Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

Dzeyna

Takže, bylo by to top, kdyby to nebylo až tak příliš dlouhé a místy nudné a kdyby tam nebyl jako jedna z hlavních postav Russell Crowe, kterého moc nemusím a ani mi není sympatický. Na druhou stranu, Denzel Washington to obracel na vrchol. Příběh je excelentní a nejvíc mě dostává, když si představím, že je to opravdu podle skutečné události. Konec je sice vážný, ale zároveň je odlehčen lehkým vtipem, který mi vykouzlil úsměv na tváři. Rozhodně stojí za zhlédnutí! ()

boshke

Dvou a půlhodinový hon zarputilého a až nenormálně čestného policajta (já bych ty peníze vrátil taky) v podání Russella Crowea na "amerického gangstera" a drogového bosse Denzela Washingtona. Co víc říci? Moc mne to nebavilo... 60% ()

Kothy

Zajímavý snímek o tom jak si jeden člověk díky drogám dokázal podmanit celé podsvětí New Yorku. Skvělý film Ridleyho Scotta. Denzel Washington předvádí parádní výkon. Russell Crowe mu jde po krku. Parádní film od Ridleyho Scotta. "Ten heroin je tak čistý, že ho můžete kouřit." :) ()

Sašenka165

Ano, bylo to pěkné, mělo to myšlenku, mělo to skvělé obsazení, a ač z duše nesnáším spojení Ridley Scott - Russell Crowe, musím uznat, že se mi film líbil... ale že by byl tak úžasný? To tedy nevím. Nepřipadá vám téma amerických gangsterů tak trochu ohrané? Mě tedy ano. Denzel Washington byl ve své roli úchvatný. Přestože bylo zřejmě záměrem tvůrců, abychom my, obyčejní diváci, fandili "skautíkovi" Croweovi (s úchylným účesem a "dobrým srdcem"), mně byl daleko sympatičtější černošský mafián Washington. Celkově tem film působil dobře, až na to, že byl trochu moc dlouhý (Ridley asi nemumí natočit rozumně dlouhý film...). Pokud bych měla Amerického gangstera srovnávat se Skrytou identïtou, která mě dostala do kolen, určitě by u mě vyhrál Scorsese nad Scottem... ()

swamp

I vzhledem k neskutečné délce (já viděl tříhodinovou verzi) je American gangster dynamická ne nudící záležitost, která se drží takových klasik jako je The Godfather, Scarface či Goodfellas.. Ridley Scott se vyšvihl! ()

nascendi

Nemal som k Americkému gangstrovi napísaný komentár, i keď som ho už videl, možno aj opakovane. Stálo ho to jednu hviezdičku. Stále ho považujem za mimoriadny počin zo žánru, v ktorom sa vyskytuje množstvo filmov najrôznejšej kvality. Scottova verzia vzostupu a pádu netypického drogového gangstra je pôsobivá, ale zaťažená jednou chybou krásy - že mi pripadá, ako poskladaná z kúskov predchádzajúcich úspešných filmov. Taká vzdialená obdoba Tarantinových filmov, ale bez ich neobvyklosti a nadsázky. A ešte poznámka na okraj. Nikdy predtým som si nevšimol, ako sa Russel Crowe v tomto filme podobá na Maroša Kramára. ()

Tomco

nemam slov. tak vyborny film tu uz davno nebol. ked davam niektorym titulom pat hviezdiciek, podla tychto kriterii by som mal dat americkemu gangstrovi hviezdiciek desat. ridley scott mal uz davno u mna dobre meno, ale teraz bez srandy vytrel rit aj takemu velikanovi akym je bezpochyby samotny scorsese. americky gangster stoji pevnymi nohami na zemi hlavne vdaka famoznym vykonom denzela washingtna na strane mafie a russella crowea na strane a.c.a.b.-ov. obaja su mojimi najuzsimi oblubencami a som rad, ze sa dostali spolocne prave pod taktovku ridleyho scotta. dalsou devizou je samotny pribeh, ktory je velmi dobre spracovany a plusom je, ze mame moznost sledovat udalosti, ktore sa naozaj stali. vo filme nechyba poriadna akcia, napatie, hra gangov, drogy, skorumpovani fizli atd. vsetko toto je navyse podporovane vybornym zvukom, paradnou hudbickou, strihom, kamerou, proste vsetko tak ako ma byt. dalo by sa pisat donekonecna.. pre milovnikov krstneho otca, mafianov a inych mafia gangsta peciek nieze povinnost, ale nutnost.. 160 minutova lahodka. ()

Arsenal83

Úžasná mafiánska story s pánmi hercami Denzelom a Russelom, kde si aspoň Washington vyslúžil nomináciu na Zlatého Glóba. No ale povedzte mi, kto by sa zachoval ako policajt Richie Roberts (podľa mena síce bohatý, ale milión dolárov vrátiť len tak...)? Človeku sa nechce až veriť, že to je podľa skutočnosti. Vo filme môžeme nájsť akúsi paralelu medzi ním a filmami riešiacimi prohibíciu v 30. rokoch, ibaže tentokrát to vidíme v drogovom zobrazení. To, že sa režisér pustil aj do popísania rodinných pomerov drogového bossa, mu pripisujem ako bod k dobru. Naozaj výnimočne dobrá gangsterka. ()

Bachy

Vždycky jsem si myslel, že gangsterky jsou filmy pro mě. Možná to byla chyba. Teď už do podobných filmů chodím s tím, že tam bude nějakej super skvělej mafiánskej bos a ten postaví impérium, které mu posléze spadne. A bude to celé zatraceně dlouhé. Ridleyho Scotta sleduji bedlivě, pečlivě a tak jsem mu věřil, že mě dostane na lopatky stejně jako rok předtím Skrytá Identita Martina Scorseseho. A jak to dopadlo? Russell na jedničku. Washington na jedničku a stejně tak i závěr a rozuzlení. Ale přesto - nepoložilo mě to. Nezapomenutelnou scénu jsem nenašel a v podstatě bych se mohl podepsat pod kleopatřin komentář...s tím rozdílem, že já si na film po pár měsících ani nevzpomněl. ()

Chrustyn

Po všech stránkách velice povedený film s výbornými herci a skvěle vykreslenou atmosférou 70. let. Ridley Scott zraje jak víno a určitě nám ještě předvede velké věci. K plnému hodnocení chybí filmu velice málo, to málo, které má ve svých gangsterkách Scorsese. ()

MiiRA

Úžasný "Americký gangster" opravdu velice podařený film, mile mě překvapil a herecký výkon Denzela Washingtona to je podívaná, která stojí za to si ještě nekolikrát pustit :) Od začátku do konce nepustí !!!! ()

klerik

Kvalitná gangsterka. Nejde moc do podrobnstí a sústredí sa na postavy. Pár scén veľmi zručne natočených, film je predovšetkým sympatický... ()

SeBig

Další film otom když má někdo moc jak s ní naloží a jak taky dopadne..je to něco jako film Kokain s Johnny Deppem. Skvěle promyšlenej film! ()

dopitak

Denzel prostě nemůže hrát záporáka. Moc dlouhé, vleklé, ztrácející tempo. Tyhle velkofilmy o mafii prostě neumím přijímat. ()

Marze

Není to nic, co by divák mafiánských gangsterek ještě neviděl nebo nečekal. Ale to "nic" podává způsobem, jenž vrací Ridleyho Scotta mezi vrcholné vypravěče. Líčí se hodně epicky, důkladně a zeširoka, nechybějí v ní unylá klišé, jako policistovo rozbité manželství a jeho stesk po synovi, jež beztak už zbytečně dlouhý film ještě pocitově nastavují. Nicméně dech poctivé filmařiny smiřuje i s tím, že si muži zákona rádi zafilozofují, že Crowe tu herecky zůstává nejen ve Washingtonově stínu a že až na vzácné výjimky filmu chybí humor. ()

Yardak

Trochu jinačí "kmotr". Film o černém drogovém králi a jeho dopadení neuplatným detektivem Robertsem. Klidný gangsterský snímek s výbornými hereckými výkony, tak jak to má být. ()

mat.ilda

Čistá, řemeslně dokonale odvedená práce profesionála. Rozjezd je trochu pomalejší, ale vzhledem k tématu je nezbytné, aby byla všechna, pro thriller pravda mírně brzdící fakta, jež předchází hlavnímu ději, řečena. A myslím, že jen málokterému tvůrci by se dařilo lépe. Kromě kvalitního scénáře není pochyb o šťastném výběru herců a jejich výborných výkonech. Denzel Washington v nezvyklé roli záporného hrdiny byl tak přesvědčivý, že mě z něj chvílemi až mrazilo, dokázal skloubit krutost gangstera i zdání bezúhonného občana s vystupováním aristokrata a taťkovsky vyhlížející Russell Crowe mě nadchnul svou buldočí neústupností, s kterou šel za svým cílem a přitom z něj vyzařoval nesmírný klid, ačkoliv jeho pracovní i osobní život neprobíhal právě podle jeho představ. Obrazy skvěle zachytily dobu i prostředí, přesně zvolená hudba podtrhovala atmosféru, záběry obětí drog působily děsivě a úplatnost policajtů mě nadzvedávala ze židle. Gradujícím závěrem byl plně uspokojen můj smysl pro spravedlnost, i když pochybuji, že v reálu tomu bylo stejně. ()

heyda

Ačkoli mám tento film na počítači už minimálně půl roku, tak já blbec, stále oddaloval jeho zkouknutí. Nevím proč, ale čekal jsem prostě nějakou blbost. Dnes ve vlaku jsem si však řekl, že už je na čase dát tomuto filmu naději a vyplatilo se! Film mě hned od začátku vtáhl do děje a až do konce nepustil. Výborný mafiánský příběh, kde se nikdo s nikým nesere a taktéž neskutečný herecký výkon Denzela, který zde kupodivu dominuje i nad Russellem. Ale to nejpodstatnější je opravdu děj tohoto filmu. Děj, který je skvěle vystavěný, velmi zajímavý a poctivě odrežírovaný. Nic ve filmu nevyčnívá, ani hudba, ani kamera, člověk se jen ponoří do příběhu a po celou délku se nestačí divit, čeho všeho jsou lidi pro prachy schopni. ()

jojinecko

Ak vynechám Godfathera, ktorý je neporovnateľný a nedostižný, tak American Gangster je jedným z troch najlepších "mafiánskych" filmov aké kedy vzhliadli moje oči- viac písať netreba, treba vidieť! Mimochodom Washington je zrelý na Oskara za svoj výkon!!! ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz