Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

*Colorado

Je to spíše 4,5* a to ze dvou důvodů. Nemám filmu moc co vytknout, neboť se po pomalejším startu docela slušně rozjel, ale na druhou stranu jsem měl i s odstupem času pocit, že ač to bylo výborně natočeno a zahráno, tak k páté hvězdičce tomu chybělo něco, co by mě chytlo za srdce. ()

Mbeast

Takže abych to shrnul...zašifruju komentář do pár rovnic: Deznel Washington = policajt (už nééé), Deznel Washington=záporák (jooo! super)...takže první plus. Začátek filmu = nuda, nuda, šeď, šeď. Prostřední pasáž = Ok rozjelo se to. A konec = moc se mi nezamlouval. Jinak tradiční duo Scott = Crowe funguje dobře. Dávám takové hezké 4*. ()

Matthew01

První polovina slabší, ale o to se film rozjíždí ve své druhé polovině, kde nabírá postupně obrovské otáčky a naprosto diváka rozcupuje. Skvělé herecké výkony jsou podpořeny precizním dějem a nám nezbývá, než jen koukat s otevřenou pusou. Celkem 80% a pro mě osobně film nad očekávání. ()

FilmWave

Solidní gangsterka spíše televizních rozměrů. Scott je profesionál každým coulem, ale chybí tomu nějaká ta třešnička na dortu, nějaká zásadnější zapamatovatelná scéna či postava (další "Kmotr" to určitě není). Lahůdkový Armand Assante, výborný (v poslední době opět) Josh Brolin, Denzel a Russell paradoxně nemají tolik možností něco rozehrát. ()

jamesjimbo

no, já si nemohu pomoci... podle mého názoru senejdná o nic tak zásadního, jak to všichni opěvují... vražedná délka s poměrně pomalým dějem je vražedná kombinace, msíty se chce člověkovi i usnout, naštěstí pak přijde scéna, která ho celkem probere. ale neříkám, že je ten film špatný! akorát mně osobně nějak nesedl... ()

strikeman

Zručná filmařina, které lze máloco vytknout, ale v mých očích tomu prostě něco chybělo. Postrádal jsem něco navíc, něco, čím disponují snímky jako Kmotr, Scarface, Mafiáni, Casino, Tenkrát v Americe... Možná mi chyběl charismatičtější mafiánský boss. Washington sice patří k dobrým hercům, ale uznejte - Pacinovi, De Nirovi či Pescimu kouká na záda z hodně velké dálky... PS: z mého pohledu by byl zajímavější volbou třeba Forest Whitaker (srovnej - Poslední skotský král) ()

DHDV

Denzel předvedl velmi dobrý herecký výkon. Scott zase velmi kvalitní filmařský počin. Tenhle film by si určitě zasloužil být minimálně v TOP 20. Tento film má hrozně těžkou atmosféru, stejně těžkou jako je například Cesta do zatracení. Doporučuju! ()

J. T. Kirk

Dobrá gangsterka, v hlavních rolích jsou oscary prověření herci, kteří prostě umí hrát.. Ridley Scott zase natočil skvělý film, na který jen tak nezapomenu.. ()

Fr3nk

Russella ani Denzela jsem do téhle chvilky neměl nijak extra v oblibě, ale tenhle snímek mě přesvědčil že opravdu patří mezi nejlepší herce na planetě společně v čele s režisérem Ridleym Scottem. Celý film jsem se nemohl dočkat jak to dopadne, a tak jak dopadlo jsem si to vůbec nepředstavoval - a o to lépe, velmi mě to potěšilo, lépe to opravdu dopadnout nemohlo a jelikož jsem se na to díval ráno, tak mi to hezky zpříjemnilo náladu, kterou jsem zrovna potřeboval do zbytku dne! ()

Luk Skywalker

Dost dobrý film o newyorském narkobaronovi. K plnému počtu bodů, chybí jen kousek, ale myslím si, že osobní život policisty, který ho dostal, nemusel být zobrazován viz. soudní tahanice o dítě. A trochu to během děje ztrácelo napětí. ()

Wargoo

Skutočná bomba. Tu nieie ani o čom písať. To treba vidieť. Scott je macher. A frajer, ktorému sa isto lepšie spí počas natáčania, keď má na plácku istotu v podobe Denzela a Russella. To sú machri vo fachu, a tu dostali jeden aj druhý krásny priestor to predviesť. Nekompromisné, drsné, akčné, realistické... Dokonalé ! Musím priznať... konkurencia na Oscara v 2007 bola ozaj veľká, či už v réžií, naj filme alebo v herecké obsadenia. Jedno je ale isté. Film, ktorý ma zaujme a pobaví ako American Gangster nepotrebuje žiadnu zlatú sošku na to, aby som pochopil, ako dobrý ten film je. 5***** a 94,020% ()

Rockerman

Skvěle gradující film o heroinovém králi a zkorumpovaných policistech. Heroin se pašuje pomocí americké armády, která válčí ve Vietnamu. Závěr byl, aspoň pro mne dost překvapující. Ne tak často v těchto typech filmů vítězí spravedlnost tak přesvědčivě, jako v tomto příběhu podle skutečných událostí. Navíc takovým způsobem!!! Výborný film s ještě lepšími výkony herců. Jasná pětka! ()

Hapretor

Ridley se u mě zapsal na jedničku už prvním Alienem, pak Gladiátorem a nyní do třetice všeho dobrého. Gangsterka jak má být. Dva oskarový herci v ústředí filmu a scénář jedna báseň - může to být špatné? Nikoli! Dvě jména na plakátu jistí kvalitu "hi-tech". ()

Olík

Elitní autorský tým pomocí režisérova milce Russella Crowa a Cenou Akademie ověnčeného Denzela Washingtona nechává znovu ožít New York sedmdesátých let (nominace na Oscara za výpravu a kostýmy) včetně jednoho z jeho příběhů plného úplatných policajtů, kvalitního heroinu, gangsterských klanů a s vlastními démony bojujících poctivců. Na to, aby tento výjimečný portrét dvou skutečných historických postav a jedné pohnuté éry americké historie vycházel téměř výhradně ze skutečnosti dohlíželi na place samotní Franc Lucas a Richie Roberts (to jsou ti pánové o kterých to všechno je). ()

fr3ak

Tak Ridley Scott nepřestává překvapovat, protože co dokázal vytvořit v American Gangster je jeden z nejlepších filmů co jsem ve svém životě viděl. Herecký koncert pánů Crowe/Washington (brácha ho Ridleymu asi na chvíli půjčil :D) kterým prostě musíte fandit oběma. Jeden naprosto neústupný a čestný policajt, proti zásadovému gangsterovi, který byl vyučen učitelem takřka k naprosté zločinecké dokonalosti. Tohle geniální dílo, které spojuje kulervoucí vizuály, vynikající hudbu (kterou jinak nesnáším o to víc si cením že do filmu zapadla bez jakéhokoliv problému) a znamenité herectví do celku tak excelentního že se může klidně stavět velikánům svého žánru a vlecčems je i překonává. Pokud bude podobnej masterpiece i Prometheus, tak říkám že se blíží úsvit sci-fi žánru a teď marně hledám šestou hvězdu. ()

mourinho

Klasické gangsterské téma o vzestupu a pádu jednoho mocného drogového magnáta nijak neubírá tomuto ambicióznímu snímku na působivosti. Však si to také vzal pod patronát renomovaný režisér Ridley Scott a to už je nějaká garance kvality. Filmu nechybí napětí, akce, emoce, uvěřitelnost, vynikající herci, má prostě vše co správný šlágr vyžaduje. Jen bych se příště přimlouval za originálnější námět. Neříkám, že mě to nějak vadilo, ale přeci jen to tu už několikrát bylo a to gangsterky nijak nevyhledávám. Tak snad až příště zase po nějaké sáhnu, poštěstí se mi zhlédnout něco neotřelého. ()

Páně

Řemeslně výborný fiilm, jemuž se opravdu máloco dá vytknout. Ale přesto se neustále nemohu zbavit pocitu, že možná to mi na něm tak trochu vadilo. Ovšem ta silná scéna se skleničkou od cukru či co to bylo byla zažírací. ()

Nerd4Dreaming

No páni.. Ridley si všechno pečlivě ohlídal, tři hodiny utečou jak prd, a je to slast! Hlavní protagonisté jsou skvělí, a každej si tu svoji dějovou linku odehrává precizně. Nemá cenu se v tom víc šťourat, to se musí vidět :) ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz