastavil a řekl : Dobrá práce . Nicméně k věcem které se mi líbily to byla samozdřejmně vizuální stránka . Ta byla tak něják dokonalá žádnéj masterpiece to sice nebyl , ale přece jen . Hennry Cavil byl obdivuhodný sympaták to zase Zod byl jiná liga jako záporák dobrý , ale mohl troche přidat na snaze hrál jako kdyby neměl karty a tvůrci mohli přidat na jeho delší účast protože se mi zdála tak něják malá . No to bude asi vše jen to ještě tak něják ukončím jsou I lepší filmy : ) Úplně si netroufám s mým vysokým očekáváním hodnotit . Podruhé to bude určitě lepší pokud odbourám svoje představy ( 21.7.13/Cinema City/sčítání lidu 4 ) ()

panMartin

I já těch 5 hvězdiček dám. Jsem rád, že režiséři pochopili kudy vede cesta. Velkofilm. Trailery nám dávaly naději, že to bude veliké. Je zde krásně vidět spolupráce dvou nejtalentovanějších režisérů. Můj vůbec nejlepší zážitek z kina v tomto roce. Muž z oceli je od samého začátku velkofilm, jak se sluší a patří. Úvod na planetě Krypton mě velmi navnadil. Zbytek filmu je víceméně přehlídkou trikařů, kteří toho servírují tak moc, až mě z toho hlava šla kolem. Producenti zřejmě tlačili hodně na pilu, aby DC Comics nezaostával za konkurenčním Marvelem. Celkově asi nejlépe zpracovaný Supermana, který se mi líbí!!! Superman dostal parádní restart. Na druhý díl se už nesmírně těším a doufám také v Justic League. Ale z mého pohledu to netrumflo trilogii Batmana od Nolana ta je pro mě stále nejlepším příběhem o superhrdinovi. ()

ivet.ka

Filmový Superman má konečně zpátky svou filmovou důstojnost. Žádné červené slipáče, ale promyšlený příběh "zrození" nejvýraznějšího komiksového superhrdiny. Pro mě rozhodně nejlepší blockbuster letošního roku. Více ()

markyz.

To se takhle mlátí třetí hvězdička s tou 4tou.. První půle filmu je skvělá, vyprávění jak má bejt, přidaný emoce, příběhy z dětství jak moc špatný je, zachraňovat lidi, protože oni sami to nepotřebují .. no a pak přijde ta druhá, kdy si sedne milion ajtáků za počítač hodinu nám rozbijí mrakodrapy a sazí nám samý šmouhance. Na dvojku se kouknu rád, ale tohle už si asi nepustím. ()

Xpensive

MoS se s tím nemazlí, do pořádné bitky vás vtáhne hned první minutu, po 5 minutách ukápne první slza... a jak jsem se obávala, že půjde ve stopách Batman začíná, kde Bruceovo hledání sama sebe je tak trochu ta nudnější část, tady těch "flashbacků" je docela málo a mají svůj význam a svou sílu. Film má spád, ani chvíli se člověk nenudí a polovinu kouká s pusou otevřenou dokořán. Válčí se tu opravdu hodně, ale to nevadí, protože efekty jsou naprosto bravurní. Myslím si, že je to po Avatarovi první film, u kterého se vyplatí zainvestovat do 3D (nejlépe IMAX... nebo i 4D :). K tomu naprosto nádherný Henry Cavill a vše je završeno jako vždy naprosto geniální hudbou od Hanse Zimmera. Jako člověk, který řadí trilogii Temnýho rytíře na vrchol komiksových filmů, jsem očekávala trochu zklamání. Možná jsem Snydera podcenila, nebo je to také tím, že Christopher Nolan se na tomto filmu podílel, ale mé nadšení nemohlo být větší. Prozatím nejlepší film tohoto roku. ()

reky

Přesně obsazené postavy, vynikající herci (Cavill, Costner, Crowe, Shannon), opět suverénní Hans Zimmer a mnoho emocemi nabitých okamžiků. To jsou atributy, které mi spolu s povedenou úvodní sekvencí na Kryptonu a snahou o hlubší nastínění jeho historie a mytologie zůstanou v paměti jako jasné klady snímku. Možná až moc akční druhá polovina, která úplně nepasuje k té první, a tedy jistá nesourodost mi zabraňuje jít po prvním zhlédnutí do plných, uvidíme příště... ()

tomeek

Totální meganálož. Největší filmová destrukce, jakou jsem kdy viděl. Fantastické efekty a vizuální zpracování, Zimmer zase válí, jen mi tam trochu chyběl ten dojem z traileru. Bylo to takové jakoby... prázdnější. Trochu jsem měl pocit, že flashbackům by neuškodilo míň chaotické uspořádání a těch věcí, co bych vytkl je víc, kdybych se nad tím zamyslel, ale i tak je to už teď začátkem léta určitě blockbuster roku. Uvidíme, co na to Pacific Rim. 4* ()

eisha3

Po shlédnutí dlouho očekávaného Muže z oceli s hodnocením balancuju mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Obecně byl Kentův příběh fajn - prostě ten, který známe, o tom, jak to vše začalo. Škoda je, že se ve scénáři sem tam objevovaly vyloženě nenápadité klišé hlášky, které jsem prostě nedokázala skousnout. Na druhou stranu chápu, že to bez toho asi nejde. První půlka filmu byla vlastně dost příjemná, druhá byla pouhou přehlídkou umu tvůrců digitálních efektů. To jsem se pěkně nudila. S castingem se podle mě šláplo trošku vedle - především v případě jednovýrazové Amy Adams. Stejně tak se už konečně musím vyjádřit k Laurenci Fishburneovi, který od dob Matrixu hraje stále ten stejný charakter, už mě to ani trošku nebaví. A když jsem u toho - Cavill je sice hezký chlap, nemusel by se ale pořád jen mračit. Kdybych mohla a nebála bych se o své zdraví, dala bych mu za to pěstí. Sečteno podtrženo, trailery byly lepší než celý film. ()

spitr

Na tento film jsem se dost těšil, dokonce tak, že jsem se málem udusil při čekání cheesburgerem, hold chce to víc žvejkat, takže jsem provedl zvukovou zkoušku, když jsem nezdolné sousto soukal zpět na Slunce, abych nabral zpět sílu jako Superman a mohl si v pohodě hodit zadnici na místo v sále a nechat se kochat luxusní a epickou záležitostí, kterou tento film bezesporu je. Skvělý zvukový doprovod, monstrózní výbuchy, mimozemské vychytávky... Čekal jsem sice víc hlavně od příběhu a také mi nesedla Amy Adams, ale pak jsem začal hltat vizuální orgie a akční atmosféru, která mě držela od začátku až do závěrečných titulků. Tenhle film se prostě povedl. ()

Nivenx

Moje nejméně oblíbená komiksová postava překvapila, aneb jak smazat obavy snadno a rychle. Můj postoj k létajícímu šaškovi nikdy nebyl moc přátelský už samotným tématem. Snyder to dokázal, ať už mám vůči této postavě jakékoli výhrady, tak nám ukázal syrovějšího, lehce temnějšího i co se týká vyprávění, akcí a přehlednosti, tak vše je provedeno do dokonalosti. Toto provedení jsem si užil. 75%. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

24.03.2023

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera