Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

motyka52

Učí-li se někde na školách, jak správně vyprávět příběh, pak by tam dle mého skromného názoru mohl být Americký gangster klidně na čelných místech v čítánkách. Nic není vynecháno, nic není nezodpovězeno, přesto to celé od začátku do konce šlape a atmosféra je správně gradována. Výborná výprava, herecké výkony i hudební složka jsou už jenom bonusem, které to celé balí do úhledného modrého sáčku. Jen si ten matroš střelit a přes dvě hodiny si užívat perfektní filmařinu. Tohle je prvotřídní stoprocentní neřezané zboží. ()

Bragi66

Čerého mafiánského bosse stíhá policejní bílá vrána. Celek velmii dobře drží pohromadě. Profesoinální zpracování příznivce tohoto žánru rozhodně nikoho neurazí, ale také nijak zvlášť nepřekvapí. ()

KuceraJohny

Líbilo se mi, jak to zde napsala Kleopatra. Film je to perfektní, ale nějak mu chybělo ukrást mé divácké srdce. Styl vyprávění je perfektní a vzhledem k tomu, že už jsem viděl spoustu snímků, které probíhají v delším časovém horizontu, tak musím říct, že Americký gangster tento prvek zvládá jako jeden z nejlepších. Herecké výkony jsou tu super, kamera a lokace jakbysmet a vlastně ani nevím co bych vytknul. Asi jen to, že jsem se do sledování zkrátka nedokázal ponořit, tak jako ostatní. ()

Lillian

Skvělý návrat R.Scotta.Výborný scenář i herecké obsazení.Skutečně stojí za to si vychutnat dvojici Washington,Crowe.Zvlášť proto,že Washington,se jako záporňák (?)až tak moc nevyskytuje... ()

tekedozai

Tak takto dobre spracovany film s mafianskou tematikou som uz dlho nevidel. Bravo pan Scott, Crowe, Washington a mnoho dalsich, ktory sa podpisali pod tento klenot kinematografie. ()

kvocoDH

Film 4*, Denzel Washington 5* Zhruba prvú tretinu má film pomalšie tempo, ale potom to začína gradovať. Ridley Scott podáva vtedajšiu atmosféru divákovi tak, že ju "zožerie aj s navijákom". Film je dlhý, no nudiť sa nebude snáď nikto. Po veľkej prestávke konečne poriadny mafiánsky film. Možem len doporučiť. ()

Rostislaph

Jednotlivé části děje slučitelné se snímky Serpico, Kmotr (zvláště pak konečná "zatýkací" scéna), Scarface apod. a zapuštěné do pravdivého velice zajímavého příběhu. Tak bych stručně charakterizoval tento film, který zejména ve druhé půli má dostatečný švunk:) Akorát si nemůžu pomoci, Denzel Washington mi tu nějak prostě nesedl... ()

Boris18

Denzel Washington + Russell Crowe = nejlepší thriller roku 2007. To co jsem viděl bylo něco neskutečného. Skvělá režie, herecké výkony prostě všechno. Jediné co filmu chybí jsou ty Zlaté sošky. ()

JOHNY*5

Tenhle film u mně dokázal jen jedno.A to, že jsem zde musel napsat konečně taky svuj komentář a hodnocení, po té co tu vidím samé 5* hodnocení.Připadá mi poslední dobou jako by někdo na začátku napsal jednu oslavnou recenzi a všichni se ji nechají tak trochu "unést" a hodnotí potom filmy velmi "ovlivněně".Bohužel pro nás "nezaujaté" je po tom co vidí v kině zklamáním. Ridley Scott bezpochyby udělal perfetní, klasickou režisérskou práci a tím pádem i přes delší stopáž se u filmu nudit nebudete.Ale je tu jedno velké ALE.Tento film není vůbec ničím novým co by tu už několikrát nebylo.Je zde sice kvalitní režie, kvalitní herci a hudba, ale bez dobrého scénáře je to stále jen trochu nadprůměrný film.Chybí tu jakékoliv napětí, zápletka, rozuzlení prostě všechno to, co dělá film aby Vás přišpendlil k sedadlu a nepustil až do závěrečných titulků.Jen u jedné scény se tohleto povedlo a to v JEDINE akční scéně v závěrečné přestřelce, která byla velmi mistrně natočena a Scott zde opět prokázal svůj cit pro akci.Ale to je STRAŠNĚ málo na to aby tento film byl vynášen do nebes a dokonce mu ted náleží 59. místo v celé databázi!!!!Tohle umístění si podle mně v ŽÁDNÉM případě nezaslouží a už pro to mu dávám 3*.Jinak je to u mne 65%. ()

Roger92

S přehledem plný počet hvězd. Výborný film s výtečnými hereckými výkony a ta hudba a zvuk...mmmmmm, nominace na Oscara !!! ()

Thorian

Nikdy jsem neměl nutkání opustit kino v polovině filmu, ale u Amerického gangstera se má jediná naděje upínala ke konci těch předlouhých 157 minut. Pro mě je to obrovské zklamání - v podstatě dvě a půl hodiny nudy, až závěrečná razie a následné velké zatýkání dělá film snesitelnějším alespoň na konci. Je to neuvěřitelně zdlouhavé, příběh se sotva vleče, v některých místech se ani nezmůže na to, aby se plazil, žádné zajímavé dialogy či extrémní dějové zvraty, nic co by vám vyrazilo dech. Dvě hvězdy za nádhernou atmosféru 70. let, která na vás dýchá z každého záběru. ()

Vráťa

Tenhle týden jsem byl na dvou filmech. Já legenda a tady na tomhle (AG). Na Já legenda jsem se těšil a zklamal mě. Od AG jsem nečekal skoro nic. Dopadlo to zase naopak. Odcházel jsem nadšenej a plnej dojmů. Jednoznačně doporučuji nečíst recenze prozrazující děj a konec. Prostě to riskněte, třeba budete příjemně překvapeni jako já. ()

kuba.luk

Po trilogii Kmotr jeden z velmi působivých a velmi dobře natočených filmů z gangsterského prostředí. Jedinou výtkou a možná i nedostatkem filmu je jeho délka. Příběh by s klidem obstal ve dvoudílném provedení. Proto by takových filmů mohlo být klidně i víc. Ridley Scott - nezklamal. ()

Vartoooza

Je mi to luto...alebo vlastne ani nie (snad len tej stovky za vstupne =)) ale uz dlho som sa 157 minut takto nenudil a nemodlil sa aby sa uz nejaky film skoncil!Je o nudne nezazivne a predovsetkym tak neprimerane roztahane (na tu plochu 157 min.) ze pozerat to bol pre mna nie zazitok ale utrpenie. ()

Fisik

Od dob Kmotra, Mafianu a Nedotknutelnych po dlouhych letech, konecne poradnej film v mafianskym prostredi. Na nic si nehraje, ukazuje tvrdou realitu, vtahne vas to do deje, prilozi pistoli k hlave a nepusti. Denzel si udrzuje svoje charisma spravnackyho zaporaka, Russell bezmyslenkovite jde po nem ... clovek nevi, komu ma fandit :). Jiny hodnoceni, nez 5 hvezdicek, si nedokazu predstavit ()

RockStar

Vůbec nechápu proč tenhle film má tak vysoké hodnocení. V průběhu filmu jsem se několikrát podíval na timer, kdy už se konečně začne něco dít. Bohužel nedělo se nic. Krom té akce na konci která byla opravdu kvalitní. Celou dobu jsem se nudil, bral jsem do ruky kytaru abych si zabrnkal abych si zkrátil nudu, ani jsem neslodoval co se děje jen tak jsem poslouchal co kdo říká. Tří hvězdy za hudbu, režii a atmosféru. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz